برنامه نویسی و IT

معرفی راه‌های جلوگیری از هک وای فای مودم

سخن کوتاهی درباره جلوگیری از هک وای فای مودم

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که وای فای مودم خانگی شما هک شود (جلوگیری از هک وای فای مودم) و شما دقیقا ندانید چگونه مشکل را حل کنید و چگونه می‌توانید از هک مودم خود جلوگیری کنید؟! در این مقاله ما می‌خواهیم شما را با راه و روش‌هایی آشنا کنیم که جلوگیری از هک وای فای مودم می‌کنند و نمی‌گذارند مودم شما به راحتی هک شود.
پس اگر می‌خواهید بدانید چگونه می‌توانید از وای فای مودم خود محافظت کنیم همراه ما تا آخر این نوشتار باشید.

هک وای فای مودم

به طور کلی یکی دیگر از دستگاه‌هایی که امروزه مورد اعتماد مردم جهان قرار گرفته است، دستگاه‌های مودم یا همان روترهای وای فای (Wifi) هستند. با اینکه مودم‌های دستگاه‌های بسیار کارآمد و مفیدی هستند اما اگر هک شوند با مشکل بزرگی روبرو خواهید شد.

برای هک کردن رمزهای عبور WiFi، هکرها دو روش بسیار متفاوت را در پیش می‌گیرند. برخی از هکرها به حملات معمولی یا کم مهارت اعتماد دارند که در این حمله از رمزهای عبور ضعیف و کاربران ساده لوح سوء‌استفاده می‌شود.

 

در حالی که ممکن است دیگر هکرها از ابزارهای پیشرفته و نرم افزارهای حرفه‌ای استفاده کنند و به نوعی حمله خود را فنی‌تر و قوی‌تر انجام دهند. بدون رمزگذاری، ترافیک موجود در شبکه WiFi می‌تواند توسط همه افراد در محدوده شبکه، ضبط و تجزیه و تحلیل شود.

هک وای فای مودم

اگر کنجکاو هستید که بدانید یک هکر تا چه حد می‌تواند از روتر منزل شما فاصله داشته باشد و همچنان سیگنال کافی برای هک WiFi شما را داشته باشد، می‌توانید NetSpot را که یک ابزار تجزیه و تحلیل WiFi با کاربرد آسان است را بارگیری کنید.

نکته: با NetSpot می‌توانید بلافاصله ببینید آیا شبکه WiFi شما به اندازه کافی رمزگذاری شده است تا در برابر حمله هدفمند مقاومت کند.

دقت داشته باشید که رمزگذاری قوی WiFi مانند WPA2، در دنیای امروزی به یک ضرورت مطلق تبدیل شده است. اما حتی قوی‌ترین پروتکل رمزگذاری نیز می‌تواند توسط یک رمز عبور ضعیف تضعیف شود. بله درست است، به خاطر سپردن یک رشته حرف عددی ده رقمی می‌تواند کشنده باشد، اما عواقب هک موفقیت‌آمیز WiFi می‌تواند ویرانگر باشد.

ویدئو پییشنهادی : آموزش هک قانونمند (CEH)
آموزش هک

 

انگیزه هکرها برای هک وای فای مودم چیست؟

هکرهای WiFi انگیزه‌های مختلفی دارند. بهترین حالت این است که کسی WiFi شما را هک کند تا پهنای باند شما را بدزدد. بدترین حالت این است که کسی WiFi شما را هک کند تا هویت یا پول شما را بدزدد. این مورد یکی از مواردی است که هیچ‌گاه نباید اتفاق بیافتد و نکات امنیتی WiFi ما به شما کمک می‌کند از شبکه بی سیم خود در برابر مهاجمان و هکرها محافظت کنید.

خطرات هک وای فای مودم

روش های زیادی وجود دارد که هکرها می توانند از طریق هک wifi برای شما مشکل ایجاد کنند اگر شما مودم خود را بدون هیچ امنیتی قرار دهید مشخص است که هکرها و افراد سودجو می توانند از این موقعیت بهترین استفاده را ببرند خود را بین دستگاه شما و روتر (مودم) قرار دهند.

اگر هکرها بخواهند از حمله معمولی استفاده کنند قصدشان ممکن است از این کار تنها استفاده از حجم ترافیک مودم مورد نظر باشد. اما اگر از وسایل پیشرفته و نرم افزارهای حرفه‌ای بخواهند استفاده همانطور که گفتیم این حمله، حمله‌ای فنی است که ممکن است اطلاعات شخصی شما را به خطر بیاندازد.

به عنوان مثال شماره کارت اعتباری شما، ایمیل‌هایی که ارسال می‌کنید و همچنین رمزهای ورودی که برای ورود به سایت‌های مود نظر خود استفاده می‌کنید و … . با استفاده از این موارد یک هکر می‌تواند به اکثر حساب‌های دستگاه شما دسترسی پیدا کند و از آنها هر طور که می‌خواهند استفاده کند.

برخی هکرها که بسیار حرفه‌ای هستند که از شبکه‌های بدون امنیت برای توزیع بدافزار به افرادی که در همان شبکه حضور دارند استفاده می‌کنند هکرها بدافزارهایی مانند ویروس‌ها و جاسوس افزارها را از طریق اشتراک فایل، در شبکه بارگذاری می‌کنند.

مقاله پییشنهادی : راه‌های فهمیدن هک شدن سایت
آموزش هک

 

آشنایی با راه‌های جلوگیری از هک وای فای مودم

در حال حاضر چند راه وجود دارد که شما با استفاده از آنان می‌توانید از هک وای فای خود جلوگیری کنید و شما با ایمن نگه داشتن روتر و شبکه، می‌توانید ایمنی دستگاه‌های خود را از هک wifi تضمین کنید.
راه‌های جلوگیری از هک وای فای مودم عبارتند از:

۱٫SSID خود را تغییر دهید

SSID نام شبکه wifi شماست. داشتن SSID منحصر به فرد برای امنیت شبکه مهم است زیرا شکستن رمز شبکه کار هکر را کمی دشوار می‌کند. SSID در حالت پیش فرض نشان می‌دهد که شما تا حدودی از درک فناوری برخوردار هستید. کسانی که SSID را به عنوان پیش فرض ترک می‌کنند، احتمالاً با هک wifi روبرو می‌شوند زیرا از نظر دفاعی ضعیف هستند. نام‌های که نباید روی SSID خود قرار دهید شامل:

  • شامل نام و نام خانوادگی یا اطلاعات شخصی باشد
  • به کلمه عبور ارتباط مستقیم داشته باشد
  • بسیار رایج باشد

برای تغییر دادن نام SSID می‌بایست:

  • آدرس IP روتر خود را پیدا کنید
  • SSID را تغییر دهید
  • اتصال دستگاه‌های خود را بروز کنید

۲٫رمزهای عبور خود را تغییر دهید / رمزهای عبور منحصر به فرد داشته باشید

تغییر رمز و استفاده از رمزهای منحصر به فرد همیشه از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه رمزهای عبور ضعیف‌تر باشد کار هکرها برا شکستن آن رمز نیز بسیار آسان تر خواهد بود. همانطور که گذرواژه حساب شما برای سایت‌های دیگر باید منحصر به فرد باشد و غالباً تغییر کند، رمز ورود به شبکه wifi شما نیز باید چنین باشد.

خطرات هک وای فای مودم

یک رمز ورود قوی نباید شامل هرگونه اطلاعات شخصی باشد. همچنین رمزهای عبور قوی حاوی ترکیبی از اعداد، حروف و نمادها هستند. این امر باعث می شود هکرها نتوانند به راحتی رمزعبور و امنیت شبکه شما را بشکنند.

۳٫مودم خود را بروز نگه دارید

بروزرسانی روتر یا مودم می‌تواند به محافظت در برابر تهدیدات امنیتی کمک کند. با بروز نگه داشتن روتر، می‌توانید از اطلاعات و حجم شبکه‌ی خود در برابر هکر محافظت کنید.

۴٫نام کاربری مودم خود را تغییر دهید

گام مهم دیگری که باید در این راه (جلوگیری از هک وای فای مودم) بردارید این است که نام کاربری خود هر از گاهی تغییر دهید. همه‌ی مودم‌ها با یک نام کاربری و رمز عبور از پیش تعیین شده ارائه می‌شوند و اگر این موارد را تغییر ندهید هکرها می‌توانند به راحتی به شبکه شما دسترسی پیدا کنند.

همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که هیچ‌گاه نام کاربری خود را از روی اطلاعات شخصی خود برندارید زیرا دسترسی به آنان برای هکرها کار بسیار راحتی است.

۵٫WPA2 را انتخاب کنید

WPA یک برنامه تأیید امنیت است. اکنون برنامه‌های زیادی در این برنامه گنجانده شده است که یکی از برنامه‌های اخیر WPA2 است. WPA2 امن ترین نسخه است و به شدت نسبت به سایر برنامه‌های امنیتی مودم توصیه می‌شود. انتخاب WPA2 می‌تواند به محافظت از شبکه شما کمک کند. تغییر شبکه به WPA2 ساده ترین فرآیند نیست، اما برای اینکه امنیت بیشتری داشته باشید انجام این کار ضروری است.

آشنایی با راه‌های جلوگیری از هک وای فای مودم

۶٫Firewalls، شبکه‌های مهمان و اعلان‌ها (notifications)

این موارد لایه‌هایی امنیتی بیشتری را ایجاد می‌کنند که همچنین می‌توانند در مواقع ضروری به کمک مودم بیایند. Firewalls‌ها همیشه باید روشن باشند. از شبکه‌های مهمان می‌توان برای جدا کردن اطلاعات شغلی و شخصی استفاده کرد و دسترسی به هردو را برای هکرها دشوارتر ساخت. روش دیگر برای جدا کردن داده‌های شما استفاده از VPN یا RDP است.

 

سخن پایانی

به نظر می‌رسد انجام تمام این مراحل کمی زمان‌بر باشد اما مطمئن باشید با انجام این کارها می‌توانید امنیت بیشتری برای دستگاه‌های وای فای خود به وجود بیاورید. در آخر امیدواریم مطالب این مقاله (جلوگیری از هک وای فای مودم) برای شما واضح و روشن بوده باشد و شما به راحتی بتوانید از آنان برای محافظت هرچه بیشتر دستگاه‌های خود استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا