مقالات دیجیتال مارکتینگ

 اتوماسیون بازاریابی یا Marketing Automation

در یک نگاه کلی اگر بخواهیم اتوماسیون بازاریابی را تعریف کنیم عبارت است از انجام اتوماتیک برخی از فعالیت‌هایی که پرتکرار می‌باشند که عبارتند از ارسال ایمیل ها و فعالیت های شبکه‌های اجتماعی در واقع این امکان را می‌دهد که در زمان محدود تر کارهای هدفمند بیشتری انجام شود. به عنوان مثال فرض کنید که در وب‌سایت‌ خود امکان دانلود فایل کاتالوگ یک محصول‌ را در ازای دریافت ایمیل آدرس بازدیدکنندگان قرار داده‌اید، شما پس از دریافت اطلاعات تماس مشتری مورد نظر، برای اینکه بخواهید بازاریابی محصول‌ خود را انجام دهید باید تعدادی ایمیل را در مدت چند روز برای او ارسال کنید تا ایشان را ترغیب به خرید محصول خود کنید یعنی یک کمپین را اجرا کنید و بنابراین انجام این کار به ازای هر مشتری ،زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.

ویدئو پیشنهادی:دیجیتال مارکتینگ

بنابراین با اتوماتیک کردن ارسال ایمیل‌ها و ایجاد گردش کاری هوشمند ،به راحتی می‌توان این کار را انجام داد، این روش می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. در تعریف یک گردش کار (Workflow)، متنی که با ایمیل دوم برای آن دسته افرادی که ایمیل اول را باز می کنند و کسانی که ایمیل اول را نخوانده‌اند متفاوت است. اتوماسیون بازاریابی می‌تواند با ساده کردن کارها، رسیدن به اهداف مورد نظر را آسان تر نماید. ارسال پیام و محتوای شخصی‌سازی شده به مشتریان بر اساس نیاز و علایق آن‌ها، باعث می‌شود رابطه‌ای قوی بین شما و مشتری ایجاد شود.

همین ارتباط صمیمی، در نهایت منجر به افزایش نرخ تبدیل و سودآوری بیشتری برای شما خواهد شد. استفاده از اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می‌کند تا به تمام این اهداف دست یابید، بدون آنکه در روند کاری شما اختلالی ایجاد شود. اتوماسیون بازاریابی در صورت استفاده‌ی صحیح، برای بازاریابان و کسب‌و‌کارها بسیار مفید خواهد بود

اتوماسیون بازاریابی ارتباط زیادی با سایر جنبه‌های بازاریابی اینترنتی شما دارد از جمله: وب‌سایت، صفحات فرود، کمپین‌های ایمیلی، افزایش نرخ تبدیل و پیاده‌سازی قیف بازاریابی و… در نتیجه، تلاش برای بهتر کردن سایر بخش‌های دیجیتال مارکتینگ، نقش مهمی در پیاده‌سازی موفقیت‌آمیز اتوماسیون بازاریابی ایفا می‌کند. اتوماسیون بازاریابی ممکن است دشوار و پیچیده به نظر برسد اما یادگیری آن آسان و پیاده‌سازی آن ارزش بسیار زیادی دارد. با داشتن اهداف و استراتژی‌هایی مناسب می‌توانید با دور شدن از فرایندهای دستی، نرخ تبدیل وب‌سایت خود را افزایش داده و کسب و کار اینترنتی‌ خودرا ارتقا دهید.

 مزیت اتوماسیون بازاریابی برای مشتریان

مزیت اتوماسیون بازاریابی برای مشتریان

در یک نگاه کلی هر مشتری با برند شما یک تجریه خاصی دارد. به عنوان مثال با استفاده از اتوماسیون بازاریابی شما می توانید عملکرد یک فرد مشخص را در سایت و یا شبکه های اجتماعی خودتان مورد بررسی قرار دهید و سپس بر اساس این الگوی رفتاری سعی کنید با او یک ارتباط پایدار برقرار کنید تا طرفدار برند شما بماند‌ . بنابراین اتوماسیون بازاریابی این امکان را به شما می دهد تا از طریق کانال های ارتباطی متفاوت بتوانید با کاربران خود در ارتباط بوده و می تواند متن ایمیلی را برای شما آماده کند که در ابتدای آن نام هر فرد به صورت انحصاری نوشته شده باشد. همچنین امکان این را دارد که تبلیغات دیجیتالی برای برند شما در نظر بگیرد که در زمان مناسب به فرد مورد نظر شما ( مشتری ) نشان داده شود.

علاوه بر همه مزیت های اتوماسیون بازاریابی، مهمترین ویژگی آن این است که محصولات موجود در سایت را برای هر فرد متناسب با رفتار همان شخص و کالاهایی که تاکنون خریداری و یا بازدید کرده است نشان می‌دهد. پس با استفاده از قرار دادن محتوای مناسب و در زمان مناسب به افراد ، می‌توانید کاربر را به یک مشتری بالفعل تبدیل کنید که همیشه در ارتباط با شما قرارگیرد.

مهمترین نکات در مورد اتوماسیون بازاریابی

مهمترین نکات در مورد اتوماسیون بازاریابی

 

 • هدفمند باشید:

اول باید مشخص شود که برای رسیدن به این هدف چقدر باید سرمایه گذاری کرده و چه مجموعه ای از افراد از این هدف شما سودخواهند برد. بنابراین باید برای برآورد هزینه ها کاملا دقیقا و آگاهانه عمل کنید.

 • همکاری داشته باشید :

آنچه مهم است این است که مفهوم اتوماسیون بازاریابی باید در تمام زمینه های کسب و کار اثر بگذارد تا با استفاده از این همگام سازی نتیجه‌ی بهتری را برای رسیدن به هدف خود داشته باشید

برای این منطور باید از تمام گروه هایی که در حال فعالیت در بخش های مختلف کمپانی هستند کمک گرفته شود تا نتیجه ی بهتری حاصل شود.

 • اعداد و ارقام فراموش نشود:

به این منظور باید با استفاده از نمودارهای دقیق داده ها، فرآیند کاری اتوماسیون بازاریابی را تجزیه و تحلیل کرده و سعی تان بر این باشد که یک دید کلی نسبت به مسیرتان به سوی هدف باشد و اینگونه تاثیر مثبتی در رونق کسب و کار مورد نظر بوجود خواهد آمد.

بنابراین سعی کنید چه گزینه هایی کارآمد بوده و چه گزینه هایی کارآمد نیستند تا نتیجه به بهترین نحو حاصل شود.

 • تقسیم بندی داده ها:

با توجه به اهمیت این کار نباید تمرکز روی این باشد که چه تعداد مشتری دارید ( کم یا زیاد فرقی نمی کند)

. بنابراین با ایجاد دسته های مختلف افراد را بر اساس نیازی که دارند در دسته ها قرار دهید .

 • استراتژی تولید و ارائه محتوا:

ارتباط موثر با مشتری را باید از زمان شروع آشنایی روند ارائه محتوا به مشتری را حفظ کنید. بنابراین سعی کنید دسته های مختلفی از محتواهای گوناگون با ساختارهای مختلف ایجاد کرده تا در زمان مناسب به مشتری ارائه دهید.

فواید استفاده از اتوماسیون بازاریابی

فواید استفاده از اتوماسیون بازاریابی

مهمترین فایده‌ی اتوماسیون بازاریابی این است که به تیم فروش و بازاریابی شما این امکان را می‌دهند تا کار خود را با راندمان بالاتری انجام دهند. مردم محتوای شخصی‌سازی شده را می پسندند. ایمیل‌های شخصی‌سازی شده، چند برابر بازخورد بهتری نسبت به ایمیل‌های عمومی دارند. با این حال، ارسال ایمیل‌های شخصی‌سازی شده به مشتریان به‌صورت دستی، کاری زمان‌گیر است.

پلتفرم‌های اتوماسیون بازاریابی این وظیفه‌ی مهم و پرتکرار را بر عهده می‌گیرند و این امکان را برای بازاریابان فراهم می‌کنند تا وقت خود را برای وظایف پر چالش و مهم‌تری صرف کنند. اتوماسیون بازاریابی نه تنها ارسال پیام را آسان تر می‌کند، بلکه باعث می‌شود بفهمیم مشتریان در کدام مرحله از فرایند تبدیل قرار دارند. نرم‌افزارهای اتوماسیون بازاریابی، معمولاً سیستم امتیازدهی به مشتری را دارند. این سیستم امتیازدهی به شما این امکان را میدهد تا متوجه شوید کدام یک از کاربران یا مشتریان‌تان علاقه بیشتری به خرید محصول یا خدمات شما را دارند.

یکی از علت‌های که اتوماسیون بازاریابی در ابتدای تجارت بکار گرفته می‌شود، اهمیت پیشرفت در نرخ تبدیل و بازدهی است. اتوماسیون بازاریابی این امکان را به شما می دهد که با مشتری به صورت بلندمدت در تماس باشید؛ تا جایی که از خرید آنها اطمینان حاصل کنید. به‌صورت میانگین، شرکت‌هایی که از اتوماسیون بازاریابی استفاده می‌کنند، ۵۳% نرخ تبدیل بیشتر و همچنین بازده سالانه‌ی ۳.۱% بیشتری نسبت به شرکت‌هایی دارند که از اتوماسیون اداری استفاده نمی‌کنند.برای محصولات و خدماتی که چرخه‌ی تبدیل طولانی‌تری دارند، اتوماسیون بازاریابی می‌تواند باعث سرعت بخشیدن به این چرخه شود.

چه نرم‌افزارهایی برای اتوماسیون بازاریابی وجود دارد؟

برنامه‌های کاربردی زیادی برای اتوماسیون بازاریابی وجود دارد، اما در این‌ بین ابزارهای ارسال ایمیل و تولید سرنخ فروش از رایج‌ترین نرم‌افزارها هستند. ایمیل همچنان یکی از ابزارهای قدرتمند بازاریابی به حساب می‌آید. با اینکه در جامعه تصوری وجود دارد که این روزها همه در تلگرام و اینستاگرام و توییتر بیشتر فعالیت دارند، اما این تصور چندان هم درست نیست. ، زیرا بیشتر کاربران اینترنت حداقل یک اکانت ایمیل دارند. صندوق‌های پست الکترونیکی معمولاً با سرعت کمتری نسبت به شبکه‌های اجتماعی به‌روزرسانی می‌شوند که همین موضوع باعث می‌ گردد که بتوانید با مشتری خود به صورت مستقیم در ارتباط باشید.

روش‌های زیادی برای استفاده از ایمیل در اتوماسیون بازاریابی وجود دارد:

 • فرستادن پیام‌های خوش‌آمدگویی
 • هدف گیری مجدد برای محصول
 • یادآوری تکمیل سبد خرید
 • پیشنهاد محصولات بر اساس علایق و جستجوی کاربر

این‌ها تنها بخشی از کاربردهای ایمیل مارکتینگ در اتوماسیون بازاریابی هستند. بسیاری از کمپانی ها برای دریافت بازخورد محصولاتشان از اتوماسیون بازاریابی استفاده می‌کنند (بدون در نظر گرفتن این که کاربر به مشتری تبدیل شده است یا خیر). این کار را می‌توان به روش‌های مختلفی مثل برگزاری نظرسنجی یا درخواست ارسال مستقیم نظرات، انجام داد. اطلاعاتی که از این طریق به دست می‌آیند در ایجاد تغییرات بسیار ارزشمندهستند. استفاده از این اطلاعات، قطعاً در بلند مدت سود شرکت را افزایش خواهد داد.

همچنین، ارسال ایمیل‌های شخصی‌سازی شده نه تنها سود بیشتری نسبت به ایمیل‌های معمولی برای شرکت ها به ارمغان می‌آورد، بلکه در تولید سرنخ‌های فروش هم تأثیر به سزایی دارند.

معرفی چند ابزار برای ایجاد اتومیشن در سایت

سگمنتینو و وب اینگیج دو ابزار برای ایجاد اتوماسیون بازاریابی هستند.

تخصص‌های مرتبط با اتوماسیون بازاریابی

کسانی که با اتوماسیون بازاریابی در ارتباط هستند، حوزه‌های زیر را تا حد خوبی باید بشناسند:

 • استراتژی محتوا
 • ایمیل مارکتینگ
 • مدیریت ارتباط با مشتریان
 • مدیریت بازاریابی
 • دسته بندی مشتریان و بازار
 • بازاریابی درونگرا
 • طراحی و تحلیل فرایندها
 • تحلیل عددی داده‌های کسب و کار

فواید استفاده از اتوماسیون بازاریابی

بایدها و نبایدها در باره‌ی اتوماسیون بازاریابی

 • نباید بدون بازبینی اهدافتان، به اتوماسیون فرایند فعلی بپردازید
 • اتوماسیون، فعالیت بازاریابان و کل دپارتمان بازاریابی و فروش را آسانتر می‌کند. ولی در حین اتوماسیون راهبرد فعلی، باید تمامی کارهای قبلی را هم در نظر داشته باشید. قبل از شروع هر کاری، اول از همه اهدافتان بازبینی کنید.
 • نباید پیام‌های عمومی را به طور انبوه ارسال کنید
 • با وجود اتوماسیون بازاریابی، دیگر نیازی به فرستادن پیام‌های عمومی و کلی نیست. فرستادن انبوهی از پیام‌های غیر اختصاصی تنها باعث اسپم شدن و حذفشان خواهد شد.
 • باید محتوای بسیار هدفمند و اختصاصی را برای طیف محدودی از مشتریان و مخاطبان ارسال کرد
 • محتوای مدنظر مخاطبان هدف ،را تهیه کنید. خودتان را به جای مخاطبان و مشتریان قرار دهید. فرض کنید که می‌خواهید با شرکتی ارتباط برقرار کنید. این ارتباط اشکال مختلفی دارد، مثلاً محتوای مورد علاقه خودتان را دانلود می‌کنید. حالا ایمیلی که از شرکت دریافت کرده‌اید، ربطی به محتوایی که مطالعه کردید، ندارد. حالا فرض کنید اگر ایمیل‌هایی در مورد همان محتوای مورد علاقه شما ارسال شود، چه حسی پیدا خواهید کرد؟ احتمال خرید شما از شرکت افزایش می‌یابد چون آنها به خوبی به پرسشهای مدنظرتان پاسخ داده‌اند.
 • نباید مشتریان‌تان را از یاد ببرید
 • فروش و عقد قرارداد جدید در کسب و کارها،  بسیار  سخت و دشوار است. بسیاری از کمپانی ها، هم روی جذب مشتریان جدید و افزایش درآمد متمرکز هستند. از طرفی دیگر مشتریان فعلی را فراموش کرده‌اند. این افراد قبلا به محصولات و خدمات شما علاقمند شده‌اند و احتمال خرید بیشتر از جانب آنها هم بیشتر است. پس آنها را از یاد نبرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا