برنامه نویسی و IT

چرا باید کاتلین را یاد بگیریم

دلایل اهمیت زبان برنامه نویسی کاتلین چیست

زبان برنامه نویسی کاتلین چیست: زبان کاتلین در دهه اخیر توانست توجه‌های بسیاری را به خود جلب کند. از مورد استفاده قرار گرفتن توسط شرکت‌های بزرگ جهانی مثل Pinterest، Netflix، Lyft و Capital One تا معرفی شدن به‌عنوان زبان برنامه ‌نویسی رسمی اندروید توسط گوگل. در نتیجه‌ی تمام این اتفاقات، امروز کاتلین به‌عنوان یکی از مهم‌ترین زبان‌ها در دنیای برنامه‌نویسی شناخته می‌شود. در این مقاله قصد داریم اهمیت زبان کاتلین در دنیای امروز را با دقت و جزییات بیشتری بررسی کنیم تا بفهمیم «دلایل اهمیت زبان برنامه نویسی کاتلین چیست».

 

مقاله پییشنهادی : کاتلین چیست
زبان برنامه‌ نویسی کاتلین چیست

زبان برنامه نویسی کاتلین چیست و از کجا می‌آید؟

در سال ۲۰۱۱ شرکت برنامه نویسی JetBrains شروع کار با پروژه کاتلین را با عنوان «زبانی جدید برای ماشین مجازی جاوا» اعلام کرد. مدیر JetBrains معتقد بود زبان‌های موجود قابلیت‌های مورد نظر او را ندارند. البته او Scala را از این قاعده مستثنی می‌دانست اما آن زبان را هم به علت کندی رد می‌کرد. در نهایت زبان برنامه‌نویسی کاتلین برای اولین بار تحت لیسانس Apache 2 در فوریه ۲۰۱۲ منتشر شد. این زبان از همان اولین انتشار به صورت اوپن سورس به بازار عرضه شده بود.

 

دلایل اهمیت زبان برنامه نویسی کاتلین چیست

 

نام این زبان از جزیره‌ای در نزدیکی سن پترزبورگ گرفته شده است. آندری بریسلاو می‌گوید دلیل این انتخاب اسم، انتخاب نام جاوا از روی جزیره‌ای در اندونزی بوده است. هدف اصلی JetBrains از ارائه کاتلینريال بالا بردن فروش محیط برنامه‌نویسی (IDE) خود تحت عنوان Intellij IDEA بود. که همین اتفاق هم در ادامه افتاد. این زبان، در کمال ناباوری توانست حتی از جاوا در بعضی موارد پیشی بگیرد. مزایای کاتلین عبارتند از:

  • کد کمتر و کار بیشتر: یکی از مهم‌‌ترین ویژگی های کاتلین، محیط برنامه ‌نویسی پرامکانات آن است. با کمک از این محیط و زبان سطح بالایی مثل کاتلین، می‌توان با نوشتن کدهای کمتر کارها را انجام داد.
  • سادگی در نوشتن: کاتلین سیمی‌کالن در انتهای جملات نمی‌خواهد و به زبان انسان نزدیک است. کتابخانه‌‌های کاتلین گستردگی خوبی داشته و کار را برای برنامه‌نویس ساده‌تر می‌کنند.
  • سازگاری با جاوا: تبادل کد بین برنامه‌نویس جاوا و برنامه‌نویس کاتلین بسیار ساده خواهد بود.

دلیل یادگیری زبان برنامه نویسی کاتلین چیست

زبان کاتلین قدرتمند، ساده و سریع بوده و توسط شرکت‌های بزرگی مورد استفاده قرار گرفته است. اما چرا باید کاتلین را یاد بگیریم؟ برای پی بردن به اهمیت یادگیری کاتلین بهتر است دلایل زیر را مرور کنید:

 

مقاله پییشنهادی : مقایسه جاوا و کاتلین
مقایسه دو زبان جاوا و کاتلین

تقاضای بالا در بازار کار

مطالعات انجام شده روی بازار کار کشورهای بزرگ و صنعتی نشان می‌دهد کاتلین در حال فتح کردن بازار کار و آموزش برنامه نویسی است. کاربری گسترده موبایل‌های اندرویدی در دنیا باعث شده است برنامه‌نویسی اندروید به یک زمینه شغلی پردرآمد و پرطرفدار تبدیل شود. گزارش بازار کار Realm سال ۲۰۱۸ را سال کاتلین نام‌گذاری کرد. جالب است بدانید محبوبیت این زبان دیگر تنها به برنامه‌نویسی اندروید محدود نیست و بسیاری از شرکت‌ها برای پوزیشن برنامه‌نویس، داشتن تجربه کاتلین را به یک پیش‌نیاز تبدیل کرده‌اند.

بالا رفتن سرعت در انجام پروژه

کاتلین برای انجام یک کار ثابت نسبت به جاوا، خطوط کد کمتری از برنامه‌نویس می‌طلبد. دلیل این امر، سطح بالای انتزاع در این زبان است. علاوه‌براین، نزدیک بودن کاتلین به زبان طبیعی انسان، باعث می‌شود خواندن آن پس از اجرا و اشکال‌گیری ساده‌تر و سریع‌تر انجام شود.

 

دلیل یادگیری زبان برنامه نویسی کاتلین چیست

بالا رفتن کیفیت خروجی کار

کاتلین یک سری ابزار ایمنی در اختیار برنامه‌نویس قرار می‌دهد. این ابزار برای رفع باگ‌ها و اشکالات برنامه طراحی شده‌اند. برای مثال کاتلین نمی‌گذارد متغیری بدون مقدار بماند و از این طریق مشکل ارجاعات به null را حل کرده است. ارجاعات به متغیرهای بدون مقدار (Null Refrences) در میان برنامه‌نویسان به‌عنوان اشتباه میلیارد دلاری شناخته می‌شود. چرا که در زمان کامپیوترهای اولیه، اینگونه اشتباهات باعث خراب شدن کامپیوترهای گران‌قیمت می‌شد.

قابلیت ترکیب با جاوا

یادگیری کاتلین به‌معنای ترک جاوا نیست. شما می‌توانید از قابلیت‌های هر دو به صورت همزمان بهره گرفته و برنامه‌های خود را بنویسید. قابلیت Extension در کاتلین این امکان را به شما می‌دهد که کد جاوا را بدون دوباره نوشتن در کاتلین اجرا نمایید.

پشتیبانی رسمی گوگل از کاتلین

گوگل یکی از رهبران بازار دیجیتال است که شهرتی مثال‌زدنی در دنیا دارد. این برند در سال ۲۰۱۷ حمایت رسمی خود از کاتلین را اعلام کرد و آن را یک زبان با طراحی قوی و بلوغ کافی دانست. حمایت گوگل به اینجا ختم نشد و در نهایت کاتلین را به‌عنوان زبان رسمی توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی معرفی کردند.  در حال حاضر اندروید استودیو به‌طور کامل از کاتلین پشتیبانی می‌کند.

 

مقاله پییشنهادی : زبان برنامه نویسی کاتلین
چگونه کاتلین را آسان‌تر بیاموزیم

منابع پرشمار یادگیری

برای آموزش زبان برنامه نویسی کاتلین منابع پرشماری وجود دارد. محبوبیت این زبان برنامه‌نویسی در سال‌های اخیر باعث شده است جامعه بزرگی از برنامه‌نویسان باتجربه (خصوصا برنامه‌نویسان جاوا) حول آن شکل بگیرند. این یعنی جدا از منابع آموزش کاتلین، از سایت‌هایی مث گیت‌هاب و Quora هم می‌توان در جهت رفع اشکالات و پاسخ به سوالات در مورد یادگیری کاتلین استفاده کرد.

نتیجه گیری

زبان برنامه‌نویسی کاتلین در حال حاضر یکی از مدرن‌ترین و محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی به‌حساب می‌آید. این زبان در ابتدا قصد داشت کامل کننده نقص‌های جاوا باشد، اما در ادامه تحت حمایت گوگل قرار گرفت و به عنوان زبان رسمی توسعه اندروید معرفی شد. در حال حاضر شرکت‌های بزرگی در دنیا این زبان را مورد استفاده قرار می‌دهند و برنامه‌نویسان شاخصی بر بستر آن کد می‌نویسند. یادگیری کاتلین برای هر کسی آینده شغلی خوبی را رقم خواهد زد. منابع زیادی برای یادگیری این زبان در فضای اینترنت وجود دارد و می‌توان در محیط‌هایی مثل Quora از تجربه برنامه‌نویسان بزرگ هم بهره برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا