برنامه نویسی و IT

Git fetch چیست؟ آموزش دستور Git fetch به زبان ساده

افرادی که به صورت تیمی بر روی یک پروژه برنامه‌نویسی کار می‌کنند، یک کپی محلی از مخزن کد پروژه را در سیستم خود دارند. حال برای اینکه این افراد بتوانند به شکل بهتری با یکدیگر همکاری بکنند، باید هر تغییری بر روی پروژه را به مخزن راه دور ارسال کنند و سایر تغییرات افراد تیم را دریافت کنند. برای طی کردن مراحل بالا از دستور (Command) git fetch استفاده می‌شود. در این مطلب از مجله مکتوب با این مسئله که دستور Git fetch چیست  و چه کاربردی دارد آشنا خواهیم شد.

دستور Git fetch چیست؟

Git fetch به عنوان یکی از دستورات گیت به شما امکان دانلود آخرین تغییرات از مخزن راه دور (remote repository) فراهم می‌کند. هنگامی که از دستور fetch در گیت استفاده می‌کنید، اطلاعات گوناگونی مانند کامیت‌ها، فایل‌ها و تگ‌ها را از مخزن راه دور دانلود می‌کنید.

دوره آموزش گیت به زبان ساده برای مبتدیان

 

مزیتی که git fetch ارائه می‌دهد این است که به شما امکان مشاهده و بررسی تغییرات دیگران را قبل از ادغام شدن آن‌ها با تغییرات خود را فراهم می‌کند. به عبارت دیگر، این دستور هیچ گونه تغییر مخربی را در روند کار شما ایجاد نمی‌کند. در اغلب اوقات، دستور git fetch در کنار دستورهایی مانند git checkout،git branch، git remote، git reset و غیره برای همگام‌سازی و همکاری در پروژه‌های گروهی استفاده می‌شود.

آموزش اعمال دستور git fetch در گیت

حال که فهمیدیم دستور Git fetch چیست به دنبال نحوه استفادهه از آن خواهم رفت. برای اینکه بتوانید نحوه کار دستور git fetch را یاد بگیرید، دو مرحله زیر را طی کنید:

 • مرحله اول: به پوشه مخزن گیت خود در کامپیوتر خود مرور کنید.
 • مرحله دوم: دستور زیر را در ترمینال یا پنجره فرمان خود اجرا کنید:

git fetch

این دستور تمام شاخه‌های راه دور را در مخزن محلی شما به روز می‌کند و اطلاعات مربوط به آنها را در شاخه‌های راه دور محلی شما ذخیره می‌کند.

همچنین می‌توانید از نکات زیر هنگام استفاده از دستور fetch در گیت استفاده کنید:

 • می‌توانید نام شاخه راه دور را به همراه دستور fetch ذکر کنید تا فقط اطلاعات مربوط به آن شاخه را دریافت کنید:

git fetch <remote-name>‎

 • برای مشاهده لیست تمام شاخه‌های راه دور در مخزن، از دستور زیر استفاده کنید:

git fetch –all

 • می‌توانید از گزینه -v با دستور git fetch برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد اطلاعات دریافت شده از مخزن راه دور استفاده کنید:

git fetch -v

فرق بین git clone، git fetch و git pull

برای اینکه بتوانید در گیت با مخازن از راه دور تعامل داشته باشید، سه دستور اصلی git fetch، git pull وgit clone وجود دارد. هر یک از این دستورات، نقش و کارکرد خاصی را در گیت ایفا می‌کنند. در ادامه به بررسی کلی تفاوت دستور git fetch با دو دستور clone و pull در گیت می‌پردازیم:

فرق بین git clone، git fetch و git pull

 • دستور pull در گیت ترکیبی از دو دستور git merge و git fetch است. دستور git pull علاوه بر دریافت اطلاعات از مخزن راه دور، بلافاصله آن‌ها را به صورت خودکار با شاخه کاری جاری شما ادغام می‌کند.

این ادغام خودکار در git pull در شرایطی رخ می‌دهد که تداخلی وجود نداشته باشد. اما در صورت وجود تغییرات متناقض در شاخه محلی و شاخه راه دور، فرایند ادغام خودکار انجام نمی‌شود و باید به شکلی دستی تداخلات را حل کنید.

 • تفاوت بین دستور clone و fetch (Difference between git clone and git fetch) این است که دستور git cloneدر موقعیتی استفاده می‌شود که قرار است برای اولین بار با یک مخزن کار کنید. در دستور clone، یک کپی کامل از مخزن راه دور بر روی سیستم محلی شما قرار می‌گیرد. اما دستور fetch در گیت، برای دریافت آخرین تغییرات از مخزن راه دور و انتقال آن به مخزن محلی شما استفاده می‌شود.

بنابراین شما می‌توانید در مرحله اول کار بر روی پروژه، از دستور git cloneاستفاده کنید و سپس برای آگاهی از آخرین تغییرات و مشاهده آن‌ها، از دستورgit fetch استفاده کنید.

برخی دیگر از مهم‌ترین دستورات گیت

در نرم‌افزار گیت، انواع دستور git وجود دارند که هر یک از اهمیت خاصی برخوردارند. در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

مرجع کامل انواع آموزش برنامه نویسی + اعطای گواهینامه دوره مرتبط

 

 • Git merge: دستور merge در گیت برای ادغام شاخه‌های مختلف در یک مخزن به کار می‌رود. این دستور امکان منتقل کردن تغییرات یک شاخه را به شاخه دیگر فراهم می‌کند.
 • Git checkout: در اغلب پروژه‌ها شاخه‌های مختلفی وجود دارند که برنامه‌نویس باید به صورت فعال بر روی هر کدام از آن‌ها کار کند. دستور checkout در گیت به شما این امکان را می‌دهد که بین شاخه‌های مختلف جا به جا شوید و بر روی شاخه دلخواه کار کنید.
 • Fetch origin: دستور fetch origin در Git برای دریافت اطلاعات به روز شده در مورد شاخه‌ها، تگ‌ها و کامیت‌ها از مخزن راه دور به نام (origin) به مخزن محلی شما استفاده می‌شود.

برخی دیگر از مهم‌ترین دستورات گیت

کلام پایانی

گیت یکی از ابزارهای مهمی است که دستورات متنوعی را شامل می‌شود. در این مقاله سعی کردیم به شکلی کامل پاسخ سوال «git fetch چیست» را شرح دهیم. اما به طور خلاصه، دستور fetch برای دریافت آخرین تغییرات از طرف سایر اعضای تیم استفاده می‌شود. همچنین در این مقاله نحوه کار با این دستور را آموزش دادیم و فرق بین دستورهای مشابه fetch در گیت را برای شما توضیح دادیم.

پیشنهاد مطالعه: Git revert چیست؟ آموزش Git revert به زبان ساده

آموزش کامل دستورات گیت با مکتب خونه

گیت دستورات گوناگونی را دارا است که هر یک به راهبرد توسعه نرم‌افزار کمک زیادی می‌کند. برای اینکه بتوانید از گیت در پروژه‌های برنامه‌نویسی استفاده کنید، باید بر نحوه کار این نرم‌افزار تسلط پیدا کنید.

در این راستا مکتب خونه انواع دوره‌های آموزش برنامه نویسی، آموزش گیت و نرم‌افزارهای مشابه مانند گیت هاب را ارائه می‌دهد. مکتب خونه علاوه بر دوره‌های آموزشی، امکان بهره‌مندی از خدمات زیر را برای داوطلبان فراهم می‌کند:

 • امکان رفع اشکال به کمک استاد راهنما
 • ارائه مدرک معتبر در پایان هر دوره
 • ارائه تمرین‌های متنوع برای درک هر چه بیشتر مطلب

بدین ترتیب می‌توانید در دوره‌های مکتب خونه شرکت کرده و مهارت‌های خود را در زمینه برنامه‌نویسی ارتقا دهید.

مرجع کامل انواع آموزش لینوکس + اعطای گواهینامه دوره

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا