مختصر سخنی در رابطه با بهترین کتاب‌ های برنامه نویسی سی شارپ (C#)

زمانی که صحبت از سی شارپ (C#) می‌شود، اولین چیزی که به ذهن افراد خطور می‌کند، سرعت بالا این زبان برنامه‌نویسی است. سرعت بالا زبان C# باعث شده تا در ساخت بازی، VR، برنامه‌های موبایل و دسکتاپ، برنامه‌های وب سایت و … مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه این مقاله شما را بیشتر با کتاب‌ های برنامه نویسی سی شارپ (C#) آشنا می‌کنیم پس همراه ما تا آخر این نوشتار باشید.

یادگیری زبان برنامه نویسی C# بسیار ساده است به همین خاطر جزء محبوب ترین زبان‌ها در سراسر جهان قرار گرفته است و هر چند سال که می‌گذره به محبوبیت این زبان برنامه‌نویسی اضافه می‌شود. همچنین دارای انجمن پر جنب و جوش و قدرتمندی نیز هست که شما در هر جا که با این زبان برنامه‌نویسی مشکل پیدا کردید می‌توانید از این انجمن گسترده کمک بگیرید.

کتاب‌های مختلفی در رابطه با یادگیری زبان برنامه نویسی C# وجود دارند که هر کدام به روش‌های عالی به شما C# را آموزش می‌دهد. برنامه‌هایی که با C# نوشته می‌شوند از چارچوب NET استفاده می‌کنند، بنابراین Visual Studio برای IDE در ویندوز ایده‌آل است.

سی شارپ (C#)

کتاب‌های برنامه نویسی سی شارپ (C#)

قبل از اینکه وارد مبحث آشنایی با کتاب های برنامه نویسی سی شارپ (C#) شویم ابتدا اجازه دهید کمی در رابطه با خود زبان برنامه سی شارپ (C#) سخن بگوییم. C#، که به صورت C Sharp نیز تلفظ می‌شود، یک زبان چند منظوره با کاربردهای عمومی است که شی‌گرا نیز محسوب می‌شود.

سی شارپ (C#) توسط شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۰ به عنوان بخشی از ابتکار عمل NET. ساخته شده است. اگرچه برخی از برنامه‌نویسان بر این باورند که زبان C# کاملا شبیه به جاوا است، اما باید گفت که بیشتر اصول سی شارپ براساس ++C است.

مقاله پییشنهادی : مزایای سی شارپ #C چیست
آموزش هک

 

C# یکی از زبان‌های زیرساخت زبان مشترک (CLI) است. یک مثال ساده از C#:

نکته: برای توسعه برنامه‌های موبایل می‌توانید C# را در Xamarin کدگذاری کنید. همچنین از C# برای ساخت بازی‌ها با استفاده از Unity Engine استفاده می‌شود.

ویژگی‌های سی شارپ (C#)

زبان برنامه‌نویسی سی شارپ (C#) مانند دیگر زبان‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشد که باعث شده در بسیار از بازی‌ها و برنامه‌های دسکتاپ و موبایل مورد استفاده قرار گیرد. ویژگی‌های C# عبارتند از:

 • جمع‌آوری خودکار نرم افزارهای اضافی
 • پشتیبان‌گیری از حافظه اصلی و استفاده از آن در مواقع اضطراری
 • مفاهیم OOP را مانند سایر زبان‌های سطح بالا مانند ++C ،C و جاوا دنبال می‌کند.
 • زبان سطح بالا و دارای مولفه‌های شی‌گرا
 • مقیاس‌پذیری بالا
 • سرعت و عملکرد بالا، دارای کتابخانه‌های غنی و …

چگونه سی شارپ (C#) را یاد بگیریم؟

درست مثل سایر زبان‌های برنامه‌نویسی، شما می توانید C# را با تمرین به راحتی یاد بگیرید! به عنوان نقطه شروع، مفاهیم اساسی و نحوء را بیاموزید. اگر تازه وارد برنامه‌نویسی شدید، مدتی را به خواندن وبلاگ درباره برنامه‌نویسی و اصول آن مانند ساختار داده‌ها، ساختارهای کنترل و … اختصاص دهید.

وب سایت مکتب‌خونه محبوب ترین دوره‌ها و آموزش‌های آنلاین C# را ارائه می‌دهد که می‌توانید از آنان به بهترین شکل استفاده کنید. علاوه بر این موارد کتاب‌ها (کتاب‌ های برنامه نویسی سی شارپ (C#)) می‌توانند گزینه مناسبی برای یادگیری سی شارپ (C#) باشند.

بسیاری از کتاب‌های خوب و آموزنده هستند که می‌توانند در یادگیری سی شارپ به شما کمک کنند و سرعت یادگیری شما را بالا ببرند.

 

بهترین کتاب‌ های برنامه نویسی سی شارپ (C#)

در این بخش می‌خواهیم شما را با بهترین کتاب‌ های برنامه نویسی سی شارپ (C#) آشنا کنیم که عبارتند از:

C# 8.0 و .NET Core 3.0 - توسعه مدرن کراس پلتفرم: ساخت برنامه‌ها با C#

C# 8.0 و .NET Core 3.0 – توسعه مدرن کراس پلتفرم: ساخت برنامه‌ها با C#

C# این یک کتاب اساسی است و نویسنده تمام مفاهیم اصلی و برخی مفاهیم پیشرفته را در سطح بالا پوشش می‌دهد. این کتاب نحوه انجام کاری در C# را بیان می‌کند و به شما کمک می‌کند فناوری زیربنایی را بهتر درک کنید.
روش نویسنده بسیار ساده و سر راست است و او مثال‌های کافی برای پوشش هر موضوع را به شما ارائه می‌دهد.

این کتاب فارغ از اینکه شما یک برنامه‌نویس تازه کار هستید یا یک باتجربه، با یک شروع عالی برای یادگیری C# آغاز می‌شود. این کتاب با مبانی اولیه مانند نصب ویژوال استودیو و مباحث پیشرفته مانند تنظیم عملکرد و دستکاری داده‌ها با استفاده از Entity Framework و LINQ شروع می‌شود. امکاناتی که این کتاب در دسترس شما قرار می‌دهد شامل:

 • دارای تمرینات زیاد در پایان هر فصل
 • یک فصل کامل به ارائه عملکردهای عملی C# با استفاده از NET. می‌پردازد.
 • چند فصل آخر به توسعه وب با استفاده از C# و NET. اختصاص دارد و شما را با CMS و REST آشنا می‌کند.
 • دارای رویکرد ساختار یافته و جریان منظمی از موضوعات
 • نویسنده پیوندهای زیادی را در بخش “اطلاعات بیشتر” ارائه می‌دهد، جایی که خواننده می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد موضوع خاص در اینترنت پیدا کند.

Programming C# 8.0 (O’Reilly)

Programming C# 8.0 (O’Reilly)

برنامه‌نویسی C# 8.0 (O’Reilly): این کتاب از O’Reilly برای افرادی که در سطح متوسط و پیشرفته هستند مناسب است. نویسنده از مثال‌های قابل فهم استفاده می‌کند که خواننده در زمان یادگیری با مسائل پیچیده گیج نشود. این کتاب تمامی جنبه‌های زبان برنامه‌نویسی C# را مورد بررسی قرار می‌دهد. امکانات این کتاب شامل:

 • سبک نویسنده روان و واضح است، که نشان از تجربه و درک کامل او از C# است.
 • کتاب مباحث پیشرفته را به طور کامل بررسی می‌کند.
 • نویسنده نکات، یادداشت‌ها و پیشنهادات زیادی را ارائه می‌دهد که دانش خواننده را افزایش می‌دهد.

نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که اگر شما در برنامه‌نویسی تازه کار هستید ابتدا بهتر است برای درک بهتر این کتاب، نسخه‌های قدیمی تر این کتاب را تهیه کنید که به اصول اولیه و مفاهیم C# بیشتر می‌پردازد.

C# in Depth: Fourth Edition

C# in Depth: Fourth Edition

تمامی برنامه‌نویسان با برنامه StackOverflow آشنا هستند به خصوص آنهانی که خیلی وقت است مشغول برنامه‌نویسی‌اند و همینطور یکی از بهترین مشارکت‌کنندگان StackOverflow کتاب C# in Depth را نوشته است.

نسخه چهارم کتاب C# in Depth: Fourth Edition تمامی ویژگی‌های مهم زبان C# را به شما آموزش می‌دهد و مسائل سطح متوسط زبان C# را پوشش می‌دهد.

به همین خاطر می‌گوییم که این کتاب برای افرادی که در برنامه‌نویسی در سطح متوسط هستند کاملا مناسب است. امکاناتی که این کتاب در اختیار شما قرار می‌دهد عبارتند از:

 • به علت اینکه یک مشارکت‌کننده این کتاب را نوشته است، افراد می‌توانند با مراجعه به انجمن بزرگ C# مشکلات خود را حل کنند.
 • اگر هنوز کاملا زبان برنامه‌نویسی C# نمی‌شناسید و تسلط کافی بر روی آن ندارید این کتاب گزینه مناسبی برای شما نیست، اما اگر اصول اولیه C# را بدانید مانند انواع داده‌ها، ویژگی‌های مهم C# و نوشتن کدهای ساده، این کتاب گزینه‌ای عالی برای شما محسوب می‌شود.
 • این کتاب اطلاعات کافی برای فراگیران سطح متوسط را شامل می‌شود.
 • در این کتاب نویسنده زمان زیادی را صرف توضیح ویژگی‌های جدید و تکامل C# در طول سال‌ها کرده است.

Learning C# Programming with Unity 3D

Learning C# Programming with Unity 3D

در این کتاب شما می‌توانید با یادگیری زبان C# به ساخت بازی با قابلیت Unity 3D بپردازید. نویسنده این کتاب کدها و آزمایشات مثال زدنی را برای ایجاد پایه ای محکم به خوانندگان معرفی می‌کند. این کتاب به معنای کامل می‌تواند قدرت سی شارپ (C#) در ساخت بازی را به شما نشان دهد.

امکانات این کتاب شامل:

 • کتابی مناسب برای یک رویکرد تعاملی و عملی برای طراحی بازی.
 • توضیح کامل Unity و C # و نحوه استفاده آنها با یکدیگر.
 • نویسنده شما را با نکات و ترفندهای زیادی در دنیای بازی آشنا می‌کند.
 • این کتاب همچنین به Git و کاربرد آن اشاره دارد، اگرچه در صورت تمایل می‌توانید از آن صرف نظر کنید.

نتیجه‌گیری

خب حال که به آخر این مقاله رسیده‌ایم و شما را با چند نمونه از معروف ترین و بهترین کتاب‌ های برنامه نویسی سی شارپ (C#) آشنا کرده‌ایم، امید است شما بتوانید با تهیه آنان زبان سی شارپ را بهتر و عمیق‌تر درک کنید.

شما می‌توانید ابتدا از کتاب‌های مبتدی برای آموزش سی شارپ (C#) شروع کنید و به مرور به کتاب‌های پیشرفته و سطح بالاتر سی شارپ (C#) برسید. موفق باشید 🙂