امنیت و شبکهبرنامه نویسی و IT

MCITP چیست؟ کاربرد این آزمون و تفاوت آن با سایر آزمون‌ها

MCITP چیست؟

مدرک MCITP (مخفف Microsoft Certified Information Technology Professional) به معنای مدرک حرفه‌ای تکنولوژی اطلاعات از مایکروسافت، از مهم‌ترین مدارک در رشته‌ی IT است که شرکت مایکروسافت ارائه می‌دهد.

 

کاربرد گواهینامه MCITP

مدرک MCITP افراد را در زمینه‌ی بررسی و تحلیل نیازهای طرح‌های تجاری و روش‌های برطرف کردن این نیازها بر پایه‌ی خدمات و محصولاتی که مایکروسافت ارائه می‌دهد، تضمین می‌کند. یعنی این فرد می‌تواند یک سیستم شبکه کامپیوتری را مبتنی بر سیستم عامل‌های مایکروسافت راه‌اندازی کند و کار مدیریت و عیب‌یابی آن را به طور کامل بر عهده بگیرد.

MCITP یک دوره آموزشی در مبحث شبکه‌های کامپیوتری مبتنی بر سیستم عامل‌های سرور و کلاینت مایکروسافت است.

مدرک MCITP همزمان با پیدایش Windows Server 2000 به وجود آمد. Windows Server 2000 برای رفع نقص‌ها و محدودیت‌های Windows NT Service Pack4 به وجود آمد. قابلیت‌ها و ویژگی‌های بیشتر آن باعث شد تحول بزرگی در مدیریت شبکه به وجود بیاید و بعد از آن آپدیت‌های دیگر آن در سال‌های 2003 و 2008 میلادی به بازار ارائه شد.

تا همین چند سال پیش MCSE عنوان محبوب‌ترین مدرک را در بین مهندسان IT دارا بود. پس از پیدایش Windows Server 2008 و به دنبال آن Windows 7 باعث شد که مدرک MCITP به عنوان جایگزین کامل‌تر و جامع‌تری برای MCSE معرفی شود.

برای مشاهده دوره‌های مرتبط با شبکه می‌توانید به صفحه آموزش شبکه مراجعه کنید.

 

MCITP چیست؟

 

شرایط لازم برای اخذ مدرک MCITP

علاقه‌مندان دریافت مدرک MCITP باید در 5 آزمون جامع شرکت کنند. با قبولی در هر یک از این آزمون‌ها یک مدرک MCTS به شما داده می‌شود و پس از گذراندن موفقیت‌آمیز تمام آزمون‌ها میتوانید مدرک MCITP خود را دریافت کنید.

مایکروسافت برای تمام این آزمون‌ها منابع امتحانی مشخص کرده است و داوطلبان می‌توانند با تهیه‌ی این منابع علاوه بر آمادگی برای امتحانات، به سایت‌ها و نرم‌افزارهایی که در این منابع معرفی شده است مراجعه کنند و با شرکت در آزمون‌های شبیه سازی شده دانش و مهارت خود را به چالش بکشند.

 

هزینه‌ی شرکت در آزمون MCITP و دریافت مدرک

متاسفانه به علت وجود تحریم‌ها، بسیاری از شرکت‌ها مانند سیسکو، سیتریکس و مایکروسافت آزمونی در ایران برگزار نمی‌کنند. ساده‌ترین راه برای داوطلبان شرکت در این آزمون‌ها، سفر به کشورهای همسایه است.

حتما قبل از اقدام به این کار در مورد حوزه‌ی آزمون تحقیق کنید چرا که بعضی از مراکز آزمون‌ها داوطلبان ایرانی را نمی‌پذیرند.

هزینه‌ی آزمون‌های مایکروسافت در امارات و ترکیه به ترتیب در حدود 150 و 100 دلار است، می‌توانید برنامه ریزی کنید و با یک سفر یک هفته‌ای در کشورهای دیگر در این آزمون‌ها شرکت کنید.

 

MCITP چیست؟

 

شرکت در آزمون به وسیله وبسایت‌های واسطه

البته روشی برای شرکت در این آزمون‌ها در داخل ایران وجود دارد که غیرقانونی است و هزینه‌ی آن به صورت تقریبی 250 تا 300 دلار است. علاوه بر گران بودن قیمت تمام شده، ریسک افشای این موضوع و باطل شدن مدارک فرد نیز وجود دارد. در این صورت نام فرد وارد لیست سیاه می‌شود و شرکت در آزمون‌های دیگر مایکروسافت برای وی ممکن نخواهد بود.

اگر قصد دارید مهاجرت کنید و از مدرک خود در خارج از کشور استفاده کنید این روش اصلا توصیه نمی‌شود. در صورتی که غیرقانونی بودن مدرکتان در سفارت مشخص شود علاوه بر مواردی که گفته شد، اثرات بدی بر روی پرونده‌ی مهاجرتتان خواهد گذاشت که ممکن است این کار را برای شما دشوار و حتی غیرممکن کند.

اگر با وجود تمام موارد گفته شده باز هم اصرار دارید که از روش غیرقانونی و داخل ایران در آزمون‌های مایکروسافت شرکت کنید می‌توانید توسط سایت‌هایی که این کار را به صورت اینترنتی انجام می‌دهند اقدام کنید.

این سایت‌ها آزمون را توسط VPN کشورهای دیگر به صورت اینترنتی برگزار می‌کنند. البته احتمال کلاه‌برداری در این روش نیز بسیار بالاست. افراد سودجو با طراحی آزمون‌های شبیه سازی شده به جای آزمون‌های واقعی داوطلبان را گمراه می‌کنند و فرد گمان می‌کند که در آزمون اصلی شرکت کرده است، به این ترتیب علاوه بر اینکه مدرکی دریافت نمی‌کند زمان و پول خود را نیز از دست می‌دهد.

 

نحوه‌ی تمدید مدرک MCITP

اگر مدرک مایکروسافت شما در عرض تقریباً شش ماه آینده منقضی می شود، طبق دستورالعمل شرکت مایکروسافت برای تمدید آن می‌توانید به طریق زیر عمل کنید:

به لینک https://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/ مراجعه کنید و قبل از انقضای گواهینامه-ی خود ارزیابی آنلاین را انجام دهید.
توجه داشته باشید که تمدید مدارک شما تنها به همین طریق انجام پذیر است و شرکت در آزمون جدید یا به روز شده از مدرکی که دارید باعث تمدید آن نخواهد شد.

 

تفاوت مدرک MCITP با مدارک MCSE و MCSA چیست؟

در مورد مدارک MCSE و MCSA به طور مفصل در مقالات دیگر صحبت شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دو مدرک می‌توانید به مقاله آشنایی با گواهینامه‌های مایکروسافت MCSA ،MCSE ،MCSD مراجعه کنید.

 

تفاوت مدرک MCITP با مدارک MCSE

 

به صورت خلاصه شما با داشتن مدرک MCSA می‌توانید راه‌اندازی، مدیریت و عیب‌یابی شبکه و سیستم‌های مایکروسافت را انجام دهید ولی با داشتن مدرک MCSE لاوه بر موارد گفته شده، توانایی انجام طراحی شبکه و سیستم‌های مایکروسافت را نیز دارید.

به زبان ساده مواد آموزشی مدرک MCSA بخشی از مواد آموزشی مدرک MCSE را تشکیل می‌دهد. مثلا اگر شما دانشجوی یک رشته‌ی ناپیوسته‌ی دانشگاهی باشید که دوره‌ی کاردانی خود را تمام کردید می‌توانید مدرک MCSA را دریافت کنید و در صورتی که ادامه دهید و دوره‌ی لیسانس خود را نیز به اتمام برسانید واجد شرایط دریافت مدرک MCSE هستید.

در خصوص تفاوت مدارک MCSE و MCSA با مدرک MCITP باید به تفاوت سرفصل‌ها و ترتیب آن‌ها اشاره کرد. در سال 2003 میلادی مفاد آموزشی مدرک MCSE به صورت رایج شامل درس‌های زیر بود:

  • MCSE Windows NT 4
  • MCSE Windows 2000 Server
  • MCSE Windows Server 2003

در سال 2008 میلادی و به وجود آمدن Windows Server 2008 ترتیب تیترها تغییر پیدا کرد و مدرک MCSE تبدیل به مدرک MCITP شد و دوباره در سال 2012 میلادی و همزمان با ارائه‌ی Windows Server 2012 ، مجددا مدرک به نام MCSE نامگذاری شد.

جدا از اختلاف نامگذاری مدرک به نام MCSE و MCITP ، تفاوت اصلی این مدارک در تعداد کتاب‌ها و دوره‌ی آموزشی آن‌ها بود. به عنوان مثال در سال 2012 میلادی، بیشتر تمرکز مدرک MCSE روی Cloud Computing بوده است.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا