مهندسی

مهندسی مکانیک یا کامپیوتر؟ کدام یک را انتخاب کنم؟

مهندسی مکانیک یا کامپیوتر :

بسیاری از افراد که در جستجوی شغل آینده ی خود هستند و علاقمند به رشته های مهندسی هستند، معمولا در عنوان رشته مردد هستند و معمولا بین مهندسی مکانیک و کامپیوتر که جز بهترین رشته های مهندسی با گرایشات متنوع و با بازار کار گسترده ای هستند تردید می نمایند.

پیش از انتخاب بین رشته ی مهندسی مکانیک و کامپیوتر که دو رشته پرطرفدار و دو شاخه ی مهم از علوم هستند. و انقدر در زندگی روزمره با آن درگیر هستیم این دو رشته بین افراد شناخته شده است. در ادامه به معرفی این دو رشته و شباهات ها و تفاوت های آن و درآمد هر یک می پردازیم:

مهندسی مکانیک یا کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر

زندگی امروزه با رایانه ها و علوم کامپیوتر گره خورده است. علوم کامپیوتر در اصل به مطالعه رایانه ها و سیستم های محاسباتی می پردازد. مهندسان کامپیوتر بر سیستم های نرم افزاری که شامل تئوری ، طراحی ، توسعه و کاربرد است، می پردازد. شما در زندگی روزمره برای هر فعالیتی که انجام می دهید برنامه ای در دسترستان است، باید بدانید این برامه ها توسط مهندیان کامپیوتر طراحی و ارائه می گردد.

اگر تمایل به کار در شرکت هایی که در حوزه ی مدیریت شبکه و طراحی نرم افزار فعالیت می نمایند یا قصد راه اندازی شرکت و یا تبدیل شدن به یک کارآفرین در زمینه ی فناوری اطلاعات دارید، این رشته شما را در برابر فرصت های شغلی بسیاری قرار می دهد.

علوم کامپیوتر شامل  شاخه های بسیاری از جمله هوش مصنوعی، سیستم ها و شبکه های رایانه ای، امنیت، سیستم های پایگاه داده، تعامل انسان و کامپیوتر، بینایی و گرافیک، تجزیه و تحلیل عددی، زبان های برنامه نویسی، مهندسی نرم افزار، بیوانفورماتیک و نظریه محاسبات می باشد. به اندازه ی شاخه های مهندسی کامپیوتر بازار کار گسترده ای وجود دارد.

در اختیار داشتن مهارت و توانایی هایی در زمینه ی دانش برنامه نویسی برای مطالعه علوم کامپیوتر ضروری است. دانشمندان رایانه در واقع الگوریتم هایی را برای حل برنامه ها و بررسی عملکرد سخت افزار و نرم افزار رایانه طراحی و تحلیل می نمایند.

 

مقاله پیشنهادی : ویژگی های یک مهندس مکانیک
ویژگی های یک مهندس مکانیک

 

مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک با استفاده از اصول ساده و ارائه ی راه حل برای مسائل مهندسی فعالیت هایی را در زمینه ی طراحی تا ساخت هر شی می پردازد. مهندسان مکانیک وظایف خود را بر مبنای اصول انرژی، حرکت و نیرو انجام می دهند. و تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا از کارآمد بودن، قابل اعتماد بودن و مقرون به صرفه بودن کار می کنند.

مهندسان مکانیک پیشگام رشد در زمینه مهندسی هستند. از آنجایی که مشاغل مهندسی مکانیک بر ایجاد فناوری در جهت پاسخگویی به نیاز امروز بشر می باشد. هر محصول یا خدمتی در زندگی مدرن نسبت مستقیمی با مهندس مکانیک دارد.

از بزرگترین سیستم ها مانند اتومبیل و ماهواره تا کوچکترین اجزای مانند سنسورها و سوئیچ ها، هر چیزی که با قطعات متحرک سرو کار دارد، نیاز به نفوذ یک مهندس مکانیک می باشد.

مهندسی مکانیک یا کامپیوتر

شباهت مهندسی مکانیک و مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر و مهندسی مکانیک شباهت های بسیار کمی دارند. اما شباهت واضح بین این دو دانش ریاصیات و فیزیک است.

به طور کلی، مهندسان کامپیوتر و مهندسان مکانیک تجهیزات طراحی و توسعه و آزمایش تجهیزات مورد استفاده عمومی را  به شما ارائه می دهند. و دیگر شباهت این دو رشته در شناسایی و حل کردن مشکلات با استفاده از سیستم ها ، مدل سازی و ریاضیات می باشد.

تفاوت مهندسی مکانیک و مهندسی کامپیوتر

جهان امروز در حال تبدیل شدن به یک دهکده ی جهانی با فناوری و تکنولوژی می باشد و قطعا در آینده مهندسی مکانیک و مهندسی کامپیوتر جز شغل های با اهمیت و دارای جایگاه قابل توجهی می باشد.

مطابق با BLS یکی از تفاوت های مکانیک و کامپیوتر پیش بینی فرصت های شغلی می باشد بر طبق بی ال اس تا سال ۲۰۲۸ فرصت های شغلی مهندسین مکانیک ۴ درصد و مهندسان کامپیوتر ۱۶ درصد می باشد.

از آنجایی که علوم کامپیوتر فضای بزرگتری را در بازار نسبت به مهندسین مکانیک دارد درآمد مهندسان کامپیوتر بیش تر از مهندسان کامپیوتر می باشد.

مهندسی مکانیک یا مهندسی کامپیوتر

هر دو علم کامپیوتر و مکانیک توانایی های شما را برای حل نمودن مسائل پیچیده افزایش می دهد، این مهارت ها شامل طراحی ، ساخت و آزمایش محصولات ، برنامه ها یا فرایندها می شود.

مهندسان کامپیوتر شخصیتی مستقل، خلاق، منطقی و بسیار مدبر هستند. آنها عاشق کار مستقل هستند اما برای حل مشکلات دیجیتال خود به واسطه ی برنامه های کامپیوتر نیاز به همکاری مهندسان مکانیک دارند. مهندسان مکانیک نیز بر حل مشکلات ناشی از ساختارهای فیزیکی، موتورها و ماشین آلات تمرکز دارند.

مهندسان کامپیوتر و مکانیک از فناوری برای پیشبرد محدودیت های ممکن از نظر دیجیتالی و فیزیکی استفاده می کنند و هر مسیر شغلی فرصت هایی را برای نوآوری ارائه می دهد.

انتخاب شما بین مهندسی مکانیک و کامپیوتر کاملا در ارتباط با علایق و توانایی های شما می باشد، همچنین موفقیت شما در هر شغلی منوط به علایق و شرایط شما می باشد. پس از مطالعه این مقاله و تحقیق و بررسی می توانید در مورد انتخابتان تصمیم گیری نمایید.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا