برنامه نویسی و ITجاواجاوا اسکریپت

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت

در این مقاله به‌صورت مختصر با جاوا و جاوا اسکریپت آشنا خواهیم شد و همچنین تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت را بررسی خواهیم کرد. بسیاری از کاربران فکر می‌کنند که جاوا و جاوا اسکریپت زبان‌های مشابهی هستند یا دو نام متفاوت از یک‌زبان هستند. اما درواقع جاوا اسکریپت و زبان جاوا زبان‌های مشابهی نیستند و جاوا اسکریپت هیچ ارتباطی با زبان برنامه‌نویسی جاوا ندارد.

در ادامه سعی داریم که تفاوت‌های کلیدی بین java و java-schript را باهم بررسی کنیم. قبل از پرداخت به این موضوع به‌صورت مختصر به هرکدام از این زبان‌ها و ویژگی‌های اصلی آن‌ها اشاراتی خواهیم داشت.

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یک‌زبان برنامه‌نویسی سبک‌وزن (“زبان اسکریپتی”) است و برای تعاملی کردن صفحات وب استفاده می‌شود. این زبان می‌تواند متن پویا را در HTML وارد کند. جاوا اسکریپت به‌عنوان زبان مرورگر نیز شناخته می‌شود. جاوا اسکریپت (JS) مشابه یا مرتبط با جاوا نیست و تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت بسیار زیاد است. هر دو زبان دارای نحوی شبیه به C هستند و به‌طور گسترده در برنامه‌های کاربردی وب سمت سرویس‌گیرنده و سمت سرور استفاده می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: Function در جاوا اسکریپت – راهنمای جامع

ویژگی‌های جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت در وهله اول برای دستکاری DOM و ایجاد وب‌سایت‌های پویا ایجاد شد. وب‌سایت‌های قبلی اکثراً ثابت بودند، پس از ایجاد JS، وب‌سایت‌های پویا ساخته شدند.

 • توابع در JS اشیا هستند. آن‌ها ممکن است مانند یک شی دیگر دارای خواص و متدهایی باشند. آن‌ها را می‌توان به‌عنوان آرگومان در توابع دیگر ارسال کرد.
 • می‌تواند تاریخ و زمان را مدیریت کند.
 • اعتبار سنجی فرم را انجام می‌دهد اگرچه فرم‌ها با استفاده از HTML ایجاد می‌شوند.
 • نیازی به کامپایلر نیست

مثال: یک قطعه کد ساده جاوا اسکریپت

<script>

                console.log(“Welcome to makhtabkhooneh”);

</script>

خروجی قطعه کد بالا به صورت زیر است:

 

خروجی قطحه کد برای سینتکس جاوا اسکیپت

جاوا

جاوا یک‌زبان برنامه‌نویسی شی گرا است و دارای یک پلت فرم ماشین مجازی است که به شما امکان می‌دهد برنامه‌های کامپایل شده‌ای ایجاد کنید که تقریباً بر روی هر پلتفرمی اجرا می‌شوند. شعار اصلی جاوا “یک‌بار بنویس، هر جا اجرا کن” است. این شعار هم می‌تواند یکی از چند تا تفاوت بین جاوا و جاوا اسکریپت باشد.

ویژگی‌های جاوا

در زبان جاوا کامپایلر کد منبع را به بایت کد تبدیل می‌کند و سپس JVM بایت کد تولیدشده توسط کامپایلر را اجرا می‌کند. این بایت کد می‌تواند بر روی هر پلتفرمی اجرا شود. این ویژگی به نام Platform Independent شناخته می‌شود. به صورت کلی جاوا دارای ویژگی های زیر است و همین ویژگیهای تعریف شده در آن میتواند تفاوت جاوا وس جاوا اسکریپت را تا حدودی تعیین کند.

 

ویژگی های زبان برنامه نویسی جاوا

زبان برنامه‌نویسی شی گرا

سازمان‌دهی برنامه در شرایط مجموعه اشیاء، روشی از برنامه‌نویسی شی گرا است که هر یک نمونه‌ای از کلاس را نشان می‌دهد. 4 مفهوم OOP در جاوا وجود دارد:

 • انتزاع – مفهوم – برداشت
 • کپسوله سازی
 • وراثت
 • پلی مورفیسم

ساده

جاوا یکی از زبان‌های ساده است زیرا ویژگی‌های پیچیده‌ای مانند اشاره‌گر، بارگذاری بیش‌ازحد اپراتور، وراثت‌های متعدد، تخصیص صریح حافظه را ندارد.

قوی

زبان جاوا قوی و به معنای واقعی انعطاف‌پذیری بالایی دارد. این زبان به‌گونه‌ای توسعه‌یافته است که تلاش زیادی برای بررسی هر چه سریع‌تر خطاها می‌کند، به همین دلیل است که کامپایلر جاوا قادر است حتی آن دسته از خطاهایی را که تشخیص آن‌ها توسط یک‌زبان برنامه‌نویسی دیگر آسان نیست، شناسایی کند.

امن

در جاوا، ما نشانگر نداریم و بنابراین نمی‌توانیم به آرایه‌های خارج از محدوده  دسترسی داشته باشیم، یعنی اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم، استثنا ArrayIndexOutOfBound را نشان می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش مفهوم Final در جاوا + مثال عملی

توزیع‌شده:

ما می‌توانیم برنامه‌های کاربردی توزیع‌شده را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی جاوا ایجاد کنیم. Remote Method Invocation و Enterprise Java Beans برای ایجاد برنامه‌های کاربردی توزیع‌شده در جاوا استفاده می‌شود.

Multithreading

جاوا از multithreading پشتیبانی می‌کند. این یک ویژگی جاوا است که امکان اجرای هم‌زمان دو یا چند قسمت از یک برنامه را برای حداکثر استفاده از CPU فراهم می‌کند.

به مثال زیر در جاوا دقت کنید:

import java.io.*;

class GFG {

                public static void main(String[] args)

                {

                                System.out.println(

                                                “Welcome to makhtabkhooneh”);

                }

}

 

خروجی این قطحه کد به صورت زیر است:

 

یک نمونه کد از زبان برنامه نویسی جاوا

به‌صورت کلی به جز در چند تا موارد محدود شباهتی بین جاوا و جاوا اسکریپت وجود ندارد. مهم‌ترین شباهت‌های آن‌ها عبارت‌اند از:

 • هردو نحوی شبیه زبان C دارند
 • هردو در کاربردهای تحت وب در سمت سرور و کلاینت استفاده می‌شوند.

 

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت در چیست؟

به‌عنوان یک قاعده کلی برای اینکه شما تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت را به‌خوبی درک کنید، ما جنبه‌های متقابل هرکدام از زبان‌ها را در کنار یکدیگر مقایسه می‌کنیم. این کار به شما کمک می‌کند که راحت‌تر تفاوت بین جاوا و جاوا اسکریپت را درک کنید.

 • جاوا یک‌زبان قوی تایپ‌شده است و ابتدا باید متغیرها برای استفاده در برنامه اعلام شوند. در جاوا، نوع متغیر در زمان کامپایل بررسی می‌شود. جاوا اسکریپت یک‌زبان با تایپ ضعیف است و نحو و قوانین راحت‌تری دارد.
 • جاوا یک‌زبان برنامه‌نویسی شی گرا است. جاوا اسکریپت یک‌زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر شی است.
 • برنامه‌های جاوا می‌توانند در هر ماشین مجازی (JVM) یا مرورگر اجرا شوند. کد جاوا اسکریپت قبلاً فقط در مرورگر اجرا می‌شد، اما اکنون می‌تواند از طریق js روی سرور اجرا شود.
 • اشیاء جاوا مبتنی بر کلاس هستند حتی ما نمی‌توانیم هیچ برنامه‌ای در جاوا بدون ایجاد کلاس بسازیم. اشیاء جاوا اسکریپت مبتنی بر نمونه اولیه هستند.
 • برنامه جاوا دارای پسوند فایل “.Java” است و کد منبع را به بایت کدهایی که توسط JVM (ماشین مجازی جاوا) اجرا می‌شوند، ترجمه می‌کند. فایل جاوا اسکریپت دارای پسوند فایل “.js” است و تفسیر می‌شود اما کامپایل نمی‌شود، هر مرورگر دارای مفسر جاوا اسکریپت برای اجرای کد JS است.
 • جاوا یک‌زبان مستقل است. جاوا اسکریپت در یک صفحه وب قرار می‌گیرد و با محتوای HTML آن یکپارچه می‌شود.
 • جاوا رویکردی مبتنی بر رشته برای هم‌زمانی دارد. جاوا اسکریپت یک رویکرد مبتنی بر رویداد برای هم‌زمانی دارد.
 • جاوا از multithreading پشتیبانی می‌کند. جاوا اسکریپت از چند رشته‌ای یا multithreading پشتیبانی نمی‌کند.
 • زبان برنامه‌نویسی جاوا توسط “Sun Microsystems” توسعه‌یافته است. زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت توسط “Netscape” توسعه‌یافته است.
 • جاوا در ماشین میزبان به‌عنوان کد “Byte” ذخیره می‌شود. جاوا اسکریپت در ماشین میزبان (client Machine) به‌عنوان متن “منبع یا سورس” ذخیره می‌شود.

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت

جاوا یا جاوا اسکریپت کدام‌یکی بهتر است؟

به بیان دقیق، در مورد انتخاب زبان، جاوا یا جاوا اسکریپت، پاسخ درستی و دقیقی وجود ندارد، زیرا بدیهی است که  این دو زبان اهداف بسیار متفاوتی را دنبال می‌کنند. بسته به نوح کاری که سما از زبان می‌خواهید هرکدام می‌توانند نسبت به دیگری برتری محسوس داشته باشند و این برتری شاید فقط در همین کاربردی که مدنظر شما است وجود داشته باشد.

نتیجه‌ گیری

با توجه به توصیفات بالا از دو زبان برنامه‌نویسی موردبحث و با توجه به اینکه اما  به اغلب تفاوت‌های بین دو زبان اشاره کردیم، هم‌اکنون درک اینکه تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت چیست، بسیار آسان‌تر شده است. به‌صورت کلی می‌توان گفت که این دو زبان هیچ ارتباطی به هم ندارند و هیچ‌کدام از دیگری سرچشمه نگرفته است.

به‌صورت کلی تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت در کاربرد، نحو، نحوه کامپایل و در بقیه موارد به‌وضوح قابل‌مشاهده است و این تفاوت‌ها را می‌توان به جزئیات بیشتری گسترش داد. امیدوارم که این مقاله برای شما، مفید واقع‌شده باشد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و سرپرست تیم محتوای مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا