C ، C++ و C#برنامه نویسی و IT

برنامه‌نویسی شبکه با ++C به چه شکل است

برنامه‌نویسی شبکه با ++C

سی پلاس پلاس یک زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا است که توسط دانشمند مشهور Bjarne Stroustrup برای تکامل زبان برنامه‌نویسی C ایجاد شده است. نحوه‌ی برنامه نویسی شبکه با ++C به گونه ای است که کلاس‌های تعریف شده در آن در چارچوب زبان برنامه‌نویسی C معرفی می‌شود.

این برنامه نوعی انقلاب در زبان‌های برنامه‌نویسی کامپیوتر بود و دنیای برنامه‌نویسی را دستخوش تحولات عظیمی کرد. در برنامه‌نویسی شی‌گرا، یک شیء نوعی داده است که هر دو یعنی داده و توابع ذاتی را در خود دارد. اگر می‌خواهید با این زبان برنامه‌نویسی آشنا شوید در ادامه این مطلب شما را با جزئیات زبان c++ آشنا خواهیم کرد.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش اصول شبکه (Network+)
آموزش اصول شبکه (Network+)

 

آموزش برنامه نویسی شبکه با ++C

نحوه‌ی برنامه‌نویسی شبکه با ++C در گرو آموزش این برنامه است. اگر می‌خواهید به توسعه سیستم عامل‌ها، مرورگر، بازی و وب سایت‌ها بپردازید، آموزش زبان برنامه‌نویسی ++C را در اولویت قرار دهید. برای شروع آموزش سی پلاس پلاس مبتدیان باید مواردی که در ادامه این مقاله عنوان می‌کنیم را بدانند.

 • بررسی اجمالی ابزارها و نرم افزارهای ++C
 • آشنایی با زبان ++C و Syntax
 • کتاب آموزش برنامه‌نویسی شبکه با ++C

 

آموزش برنامه نویسی شبکه با ++C

نرم افزار برای برنامه نویسی شبکه با ++C

برای طراحی یک برنامه از طریق سی پلاس پلاس باید با چند ابزار آشنا شوید. این نرم افزارها به شما کمک می‌کند به راحتی و در مسیری بهتر وب یا بازی مورد نظرتان را آماده کنید. در قدم اول برای نوشتن یک برنامه ++C، به ویرایشگر متن نیاز دارید.

ویرایشگر جایی است که کدهای خود را در آن وارد می‌کنید و به کدنویسی می‌پردازید. برخی از این ویرایشگرها در رایانه شما از قبل نصب شده اند اما توصیه می‌کنیم از ویرایشگر متنی استفاده کنید که مخصوص کد نویسی طراحی شده‌اند. گزینه‌های زیادی وجود دارد، برخی از رایج‌ترین ویرایشگرهای متن برای توسعه‌دهندگان ++C عبارتند از:

 1. Notepad++: دسترسی آزاد، راحت و ساده
 2. Atom: رایگان، از بسیاری از زبان‌ها پشتیبانی می‌کند و پلاگین های محدود
 3. Sublime Text: پولی، ویژگی های منحصر به فرد و چیدمان ساده
 4. Bluefish: سبک، سریع، چند پلتفرمه و از بسیاری از زبان‌ها پشتیبانی می‌کند

 کامپایلرها

کامپایلر در این زبان دو وظیفه را اجرا می‌کند. اول، بررسی می‌کند که آیا کدهای شما از قوانین زبان C ++ پیروی می‌کند یا خیر. دوم، کدها را به یک فایل شی گرا تبدیل می‌کند. برخی کامپایلرهای معروف GCC ،Clang و کامپایلر  Visual Studio C ++ هستند.

 

برنامه‌نویسی شبکه با ++C

پیوند‌ دهنده

هنگامی که کامپایلر وظایف خود را انجام داد، پرونده شیء به یک برنامه لینک دهنده ارسال می‌شود که سه کار را انجام می‌دهد. در مرحله اول، همه پرونده‌های شیء در یک برنامه واحد ترکیب می‌شود. دوم، فایل‌های کتابخانه را به برنامه پیوند می‌دهد و سومین وظیفه، هرگونه نامگذاری پرونده یا مشکلات مرجع را در معرض دید قرار می‌دهد تا در اولین فرصت آنها را برطرف کنید.

کتابخانه‌ها

کتابخانه در اصل یک بسته کد از پیش تهیه شده است که می توان مجدد از آنها استفاده کرد. کتابخانه ++C به کتابخانه استاندارد ++C گفته می‌شود و تقریباً به هر برنامه ++C مرتبط است. در صورت عدم نیاز توسط کتابخانه استاندارد، می‌توانید کتابخانه‌های دیگری را نیز به برنامه خود اضافه کنید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش برنامه‌نویسی C++
آموزش برنامه‌نویسی C++

 

محیط توسعه متحد (IDE)

بسیاری از برنامه‌نویسان ++C به جای ویرایشگرهای متنی و کامپایلر از IDE استفاده می‌کنند. IDE یا محیط توسعه متحد برنامه ای است که شامل ویرایشگر متن، پیوند دهنده، کامپایلر و کتابخانه‌ها است. در اصل می‌توانید از یک برنامه چند منظوره استفاده کنید و به طراحی کار خود سرعت بخشید. برخی از IDE های معروف عبارتند از:

 1. Code::Blocks: رایگان و دارای افزونه کاربران
 2. Visual Studio Code: منبع باز، ویژگی‌های عالی و کراس اوور
 3. Eclipse: منبع آزاد، ساده و متقابل و به نصب اجزای C++ نیاز دارد
 4. Xcode: فقط برای Mac OS و دارای ویژگی‌های مفید Mac
 5. Netbeans: قالب‌های رایگان و مبتنی بر پروژه، cross-platform

آشنایی با زبان ++C و Syntax

به طور حتم با نگاه کردن به کدهای زبان برنامه‌نویسی سی پلاس پلاس با خود می‌گویید معنای این همه کد چیست یا واژه سینتکس برایتان عجیب و جدید باشد. شایان ذکر است که برنامه‌نویسی سی پلاس پلاس شامل تعداد زیادی کد و سینتکس است. سینتکس دستور زبان برنامه‌نویسی است و در واقع، پایه و اساس هر چیز در ++C خواهد بود. Syntax قوانینی است که نحوه نوشتن و درک کد C ++ را تعریف می‌کند. در ادامه نمونه ای از کدنویسی و سینتکس زبان ++C را برایتان آورده ایم.

 

کتاب آموزش برنامه نویسی شبکه با ++C

کتاب آموزش برنامه نویسی شبکه با ++C

آموزش زبان برنامه ‌نویسی شبکه به هر روشی ممکن است. برخی افراد به صورت آنلاین و برخی ترجیح می‌دهند از طریق کتاب به یادگیری این زبان‌ها بپردازند. خبر خوب این است که انواع کتاب آموزش برنامه‌نویسی شبکه با ++C در بازار موجود است که از طریق آنها می‌توانید به بهترین شکل ممکن این زبان را یاد بگیرید. خوبی این کتاب‌ها این است که به زبانی ساده و به طور جامع، اصول و فنون و نحوه ی برنامه‌نویسی شبکه با ++C را توضیح داده‌اند.

 

ویدیو پییشنهادی : اصول برنامه نویسی C و ++C
اصول برنامه نویسی C و ++C

 

اگر می‌خواهید از طریق کتاب این زبان را شروع کنید ما چند مورد از پرفروش ترین کتاب آموزش برنامه‌نویسی شبکه با ++C را معرفی می‌کنیم.

 •  کتاب سی پلاس پلاس به زبان ساده: اثر یونس ابراهیمی
 •  آموزش مبانی کامپیوتر و برنامه‌نویسی به زبان ++c نویسنده: ناصر قاسم آقایی -مهندس مهدی جابرزاده انصاری-مهندس علی دهقان
 •  کتاب آموزش سی پلاس پلاس ++C به زبان ساده: اثر یونس ابراهیمی
 • آموزش جامع (سی و سی پلاس پلاس C++ / C): ناشر لوح دانش
 •  کتاب 600 برنامه ++C با حل آن‌ها -حل مسائل ++C –  مرجع کامل: نویسنده: رمضان عباس نژاد ورزی
 •  کتاب آموزش برنامه‌نویسی سی پلاس پلاس – The C++ Programming Language, 4th Edition: نویسنده Bjarne Stroustrup (بنیانگذار اصلی زبان برنامه‌نویسی ++C)
 •  برنامه‌نویسی به زبان ++C: اثر عین الله جعفرنژاد قمی
 • کتاب آموزش سی پلاس پلاس C++ FOR DUMMIES (سی پلاس پلاس برای خنگ‌ها) :نویسنده Stephen Randy Davis

نتیجه‌گیری

در این مقاله در مورد برنامه نویسی شبکه با ++C و نحوه آموزش این زبان برنامه‌نویسی صحبت کردیم. اگر مبتدی هستید اکنون می‌توانید تشخیص دهید بهترین راه برای شروع این زبان چیست و راه تبدیل شدن به یک برنامه نویس ++C چگونه است. پیشنهاد ما این است که در کنار دروس تئوری یک رایانه در کنار خود داشته باشید و امور عملی را به طور پیوسته و مکرر تمرین کنید.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا