برنامه نویسی و IT

ترفندهای جذاب گوگل ترنسلیت (google translate)

گوگل ترنسلیت چیست

گوگل ترنسلیت و یا به زبان انگلیسی google translate یکی از قوی‌ترین سرویس‌های وبگاه قدرتمند گوگل است که به رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده است. در ذهن بسیاری از کاربران هنور این سوال مطرح است: گوگل ترنسلیت چیست.

در جواب سوال گوگل ترنسلیت چیست باید گفت این روزها که ترجمه کردن بخش جدایی‌ناپذیر هر کاربری در دنیای وب است، google translate پا به دنیای مدرن گذاشته است تا بین زبان‌های بین‌المللی و شاخص در جهان ارتباط برقرار کند. 

آموزش کامل گوگل شیت

 

گوگل ترنسلیتور با توجه به سیر صعودی که در پیشرفت خود و دادن امکانات بیشتر به کاربر از زمان ظهور تا به حال داشته است، هم اکنون قادر است که تا 100 زبان زنده دنیا را ترجمه کند.

تاریخچه google translate

مترجم گوگل یا گوگل ترنسلیتور و به زبان انگلیسی google translate یکی از خدماتی است که شرکت گوگل برای کاربران فراهم کرده است. google translate در سال 2006 به صورت رسمی فعالیت خود را در زمینه ترجمه متون آغاز کرد. جالب است بدانید که گوگل ترنسلیت درابتدا برای ترجمه زبان‌های مختلف بدین صورت عمل می کرد که ابتدا زبان مبدا را به زبان انگلیسی و سپس متن را از انگلیسی به زبان مقصد ترجمه می کرد.

با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن هوش مصنوعی گوگل از قافله جا نماند و google translate رابه سرویس قدرتمندتری تبدیل کرد. بدین طریق گوگل در سال 2016 اعلام کرد که زین پس مترجم گوگل از تکنولوژی شبکه عصبی بهره مند شده است و با این اتفاق ترجمه زبان مبدا به مقصد تنها کلمه به کلمه نبوده و قادر است که کل جمله را به صورت یکپارچه ترجمه کند. هم اکنون گوگل ترنسلیت می‌تواند صد زبان زنده دنیا را از هر زبان مبدا به هر زبان مقصدی ترجمه کند.

قابلیت های گوگل ترنسلیت چیست

بسیاری از کاربران و استفاده‌کنندگان از google translate از قابلیت‌های گوگل ترنسلیت اطلاع ندارند و تنها از قابلیت ترجمه متن به متن آن استفاده می‌کنند. قبل از آن لازم است در مورد استفاده از مترجم گوگل یک توضیح مختصر داده شود.

 

قابلیت های گوگل ترنسلیت چیست

آموزش استفاده از گوگل ترنسلیت چیست

ترجمه متن به متن: همانگونه که در تصویر بالا ارائه شده است توسط دو تب قرار گرفته می‌توان زبان مبدا و مقصد را انتخاب کرد (در این عکس زبان انگلیسی و فارسی انتخاب شده است)، سپس برای استفاده از مترجم گوگل کافیست که متن مورد نظر را در کادر خالی مشخص شده کپی کرده، google translate ترجمه آن به فارسی را برای شما نمایش می‌دهد.

قابلیت گوگل ترنسلیت عکس

این قابلیت که در اپلیکیشن مترجم گوگل فعال است، کار را برای کاربران ساده تر کرده است. برای ترجمه کافیست دوربین اپلیکیشن را که یک نوع اسکن‌کننده است فعال کرده و روی متن مورد نظر قرار داده که توسط اسکن‌کردن متن به ترجمه آن بپردازد. مترجم گوگل با اسکن، یکی از محبوب‌ترین روش‌های ترجمه متون در میان کاربران است. امکان اسکن و ترجمه عکس یکی از توانایی‌های جالب توجه گوگل ترنسلیت پیشرفته است.

ترجمه اسناد در google translate

این قابلیت که تنها در نسخه اینترنتی قابل استفاده است، به این صورت عمل می‌کند که در تصویر ارائه شده در بالا به جای تب text، تب document را باید انتخاب کرد. که پنجره گوگل ترنسلیت به صورت زیر تغییر می‌یابد.

 

ترجمه اسناد در google translate

ترجمه اسناد در گوگل ترنسلیت چیست

در اینجا تنها کافیست تا سند خود را از سیستم انتخاب کرده و ترجمه آن را به google translate بسپارید.

ترجمه فایل صوتی در google translate

اینکه شما صحبت کنید و گوگل ترنسلیت ترجمه کند از جالب‌ترین و شاید بامزه‌ترین قابلیت‌های این وبگاه گوگل است. این قابلیت هم در نسخه وب سایت گوگل ترنسلیت و هم در اپلیکیشن گوگل ترنسلیت گنجانده شده است.

 

 

همانطور که در تصویر مشاهده می‌شود یک آیکون به شکل میکروفون در کادر متنی گوگل ترنسلیت قرار داده شده است. روی این آیکون ضربه بزنید و هم اکنون می‌توانید با google translate صحبت کنید.

ذخیره و کپی متن ترجمه شده در google translate

گاهی برای کاربر لازم است تا در سریع‌ترین زمان ممکن و تنها با چند کلیک ساده متن ترجمه شده را کپی و یا ذخیره کند. گوگل ترنسلیت برای این کار نیز چاره اندیشیده است.

 

ذخیره و کپی متن ترجمه شده در google translate

 

در تصویر زیر یک علامت ستاره در کنار واژه ترجمه شده مشاهده می‌کنید (واژه “سلام”)، برای ذخیره کردن ترجمه متن تنها کافیست روی آن ستاره کلیک کرده که معمولا ستاره به رنگ زرد در‌می‌آید و در این صورت ترجمه‌های رایج مورد نیاز که کاربر می‌خواهد از آن بارها استفاده کند به صورت ذخیره در پیش فرض قرار می‌گیرد.

ذخیره و کپی در گوگل ترنسلیت

برای کپی‌کردن متن ترجمه شده در google translate نیز می‌توان از آیکون تعبیه شده در گوگل استفاده کرد. در پایین کادری که متن ترجمه شده قرار دارد، دو عدد شیت (برگه) که معمولا نماد کپی هست قرار داده شده است،  برای کپی متن و استفاده از آن تنها کافیست روی آن آیکون کلیک کنید.

نسخه اندروید google translate

کاربردهای مترجم گوگل به حدی بود که با استقبال کاربران دنیای وب همراه شد، بنابراین شرکت گوگل تصمیم گرفت که این سرویس قدرتمند را به گوشی‌های همراه و همیشه در دسترس کاربران وارد کند، از این رو نسخه اپلیکیشن google translate برای گوشی‌های همراه اندروید و آیفون طراحی شد.

گوگل تلاش کرده تا در نسخه اندرویدی گوگل ترنسلیت پیشرفته را به کاربران عرضه کند. برای استفاده از google translate توسط اپلیکیشن تنها نیاز به یک گوشی اندروید دارید و می‌توان از گوگل پلی و یا هر نرم افزار اندروید دیگری که امکان دانلود نرم افزارهای مختلف اندرویدی را می‌دهد، گوگل ترنسلیت دانلود شود.

مقاله پییشنهادی : کپی رایتینگ چیست؟
کپی رایتینگ چیست؟

ویزگی های اپلیکیشن گوگل ترنسلیت چیست

یکی از ویژگی‌های شاخص اپلیکیشن گوگل ترنسلیت، استفاده از آن در حالت آفلاین است. زمان‌های بسیاری پیش آمده که نیاز به ترجمه متن و یا کلمه‌ای داشتیم و امکان اتصال به اینترنت نداشته‌ایم، با فعال کردن حالت آفلاین می‌توان در زمان‌هایی که به اینترنت متصل نیستیم متن مورد نظر خود را ترجمه کنیم.

فضای اپلیکیشن مترجم گوگل بسیار مشابه نسخه اینترنتی آن است. چند آیکون در google translate در کادر پایین ترجمه وجود دارد. یکی از آن‌ها که آیکون دوربین است و برای اسکن و ترجمه عکس می‌توان از آن استفاده کرد. در صورتی که با فعال کردن دوربین در تصویر شما هیچ متن انگلیسی مشاهده نشود با عبارت no English text found مواجه می‌شوید.

آموزش گوگل آنالیتیکس 4

 

لازم است بدانید برای استفاده از این ابزار قدرتمند در گوگل ترنسلیت نیاز به سرعت اینترنت مناسبی دارید. موضوع امیدبخش این است که این ابزار زبان فارسی را به طور کامل پشتیبانی می‌کند و بسیاری از فارسی زبانان از قابلیت گوگل ترنسلیت عکس، استفاده می‌کنند.

گوگل ترنسلیت پیشرفته

توسط آیکون ضبط صدا می‌توان صدای خود را ضبط و ترجمه کرد. برای ترجمه گوگل فارسی تنها کافی است که در کادر زبان، زبان فارسی یا Persian را انتخاب کنید و از هر زبان دیگری به زبان فارسی ترجمه کنید.

 

گوگل ترنسلیت پیشرفته چیست

 

اگر در همان زبانه به لیست فراهم شده توجه شود، می بینید که شمار بسیاری از زبان های زنده دنیا توسط گوگل ترنسلیت پشتیبانی می‌شود که گوگل ترنسلیت فارسی از جمله آن‌هاست و این موضوع یکی از دلایل جهانی شدن و کاربرد موثر آن است و عدم محدودیت در انتخاب زبان مبدا و مقصد به جذابیت این نرم افزار افزوده است.

ابزار کاربردی handwriting یا همان دست نوشته نیز می‌تواند برای کابرانی مناسب باشند که میخواهند یک متن دست نوشته را به هر زبان دیگری در google translate ترجمه کنند.

چند نکته کاربردی استفاده از google translate

از ترفندهای گوگل ترنسلیت کسانی که زمان زیادی در فضای آن سپری کرده‌اند و از آن استفاده‌های متنوع داشته‌اند آگاهند. هنگام ترجمه هر کلمه‌ای در گوگل ترنسلیت تمامی لغات و واژه‌های مشابه کلمه مورد نظر در فرمت‌های مختلف (اسم، فعل، صفت و …) در پایین کادر متن ترجمه شده در اختیار کاربر قرار می‌گیرد که خود یک بانک اطلاعاتی کامل از هر کلمه ترجمه شده است.

آموزش جستجوی اطلاعات در اینترنت

 

بسیاری از کاربران گوگل ترنسلیت توسط لغات راهنما و مترادف‌هایی که به صورت خودکار در پایین کادر اضافه می‌شود، به معنای لغت مورد نظر خود به درستی و با کمترین خطا دست می‌یابند.

گوگل ترنسلیتور در ترجمه لغات تخصصی دارای نقص‌هایی است و معمولا بسیاری از دانشجویان و یا محققان در ترجمه مقاله خود توسط google translate با این موضوع مواجه می‌شوند.

به طور مثال plate را ممکن است بشقاب ترجمه کند در صورتی که مدنظر ما صفحه بوده است، برای رفع این مشکل تنها کافیست با کلیک راست روی کلمه ترجمه مدنظر آن را ویرایش کرده و برای همیشه ترجمه صحیح مدنظر شما نمایش داده شود.

موضوع دیگری که باید در مورد گوگل ترنسلیت به آن اشاره کرد استفاده از بخش تلفظ در وبسایت و یا در اپلیکیشن آن است. گوگل ترنسلیت قابلیت این را دارد که هر کلمه و یا متنی را برای شما بازخوانی کند، که این موضوع به زبان‌آموزان کمک می کند تا از تلفظ متن خود و نحوه خواندن آن آگاهی یابند.

هنگام ترجمه google translate در صورتی که پیشنهادات بهتری برای ترجمه یک کلمه و یا جمله وارد گوگل ترنسلیت شده باشد با کلیک راست بر روی متن ترجمه شده می‌توانید لیست پیشنهادات را ببینید.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا