زبان خارجی

همه چیز در مورد آزمون CAE

آزمون CAE چیست؟

سنجش دانش زبانی، یکی از مواردی است که بسیاری از زبان آموزان با مطالعه کتب مختلف سعی در موفقیت در آن را دارند و در این میان آزمون CAE یکی از انواع مختلف امتحانات جهت بررسی میزان تسلط بر زبان انگلیسی در سطح پیشرفته می‌باشد. این آزمون، که مخفف Certificate in Advanced English  است، از سوی مرکز ارزیابی زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج، هر ساله در مناطق مختلف جهان برگزار می‌شود. داوطلبان بنا به شرایط و نیاز خود، با تقویت مهارت‌های زبانی، خواندن- نوشتن- شنیدن و صحبت کردن، سعی در کسب بهترین نمرات در این دارند.

 

ساختار آزمون CAE

نمرات در سیستم آزمون CAE ، براساس چارچوب ارزیابی CEFR، که در سال ۲۰۰۱ توسط شورای اتحادیه اروپا برای یکپارچه‌سازی مدارک اروپا تعیین شده است، محاسبه می‌شود. این امر باعث شده است تا اکثر مدارک بین‌المللی سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی فضایی کمابیش مشابه یکدیگر پیدا کنند. هرچند که در این میان، می‌توان تفاوت‌هایی به لحاظ کاربرد و نیاز موسسات در پذیرش مدارک مختلف بین‌المللی قائل شد.
مانند دیگر آزمون‌هایی که از سوی دانشگاه کمبریج برگزار می‌شود، آزمون CAE نیز بر اساس معیار قبولی/ مردودی در سطح‌های مختلف سنجش می‌شود. کسانی که در این آزمون با کسب سطح C1 پذیرفته شوند، مدرک این آزمون را دریافت می‌کنند که بر خلاف آزمون آیلتس، بدون تاریخ پایان اعتبار می‌باشد. این آزمون به دو صورت کتبی (Paper Based) و یا کامپیوتری (Computer Based) برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان در مدت زمان ۴ ساعت و سی دقیقه (۲۳۵ دقیقه) می بایست به سوالات پاسخ دهند.

 

آزمون CAE
بخش اول آزمون CAE

در مدت زمان ۹۰ دقیقه، شرکت کنندگان می‌بایست به سوالات بخش خواندن و درک مطلب، دستور و واژگان پاسخ ‌دهند. مطالب این بخش معمولا از مقالات روزنامه‌ها، مجلات، آگهی تبلیغاتی، کتب درسی و یا دیگر متون معتبر انگلیسی گرفته می‌شود. سوالات چهار گزینه‌ای، جای خالی و متصل کردن بخش‌های مختلف سوال، نمونه‌هایی از انواع پرسش‌های امتحانی است.

بخش دوم آزمون CAE

داوطلبین آزمون در مدت ۹۰ دقیقه باید به سؤالات بخش رایتینگ پاسخ دهند. در این بخش، داوطلب با دو نوع پرسش روبرو می شود. در سوال اول، نظر داوطلب را درباره موضوعی خاص جویا می شوند و در سوال دوم یک یا چند موضوع پیشنهاد می شود و داوطلب می تواند به انتخاب خود به یکی از آن‌ها پاسخ دهد.

بخش سوم آزمون CAE

این بخش آزمون ۴۰ دقیقه به طول می‎‌انجامد و در این مدت توانایی شنیداری شرکت‌کنندگان را در پاسخ به سوالات مختلف بررسی می کند. مواد آزمونی این بخش برگرفته از برنامه‌های رادیو و تلویزیونی و یا دیگر نمونه‌هایی صحبت انگلیسی زبانان است. هر یک از قسمت‌های شنیداری این بخش دو مرتبه پخش می‌شود و شرکت‌کنندگان باید به ۳۰ سوال این قسمت پاسخ دهند.

بخش چهارم آزمون CAE

این بخش در مقایسه با سایر بخش‌ها در مدت زمان بسیار کمتری برگزار می‌شود. شما ۱۵ دقیقه وقت دارید تا به سؤالات این بخش پاسخ دهید. در این بخش مهارت لیسنینگ شما در چهار قسمت مورد ارزیابی قرار میگیرد. در دو قسمت ابتدایی داوطلب با ممتحن به زبان انگلیسی صحبت می‌کند و در دو قسمت پایانی داوطلب می بایست با سایر شرکت کنندگان صحبت کند. در برخی از مراکز برگزاری آزمون CAE ، ممکن است به علت فشار و حجم مواد امتحانی، ارزیابی بخش چهارم را روز دیگری تعیین کنند.

 

ویدیو پییشنهادی : گرامر زبان انگلیسی
گرامر زبان انگلیسی

امتیازبندی آزمون CAE

• امتیاز A1: زبان‌آموز در صورتی که فرد مقابل آهسته صحبت کند، توانایی درک عبارات و جملات بسیار ساده و ابتدایی را دارد.
• امتیاز A2: زبان‌آموز توانایی برقراری مکالمات کوتاه و تبادل نظر در مسائل ساده و روزمره را دارد .
• امتیاز B1: زبان‌آموز می‌تواند مشکلات در طول سفر را برطرف سازد و درباره علائق و نیازهای خود صحبت کند.
• امتیاز B2: زبان‌آموز قادر است متون نسبتا پیچیده را بفهمد و در پاره‌ای موارد مرتبط اظهارنظر کند.
• امتیاز C1: زبان‌آموز بر پاره‌ای از الگو و ساختارهای نسبتا پیچیده تسلط دارد و از زبان به شکل منسجم و هدفمند استفاده کند.
• امتیاز C2: زبان‌آموز به راحتی توانایی درک و استفاده از متون مختلف علمی و ادبی را دارد و واضح و دقیق منظور خود را بیان نماید.

سطوح آزمون CAE
منابع آزمون CAE

بی‌شک تهیه منابع مفید و موثق در کسب نمره برتر در آزمون CAE ، تاثیر بسیاری خواهد داشت. لذا در این بخش از مقاله، به معرفی برخی وبسایت‌ها و کتب آموزشی معتبر می پردازیم که شرکت‌کنندگان را با هدف کسب نمره کامل (C1) آماده می‌سازد.

وبسایت‌های آموزشی:

۱- Global Exam

برای کسب نمره‌ی C1 در آزمون CAE ، انجام تمرینات مفید و موثر ضروری است. در این راستا وبسایت Global Exam با ارائه تمرینات دستوری واژگانی متنوع شما را جهت پاسخ به انوع سوالات آزمون آماده می‌کند.و در پایان دوره آموزشی خود نمونه امتحانی آزمایشی را به صورت آنلاین برگزار می‌کند.

۲- English Revealed

این وبسایت با ارائه نمونه سوالات رایگان به همراه پاسخ، فرصتی برای داوطلب فراهم می‌کند تا با تمرینات مکرر تسلط بیشتری پیدا کندEnglish Revealed ، واژگان بسیار مفید و جدید فراوانی در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

۳- CAE Exam Tips

همانند دیگر آزمون‌های بین‌المللی، وبسیات فوق مجموعه‌ای از نکات با ارزش آموزشی را به دو صورت رایگان و فروشی در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. مطالعه آن در کسب امتیاز کامل بسیار سودمند خواهد بود.

۴- Flo-Joe

وبسایت دیگری که می‌تواند با ارائه نکات ریز و درشت آموزشی به داوطلبان آزمون CAE کمک بسیار برساند. این وبسایت در بخشSpeaking ، نمونه سوالات را به همراه نحوه صحیح پاسخ‌گویی بیان کرده است همچنین درباره سایر بخش‌ها نیز اطلاعات خوبی نوشته شده است.

۵- Cambridge English

آخرین و در عین حال اصلی‌ترین منبع آموزشی آزمون CAE است که به سبب اعتبار خود، نمونه‌های بسیار متنوعی از سوالات سال‌های گذشته را به همراه پاسخ ارائه کرده است. تمرین با این نمونه‌ها زبان‌آموز را با محیط امتحانی بیشتر آشنا می‌کند.

کتاب‌های آموزشی

چناچه فرصت استفاده از منابع آنلاین فراهم نبود، می‌توانید از کتاب‌های آموزشی زیر برای آمادگی در آزمون CAE استفاده کنید.

۱- Compact Advanced:

این کتاب در ۱۰ بخش تهیه شده است و با ارائه انواع سوالات در زمینه دستور، واژگان ، دانش زبانی و نیز موضوعات و مهارت‌های امتحانی، فرد را کاملا آماده آزمون CAE می‌کند.

۲- Complete Advanced:

به روش موضوعی مطالب خود را بیان می‌کند و با الهام از روش‌های تدریسی نوین، داوطلبان را با اشتباهات رایج ممکن در طول آزمونCAE  آشنا می‌کند.
۳- Cambridge English Advance 2 :

با استفاده از نمونه سوالات امتحانی سال‌های گذشته ، داوطلب را با شرایط امتحانی و سوالات محتمل آشنا می‌کند. این کتاب در دو نوع ،به همراه پاسخ و بدون پاسخ، تهیه شده است.

۴- Objective Advanced:

یکی از به‌روزترین کتب آموزشی در زمینه آزمون CAE است که با موارد آموزشی از سال ۲۰۱۵ و نیز بهره‌گیری از اصول آموزشی نوین ، سطح دانش زبانی داوطلبان را به خوبی افزایش می‌دهد.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش تافل
آموزش تافل

ثبت نام در آزمون CAE

پس از مطالعه و فراگیری منابع مفید و موثق آزمون CAE ، می توانید جهت ثبت‌نام به وبسایت  WWW.CAMBRIDGEENGLISH.ORG مراجعه نمایید. زمان دقیق برگزاری آزمون را در این آدرس اینترنتی بررسی کنید و جهت اطمینان بیشتر با مرکز برگزاری منتخب تماس برقرار کنید. توجه داشته باشید که این آزمون در کشورهای همسایه مانند ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، روسیه و پاکستان و نیز برخی از دیگر کشورهای منطقه برگزار می‌شود. به یاد داشته باشید که اصلی‌ترین شرط شرکت در آزمون میزان آمادگی شما است.

مراحل ثبت نام

۱- پس از ورود به سایت، از میان منوهای بالای صفحه گزینه EXAM AND TESTS را انتخاب کنید.

۲- در قسمت Useful Links گزینه‌ی Find an exam center را انتخاب کنید.

ثبت نام CAE

۳- برای انتخاب محل برگزاری امتحان، بر روی گزینه CHOOSE A LOCATION  کلیک کنید.

۴- نوع آزمون را با گزینه CHOOSE AN EXAM مشخص کنید. توجه داشته باشید امتحان کتبی (CAMBRIDGE ENGLISH:ADVANCE-CAE) و نوع کامپیوتری آن (CAMBRIDGE ENGLISH: ADVANCE-CAE-COMPUTER BASED)  است.

۵- در پایان، با کلیک بر روی گزینه SEARCH، حوزه‌های موجود و در دسترس در کشور مقصد را انتخاب کنید و با آن حوزه تماس حاصل کنید.ثبت نام CAE

اهمیت آزمون CAE

آزمون CAE، با برگزاری در ۱۳۰ کشور در سطح جهان و پذیرش گواهی‌نامه آن از سوی مراکز مختلف علمی و فرهنگی جایگاهی به مراتب بلندتری در کنار دیگر آزمون‌های بین‌المللی کسب کرده است که این امر می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای آن دسته از افرادی که به دلایل مختلف در دیگر آزمون بین‌المللی موفق نبوده‌اند، فراهم کند.

آزمون CAE

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا