برنامه نویسی و IT

منظور از AI Lessons چیست

AI lesson چیست

در علم کامپیوتر شاخه‌های زیادی هستند که هر یک به لحاظ کاربردی جذابیت خاص خود را دارند و با شناخت آن‌ها می‌توان پیچیدگی کار‌ها را کاهش داد و به عمق پیشرفت علم در این حوزه پی برد. در اداه به این مفهوم خواهیم پرداخت که AI Lessons چیست.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش رایگان هوش مصنوعی
آموزش رایگان هوش مصنوعی

 

یکی از شاخه‌های علم کامپیوتر که در فکر و ذهن بسیاری از کاربران دنیای فناوری و ارتباطات، جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و قطعاً در آینده‌ای نه‌چندان دور جزو زندگی همه افراد خواهد شد، هوش مصنوعی یا همان هوش ماشینی نام دارد. در واقع به هر نوع هوشمندی که به هر نوع ماشین مرتبط باشد، هوش مصنوعی یا AI گفته می شود. (Artificial Intelligence)

 

AI Lessons چیست؟

تعریف هوش مصنوعی یا AI Lessons چیست

به هر ماشینی که نسبت به محیط اطراف خود درک داشته باشد و نسبت به فعالیت‌های صورت گرفته در آن محیط، شانس موفقیت و نشان دادن بهترین عکس‌العمل را داشته باشد هوش مصنوعی گفته می شود. به طور کلی اصطلاح هوش مصنوعی معمولاً برای توصیف کامپیوترها و دستگاه‌هایی به کار برده می شود که فعالیت‌های وابسته به ذهن هوشمند انسان را به درستی انجام دهند. حل مسئله و یادگیری از مهمترین فعالیت‌های شناختی مرتبط با هوش انسانی محسوب می شوند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش هوش مصنوعی با نرم افزار متلب
آموزش هوش مصنوعی با نرم افزار متلب

 

گدر قرن ۲۱ یکی از مهمترین موضوعات قابل مطالعه و قابل بحث در میان جوامع بشری همین مسئله هوش مصنوعی محسوب می‌شود. با رشد صنعت فناوری و افزایش چشمگیر قدرت پردازشی کامپیوتر‌ها و داده‌ها، عصر حاضر به عنوان عصر شکوفایی هوش مصنوعی نامگذاری شده است.

انواع هوش مصنوعی

در سطوح بالا و مقاطع پیشرفته هوش مصنوعی در دو دسته متفاوت طبقه‌بندی می‌شود؛

• Narrow AI

هوش مصنوعی محدود، همان هوشمندی موجود در کامپیوتر‌هاست که می‌تواند برخی وظایف خاص را به طور اتوماتیک به انجام برساند. مثل سیستم‌هایی که برای آموزش یا یادگیری خودکار تعبیه شده‌اند. ابزار‌های تشخیص گفتار و ویجت‌هایی که به نوعی دستیار‌های مجازی و صوتی محسوب می شوند نیز جزو دسته‌بندی هوش مصنوعی محدود به شمار می‌روند. در واقع هوش مصنوعی محدود به سیستم‌هایی اطلاق می شود که توانایی یادگیری آن‌ها محدود بوده و قدرت یادگیری وظایف محدودی را دارند.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش یادگیری ماشین لرنینگ با پایتون
آموزش یادگیری ماشین لرنینگ با پایتون

 

• General AI

هوش مصنوعی عمومی با نوع محدود آن تفاوت عمده‌ای دارد و در این نوع از هوش مصنوعی شاهد هوشمندی بسیار بالایی هستیم، تا حدی که ماشین‌ها و دستگاه‌ها می‌توانند رفتارهای مشابه رفتار انسان را از خود نشان دهند. امکان یادگیری گسترده‌تر و مهارت‌های پیشرفته تر و همچنین بهره‌وری از انعطاف‌پذیری بالاتر، جزو ویژگی‌های مرتبط با هوش مصنوعی عمومی به شمار می رود.

یک هوش عمومی مصنوعی می تواند نسبت به اطلاعات و تجربه‌های کسب شده، به نتایج و استنباط لازم نیز دست پیدا کند و اطلاعات حاصله را طبقه بندی نماید تا بتواند در شرایط مورد نیاز بهترین رفتار را از خود نشان دهد.

 

AI Lessons و انواع آن

هوش مصنوعی و تاثیر آن در جوامع بشری

کاربرد هوش مصنوعی در علوم مختلفی نمود پیدا کرده است، به طوری که امروزه در حوزه‌های مهمی همچون علم پزشکی نیز از کاربرد AI lesson بهره وری می‌شود. مثلاً امروزه سیستم‌های هوشمندی به وجود آمده‌اند که با تشخیص الگوهای ژنتیکی می‌توانند احتمال بروز بیماری های ژنتیکی را بررسی کنند. حتی در حوزه داروسازی نیز سیستم‌های هوشمندِ موجود، قابلیت ساخت دارو با بررسی رفتار مولکول‌ها و دیگر عوامل تاثیرگذار را پیدا کرده‌اند.

اگرچه علم هوشمندی یا به اصطلاح AI Lesson موجبات تحولات فوق پیشرفته‌ای را در زندگی انسان ایجاد نموده اما همین پیشرفت تکنولوژی گاهی به عنوان یک تهدید برای جوامع بشری آن‌ها را با این سوال روبرو می‌کند که آیا هوش مصنوعی می‌تواند در آینده، مشاغل را نابود کند یا خیر؟

 

مقاله پییشنهادی : تفاوت های علم داده و هوش مصنوعی چیست
تفاوت های علم داده و هوش مصنوعی چیست

 

بزرگان زیادی در این حیطه ابراز نظر کرده‌اند، برای مثال استیون هاوکینگ پیش تر نسبت به تهدید‌های هوش مصنوعی در زندگی انسان هشدار داده بود و معتقد بود که پیشرفت و توسعه در این حوزه باعث می‌شود تا تکنولوژی با سرعت بالایی انسان را پشت‌سر گذاشته و تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شود.

اگر چه کارشناسان زیادی پیرامون هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده‌اند اما خیلی از محققان و پیشکسوتان نیز این نگرانی را بی‌منطق می‌دانند، چرا‌که معتقدند عقل انسان عملکرد فوق پیشرفته‌ای دارد که هوش مصنوعی نمی‌تواند با وجود این فاصله زیاد از آن پیشی بگیرد.

تاثیر هوش مصنوعی بر آینده شغلی بشر چیست؟

جدا از نظرات کارشناسان، افراد زیادی هستند که نسبت به از دست دادن شغل‌هایشان واهمه دارند و اینگونه می‌پندارند که در آینده‌ای نه‌چندان‌دور شغل‌ها به طور کامل از نیروی انسانی خالی شده و با هوش مصنوعی جایگزین می‌گردند.

مبحث اتوماسیونی شدن فعالیت‌های مختلف، مسئله غیر‌قابل انکاریست اما موضوع اصلی این است که همه شغل‌ها قابلیت جایگزینی با هوش مصنوعی را ندارند و افرادی با میزان توانایی و مهارت بالا هیچ‌گاه با ماشین‌آلات جایگزین نمی‌شود اما بدیهی است که فعالیت افرادی با مهارت‌های سطح پایین و عادی در نهایت روزی به هوش مصنوعی واگذار شود.

البته نظریه دیگری در این باره مطرح است که می‌گوید با همان سرعت که شغل ها اتوماسیونی می‌شوند و بسیاری از آن‌ها از بین می روند، شغل‌های جدید نیز متولد خواهند‌شد.

AI Lessons و آینده شغلی بشر

کاربرد‌های هوش مصنوعی و AI Lessons چیست

کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی روزمره بشر بسیار زیاد است. از چراغ راهنمایی رانندگی موجود در خیابان‌ها گرفته تا ویژگی‌های متعددی که در گوشی‌های هوشمند گنجانده شده‌اند، همگی نمودی از هوش مصنوعی هستند. انواع موتورهای جستجوگر که امروزه با آن‌ها کار می کنید، توانایی بررسی رفتارهای شما و تشخیص نیازها بر اساس سلیقه شخصیتان را دارند و بر همین اساس در مواقع لزوم پیشنهادات متناسبی را برایتان به عرضه می‌گذارند.

 

مقاله پییشنهادی : برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون را بهتر بشناسید
برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون را بهتر بشناسید

 

برای مثال می‌توانید به تبلیغات‌هایی که هنگام دانلود یک اپلیکیشن یا تماشای ویدیو برایتان به نمایش گذاشته می شود، دقت کنید. بر اساس رفتار و جستجویی که انجام داده‌اید، سایت‌های منتخب با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی تبلیغاتی را برایتان به نمایش می‌گذارند که احتمال کاربردی بودن آن‌ها برایتان بیشتر است.

در واقع تبلیغات‌ها به صورت هدفمند برایتان به نمایش درآمده و این یعنی موتورهای جستجوگر شیوه رفتار شما را یاد می گیرند و مطابق با آنچه جستجو می‌کنید نتایج سفارشی‌سازی شده‌ای را برایتان ارائه می‌نمایند.

نتیجه گیری

AI lesson یا همان مباحث مرتبط با هوش مصنوعی می‌توانند باعث پیشرفت روز افزون تکنولوژی گردند اما اگر قرار باشد انسان مهارت‌های متفکرانه خود را از دست بدهد یا عمده تمرکز خود را بر روی فعالیت کامپیوترها و ربات‌ها قرار دهد، کیفیت ذهنی و فکری خود را از دست داده و از تکنولوژی عقب می ماند.‌

بهتر است بدانید که پیشرفت فناوری و گسترش مباحث مربوط به هوش مصنوعی در حالت کلی توسط ذهن انسان اداره می شوند و به این زودی‌ها با تعاملات اجتماعی انسان قابل جایگزینی نیستند. با بهره‌وری درست از این علم می‌توان به منافع برتر بشری دست پیدا کرد و با کنترل مناسب و حفظ تعادل در به کارگیری این علوم می‌توان موجبات تحولات عظیمی را در جهان فراهم نمود که به طور عمده همگی به نفع بشر هستند. امیدواریم تا به اینجا شما را با مفهوم AI Lessons چیست آشنا کرده باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا