آموزش C# مقدماتی

زبان برنامه نویسی سی شارپ زبانی مدرن، همه‌منظوره و شی گرا به‌حساب می‌آید که به‌وسیله کمپانی مایکروسافت توسعه‌یافت. این زبان محبوب و پرکاربرد توسط انجمن سازندگان کامپیوتر اروپا (ECMA) و سازمان استاندارد بین‌المللی (ISO) مورد ... ادامه

ارائه دهنده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:
 91% (829 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  13 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  8 ساعت ویدئو - 5 ساعت تمرین و پروژه
 (قابل دانلود می‌باشد)
مهلت دوره:  8 هفته
  
حد نصاب قبولی در دوره:  75 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد. 
organization-pic  گواهینامه این دوره توسط مکتب‌خونه ارائه می‌شود.
course-feature   گواهی‌نامه مکتب‌خونه course-feature   خدمات منتورینگ course-feature   پروژه محور course-feature   تمرین و آزمون course-feature   تالار گفتگو course-feature   تسهیل استخدام

سرفصل‌های دوره آموزش C# مقدماتی

مقدمه

هدف: کسب دید کلی از فلسفه، مسیر و عوامل اصلی دخیل در فرایند تولید نرم‌افزار با استفاده از زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ.

محتوا و مسیر: در این فصل، از مفهوم نرم‌افزار شروع کرده، برنامه‌نویسی را به‌عنوان فرایند تولید آن و زبان برنامه‌نویسی کامپیوتری را به‌عنوان ابزار مورد استفاده در این فرایند به‌صورت دقیق تعریف می‌کنیم. با درک فلسفه و کاربرد زبان‌های برنامه‌نویسی، به سراغ تعریف و توصیف زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ خواهیم رفت (از بین زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی که وجود دارد چرا سی‌شارپ؟ پاسخ این سؤال به طور کامل در ویدئو معرفی دوره داده شده است). سپس، ساختار و سازوکار محیط یکپارچه توسعه (ویژوال استودیو) و چارچوب دات‌نت را به‌عنوان بسترهای تولید و اجرای پروژه‌های نرم‌افزاری نوشته شده به زبان سی‌شارپ توضیح خواهیم داد. در انتها به سراغ ایجاد یک پروژه زبان ساده رفته و در قدم اول ساختار، عناصر و محتویات تمامی پوشه‌ها و فایل‌های موجود در یک پروژه را به تفصیل توضیح خواهیم داد. در قدم بعدی به سراغ ساختار کدهای پروژه رفته و به طور کامل تمامی بخش‌های آن را معرفی می‌کنیم. در نهایت، نحوه و حالات مختلف ترجمه (کامپایل) و اجرای پروژه را توضیح داده، پروژه را اجرا کرده و خروجی آن را به‌عنوان اولین پروژه ایجاد شده در این دوره مشاهده خواهیم کرد.

  معرفی و نقشه‌ی راه دوره
"07:47  
  برنامه‌های کامپیوتری ، برنامه‌نویسی و تعریف C#
"08:48  
  چارچوب دات‌نت
"18:02  
  محیط یکپارچه توسعه (ویژوال استودیو)
"10:54  
  ایجاد، ساختار و اجزای یک پروژه
"15:06  
  ایجاد، ساختار و اجزای یک پروژه قسمت 2
"12:58  
  کامپایل (ترجمه) و اجرای پروژه - جمع بندی
"10:02  
  ایجاد، کامپایل و اجرای پروژه (الزامی)
 100%    
"05:00  
اجزای زبان سی‌شارپ

هدف: آشنایی اولیه با مفاهیم، ساختار و اجزای اصلی کدهای نوشته شده به زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ.

محتوا و مسیر: در این فصل از معرفی کلمات کلیدی زبان سی‌شارپ، به‌عنوان کلمات رزرو شده، دارای معنی خاص و عناصر اصلی برنامه‌های نوشته شده به این زبان شروع کرده و سپس سراغ زیر مجموعه‌ای از آن‌ها به‌عنوان کلماتی که نوع داده‌های تعریف و استفاده شده در برنامه‌ها را مشخص می‌کنند خواهیم رفت. سپس، متغیرها و نحوه‌ی استفاده و نام‌گذاری آن‌ها را به‌عنوان ابزار تعریف و نگهداری داده در برنامه معرفی می‌کنیم. در قدم بعد، به سراغ عملگرهای موجود در زبان، به‌عنوان ابزارهای پایه‌ای ویرایش داده رفته و انواع آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. سپس، ساختارهای شرطی که نوشتن هر نوع برنامه‌ای نیازمند استفاده از آن‌ها است را توضیح خواهیم داد. حلقه را به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین ساختارهای هر زبان برنامه‌نویسی معرفی کرده و در نهایت مفهوم و عملکرد تابع به‌عنوان ساختار نظم‌دهی به کدهای نوشته شده در هر پروژه نرم‌افزاری را به‌تفصیل بیان خواهیم کرد.

  کلمات کلیدی و انواع داده
"15:36  
  متغیر
"07:54  
  متغیر قسمت 2
"16:02  
  عملگرها
"16:59  
  ساختارهای تصمیم‌گیری
"15:56  
  حلقه
"16:01  
  حلقه (الزامی)
 33.3%    
"25:00  
  متغیر، عملگرها، ساختارهای شرطی و حلقه (الزامی)
 33.3%    
"25:00  
  تابع - خلاصه‌ی فصل
"17:57  
  تابع (الزامی)
 33.3%    
"10:00  
اصول و مفاهیم شی‌گرایی و برنامه‌نویسی شی‌گرا با سی‌شارپ

هدف: آشنایی با شی‌گرایی، و نحوه‌ی شی‌گرا کد نوشتن با استفاده از زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ

محتوا و مسیر: در این فصل مفهوم شیءگرایی و اصول آن را به تفصیل معرفی کرده و ساختار تعریف کلاس و شیء در سی‌شارپ را به طور کامل توضیح می‌دهیم. سپس به سراغ مفاهیم سازنده و اعضای ایستای کلاس رفته و چرایی و نحوه‌ی تعریف و استفاده از آن‌ها را بیان می‌کنیم. در بخش‌های بعدی، نحوه‌ی استفاده از ارث‌بری و چندشکلی (ایستا و پویا) را به‌عنوان اصول اساسی شیءگرایی در سی‌شارپ معرفی می‌کنیم. در انتها، به تعریف و استفاده از رابط می‌پردازیم.

  تعریف و مفهوم شی‌گرایی
"16:16  
  ساختار تعریف کلاس و شی
"19:33  
  سازنده - اعضای ایستای کلاس
"11:09  
  پیاده‌سازی کلاس
"17:04  
  تعرف کلاس و شی، سازنده، اعضای ایستای کلاس (الزامی)
 30%    
"30:00  
  ارث‌بری
"11:09  
  ارث‌بری (الزامی)
 30%    
"30:00  
  ارث‌بری قسمت 2
"13:24  
  چندشکلی
"18:40  
  چندشکلی ایستا (الزامی)
 12.5%    
"15:00  
  چندشکلی پویا (الزامی)
 15%    
"15:00  
  رابط - خلاصه‌ی فصل
"16:30  
  رابط (الزامی)
 12.5%    
"10:00  
مجموعه‌ها

هدف: آشنایی با ساختارهای اصلی چارچوب دات‌نت برای نگهداری و پردازش مجموعه‌ای از داده‌ها

محتوا و مسیر: در این فصل از تعریف آرایه و لیست شروع کرده و کار با آن‌ها را خواهیم آموخت. سپس، دیکشنری را به‌عنوان یک مجموعه‌ی مفید معرفی می‌کنیم. در انتها، سازوکار و نحوه‌ی استفاده از صف و پشته را توضیح خواهیم داد.

  آرایه و لیست
"17:08  
  آرایه و لیست (الزامی)
 53.3%    
"25:00  
  دیکشنری
"08:02  
  دیکشنری (الزامی)
 26.7%    
"10:00  
  صف و پشته - خلاصه فصل
"12:24  
  صف و پشته (الزامی)
 20%    
"10:00  
مروری بر ساختار داده و الگوریتم

هدف: آشنایی با مفاهیم و نحوه‌ی ایجاد ساختار داده‌ها و الگوریتم‌ها جهت حل کارای مسائل با استفاده از زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ

محتوا و مسیر: در این فصل با تعریف ساختار داده گراف به‌عنوان یکی از ساختارهای پرکاربرد در مدل‌سازی و حل بسیاری از مسائل دنیای واقعی شروع می‌کنیم. سپس، رویکردهای بازگشتی، برنامه‌نویسی پویا و مقایسه‌ی آنها را جهت حل مسائل توضیح خواهیم داد. در بخش پایانی،  تقسیم و غلبه را به‌عنوان راهبرد شکستن مسائل بزرگ به زیر مسئله‌ها و حل و ترکیب قدم‌به‌قدم آنها معرفی خواهیم کرد.

  گراف
"16:21  
  گراف قسمت 2
"09:07  
  الگوریتم‌های بازگشتی و برنامه‌نویسی پویا
"09:21  
  الگوریتم‌های بازگشتی و برنامه‌نویسی پویا قسمت 2
"13:32  
  مرتب‌سازی و تقسیم و غلبه
"10:11  
  مرتب‌سازی و تقسیم و غلبه - خلاصه فصل
"16:14  
  رویکردهای بازگشتی و برنامه‌نویسی پویا (الزامی)
 100%    
"40:00  
نکات تکمیلی

هدف: آشنایی با نحوه‌ی ایجاد کتابخانه، کار با فایل و مدیریت خطا به‌عنوان فنون لازم جهت برنامه‌نویسی نرم‌افزارها با زبان سی‌شارپ

محتوا و مسیر: در این فصل از نحوه‌ی ایجاد و استفاده از کتابخانه شروع می‌کنیم. سپس، به سراغ فایل‌ها رفته و فرآیند خواندن و نوشتن در آنها را فرا می‌گیریم. در انتها انواع خطاها و استثناها و نحوه‌ی مدیریت آنها را به تفضیل بیان خواهیم کرد.

  کار با فایل
"09:25  
  پروژه از نوع Windows Form
"18:26  
  مدیریت خطاها و استثناها
"15:42  
  کار با فایل (الزامی)
 53.3%    
"15:00  
  خلاصه فصل
"12:41  
  مدیریت خطاها و استثناها (الزامی)
 46.7%    
"10:00  

ویژگی‌های دوره

گواهی‌نامه مکتب‌خونه
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مشاهده نمونه گواهینامه

ویژگی‌های دوره

خدمات منتورینگ
خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

ویژگی‌های دوره

پروژه محور
پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

ویژگی‌های دوره

تمرین و آزمون
تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

ویژگی‌های دوره

تالار گفتگو
تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

ویژگی‌های دوره

تسهیل استخدام
تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

بررسی فرصت‌های شغلی

درباره دوره

زبان برنامه نویسی سی شارپ زبانی مدرن، همه‌منظوره و شی گرا به‌حساب می‌آید که به‌وسیله کمپانی مایکروسافت توسعه‌یافت. این زبان محبوب و پرکاربرد توسط انجمن سازندگان کامپیوتر اروپا (ECMA) و سازمان استاندارد بین‌المللی (ISO) مورد تائید واقع‌شده است. سی شارپ توسط Anders Hejlsberg و تیمش در طول توسعه فریمورک دات نت به وجود آمد. در دوره سی شارپ قرار است ما با پس از گذراندن این دوره با مقدمات سی شارپ و ایجاد برنامه‌های کاربردی و سبک آشنا شویم و نحوه آن را به‌خوبی بشناسیم. قبل از اینکه به معرفی دوره آموزش سی شارپ بپردازیم ابتدا اجازه دهید که در رابطه با خود زبان سی شارپ، مزایا و معایب و همچنین کاربردهای آن کمی حرف بزنیم.

سی شارپ چیست؟

C#‎ نوعی زبان برنامه نویسی همه‌منظوره، مدرن و شی گرا است که با نام سی شارپ تلفظ می‌شود. این زبان توسط مایکروسافت به رهبری آندرس هیلسبرگ و تیمش در فریمورک دات نت توسعه داده شد و توسط انجمن سازندگان کامپیوتر اروپا (ECMA) و سازمان استاندارد بین‌المللی (ISO) تائید شد. سی شارپ یکی از زبان‌های زیرساخت زبان مشترک یا CLR است و یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها برای برنامه نویسان به‌خصوص در پروژه‌های نرم افزاری به‌حساب می‌آید. سی شارپ ازنظر نحوی بسیار شبیه جاوا است و برای کاربرانی که دانش C ،C++‎ یا جاوا دارند، یادگیری آن بسیار آسان خواهد بود. در دوره سی شارپ با جنبه‌های مختلف این زبان و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهیم شد؛ اما واقع چرا سی شارپ؟

چرا زبان سی شارپ؟

دلایل زیادی برای یادگیری زبان برنامه نویسی سی شارپ وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شروع آسان: سی شارپ یک زبان سطح بالا است، بنابراین به سایر زبان‌های برنامه نویسی محبوب مانند C ،C++‎ و جاوا نزدیک‌تر است و بنابراین یادگیری آن برای هرکسی آسان می‌شود.
 • به‌طور گسترده برای توسعه اپلیکیشن های دسکتاپ و برنامه‌های کاربردی وب استفاده می‌شود: این یکی از محبوب‌ترین زبان‌هایی است که در ساخت اپلیکیشن‌های حرفه‌ای دسکتاپ استفاده می‌شود. اگر کسی بخواهد اپلیکیشن‌های ویندوزی ایجاد کند، سی شارپ اولین انتخاب او است.
 • انجمن: هر چه جامعه بزرگ‌تر باشد بهتر است زیرا ابزارها و نرم‌افزارهای جدیدی برای بهتر کردن آن درحال‌توسعه خواهند بود. سی شارپ دارای یک انجمن پشتیبانی بزرگ است که به‌صورت مداوم نقص‌ها و باگ‌ها را رفع می‌کنند.
 • توسعه بازی: سی شارپ به‌طور گسترده در ساخت بازی استفاده می‌شود. ازآنجاکه سی شارپ با مایکروسافت ادغام می‌شود، بنابراین مخاطبان هدف زیادی دارد. ویژگی‌های سی شارپ مانند جمع‌آوری خودکار زباله، رابط‌ها، شی گرایی و غیره، سی شارپ را به یک زبان توسعه‌دهنده بازی محبوب تبدیل کرده است.
 • و بسیاری از موارد دیگر

همه این مزایا ما را ملزم به استفاده از یادگیری برنامه نویسی سی شارپ می‌کند که دوره سی شارپ مکتب خونه بهترین نقطه شروع برای ورود به دنیای برنامه نویسی پر از شگفتی سی شارپ است.

مزایا و معایب سی شارپ

اگرچه ساختارهای سی شارپ از زبان‌های سطح بالا سنتی پیروی می‌کنند، اما C و C++‎ نوعی زبان برنامه نویسی شی گرا هستند. این زبان شباهت زیادی با جاوا دارد، دارای ویژگی‌های برنامه نویسی قوی متعددی است که آن را برای تعدادی از برنامه نویسان در سراسر جهان دوست‌داشتنی می‌کند. بهتر است قبل از اینکه به معرفی دوره سی شارپ بپردازیم ابتدا مزایا و معایب آن را موردبررسی قرار دهیم. این زبان مزایای بسیاری دارد اما درعین‌حال مانند هر زبان دیگری عاری از عیب نیست و به‌صورت کلی مزایا و معایب سی شارپ به‌صورت زیر است.

مزایای سی شارپ

مزایای سی شارپ به صورت موارد زیر است:

 • سی شارپ در مدیریت سیستم بسیار کارآمد است. تمام زباله‌ها به‌طور خودکار در سی شارپ جمع‌آوری می‌شوند.
 • مشکل نشت حافظه در سی شارپ به دلیل پشتیبان گیری بالای حافظه وجود ندارد.
 • هزینه تعمیر و نگهداری کمتر بوده و در مقایسه با سایر زبان‌ها ایمن‌تر است.
 • کد سی شارپ به یک زبان میانی (Common (.Net) Intermediate Language) که یک زبان استاندارد است، مستقل از سیستم‌عامل و معماری هدف کامپایل می‌شود.
 • مراحل تولید و کامپایل برنامه‌های C#‎ نسبت به برخی زبان‌های دیگر مانند c و java ساده و انعطاف‌پذیرتر است.
 • می‌توان از C#‎ برای نوشتن کد رویه‌ای و ایجاد انواع و تجمیع‌های تعریف‌شده توسط کاربر در SQL Server استفاده کرد.
 • محدودیت تعریف کلاس، اینترفیس، رکورد و رویداد وجود ندارد.
 • به‌کارگیری قابلیت Auto intellosense در فایل‌های Configuration به این منظور که وقتی کلمه‌ای را تایپ می‌کنید، ادامه آن برای شما نمایش داده می‌شود.
 • سی‌شارپ یک زبان متن‌باز، سریع و چند پلتفرمی است.
 • یادگیری سی شارپ آسان است.
 • و غیره

معایب سی شارپ

با وجود مزایای زیاد بازهم سی شارپ معایبی دارد از جمله موارد زیر:

 • سی شارپ از انعطاف‌پذیری کمتری برخوردار است زیرا بستگی زیادی به چارچوب.Net دارد.
 • سی شارپ به‌کندی اجرا می‌شود و هر بار که هر تغییری ایجاد می‌شود باید برنامه کامپایل شود.

موارد استفاده از سی شارپ

سی شارپ در صنایع و حوزه‌های مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد و بازار کار آن بسیار داغ است. از مهم‌ترین کاربردهای سی شارپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سی شارپ به‌طور گسترده برای توسعه برنامه‌های دسکتاپ، برنامه‌های کاربردی وب و خدمات وب استفاده می‌شود.
 • در ایجاد برنامه‌های کاربردی مایکروسافت در مقیاس بزرگ استفاده می‌شود.
 • سی شارپ در بازی سازی با موتور بازی سازی Unity استفاده می‌شود.
 • تولید وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای تحت وب با استفاده از تکنولوژی‌های Net و Asp.Net Core
 • برنامه نویسی موبایل و ساخت اپلیکیشن‌های اندروید و IOS با استفاده از تکنولوژی Xamarin
 • ایجاد نرم‌افزارهای قابل‌اجرا بر روی ویندوز با استفاده از تکنولوژی‌های Windows WPF ،Forms و UWP
 • ساخت نرم‌افزارهای بازی با استفاده از تکنولوژی Unity

با یادگیری سی شارپ با استفاده از دوره سی شارپ و سایر منابع آموزشی می‌توان گفت که امکان ورود به بازار کار برای متقاضیان فراهم است زیرا بازار کار به‌شدت به متخصصان سی شارپ نیاز دارد.

فریمورک دات نت و اجزای آن

دات نت یک چارچوب نرم‌افزاری است که توسط مایکروسافت طراحی و توسعه‌یافته است. این یک ماشین مجازی برای کامپایل و اجرای برنامه‌های نوشته‌شده به زبان‌های مختلف مانند C#، VB.Net و غیره به‌حساب می‌آید.

برای توسعه برنامه‌های کاربردی مبتنی بر فرم، برنامه‌های کاربردی مبتنی بر وب و سرویس‌های وب استفاده می‌شود. اولین نسخه فریم ورک دات نت 1.0 بود که در سال 2002 عرضه شد و نسخه فعلی 4.7.1 است. دات نت فریم ورک از بیش از 60 زبان برنامه نویسی پشتیبانی می‌کند که زبان‌های برنامه نویسی C#زبان‌اصلی آن هستند و بهتر است که قبل از معرفی دوره سی شارپ با آن آشنا شویم. اجزای فریمورک دات نت به شرح زیر هستند.

1. زمان اجرا زبان مشترک (CLR)

CLR: جزء اصلی و ماشین مجازی دات نت فریم ورک به‌حساب می‌آید. این محیط زمان اجرا در دات نت فریم ورک است که کدها را اجرا می‌کند و به تسهیل فرآیند توسعه کمک می‌کند. این بخش مسئولیت مدیریت اجرای برنامه‌های دات نت را بدون توجه به هر زبان برنامه نویسی دات نت بر عهده دارد. همچنین به مدیریت کد کمک می‌کند، زیرا کدی که زمان اجرا را هدف قرار می‌دهد به عنوان کد مدیریت‌شده شناخته می‌شود و کدی که زمان اجرا را هدف قرار نمی‌دهد به عنوان کد مدیریت نشده شناخته می‌شود.

2. Framework Class Library (FCL)

این بخش مجموعه‌ای از کتابخانه‌ها و متدهای کلاسی قابل‌استفاده مجدد، شی گرا و غیره است که می‌تواند با CLR ادغام شود. FCL دقیقاً مانند فایل‌های هدر در C/C++ و بسته‌های موجود در جاوا است. نصب فریم ورک دات نت اساساً نصب CLR و FCL در سیستم است.

3. Common Intermediate Language

CLI مجموعه‌ای از دستورالعمل ها ست که مستقل از پلتفرم هستند و توسط کامپایلر مخصوص زبان از کد منبع تولید می‌شوند. همچنین به عنوان زبان میانی مایکروسافت (MSIL) شناخته می‌شود.

4. Garbage Collector(GC)

مدیریت خودکار حافظه توسط Garbage Collection در فریمورک دات نت امکان‌پذیر شده است. هنگامی‌که یک شی کلاس در زمان اجرا ایجاد می‌شود، فضای حافظه خاصی در حافظه پشته به آن اختصاص می‌یابد. با این حال، پس از تکمیل تمام اقدامات مربوط به شی در برنامه، فضای حافظه اختصاص داده‌شده به آن هدر می‌رود زیرا نمی‌توان از آن استفاده کرد.

5. کامپایلر Just-In-Time(JIT)

کامپایلر درجا یا کامپایلر Just-In-Time (JIT) بخشی از Common Language Runtime (CLR) در دات نت است که وظیفه مدیریت اجرای برنامه‌های دات نت را بر عهده دارد. یک کامپایلر مخصوص زبان، کد منبع را به زبان میانی تبدیل می‌کند. سپس این زبان میانی توسط کامپایلر Just-In-Time (JIT) به کد ماشین تبدیل می‌شود. این کد ماشین مخصوص محیط کامپیوتری است که کامپایلر JIT روی آن اجرا می‌شود.

6. کد مدیریت‌شده

کدی که برای دریافت خدمات اجرای محیط زمان اجرا مدیریت‌شده مانند CLR (Common Language Runtime) در NET Framework. نوشته‌شده است به عنوان کد مدیریت‌شده شناخته می‌شود. همیشه به‌جای اجرای مستقیم توسط سیستم‌عامل توسط محیط زمان اجرا مدیریت‌شده پیاده سازی می‌شود.

7. Unmanaged Code

کدی که مستقیماً توسط سیستم‌عامل اجرا می‌شود به کد Unmanaged معروف است. هدف آن همیشه معماری پردازنده بوده و به معماری کامپیوتر بستگی دارد. هنگامی‌که این کد کامپایل می‌شود، همیشه تمایل به دریافت یک معماری خاص دارد و همیشه روی آن پلتفرم اجرا می‌شود.

محیط برنامه نویسی ویژوال استودیو

Visual Studio یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) به‌حساب می‌آید که توسط مایکروسافت برای توسعه رابط کاربری گرافیکی، کنسول، برنامه‌های کاربردی وب، برنامه‌های وب، برنامه‌های موبایل، ابر و سرویس‌های وب و غیره توسعه‌یافته است. با کمک این IDE می‌توانید کد مدیریت‌شده و همچنین کد بومی ایجاد کنید. این نرم‌افزار از پلتفرم‌های مختلف نرم‌افزار توسعه نرم‌افزار مایکروسافت مانند فروشگاه ویندوز، مایکروسافت سیلورلایت و Windows API و غیره استفاده می‌کند.

این محیط از سی شارپ، پایتون، جاوا اسکریپت و بسیاری از زبان‌های دیگر و نزدیک به 36 زبان برنامه نویسی مختلف پشتیبانی می‌کند که سی شارپ اصلی‌ترین آن‌ها است. این برنامه هم برای ویندوز و همچنین برای macOS در دسترس خواهد بود. در دوره سی شارپ در رابطه با محیط توسعه یکپارچه ویژوال استودیو و نحوه استفاده از آن به‌طور مفصل صحبت شده است.

معرفی دوره سی شارپ

دوره سی شارپ مقدماتی یکی از بهترین دوره‌های آموزش سی شارپ به زبان فارسی و پروژه محور بوده و بهترین نقطه شروع برای ورود به دنیای سی شارپ است. این دوره ابتدا به معرفی سی شارپ، اجزای سی شارپ، مفاهیم شی گرایی، مجموعه‌ها و انواع ساختار داده و الگوریتم در سی شارپ می‌پردازد. این دوره یک دوره مقدماتی به‌حساب می‌آید و دیدگاه کاملاً حرفه‌ای به کاربران از سی شارپ می‌دهد و امکان یادگیری مفاهیم پیچیده را در آینده برای او فراهم می‌کند.

کاربرد دوره آموزش سی‌شارپ مقدماتی چیست؟

سی شارپ از محبوب‌ترین و قدرتمندترین زبان‌های برنامه‌نویسی جهان است و با یادگیری آن شما می‌توانید انواع و اقسام نرم‌افزارها را ایجاد و یا توسعه دهید. بازار کار برنامه‌نویسی سی‌شارپ چه در ایران و چه در خارج بسیار عالی است و به‌جرئت می‌توان گفت امنیت شغلی شما با یادگیری این زبان کاربردی تأمین می‌شود. در این دوره سی شارپ اصول، مقدمات برنامه‌نویسی و تولید نرم‌افزار با استفاده از C#‎ و چارچوب net‎. آموزش داده می‌شود.

این دوره آموزش مقدماتی سی شارپ است و شامل تمام بخش‌های یادگیری سی شارپ از مقدماتی تا پیشرفته نیست اما به‌جرئت می‌توان گفت که یک دوره مناسب برای شروع کار با سی شارپ به‌حساب می‌آید و تکمیل کننده دوره های آموزش سی شارپ پیشرفته، کامل و جامع است. مدت زمان لازم برای گذارندن این دوره سی شارپ نزدیک به 13 ساعت خواهد بود.

سرفصل های دوره آموزش سی شارپ

سرفصل‌های دوره سی شارپ مقدماتی به صورت زیر است:

 • مقدمه
 • اجزای زبان سی‌شارپ
 • اصول و مفاهیم شی‌گرایی و برنامه‌نویسی شی‌گرا با سی‌شارپ
 • مجموعه‌ها
 • مروری بر ساختار داده و الگوریتم
 • نکات تکمیلی

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher مهدی مرادی

مهدی مرادی، دانشجوی دکتری رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار دانشگاه صنعتی شریف است. او دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی کامپیوتر به ترتیب در دانشگاه تهران و علم و صنعت پشت سر گذاشته و بیش از شش سال تجربه برنامه‌نویسی، ایجاد و توسعه نرم‌افزار در صنعت و پژوهش با استفاده از زبان سی‌شارپ و چارچوب دات‌نت را دارد.

ایشان دارای چندین مقاله چاپ شده در مجلات معتبر پژوهشی حوزه علوم و مهندسی کامپیوتر بوده و تجربه برنامه‌نویسی در چندین پروژه معتبر صنعتی و دانشگاهی در کشور استرالیا را نیز در کارنامه خود دارد.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران  ( نظر)

صفحه 1 از
فاطمه سادات اسماعیلی صابر 1402-08-02
دانشجوی دوره
فرایند تصحیح تمرین‌ها خیلی طول میکشه و ضمن اینکه تمرین ها چالشی ندارند و بعضا کاملا شبیه سوال حل شده داخل کلاس هست
نیما کرباسی زاده 1402-06-07
دانشجوی دوره
دوره بسیار جامع، مفهومی و خوبی بود و استاد محترم درس نه تنها تسلط خوبی روی مطالب داشتند بلکه توالی موضوعات را بسیار خوب رعایت فرمودند و لذا مطالب بسیار خوب مطرح شده است. تنها نقطه ضعف کار، کمبود مثال‌های مختلف است که جاداشت در این زمینه چند ویدئو به دوره اضافه شود تا مطالب بصورت کاملتری موردبحث قرار بگیرد.
مریم کریمی 1402-05-03
دانشجوی دوره
با سلام استاد عزیز، میخواستم ازتون تشکر کنم. چون اینقدر با صبر و جز به جز تک تک موضوعات رو توضیح دادین و تعریفات همه مسائل رو گفتین که من مشتاقانه متوجه همه چیز شدم. فعلا فصل مقدمه رو تمام کردم و بعد از پایان دوباره نظرم رو میگم. ممنون☘️☘️☘️
علی کرمی کلکانه 1401-03-03
دانشجوی دوره
استاد خیلی متشکر ازاین برگزاری دوره ممنون وخسته نباشید وخداقوت به تمام هنراموزان
آبتین زندی 1400-12-04
دانشجوی دوره
دوره خوب و کاملی بود و شکل کلی دوره و مباحث مطرح شده کاملا منطقی و مفید بودند فقط جا داشت پروژه ها کمی قوی تر و سطح بالاتر باشند البته سطح تمارین برای یک دوره همگانی خوب هستش اما برای افرادی که از قبل با زبان های دیگر آشنا هستند کمی ساده بودند و می توان برای جذابیت بیشتر دوره پروژه هایی سخت تر در غالب موارد امتیازی و غیر اجباری مطرح بشوند ، همچنین جای یک پروژه پایانی برای مرور تمامی مطالب دوره هم بسیار خالی بود اما دوره درکل دوره بسیار جامع و خوبی است و من این دوره را مخصوصا به آنهایی که می خواهند تازه برنامه نویسی را شروع کنند توصیه می کنم ، با تشکر
امیرحسین نوبخت 1400-02-27
دانشجوی دوره
دوره ی بدی نبود ولی انتظار بیشتری داشتم فصل اول خیلی خوب بود ولی فصل های بعد خیلی گذری به مباحث پرداخته می شد یک نکته دیگه اینکه تمرین هاشم خیلی معمولی و گاهی اوقات گیج کننده بود و نمیتونستی منظور استاد رو متوجه بشی به نظرم میتونست بهتر از این باشه.
مکتب‌خونه
امیرحسین عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. لطفا جهت توضیحات بیشتر به ایمیل پشتیبانی پیام دهید. info@maktabkhooneh.org
علي الهيارلو 1399-11-18
دانشجوی دوره
سلام عرض میکنم به استاد عزیز واقعا یک دنیا هم تشکر کنم خیلی کمه بهترین دوره ای که تا الان دیدم تا الان خیلی سایت های مختلفی رو گشتم و آموزش سی شارپ رو دیدم واقعا هیچ کدوم از دوره ها به این دوره نمیرسه شاید اولش ساده به نظر برسه ولی توش یه نکاتی گفته میشه که واقعا خیلی مهمن... بازم خیلی متشکر از استاد خسته نباشید
محمدرضا حسینی 1399-11-13
دانشجوی دوره
بعنوان کسی که این مسیر رو رفته یک نظر مینویسم : دوره فوق دوره ای بود به شدت خوب و نکته بینی شده توسط استاد دوره . و دانشجویان باید مد نظر داشته باشند که این دوره دوره ی مقدماتی هستش و اگر این دوره رو بتونند به خوبی فرا بگیرند میتونن بدون نیاز به دوره های دیگ خودشون شروع کنن به یادگیری باقی زبان c# . استاد دوره بسیار مسلط هستند به مفاهیم اصلی دوره و درنهایت پروژه هایی که در این دوره بعنوان سولوشن درنظر گرفته شده باید با نهایت دقت حل بشه چون هرچی بیشتر با کد درگیر بشن بهتر یاد میگیرن .امیدوارم همگی موفق باشن .و باتشکر فراوان از استاد بسیار خوب این دوره جناب اقای مرادی و همچنین منتظر این هستم که ایشون دوره های بیشتری در زمینه c# برگزار کنند .
مونا یعقوبی قزوینی 1399-10-09
دانشجوی دوره
بسیار ممنونم از تسلط عالی استاد به مطالب. این دوره می تونه به عنوان آشنایی با مباحث اولیه و مهم برنامه نویسی شی گرا مناسب باشه.
امیرپارسا سلطانیان 1399-07-01
دانشجوی دوره
بسیار دوره عالی ای است. واقعا هم ممنونم که طرح درستون استاندارد است و مانند طرح درس سایت های بزرگی مانند w3school.com که این ویژگی فوق العاده ست. و واقعا ممنونم که مطالب رو *کامل* می گید.
امیر حسین کاظمی 1399-04-17
دانشجوی دوره
معرکه بود ، ولی کاشکی توش نمونه سوال هم حل می شد کمی

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.

سوالات پرتکرار

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

سوالات پرتکرار

در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

هدف از یادگیری دوره آموزش سی‌شارپ مقدماتی چیست؟

هدف آموزش سی شارپ یادگیری اصول و مقدمات برنامه‌نویسی و تولید نرم‌افزار با استفاده از سی‌شارپ (#C) و چارچوب دات‌نت (net.) است. اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید، می‌بینید که اکثر افراد و به‌ویژه کسب‌وکارها، دارای یک وبلاگ شخصی، سایت و یا اپلیکیشن هستند که درآمد قابل‌توجهی هم از این طریق کسب می‌کنند. پس یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی در دنیای امروز به یک امر ضروری و مهم تبدیل شده است. اما از محدود زبان‌هایی که بتواند محیط‌های مختلف ویندوزی، موبایل، تحت وب و سایر موارد را پشتیبانی کند و یک منبع جامع برای تولید نرم‌افزارهای مختلف باشد، سی‌شارپ است.

بنابراین هدف کلی از یادگیری این دوره آموزشی سی شارپ، آمادگی و مقدمه‌ای برای طراحی سایت سی‌شارپ و انجام انواع پروژه سی‌شارپ است که منظور از این دو عبارت تمامی سایت‌ها و پروژه‌هایی خواهد بود که به زبان برنامه‌نویسی C#‎ نوشته شده و یا توسعه داده شده‌اند.

دوره آموزشی سی‌شارپ مقدماتی برای چه کسانی مناسب است؟

مخاطبان آموزش #C افرادی هستند که به دنبال کسب درآمد از ایجاد و توسعه‌ی نرم‌افزار با استفاده از یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی ساده، قدرتمند، محبوب و همه‌کاره به‌عنوان شغل اصلی یا جانبی هستند و یا دانشجویانی که جهت انجام پروژه‌های درسی خود نیاز به یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی ساده دارند. همچنین دوره‌ی آموزش #C به افرادی که به دنبال افزایش قدرت حل مسئله و خلاقیت ذهن خود با استفاده از به چالش کشیدن آن در حل مسائل با استفاده از برنامه‌نویسی هستند کمک می‌کند. به‌طورکلی تمام افرادی که علاقه‌مند به برنامه‌نویسی، ایجاد و توسعه‌ی انواع سیستم‌های نرم‌افزاری با استفاده از یک زبان مدرن هستند می‌توانند از دوره‌ی آموزش سی شارپ بهره ببرند.

بعد از فراگیری دوره آموزش رایگان سی‌شارپ مقدماتی چه مهارت‌هایی کسب خواهید کرد؟

بعد از پایان این دوره سی شارپ با موارد زیر به طور کامل آشنا می‌شوید:

 • آشنایی با ساختار و محیط ویژوال استودیو و محتویات پوشه و فایل‌های موجود در یک پروژه
 • نحوه و حالات کامپایل و اجرای پروژه در محیط ویژوال استودیو
 • آشنایی با مفاهیم، ساختار و اجزای اصلی کدهای نوشته‌شده به زبان سی‌شارپ
 • معرفی مفهوم شیءگرایی و نحوه‌ی نوشتن کد با استفاده از آن
 • آشنایی با آرایه‌ها و لیست‌ها و نحوه استفاده از صف و پشته در سی شارپ
 • چگونگی ایجاد ساختار داده‌ها و الگوریتم‌ها جهت حل مسائل با زبان برنامه‌ نویسی سی‌شارپ
 • آشنایی با نحوه‌ی ایجاد و استفاده از کتابخانه، خواندن و نوشتن فایل‌ها و مدیریت خطاها جهت برنامه‌نویسی نرم‌افزارها با زبان سی‌شارپ

پیش‌نیاز دوره آموزش سی‌شارپ مقدماتی 

خوشبختانه باید گفت که برای یادگیری دوره مقدماتی آموزش سی‌شارپ مکتب‌خونه، پیش‌نیاز خاصی لازم نیست و مفاهیم پایه و مهم به طور کامل در این دوره آموزش سی شارپ گفته می‌شود. اما به‌صورت کلی آشنایی مختصر با زبان انگلیسی، منطق و ریاضیات برای یادگیری هر زبان برنامه‌نویسی لازم است. البته اگر با زبان‌های C ،C++‎ و یا java نیز آشنایی اندکی داشته باشید، آموزش برنامه‌نویسی سی‌شارپ برای شما بسیار ساده‌تر می‌شود.

poster
  
برگزار کننده:  مکتب‌خونه
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  13 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  8 ساعت ویدئو - 5 ساعت تمرین و پروژه
 (قابل دانلود می‌باشد)
مهلت دوره:  8 هفته
  
حد نصاب قبولی در دوره:  75 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد. 
organization-pic  گواهینامه این دوره توسط مکتب‌خونه ارائه می‌شود.
course-feature   گواهی‌نامه مکتب‌خونه course-feature   خدمات منتورینگ course-feature   پروژه محور course-feature   تمرین و آزمون course-feature   تالار گفتگو course-feature   تسهیل استخدام