برنامه نویسی و IT

آیا هوش مصنوعی باعث نابودی می شود؟

آیا هوش مصنوعی باعث نابودی می شود؟

 

به هوشمندی که از ماشین‌ها در شرایط مختلف نشان داده می‌شود، هوش مصنوعی یا اصطلاحاً هوش ماشینی گفته می‌شود. می‌توان گفت که هوش مصنوعی(Artificial Intelligence) و هوش طبیعی انسان‌ها در مقابل یکدیگر قرار دارند.

به عبارت ساده‌تر، هوش مصنوعی به سامانه‌هایی اطلاق می‌گردد که بتوانند رفتارهایی مانند رفتارهای انسان، در مواردی مثل شبیه‌سازی فرآیندهای تفکری، یادگیری و توانایی کسب دانش، درک کردن شرایط پیچیده، شیوه‌های استدلالی برای پاسخ موفق، استدلال برای حل مسائل و … را داشته باشند. بنابراین یادگیری فناوری هوش مصنوعی می‌تواند در زندگی انسان‌ها تحول عظیمی ایجاد کند.

فناوری هوش مصنوعی

بهتر است بگوییم هوش مصنوعی تلاقی علوم، فنون قدیمی و جدید و دانش‌ها است. فناوری هوش مصنوعی در علوم رایانه، علوم اجتماعی، علوم مهندسی، علوم پزشکی و … کاربردهای فراوانی دارد. لیسپ و ویپی اکسپرت از زبان‌های برنامه‌نویسی مربوط به هوش مصنوعی هستند که می‌توان از آن‌ها به عنوان ۲زبان پرکارد در این حوزه یاد کرد.

کلمه هوش مصنوعی در سال ۱۹۵۶ توسط جان مکارتی به کار برده شده است. در حال حاضر به خاطر پیچیده‌تر شدن فرآینده تصمیم‌گیری و همچنین گشترش دانش، استفاده از سامانه‌های مرتبط با هوش مصنوعی در علم پزشکی افزایش یافته است. هم اینک در علم پزشکی از انواع مختلف سامانه‌های هوشمند استفاده فراوانی می‌شود.

 

آینده هوش مصنوعی

بنابر اتفاق‌های افتاده و کاربرد و استفاده از فناوری هوش مصنوعی در اتوماسیون شغل‌ها، اقتصاد کشورها در آینده‌ای نه چندان دور دچار تحولات زیادی خواهد شد.

برای توضیح واژه اتوماسیون باید گفت، فرآیندی است که در آن الگوریتم‌ها و ماشین‌ها توسط شرکت‌ها به جای انسان‌ها برای انجام کارهای مختلف استفاده می‌شوند و کارها با سرعت بالاتر و هزینه کمتر انجام می‌گردد.

اکثر شغل‌های سنتی در کشورهای پیشرفته نیز تا یک دهه دیگر ناپدید خواهند شد.

شغل‌هایی مانند قفسه چینی فروشگاه‌ها و وارد کردن داده‌ها اولین قربانیان اتوماسیون شغل‌ها خواهند بود که به آن‌ها عناوین خسته کنند و تکراری داده شده است. می‌توان گفت طبق تحقیقاتی که انجام شده است شغل‌های زیر می‌توانند خطر زیادی را از جانب هوش مصنوعی متحمل شوند: دستیار آشپزخانه، قفسه‌چین‌ها، فروشنده ساده، پیش‌خدمت‌.

به دلیل سرعت روز افزون هوش مصنوعی و تکنولوژی کامپیوتری ربات ها به آسانی می‌‌توانند به قسمت‌های مختلف انبار بروند و اجناس مورد نیاز را پیدا کنند. با این شرایط کارفرمایان به راحتی می‌توانند بدون نگران بودن از افزایش هزینه‌ها و مشکلات مربوط به سلامتی کارگران، در‌کار خود پیشرفت کنند.

امروزه، موسیقی‌های تولید شده با استفاده از برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی یا نقاشی‌های کشیده شده توسط این علم، کارشناسان را نیز به این نتیجه رسانده است که شاید چند سال بعد هیچ شغلی نتواند در مقابل هوش مصنوعی در امان باشد.

هوش مصنوعی پیشرفته

نتایج به دست آمده در رابزه با فناوری هوش مصنوعی نشان می‌دهد که در طی یک سال بیشتر از ۴ هزار ربات تقریبا در ۱ میلیون عمل جراحی شرکت کرده و نقش داشته اند.

یکی‌ از خصوصیات ربات‌ها که سبب استفاده مداوم از آن‌ها می‌شود این ویژگی است که آن‌ها خستگی‌ناپذیرند و مانند نیروی انسانی‌نیاز به استراحت یا خواب ندارند. شاید امروزه ربات‌ها فقط توانسته‌اند در نقش دستیار پزشک در اتاق عمل حاضر شوند اما چندان بعید نیست که در زمان‌های دیگر آن‌ها بتوانند عمل‌های جراحی سنگین نیز انجام دهند.

یکی از نکاتی‌ که در ارتباط با اتوماسیون شغلی می‌توان اشاره کرد این است که هزینه‌ها برای مصرف کنندگان کاهش می‌یابد و حق انتخاب آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. با این تفاسیر هوش مصنوعی علاوه بر صدماتی که می‌توان بر آینده شغلی افراد داشته باشد، در کنار آن می‌توان در موارد دیگر نیز برای انسان‌ها مفید باشد.

 

هوش مصنوعی و رباتیک

اگر شما نیز جز افرادی هستید که با شنیدن نام هوش مصنوعی، ربات‌ها برای‌تان تداعی میشود، باید بگویم که رباتیک و هوش مصنوعی دو مبحث جدا از هم هستند که هدف‌های متفاوتی دارند.

رباتیک چیست؟

 

حوزه‌ای در تکنولوژی و علم که‌ که مربوط به ربات‌ها است، رباتیک نام دارد. ربات‌ها از قبل برای انجام کارها به صورت تمام اتوماتیک یا نیم اتوماتیک برنامه‌ریزی شده‌اند. سه ویژگی مشترک بین این ماشین‌های برنامه ریزی شده به صورت زیر است:

ربات‌ باید قابل برنامه نویسی باشد.
ربات‌ها باید بتوانند به صورت مستقل یا نیم مستقل کار کنند.
ربات‌ها فقط با استفاده از فعال‌کننده می‌توانند با دنیای اطراف ارتباط داشته باشند.

تشخیص این مورد که آیا یک ماشین ربات است یا نه، کار دشواری است. علمی که با طراحی کردن، ساختن و برنامه‌نویسی کردن ربات‌ها یا همان ماشین‌های اتوماتیک سر و کار دارد، رباتیک نام دارد. می‌توان بیان کرد که فقط بخش کمی از زیر مجموعه‌ رباتیک به هوش مصنوعی مرتبط است.

 

هوش مصنوعی چیست؟

الگوریتم‌های داخل فناوری هوش مصنوعی، شامل: درک، حل مسئله، یادگیری، درک زبان و … می‌باشند. یکی از مثال‌هایی که در ارتباط با هوش مصنوعی می‌توان به آن اشاره کرد، موتور جست و جوگر گوگل است که برای جست و جوهای مورد نظرش از هوش مصنوعی بهره می‌گیرد.

برنامه‌هایی که بدون هوش مصنوعی هستند، تقریبا دستورالعمل‌های مشخصی را فالو می‌کنند، اما الگوریتم‌های مربوط به هوش مصنوعی برای حل مسئله از روش ذهن انسان تقلید می‌کنند.
در رابطه با سوال آیا فناوری هوش مصنوعی و رباتیک یکی هستند؟ باید بگوییم که خیر، این دو هیچ شباهتی به هم ندارند.

 

زبان برنامه نویسی هوش مصنوعی

 

بعضی از زبان‌های برنامه‌نویسی در توسعه هوش مصنوعی نسبت به سایر زبان‌ها معمول‌تر هستند که بهتر است برای یادگیری هوش مصنوعی به سراغ ان‌ها بروید. کسانی‌که علاقه‌مند به یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی هوش مصنوعی هستند می‌توانند زبان‌های نام برده شده در ادامه متن را دنبال کنند:

 

زبان برنامه‌نویسی C++

 

اگر زمانی احتیاج به بهینه‌سازی برنامه داشتید، c++ عالی‌ترین گزینه است. سرعت این زبان بسیار بالا است و در توسعه سیستم‌های مربوط به هوش مصنوعی که پردازش‌ها زیاد هستند، استفاده از زبان C++ می‌تواند به شما سرعت بخشد.

 

زبان برنامه‌نویسی Prolog

 

منحنی یادگیری Prolog بسیار بالا است و انعطاف پذیر است. به خاطر قدرت انتزاع در سطح بالا این زبان، جز زبان‌های برنامه‌نویسی است که توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی ازآن استقبال می‌کنند.

زبان برنامه‌نویسی Python

 

این زبان وابسته به فناوری هوش مصنوعی ساختار ساده و منطقی دارد که طرفداران زیادی در بین برنامه‌نویسان دارد. برای ایجاد کردن شبکه‌های عصبی از این زبان استفاده می‌کنند. کتابخانه Python وسیع و قابل دسترس است. الگوریتم‌های موجود در Python برای اجرا نیاز به پیاده‌سازی ندارند.

 

زبان برنامه‌نویسی LISP

 

در سال ۱۹۸۵، زبان برنامه‌نویسی LISP برای اولین بار در مارکت‌ها عرضه گردید. قابلیت ارتقا این زبان بالا است و انعطاف‌پذیری عالی دارد. با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی می‌توانید برای سطح‌های مختلف هوش مصنوعی ماکرو پیاده‌سازی کنید.

زبان برنامه‌نویسی Java

 

به راحتی می‌توانید با بهره گرفتن از این زبان، اپلیکشن‌های پیچیده را برای بیشتر سیستم‌های عملیاتی پیاده کنید. یادگیری این زبان ساده است و کتابخانه گسترده و غنی دارد. اشکال‌زدایی در این زبان نیز به سهولت انجام می‌گیرد.

 

نگران انتخاب زبان برنامه نویسی نباشید!

 

زبان‌های برنامه‌نویسی دیگری نیز هستند که مربوط به هوش مصنوعی‌اند. اما بهتر است شما عزیزان ویژگی و خصوصیات زبان‌های برنامه‌نویسی هوش مصنوعی را بررسی کنید و آن زبانی که به هدف شما نزدیکتر است را انتخاب‌ کنید.

 

خطرات هوش مصنوعی

هوش مصنوعی می‌تواند در مواردی برای ما انسان‌ها بسیار خطرناک باشد؛
مثلا زمانی‌که از هوش مصنوعی برای ماموریت‌های ضدانسانی استفاده می‌شود.
یا در مواردی که فناوری هوش مصنوعی در ظاهر برای انجام کارهای مفید پیاده‌سازی شده باشد اما در اصل این طور نبوده و اهداف نادرستی را دنبال کند.

 

پس از کسب اطلاعات مفید در رابطه با فناوری هوش مصنوعی و انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب می‌توانید به فعالیت در این زمینه بپردازید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا