برنامه نویسی و IT

جدید ترین زبان برنامه نویسی در ٢٠٢٢

جدید ترین زبان برنامه نویسی چه زبانی است؟ آیا یادگیری زبانهای جدید اهمیت دارد؟ تسلط بر کد نویسی فقط به یادگیری زبان‌های قدیمی و معروف برای یک برنامه نویس حرفه‌ای کافی نیست. یک فرد حرفه‌ای مستلزم به‌روز ماندن با جدیدترین زبان‌ها است. این امر هم برای بازاریابی حرفه‌ای و هم برای کارایی در یادگیری سایر مهارت‌های ارزشمند مهم است. برای مثال، شما نمی‌توانید که بدون آشنایی با آخرین زبان‌های برنامه‌نویسی، به یک توسعه‌دهنده فول استک تمام‌عیار تبدیل شوید.

در این مقاله از مکتب خونه ما فهرستی از زبان‌های برنامه‌نویسی برای یادگیری در سال 2022 جمع‌آوری کرده‌ایم که ازنظر کارشناسان حوزه فن‌آوری، آینده روشنی پیش روی آن‌ها است.

 

معرفی جدید ترین زبان‌ برنامه نویسی

موارد زیر جزو جدید ترین زبان برنامه نویسی در چند سال اخیر هستند و بسیاری از آن‌ها مجموعه‌ای از کاربردها و ویژگی‌های ایده آل را ارائه می‌دهند. اگرچه در چند سال اخیر زبان‌های بسیار معروف دیگری مانند پایتون ٣، کاتلین و… به وجود آمده‌اند اما این زبان‌ها بسیار معروف هستند و اغلب ما نام آن را شنیده‌ایم یا با آن آشنایی داریم. هدف ما معرفی زبان‌های جدید کمتر شناخته‌شده است. ازجمله مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 

لیست جدیدترین زبان برنامه نویسی

  • Elixir
  • PureScript
  • Elm
  • جولیا
  • TypeScript
  • Dart
  • و…

 

 Elixir v1.12 یکی از جدید ترین زبان برنامه نویسی

Elixir که در ابتدا در سال 2011 منتشر شد، یک‌زبان برنامه نویسی بسیار جدید است و آخرین نسخه آElixir v1.12 که به‌طور پایدار در می 2021 منتشر شد.

به‌طورکلی، Elixir برای ساخت برنامه‌های مقیاس‌پذیر و قابل نگهداری در برای اهدافی مانند توسعه وب، نرم‌افزارهای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و پردازش چندرسانه‌ای استفاده می‌شود. این زبان از ماشین مجازی Erlang (VM) استفاده می‌کند که به دلیل اجرای سیستم‌های با تأخیر کم، توزیع‌شده و مقاوم به خطا شناخته‌شده است. اکسیر یکی از جدیدترین زبان برنامه نویسی برای توسعه وب به‌حساب می‌آید. Stack Overflow گزارش داد که 72.1 درصد از توسعه‌دهندگان آن را محبوب‌ترین زبان نوظهور می‌دانند.

اکسیر همچنان نقاط قوت خود را حفظ کرده و با جدیدترین به‌روزرسانی خود، کمبودهای خود را برطرف کرده است. نسخه‌های جدید این زبان برای ساده کردن اسکریپت، تسهیل یکپارچه‌سازی و… ساخته‌شده است. سایر پیشرفت‌ها شامل به‌روزرسانی‌های Elixir’s Interactive Shell (IEx) است، ابزاری که برای ساده‌سازی اشکال‌زدایی، بارگذاری مجدد کد و قالب‌بندی اسناد استفاده می‌شود. این ویژگی‌های جدید تنها تعدادی از ویژگی‌هایی هستند که اکسیر را قادر می‌سازد تا یک‌زبان سطح بالا و چندوجهی باقی بماند و روزبه‌روز جامعه هدف خود را گسترش دهد.

 

زبان جدید PureScript

این زبان اساساً برای کامپایل کد منبع به جاوا اسکریپت ساخته‌شده است ویکی از گزینه‌های لیست جدید ترین زبان برنامه نویسی ما است که برای چندین سال متوالی متداول‌ترین زبان برنامه نویسی در بین توسعه‌دهندگان وب بوده است. PureScript تبدیل کد موجود به فرمت قابل‌خواندن جاوا اسکریپت و استفاده مجدد از کد جاوا اسکریپت موجود را آسان می‌کند. این ویژگی زبان نام‌برده شده آن را به ابزاری مفید برای برنامه‌نویسانی تبدیل می‌کند که تلاش می‌کنند پروژه‌های خود را همه کاره تر و در دسترس تر کنند.

 

زبان برنامه نویسی PureScript

 

PureScript به‌عنوان ویژگی‌های اضافی، مجموعه بزرگی از کتابخانه‌ها را برای توسعه برنامه‌های کاربردی وب، سرورها، برنامه‌ها و سایر موجودیت‌های دیجیتال ارائه می‌دهد. این زبان همچنین مجهز به ابزارهای سطح بالا و پشتیبانی ویرایشی است که بازسازی‌های فوری و یادگیری آن را تسهیل می‌کند. کدگذارهای موجود در این زبان همچنین می‌توانند انواع داده‌های جبری، تطبیق الگو و سایر تکنیک‌های کاربردی را برای ساخت برنامه‌های کاربردی در دنیای واقعی پیاده‌سازی کنند.

 

زبان برنامه نویسی جدید Elm

آنچه به‌عنوان پایان‌نامه دانشجویی هاروارد شروع شد، تبدیل به منبعی برای جذب توسعه‌دهندگان فرانت‌اند در سراسر جهان شد. Elm با جاوا اسکریپت ترکیب می‌شود و آن را برای ایجاد رابط‌های کاربری که سریع و بدون خطا اجرا می‌شوند مناسب می‌کند. Elm یک‌زبان برنامه نویسی کاربردی است که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا چارچوب‌های سمت کلاینت را بدون نیاز به پرداختن به جنبه‌های اعلامی HTML و CSS بسازند. Elm یکی از زبان‌های مهمی است که در لیست جدید ترین زبان برنامه نویسی ما ذکرشده است.

Elm، مانند PureScript، یک‌زبان کاربردی است که به جاوا اسکریپت کامپایل می‌شود و سادگی و کیفیت آن مثال‌زدنی است. این زبان دارای ویژگی‌های مفیدی ازجمله بازسازی قابل‌اعتماد کد، نسخه سازی معنایی خودکار و فرصت‌های تمرینی بدون خطاهای زمان اجرا را ارائه می‌دهد. این موارد منعکس‌کننده قابلیت دسترسی و تمرکز اساسی آن بر یادگیری مستمر و آسان هستند.

 

زبان برنامه نویسی جولیا

جولیا یک‌زبان کد نویسی پویا و منبع باز است که در لیست جدیدترین زبان برنامه نویسی ما قرار دارد و ویژگی‌های ارزشمندی مانند I/O ناهم‌زمان، فرابرنامه‌نویسی، اشکال‌زدایی، پروفایل ورود به سیستم و مدیریت بسته را ارائه می‌دهد. به‌طورکلی، این زبان برای ساخت برنامه‌های کاربردی کامل و میکرو سرویس‌ها مجهز شده است. جولیا از زمان راه‌اندازی آن در سال 2012 تاکنون بیش از 25 میلیون بار دانلود شده است که آن را به یکی از برجسته‌ترین زبان‌های برنامه نویسی جدید تبدیل کرده است.

 

زبان برنامه نویسی جولیا

 

جولیا 1.7 در اکتبر 2021 به‌طور پایدار منتشر شد. شامل به‌روزرسانی‌های مهمی مانند استفاده مکرر نقطه ویرگول در آرایه‌ها، تولید اعداد تصادفی ویرایش‌شده و مجموعه‌ای از افزودنی‌ها به عملگرهای باینری قابل‌اجرا در زبان است. این به‌روزرسانی همچنین دارای بهبودهای کامپایل، زمان اجرا، تغییرات چند رشته‌ای و چندین عملکرد جدید کتابخانه‌ای است.

 

زبان برنامه نویسی TypeScript

تایپ اسکریپت مایکروسافت یک‌زبان برنامه نویسی مبتنی بر جاوا اسکریپت است که نحوی را برای انواع استاتیک و بررسی نوع ارائه می‌دهد که امکان یکپارچه‌سازی دقیق‌تر و رفع خطا را فراهم می‌کند. TypeScript همچنین به کد نویسها کمک می‌کند تا با خیال راحت از جاوا اسکریپت به شیوه‌ای مقیاس‌پذیر استفاده کنند. به این دلایل، این زبان توسط Stack Overflow به‌عنوان دومین زبان برنامه نویسی موردنیاز سال 2021 انتخاب شد.

TypeScript از زمان راه‌اندازی چندین باربر روز شده است. جدیدترین نسخه آن TypeScript 4.2 است که به‌طور پایدار در بهار 2021 منتشر شد و می‌توان آن را در لیست جدید ترین زبان برنامه نویسی قرارداد.

 

زبان برنامه نویسی دارت

دارت یک‌زبان بهینه‌سازی شده برای کلاینت جهت اجرای سریع برنامه‌ها در هر پلتفرمی است و این هدف به‌طور گسترده از طریق رابط کاربری در دسترس، عملکرد سریع و پشتیبانی از پلتفرم‌های مختلف در دارت تجسم می‌یابد.

زبان برنامه نویسی دارت

سایر ویژگی‌های مفید زبان برنامه نویسی دارت عبارت‌اند از تایپ استاتیک، امنیت بالا و کتابخانه‌های متعددی که در کارهای کد نویسی روزمره کمک به توسعه‌دهندگان می‌کنند. جدیدترین نسخه این زبان Dart 2.14 است و در لیست جدیدترین زبان برنامه نویسی ما جای افتاده است. به‌طور خاص، Dart 2.14 که اخیراً منتشرشده است، پشتیبانی از Apple Silicon، بهبود قابلیت‌های بهره‌وری و به‌روزرسانی شیفت اپراتورها را ارائه می‌کند.

 

 

Go یکی از جدید ترین زبان برنامه نویسی

Go یک‌زبان به سبک C است که توسط رهبران مهندسی گوگل توسعه‌یافته است و یکی از زبان‌های اصلی است. Go یک‌زبان سطح پایین عالی برای توسعه‌دهندگانی است که می‌خواهند درزمینهٔ برنامه نویسی سیستم کار کنند. بسیاری از ویژگی‌های C و C++ را دارد، اما یادگیری آن نسبتاً آسان‌تر است. این برای ایجاد وب سرورها و برنامه‌های یادگیری ماشین یک‌زبان ایده آل است.

 

نتیجه گیری

باوجود انبوهی از زبان‌های برنامه‌نویسی جدید، ضروری است که کدنویس‌ها در مورد برجسته‌ترین و کاربردی‌ترین زبان‌های بازار به‌روز باشند. به‌روز ماندن می‌تواند به شما کمک کند فرصت‌های حرفه‌ای جدید را کشف کنید، فوت‌وفن‌های مبتنی بر مهارت خود را گسترش دهید و تطبیق‌پذیری کلی با دنیای برنامه نویسی خود را به‌عنوان یک کد نویس تقویت کنید.

امیدوارم که مقاله معرفی جدید ترین زبان برنامه نویسی برای شما مفید واقع‌شده باشد. اگر فکر می‌کنید زبانی ازقلم‌افتاده است ممنون خواهیم شد که در بخش نظرات آن را به سایر دوستان معرفی کنید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. بستگی داره چقدر رو اون زبان وقت میگذارید و چقدر پایه برنامه نویسی شما قوی است. اصلا سخت و آسانی ملاک نیست. اگر اصلی یاد نگیرید حتی ساده ترین زبان میتونه براتون خیلی مشکل باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا