برنامه نویسی و IT

تفاوت های علم داده و هوش مصنوعی چیست

آشنایی با تفاوت های بین علم داده و هوش مصنوعی

برای بیان تفاوت های علم داده و هوش مصنوعی می توان گفت که اگرچه اصطلاحات علم داده، ماشین لرنینگ (machine learning) و هوش مصنوعی در یک دامنه دارند و به یکدیگر وصل هستند ولی کاربردها و معنی خاص خود را دارند. علم داده و AI دو تا از تکنولوژی‌های مهم جهان امروز هستند.

در حالی که علم داده (data science) در عملیات خود از هوش مصنوعی (artificial intelligence) یا به طور اختصار AI نیز استفاده می‌کند اما به طور کامل هوش مصنوعی را نشان نمی دهد. در واقع می‌توان گفت که هوش مصنوعی بسیار گسترده می‌باشد و هنوز هم تا حد زیادی کشف نشده است.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش یادگیری ماشین لرنینگ با پایتون
آموزش یادگیری ماشین لرنینگ با پایتون

 

علوم داده زمینه‌ای است که از AI برای تولید پیش‌بینی استفاده می‌کند و همچنین بر تبدیل داده ها برای تجزیه و تحلیل و تجسم متمرکز می‌باشد. به طور کلی data science تجزیه و تحلیل داده ها را انجام می‌دهد ولی AI ابزاری برای ایجاد محصولات بهتر می‌باشد.

 

آشنایی با تفاوت های بین علم داده و هوش مصنوعی

نگاهی کوتاه به تاریخچه علم داده

قبل از پرداختن به بررسی تفاوت‌های علم داده و هوش مصنوعی لازم است بدانید که data science چهارمین انقلاب صنعتی در جهان می‌باشد که نتیجه حاصل انفجار گسترده در داده‌ها و نیاز روزافزون صنایع به اتکا به داده‌ها برای ایجاد محصولات بهتر است. علوم داده شامل زمینه های مختلفی مانند آمار، ریاضیات و برنامه نویسی می باشد. بنابراین به یک Data Scientist نیاز است که در آنها مهارت داشته باشد تا روند و الگوهای موجود در داده ها را درک کند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش پایتون
آموزش پایتون

 

از جمله مراحل مختلف در علوم داده می توان به استخراج داده ها، دستکاری، تجسم و نگهداری از داده ها برای پیش بینی وقایع آینده اشاره کرد. صنایع به دانشمندان داده نیاز دارند تا با استفاده از آنها بتوانند تصمیم گیری های لازم مبتنی بر داده را انجام دهند و همچنین تغییرات لازم را برای افزایش عملکردشان پیشنهاد دهند. آنها همچنین به تیم توسعه محصول کمک می کنند تا محصولات خود را با تجزیه و تحلیل رفتارشان مورد استفاده قرار دهند.

الگوریتم AI

برای درک بهتر تفاوت های بین علم داده و هوش مصنوعی لازم است بدانید که AI هوشمندی است که در اختیار ماشین ها قرار می گیرد. AI با استفاده از الگوریتم ها اقدامات خود مختار را انجام می دهند که این اقدامات خودمختار مانند اقدامات انجام شده در گذشته می باشد که با موفقیت انجام شده است.

بسیار از الگوریتم های قدیمی AI مانند deep learning عمیق الگوهای را درک می کنند و هدفی را که در داده ها تعبیه شده است پیدا می کنند. همچنین AI از چندین اصول مهندسی نرم افزار برای ایجاد راه حل برای مشکلات موجود استفاده می کند.

 

ویدیو پییشنهادی : دوره‌های آموزشی هوش مصنوعی
آموزش هوش مصنوعی

 

برخی از تفاوت های علم داده و هوش مصنوعی

برخی از تفاوت های علم داده و هوش مصنوعی

AI و علوم داده می توانند به صورت متناوب استفاده شوند اما بین این دو زمینه تفاوت های خاصی وجود دارد. AI امروزی که در جهان مورد استفاده قرار می گیرد، Artificial Narrow Intelligence است. به عنوان مثال می توان گفت که سیستم های رایانه ای مانند انسان ها از استقلال و آگاهی کامل برخوردار نیستند بلکه آنها فقط قادر به انجام کارهایی هستند که برای آنها آموزش دیده اند. علوم داده ها تجزیه و تحلیل و مطالعه داده ها می باشد و یک Data Scientist وظیفه تصمیم گیری در مورد سود شرکت ها را بر عهده دارد.

نقش Data Scientist

علاوه بر این، نقش Data Scientist با صنعت متفاوت است. در نقش ها و مسئولیت های روزمره یك دانشمند داده، شرط اصلی پیش پردازش داده ها، یعنی انجام نظافت داده ها و تبدیل می باشد سپس او الگوهای موجود در داده ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و از تکنیک های تجسم برای ترسیم نمودارهایی که حاوی مراحل تحلیلی هستند استفاده می کند. در نهایت مدل های پیش بینی را توسعه می دهد که احتمال وقوع حوادث آینده را پیدا کند. AI ابزاری برای data science است.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش علم داده (Data Science) با پایتون
آموزش علم داده (Data Science) با پایتون

 

همچنین نقش‌ها و الزامات مختلف شرکت تفاوت های علم داده و هوش مصنوعی را برجسته می کند. به عنوان مثال، چندین شرکت به موقعیت های AI از قبیل Deep Learning Scientist، Machine Learning Engineer، NLP Scientist و غیره نیاز دارند که این نیازها بیشتر برای تولید محصولاتی است که در AI قرار دارد و بسیاری از این نقش ها نه تنها برای انجام عملیات مختلف داده به ابزار علوم داده مانند R و Python نیاز دارند به تخصص دیگری در زمینه علوم کامپیوتر نیز احتیاج دارند.

 

تفاوت های علم داده و هوش مصنوعی

 

از طرفی یک Data Scientist، به شرکت و مشاغل کمک می‌کند تا تصمیم گیری های دقیق مبتنی بر داده ها را انجام دهند و Data Scientist مسئول استخراج داده ها با استفاده از SQL و NoSQL، تجزیه و تحلیل الگوهای در داده ها و استفاده از مدل های پیش بینی کننده برای تولید بینش های آینده می باشد. همچنین براساس الزامات یک Data Scientist با استفاده از ابزارهای AI مانند الگوریتم های Deep Learning ، طبقه بندی دقیق و پیش‌بینی اطلاعات را انجام می دهد.

به طور خلاصه در تفاوت های بین این دو علم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علوم داده یک فرایند جامع است که شامل پیش پردازش، تجزیه و تحلیل، تجسم و پیش بینی می باشد اما AI اجرای یک مدل پیش بینی کننده برای پیش بینی وقایع آینده است.
 

مقاله پییشنهادی : داده کاوی با پایتون چیست
داده کاوی با پایتون چیست

 

علوم داده شامل تکنیک های آماری مختلفی می باشد در حالی که AI از الگوریتم‌های رایانه استفاده می کند. تعداد بسیار زیاد ابزارهای موجود در Data Science نسبت به ابزارهای مورد استفاده در AI می باشد.

علوم داده در مورد یافتن الگوهای پنهان در داده ها است ولی AIدر مورد انتقال استقلال به مدل داده می باشد که می‌توان جز یکی از تفاوت های علم داده و هوش مصنوعی دانست.

با استفاده از Data Science ما مدلهایی می‌سازیم که از بینش‌های آماری استفاده می کنند ولی AI برای ساختن مدل‌هایی است که تقلید از شناخت و درک انسان به دست می آیند. علوم داده در مقایسه با AI دارای درجه بالایی از پردازش علمی نمی باشد.

امید است که این مقاله تحت عنوان تفاوت های علم داده و هوش مصنوعی چیست؟ توانسته باشد اطلاعات جامع و مفیدی را در مورد تفاوت‌های موجود در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار داده باشد.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا