انگیزه و موفقیت

افزایش انگیزه کارکنان در محیط کار

7 روش برای افزایش انگیزه در محیط کار

افزایش انگیزه کارکنان را به همان اندازه که نادیده‌اش میگیریم که بعضی اوقات کاملا نبودن آن را نیز حس می‌کنیم. مثلا به صفحه مانیتور خیره می‌شویم، سعی می‌کنیم بر انجام کارهای خود تمرکز کنیم و درست بعد از مدتی که به کار مشغول شدیم، می‌بینیم که فشار ناشی از این اجبار آنقدر زیاد بوده که باز به نقطه اول بر می‌گردیم. ما می مانیم با کارهای انجام نشده و تلنباری از بی‌انگیزگی!

انگیزه عامل اصلی ادامه دادن مسیر زندگی می باشد، که مهم‌ترین یا شاید سخت‌ترین بخش مرتبط باشد به فضای کاری ما! در اینجا قصد داریم با مواردی که بر ایجاد و افزایش انگیزه در فضا و محل کار تاثیرگذار است، بیشتر آشنا شویم.

 

7 روش برای افزایش انگیزه در محیط کار

تاثیرات خود را دست کم نگیرید

گاهی اوقات، پیدا کردن افزایش انگیزه کارکنان می‌تواند با به یاد آوردن وضعیت همکاران و افرادی که اطراف شما کار می‌کنند، رخ دهد.

اگر احساس می‌کنید که بر زندگی کسی تاثیری گذاشته اید، چه بسا اندک و حتی اگر برای یک فرد کاملا غریبه باشد، امکان فراهم کردن انگیزه بسیار آسان‌تر می‌شود. Larry Page یکبار در مورد آنچه که افراد را در شرکت گوگل نگهداری می کنند گفت: “اگر شما قصد دارید دنیا را تغییر دهید، قطعا در حال انجام دادن کارهای مهمی هستید و این یعنی  شما برای بیدار شدن هرروز صبحتان هیجان خواهید داشت”.

 

Larry Page

کارهای بزرگ را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید

معمولا برای شروع یک پروژه یا یک Task سنگین، احساساتی از قبیل ” اگه نتوانم تمامش کنم چی؟” ” نکند از پسش بر نیام و جلوی همکارانم اعتبارمو از دست بدهم؟” و … به سراغ ما می آید.

ترس ناشی از بزرگ و پیچیده بودن کار باعث از بین رفتن اعتماد به نفس و افزایش انگیزه کارکنان در ما می‌شود. برای مقابله با این حس اشتباه باید در ابتدا task و کاری را که به عهده داریم را با جزئیات بر روی کاغذ بیاوریم و آن‌ها به ترتیب به چند مرحله کوچک‌تر تقسیم کنیم. همان طور که هیچ نویسنده‌ای کتاب خود را در دو روز به اتمام نمی‌رساند، شما هم قرار نیست در یک مرحله و یک جا پروژه خود را انجام دهید.

 

 

این رویکرد با انجام تعهدات دلهره‌آور کار می‌کند؛ هرچه زودتر این پروژه و کار بزرگ را در ذهن خود با لیستی از مراحل کوچک‌تر که شما و تیم تان با آن سروکار دارد، جایگزین کنید، قطعا با انگیزه و انرژی بهتری می‌توانید آن را به اتمام برسانید.

زیاد سخت نگیرید

تنها یک راه وجود دارد که به خودتان انگیزه بدهید که سخت کار کنید و آن این است که به عنوان یک کار سخت بهش فکر نکنید. بلکه به آن به عنوان بخشی از وجودتان که دوست دارید به کسی که میخواهید تبدیل شود، نگاه کنید. وقتی تصمیم گرفتید کاری را انجام دهید، تمام سعی خود را ببندید تا درباره اینکه این کار چقدر دشوار و پر چالش خواهد بود،فکر نکنید.

 

3.زیاد سخت نگیرید

 

تمام تمرکز خود را بر این موضوع معطوف کنید که با انجام دادن این کار، چقدر حس بسیار خوب و مثبتی در شما ایجاد خواهد شد، و یا در نهایت چقدر به خودتان افتخار خواهید کرد. سعی کنید بدون در نظر داشتن نتیجه، از مسیر لذت ببرید.

از حاشیه‌ و موارد بی اهمیت دوری کنید

از فعالیت‌هایی که جز تلنباری از انرژی منفی،خروجی دیگری برای شما در پی نخواهد داشت، دوری کنید. در هر فعالیت و در هر محل کاری یک سری از مواردی هستند که عملا هیچ منفعت و سودی برای شما ندارند و در دراز مدت انگیزه و انرژی شما را برای ادامه فعالیت‌های کاری کاهش می‌دهند.

مطمئن باشید اگر در حال کار بر روی فعالیت‌هایی باشید که برای شما معنی و مفهوم با ارزشی دارند و یا بخشی از یک ماموریت بزرگ‌تر هستند، به طور پیوسته انگیزه بیشتری خواهید داشت.

 

مقاله پییشنهادی : نگاه اجمالی به سبک های رهبری
نگاه اجمالی به سبک های رهبری

از محدوده امن خود خارج شوید

گاهی اوقات کمبود انگیزه باعث می‌شود که شما احساس کنید به اندازه کافی کارآمد نیستید. امتحان کردن چبزهای جدید و تجربه‌های مختلف می‌تواند شما را از طفره رفتن بیهوده رها کند. این روش برای همکارانتان که از تجربه‌ و چالش‌های جدید استقبال می‌کنند هم صدق می‌کند.

Marissa Mayer از شرکت محبوب یاهو می‌گوید: “این همان چیزیست که باعث رشد شما می‌شود، درست زمانی که مطمئن نیستید از پس این کار بر بیایید، خودتان را در این موقعیت قرار می‌دهید؛ گاهی این نشانه‌ای برای شروع یک اتفاق خوب و جدید است که باعث می‌شود رشد کنید و چیزهای زیادی از انعطاف پذیری خودتان یاد بگیرید.”

 

Marissa Mayer

زمانی را برای استراحت اختصاص دهید

بیشتر اوقات آنقدر غرق کار و فعالیت‌های روزانه می‌شویم که گذر زمان از دستمان در می‌رود و وقتی به خودمان می آییم که نه وقت استراحت و تفریح برای خودمان در نظر گرفتیم و نه آن قدر انگیزه و انرژی داریم که به این روند تکراری ادامه دهیم.

اما مهم این است که تشخیص بدهید که چه موقعی باید به این شیوه خاتمه دهید. زمان استراحت واقع‌ گرایانه‌ای را برای خود تنظیم کنید و هرروز طبق آن برنامه‌ریزی کنید.

 

مقاله پییشنهادی : تاثیر سبک رهبری بر عملکرد کارکنان
تاثیر سبک رهبری بر عملکرد کارکنان

 

بر فرض مثال پس از ساعت 6 بعدازظهر زمانی را برای پاسخ دادن به ایمیل‌ها و پیام‌‌هایتان اختصاص دهید، در روز تعطیل پروژه و کار سنگینی را قبول نکنید. وقتی که بتوانید زمان خود را مدیریت کنید، خروجی کار شما کارآمدتر و انگیزه شما برای ادامه کار بیشتر خواهد بود.

 

6. زمانی را برای استراحت اختصاص دهید

به خودتان پاداش دهید

به خودتان پاداشی بدهید که شما را برای ادامه دادن مسیر حرفه‌ای که در پیش‌رو دارید، تشویق کند. مهم نیست که چقدر بزرگ یا چقدر کوچک هستند، تمام چیزی که اهمیت دارد احساسات شما هستند. این پاداش می‌تواند دعوت کردن خودتان به یک قهوه در کافه محبوتان باشد، خرید کفشی که همیشه دوست داشتید، یک گردش کوتاه یک روزه یا ترتیب دادن یک دورهمی از دوستان و افرادی که دوستشان دارید.

 

 

این امر برای دیگران نیز صادق است. زمانی که همکارتان مشغول کار و پروژه پر چالشی است، با خرید یک هدیه کوچک، قهوه یا میان‌وعده‌ای خوشمزه در ایجاد انگیزه و حس خوب سهیم باشید.

در واقع ما وقتی با فراهم کردن زمینه دریافت انگیزه، همکاران و اطرافیانمان را تحت تاثیر قرار می‌دهیم، امتیاز مثبتی راهم  برای خودمان در زندگی شخصی و کاریمان مدنظرقرار داده‌ایم. جشن‌های کوچک می‌توانند دستاوردهای بزرگ را در پیش داشته باشند.

 

7. به خودتان پاداش دهید

 

هیچ‌وقت از خودتان غافل نشوید، این شما هستید که می‌توانید شروع کننده تغییرات کوچک و بزرگی باشید. ما برای ادامه این ماجراجویی باید هدف داشته باشیم و تا زمانی که هدفمند حرکت کنیم زمینه‌های دریافت انگیزه را هم به وجود آوردیم.

امیدواریم مقاله خوبی را در مورد افزایش انگیزه کارکنان در اختیار شما قرار داده باشیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا