هوش مصنوعی

معرفی هوش مصنوعی میدجورنی برای خلق تصاویر

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که تخیلات و تصاویر ذهن خود را به آثار هنری تبدیل کنید؟ آیا چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ پاسخ به این سؤال بله است و امروزه به لطف هوش مصنوعی میدجورنی (Midjourney) این امر تحقق پیدا کرده است. در این مطلب از مجله مکتوب این بار می‌خواهیم که در رابطه با هوش مصنوعی Midjourney و نحوه کار آن اطلاعاتی نسبتاً مفید ارائه کنیم. پس با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی میدجورنی چیست؟

Midjourney نمونه قابل‌توجه از هوش مصنوعی مولد است در تبدیل پیام‌های زبان طبیعی به آثار هنری بصری جذاب تخصص داشته و در دسته وب‌سایت‌های خلق تصاویر با هوش مصنوعی قرار دارد. در چشم‌انداز همیشه در حال گسترش مولدهای تصویر مبتنی بر یادگیری ماشینی، Midjourney به سرعت به شهرت رسیده و جایگاه خود را در میان غول‌های هوش مصنوعی، از جمله DALL-E و Stable Diffusion حفظ کرده است.

یکی از ویژگی‌های متمایز Midjourney دسترسی به آن است. ایجاد تصاویر با کیفیت بالا از دستورات ساده مبتنی بر متن یک فرآیند یکپارچه است و نیازی به نصب سخت‌افزار یا نرم‌افزار تخصصی ندارد. در عوض، میدجورنی به طور انحصاری در برنامه چت Discord عمل کرده و این ویژگی آن را فوق‌العاده کاربرپسند می‌کند. تنها محدودیتی که کاربران در این راه قبل از شروع تولید تصاویر دارند حداقل هزینه‌ای است که باید به ازای خرید اشتراک باید پرداخت کنند که هزینه این اشتراک طبق تصویر زیر متغیر است.

هزینه هوش مصنوعی میدجورنی

ویژگی‌ های هوش مصنوعی Midjourney

Midjourney یک هنرپیشه در قلمرو تبدیل توضیحات متن ساده به تصاویر بسیار جذاب است. قدرت آن به حدی بوده گاها عکاسان و هنرمندان نمی‌توانند تصاویر آن را با تصاویر واقعی از هم تشخیص دهند.

نکته قابل‌توجه در مورد هوش مصنوعی Midjourney این است که این مدل هوش مصنوعی خود را از DALL-E، خواهر و برادر هوش مصنوعی که توسط OpenAI، خالقان ChatGPT متولدشده است، متمایز می‌کند. Midjourney یک پروژه مستقل و با بودجه شخصی محسوب میشود که تاکنون توسط سرمایه‌گذاری‌های خارجی کمک نشده است. در مقابل، OpenAI پشتوانه مالی قابل‌توجهی را به دست آورده و بالغ‌بر 10 میلیارد دلار از مایکروسافت و گروهی منتخب از سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرده است.

پیشنهاد مطالعه: آموزش استفاده از ChatGPT

نحو کار هوش مصنوعی میدجورنی

کارکردهای درونی پیچیده Midjourney به دلیل ماهیت منبع بسته و تکیه‌بر کد اختصاصی این فناوری هنوز پنهان مانده است. بااین‌حال، یک نگاه اجمالی قابل‌تشخیص به زیربنای تکنولوژیکی آن امکان درک گسترده‌ای را فراهم می‌کند.

نحو کار هوش مصنوعی میدجورنی

Midjourney از پتانسیل دو پیشرفت نسبتاً اخیر در یادگیری ماشین استفاده می‌کند: مدل‌های زبان بزرگ (large language) و مدل‌های انتشار (diffusion models). اولی، شبیه به کسانی که با چت ربات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT آشنا هستند، نقشی اساسی در درک اولیه پیام‌های متنی که ارائه می‌دهید بازی می‌کند. این به عنوان پایه‌ای برای تفسیر معنایی و هدف پشت ورودی شما عمل می‌کند. سپس این درک زبانی به یک نمایش عددی به نام بردار تبدیل می‌شود. این بردار، در اصل، ماهیت درخواست کاربر را به شکل عددی در برمی‌گیرد. متعاقباً، مسیر فرآیند پیچیده دیگری به نام انتشار را هدایت می‌کند، جایی که جادوی تولید تصویر رخ می‌دهد.

هوش مصنوعی میدجورنی از قابلیت‌های دگرگون‌کننده مدل‌های انتشار استفاده می‌کند تا نویز تصادفی را به آثار هنری جذاب تبدیل کند. اتخاذ مدل‌های انتشار در تولید تصویر هوش مصنوعی در دهه گذشته برجسته شده و منجر به گسترش چنین ابزارهای خلاقانه‌ای شده است.

پیشنهاد مطالعه: معرفی ابزارهای نقاشی با هوش مصنوعی

مدل انتشار در هوش مصنوعی چیست؟

در قلمرو مدل‌های انتشار، یک رایانه تحت یک فرآیند تدریجی ایجاد نویز تصادفی در مجموعه داده آموزشی خود قرار می‌گیرد که عمدتاً شامل تصاویر است. با گذشت زمان، این موجودیت محاسباتی هنر بازگرداندن این نویز را می آموزد و به طور مؤثر تصویر اصلی را بازسازی می‌کند. از طریق آموزش دقیق، این مدل با حذف نویز از ورودی‌های بصری تولیدشده به‌طور تصادفی، به توانایی تولید تصاویر کاملاً جدید دست می‌یابد.

مدل انتشار در هوش مصنوعی

حال، بیایید به نحوه کار تصویر هوش مصنوعی مانند Midjourney بپردازیم. هنگامی دستور متنی به این مدل هوش مصنوعی ارائه می‌کنیم، این مدل سفر خلاقانه‌اش را با یک بوم اولیه آغاز می‌کند. در این مرحله اولیه، تصویر هیچ شباهتی به دنیای واقعی یا هیچ مفهوم قابل‌تشخیصی ندارد. بااین‌حال، به لطف مدل انتشار آن، مدل هوش مصنوعی فرآیند کاهش نویز را در مراحل افزایشی آغاز می‌کند و به تدریج تصویری را آشکار خواهد کرد که منعکس کننده اشیاء و ایده‌های مصورشده در دنیای واقعی است.

دوره پیشنهادر رایگان: آموزش کار با هوش مصنوعی Midjourney 

مزایای  هوش مصنوعی میدجونی

از مهم‌ترین مزایای هوش مصنوعی میدجورنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خلاقیت بی‌حدومرز: الگوریتم‌ های هوش مصنوعی Midjourney، انبوهی از اعلان‌های هنری را تولید می‌کنند که جریانی پیوسته از خلاقیت را برای هنرمندان فراهم می‌کند.
 • بازده زمانی: هوش مصنوعی مدجورنی با ارائه پیشنهادات سریع و تولید آثار هنری پیش‌نویس، روند خلاقیت را تسریع می‌بخشد.
 • کاوش هنری همه‌کاره: Midjourney به هنرمندان این امکان را می‌دهد که سبک‌های هنری مختلف را بدون زحمت تجربه کنند.
 • پتانسیل مشارکتی: Midjourney با ایجاد امکان به اشتراک‌گذاری اعلان‌ها و خلاقیت‌ها در جامعه خود، همکاری بین هنرمندان را تقویت می‌کند.
 • برنامه‌های کاربردی حرفه‌ای: آثار هنری ایجاد شده با Midjourney در حوزه‌های مختلف حرفه‌ای مانند طراحی گرافیک، تبلیغات و تصویرسازی کاربرد عملی پیدا می‌کنند.
 • یادگیری مستمر: Midjourney به عنوان یک منبع یادگیری ارزشمند برای هنرمندان در تمام سطوح مهارت عمل می‌کند.
 • غلبه بر بلوک‌های خلاقانه: Midjourney دیدگاه‌های تازه و الهام‌بخشی را برای کمک به هنرمندان برای غلبه بر موانع خلاق ارائه می‌کند.
 • تکرار کارآمد: تکرار در فرآیند خلاقیت حیاتی است و Midjourney آن را با تولید سریع ایده‌ها و تکرارهای جایگزین ساده می‌کند.
 • خلق هنری قابل دسترس: Midjourney خلق هنری را دموکراتیزه کرده کند و آن را برای مخاطبان وسیع‌تری قابل دسترس می‌کند.
 • سفر هنری شخصی شده: Midjourney پیشنهادات خود را با توجه به سبک و ترجیحات منحصربه‌فرد هر هنرمند تنظیم می‌کند.
 • الهام بین‌رشته‌ای: Midjourney هنرمندان رشته‌های مختلف را گرد هم می‌آورد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا ایده‌ها را گردهم آورند و در زمینه‌های مختلف الهام بگیرند.
 • خلاقیت‌های نوآروانه: Midjourney هنرمندان را ترغیب می‌کند تا مرزهای خلاقانه خود را جابجا کنند و کاوش در سبک‌ها، تم‌ها و تکنیک‌های غیر متعارف را تشویق می‌کند.
 • بازخورد هنری کارآمد: در جامعه هوش مصنوعی میدجورنی، هنرمندان می‌توانند در بحث‌های سازنده شرکت کرده و بازخورد ارزشمندی در مورد آثار هنری خود دریافت کنند.
 • الهام گرفتن بی‌نهایت: الگوریتم‌های هوش مصنوعی Midjourney از پایگاه داده‌ای گسترده از شاهکارهای هنری استخراج می‌شوند و الهام‌گیری جاودانه از دوره‌ها و فرهنگ‌های مختلف ارائه می‌کنند.
 • توسعه سبک تطبیقی: مدل هوش مصنوعی Midjourney به طور مداوم از طریق تحقیقات و به‌روزرسانی‌های مداوم تکامل می‌یابد.

سخن پایانی

وقتی صحبت از تولید تصویر هوش مصنوعی به میان می‌آید، چشم‌انداز با استفاده تقریباً نامحدود ارائه شده توسط ربات‌های چت مانند ChatGPT و Bing Chat متفاوت است. تولیدکنندگان تصویر محدودیت‌های خاصی را اعمال می‌کنند ولی در مورد هوش مصنوعی میدجورنی هیچ طرحی برای آزمایش رایگان وجود ندارد. این محدودیت به این دلیل است که وظیفه تولید تصویر در این پلتفرم به قدرت محاسباتی قابل‌توجهی نیاز دارد ولی خروجی آن شگفت‌انگیز است. در مطلب فوق میدجورنی به عنوان یکی از سرویس‌های تولید تصویر با هوش مصنوعی معرفی شد. به امید اینکه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

آموزش هوش مصنوعی

گسترش سریع هوش مصنوعی (AI) کاربردی غیرقابل‌انکار در چشم‌انداز توسعه نرم‌افزار بر جای گذاشته است. با پیشرفت‌های سریع در هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و فناوری‌های مرتبط، تأثیر آن‌ها بر جوامع جهانی در حوزه‌های مختلف خودش را نشان می‌دهد.

تسلط بر مفاهیم هوش مصنوعی، تکنیک‌های یادگیری ماشین و پیچیدگی‌های یادگیری عمیق نه‌تنها بسیار سودمند است، بلکه برای مهندسان نرم‌افزار مدرن مهارتی بسیار ضروری محسوب می‌شود. اگر به فکر یادگیری هوش مصنوعی هستید و دوست دارید آن را به صورت کامل و جامع یاد بگیرد هم‌اکنون از طریق دوره‌های آموزش هوش مصنوعی مکتب خونه می‌توانید اولین و مهم‌ترین قدم خود را در این زمینه بردارید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و سرپرست تیم محتوای مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا