C ، C++ و C#برنامه نویسی و IT

برنامه نویس ++C کیست و چگونه برنامه نویس ++C شویم؟

توضیح مختصری از برنامه نویس ++C

شاید شما هم مانند دیگر افراد به برنامه نویسی ++C علاقه دارید و دوست دارید به یک برنامه نویس ++C تبدیل شوید. برنامه نویسی ++C جزء یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است و به طوری کلی ++C یک نسخه پیشرفته و کامل‌تر برنامه نویسی C به‌حساب می‌آید.

در ادامه این مقاله شما را به طور کامل با برنامه نویس ++C آشنا می کنیم پس تا آخر این مطلب ما را همراهی کنید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش برنامه‌نویسی C++
آموزش برنامه‌نویسی به زبان C++

 

برنامه نویس ++C

++C شامل همه آنچه در بخش C است و پشتیبانی از برنامه‌نویسی شی‌گرا (OOP) را اضافه می‌کند. علاوه بر این، ++C همچنین شامل بسیاری از پیشرفت‌ها و ویژگی‌ها است که آن را به یک “C بهتر”، مستقل از برنامه‌نویسی شی‌گرا تبدیل می‌کند.

 

توضیح مختصری از برنامه نویس ++C

زبان ++C در واقع قابل توسعه است زیرا ما می‌توانیم انواع جدید را به‌گونه‌ای تعریف کنیم که دقیقاً مانند انواع از پیش تعریف شده که بخشی از زبان استاندارد هستند عمل کنند. شاید این جمله کمی گیج‌کننده و گنگ باشد اما به طور کلی زبان برنامه‌نویسی ++C زبانی استاندارد است که در تمامی روند ساخت برنامه‌ها نقش دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر فقط از ++C به عنوان اینکه از C بهتر استفاده کرده باشید پس انتظار توان و کیفیت بالایی را نداشته باشید زیرا با اینکه ++C نسخه پیشرفته‌تر C است اما باز هم هر کدام قابلیت و کیفیت جداگانه خود را دارند.

مانند هر ابزار با کیفیت، ++C باید به همان روشی که برای استفاده از غنای (ویژگی و کارایی) آن طراحی شده است، استفاده شود. برخی از ویژگی‌های جدید شامل کپسوله‌سازی (encapsulation)، تماس‌های عملکردی درون خطی، عملگرهای بیش از حد باربری (overloading operators)، وراثت و چند شکل بودن است.

با تمرکز بر برنامه‌نویسی سیستم یا برنامه‌نویسی کاربردی از طریق صدور گواهینامه و آموزش بیشتر، می‌توان در زمینه برنامه‌نویسی ++C تخصص پیدا کرد.

آشنایی با زبان برنامه نویسی ++C

++C یک زبان برنامه‌نویسی پویا (پسوند زبان برنامه‌نویسی C) با طیف وسیعی از کاربردهای مختلف از تصور و اجرای راه‌حل‌های نرم افزاری گرفته تا نگهداری سیستم‌های نرم افزاری است. برنامه‌هایی که در بیشتر اوقات از آن استفاده می‌کنند شامل انواع سیستم‌های عامل، ماشین‌های مجازی، پردازنده‌های سیگنال و درایورها هستند.

++C یک پایه محکم برای مهارت‌های هر برنامه‌نویس و یک مهارت برنامه نویسی بسیار مورد نیاز برای توسعه برنامه‌های تلفن همراه است به عنوان مثال برای ساخت برنامه‌های Android می‌توان از Android NDK استفاده کرد.

ویدیو پییشنهادی: اصول برنامه نویسی C و ++C
اصول برنامه نویسی C و ++C

 

برنامه نویس ++C با زبان برنامه‌نویسی به همین نام راه‌حل‌های نرم افزاری را طراحی و توسعه می‌دهد. وظایف آنها علاوه بر برنامه‌نویسی، توسعه بیشتر و بهینه‌سازی، شامل نگهداری این سیستم‌های نرم‌افزاری نیز می‌باشد.

نکته: گذاشتن انواع کدها در برنامه، اساس کار توسعه‌دهنده ++C است. 

وظایف برنامه نویس ++C چیست

همانند دیگر توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان، توسعه‌دهندگان ++C نیز وظایفی دارند که باید به آنان عمل کنند که این وظایف شامل:

 • تصور و پیاده‌سازی راه‌حل‌های نرم‌افزاری
 • نوشتن، ویرایش و تجزیه و تحلیل کد در ++C
 • نگهداری و مراقبت از کیفیت کد ++C
 • سازماندهی و اتوماسیون
 • اسناد توسعه
 • ماژول‌های عملکرد و کیفیت را پیاده‌سازی کنید
 • گلوگاه‌ها و اشکالات را شناسایی کرده و راه‌حل‌هایی را بیان کنید و …

آشنایی با زبان برنامه نویسی ++C

چرا یادگیری C یا ++C اهمیت دارد؟

زبان‌های C یا ++C جزء محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی هستند که هر کدام به صورت مخصوصی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. حتی اگر شما تا آخر عمر بخواهید اجزای front-end سایت را بسازید، یادگیری C یا ++C به شما کمک می‌کند تا درک کنید چگونه نرم افزار و سخت افزار در واقع می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

C و ++C فناوری بسیار بیشتری را نسبت به اعتبار خود در اختیار ما قرار می‌دهد. از طرف دیگر برخی از نرم افزارهای مورد علاقه شما مانند همین مرورگر وب که این مقاله را روی آن می‌خوانید با استفاده از ++C ساخته شده است. آشنایی با زبان برنامه‌نویسی C بسیار خوب است اما در بسیاری از موارد توسعه نرم افزار، شما را ملزم به یادگیری ++C و الگوی آن می‌کند.

اگر شما می‌خواهید برنامه‌ای را توسعه دهید یا به بهبود برنامه‌ای کمک کنید یا حتی می‌خواهید بازی‌های پیشرفته برای رایانه‌های شخصی ایجاد کنید C و ++C به کمک شما می‌آیند.

نکته: اگر می‌خواهید با سخت افزار رایانه برای ساخت برنامه کاملا ارتباط برقرار کنید، زبان‌های برنامه‌نویسی C و ++C بهترین گزینه برای شما هستند.

مقاله پییشنهادی: برنامه‌نویسی شبکه با ++C
برنامه‌نویسی شبکه با ++C به چه شکل است

مهارت‌های اساسی برنامه نویس ++C

صرف نظر از اینکه شما چه زبانی را یاد می‌گیرید، هر برنامه نویس ++C باید برخی مهارت‌های اساسی را بداند به عنوان مثال پایگاه داده: یادگیری ترکیبی از SQL ،MySQL و NoSQL. یک برنامه نویس خوب باید با لینوکس و ویندوز آشنایی کافی داشته باشد تا بتواند در صورت لزوم برخی از مهارت‌های خط فرمان و مدیریت (command-line and administrative) را نمایش دهد.

نکته بسیار مهمی که یک برنامه نویس ++C باید بداند، کنترل کد منبع (source code control) است. امروزه که اکثر افراد از git استفاده می‌کنند و بیشتر ترجیح می‌دهند که برای بهبود برنامه‌های خود از git بهره‌مند شوند، زبان‌هایی مانند C و ++C هستند که هنوز می‌توانند بهترین برنامه‌ها را ایجاد کنند.

مشخصات زبان برنامه‌نویسی ++C

ابتدا بیایید قبول کنیم که یادگیری زبان برنامه‌نویسی ++C کار چندان راحتی نمی‌باشد و اگر شما بخواهید تسلط کافی بر روی این زبان برنامه‌نویسی داشته باشید، باید مهارت‌های زیادی را کسب کنید. ابتدا اصول برنامه‌نویسی شی‌گرا را یاد بگیرید همچنین ساختار داده‌ها و الگوریتم‌های داخل و خارج را بشناسید. به عنوان مثال نحوه ساختن یک لیست پیوندی را بدانید، حتی اگر از لیست بخشی کتابخانه موجود استفاده کرده‌اید.

حال به نظر خودتان به این مطالبی که در بالا ذکر کردیم تسلط کافی دارید؟! برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی ++C و تبدیل شدن به یک برنامه نویس ++C، چند مورد دیگر را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • بیاموزید که متغیرهای پشته (stack variables) چیست و چگونه می‌توان اشیا on را روی پشته اختصاص داد.
 • بیاموزید که منابع چگونه کار می‌کنند و تفاوت آنها با اشاره‌گرها چیست.
 • یاد بگیرید که چگونه می‌توان چندین آرایه را با استفاده از تخصص‌های مختلف حذف و اضافه کرد و… .

 

مشخصات زبان برنامه‌نویسی ++C

 

چند مورد دیگر که می‌توانند به شما کمک کنند عبارتند از:

 • روش‌های مجازی
 • اضافه بار اپراتور
 • نحوه کار الگوها (توابع، کلاس‌ها و نمونه‌سازی)
 • Correct syntax
 • کتابخانه استاندارد و همچنین Boost (هر دو را تمرین کنید)

وقت خود را با کدهای حرفه‌ای مانند برخی از پروژه‌های منبع باز بزرگتر ++C در GitHub بگذرانید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که “از استادان” بیاموزید. اگر کار خود را به عنوان برنامه نویس ++C شروع کرده‌اید برای اینکه توسعه‌دهنده ارشد خود را عصبانی نکنید توصیه می‌کنیم هیچ‌گاه از او در مورد مرجع سوال نکنید زیرا توسعه‌دهندگان ارشد زبان برنامه‌نویسی کارهای بسیار زیادی برای انجام دادن دارند و این کار شما ممکن است موجب عصبانی شدن آنان شود.

کار برنامه نویس ++C چیست

کارهای توسعه‌دهنده ++C عبارتند از:

 • دانش زبان ++C
 • روش کار راه‌حل‌گرا
 • آشنایی با الگوبرداری در ++C
 • استفاده از آخرین دانش‌های استاندارد در ++C
 • آشنایی با طراحی سیستم‌های جاسازی شده
 • دانش کتابخانه‌های استاندارد و عملکردهای کتابخانه فراخوانی سیستم
 • مهارت‌های برنامه‌نویسی با Python ،Java ،Node.js ،Go
 • توانایی خود مدیریتی
 • انگیزه بالا 
 • تمایل به آموزش بیشتر
 • استفاده از انواع ابزارهای فنی برای بهبود برنامه‌ها و …
مقاله پییشنهادی: آشنایی با توابع c++
آشنایی با توابع c++

 

برنامه‌نویسان ++C روزانه بر روی طیف وسیعی از ابزارهای فنی و نرم افزاری کار می‌کنند. این موارد می‌توانند از زبان‌های سطح بالا مانند Node.js ،Python ،Go ،Valgrind و… گرفته تا ابزارهای نسخه‌نویسی کد مانند Git ،SVN و Mercurial باشند. علاوه بر ابزارهای ذکر شده در بالا، توسعه‌دهندگان ++C می‌توانند از تجربه‌ی به دست آوردن موارد زیر نیز استفاده کنند:

 • زبان‌های سازگار با ++C  مانند Java ،C ،Python و …
 • سیستم عامل جایگزین مانند Linux
 • پایگاه داده، SQL ،NoSQL
 • جاوا اسکریپت
 • XML و درک نرم افزار agile

کلام آخر

اگرچه برای اینکه یک درخت بارور شود و شما بتوانید محصول تلاش خود را بچشید باید حدود ۱۰ الی ۲۰ سال صبر کنید. همین امر و کار در مورد یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی نیز صدق می‌کند. شما هرچه امروز زبان‌های برنامه‌نویسی بیشتری یاد بگیرید در آینده می‌توانید نتیجه تلاش خود را ببینید.

اگرچه نمی‌توان زبان برنامه‌نویسی ++C را در عرض یک هفته یاد گرفت و بر آن کاملا مسلط شد اما می‌توان در عرض یادگیری چند ساله به یک برنامه نویس ++C حرفه‌ای تبدیل شد. با تلاش و پشتکار بالا تمامی افراد می‌توانند به موفقیت مورد نظر خود برسند و محصول تلاش خود را بچشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا