مقالات دیجیتال مارکتینگ

کپی رایتینگ چیست؟

اهمیت کپی‌رایتینگ در چیست؟

در این مقاله با عنوان کپی رایتینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟ قصد داریم با این مهارت مهم و پول‌ساز آشنا شویم و از اهمیت آن در فضای آنلاین بیشتر مطلع شویم. کپی‌رایتینگ  هنر خلق و انتشار مدبرانه‌ی کلمات است که هدف نهایی آن خوانندگان هستند.

توضیح دقیق این‌که کپی‌ رایتینگ چیست کار سختی است؛ درغیراین‌صورت، هرکسی در اولین نگاه متوجه معنی آن می‌شد. خوشبختانه قرار نیست مفهوم آن همیشه مبهم بماند.

صاحبان برندهای تجاری، متخصصان کپی‌رایتینگ را استخدام می‌کنند تا آنان همه امورات را باتوجه به نیازهای شرکت‌ها از ایجاد وبلاگ و مقاله نوشتن گرفته تا تولید محتوا و شرح محصولات انجام‌دهند. درحال حاضر، حوزه کپی‌رایتینگ در فضاهای آنلاین به سرعت در حال رشد است.

 

کپی‌رایتینگ چیست؟

 

داشتن وبسایت ملزم به داشتن به محتوای با کیفیت نبز است، به همین علت در سراسر دنیا به‌طور باورنکردنی کپی‌رایترهای ماهر را استخدام می‌کنند.

چرا کپی‌رایتینگ مهم است؟

حال که به سوال «کپی‌رایتینگ چیست» پاسخ داده‌ایم، به این موضوع که چرا همه شرکت‌ها از کپی‌رایتینگ استفاده می‌کنند می‌پردازیم؟ هرروزه، بیش از ۲۷ میلیون محتوا در وبسایت‌ها به اشتراک گذاشته‌می‌شود.

این عدد بزرگی است و کار سختی به نظر می‌رسد که در میان این تعداد محتوا در همه زمان‌ها دیده شویم؛ بنابراین، شرکت‌ها برای به‌دست‌آوردن رتبه بهتر در گوگل، جلب مشتریان بیشتر و تقویت برند تجاری‌شان بیشتر و بیشتر به کپی‌رایترها روی می‌آورند.

ویدیو پیشنهادی : بازاریابی
بازاریابی

درواقع، کپی‌رایتینگ نوعی بازاریابی درونگرا است که به‌طور معمول با هنر استفاده از کلمات، مخاطبان را ترغیب می‌کنند تا به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه به سمت خرید یا استفاده از محصولات و خدمات کسب و کار مورد جذب شوند.

به‌طور کلی کپی‌رایترها به وبلاگ‌نویسی و نوشتن محتوا میپردازند. همین‌طور طراحی اینفوگرافیک یعنی طراحی‌های گرافیکی که دربرگیرنده اطلاعاتی هستند، که به منظور جلب توجه خوانندگان طراحی شدند و محتوای مربوط و ارزشمند را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

می‌توانید کپی‌رایترها را برای پروژه‌های متعدد استخدام کنید، مثلا:

  • وبلاگ‌نویسی می‌کنند.
  • در سایتتان محتوای جدید می‌نویسند.
  • برای سئو (بهینه‌سازی سایت) مقاله می‌نویسند.
  • تبلیغاتی برای تخفیفات یا صفحات لندینگ طراحی می‌کنند.
  • کتاب‌های الکترونیکی می‌نویسند.

تقریبا غیرممکن است که تعریفی قطعی برای این‌که کپی‌رایتینگ چیست بیاوریم؛ زیرا، کپی‌رایتینگ شامل کارها و وظیفه‌ مختلف مثل بازاریابی، نوشتن و تبلیغات می‌شود. شکی در این نیست که کپی‌ رایتینگ کار هیجان‌انگیزی است.

 

کپی‌رایترها پروژه‌های مختلفی انجام می‌دهند، با مخاطبان مخلتف سروکار دارند و  آن ‌هارا با محصولات و خدمات را که هرگز ندیده و در موردشان نشنیده‌اند، آشنا می‌کنند.

 

 

بهینه‌سازی سایت در کپی رایتینگ چیست

 

با وجود این‌که نمی‌توانیم تعریف قطعی در مورد کپی‌رایترها و کارشان بدهیم می‌توانیم با قاطعیت بگوییم همه به آن‌ها نیاز دارند.

درواقع، برندهای محبوب افراد شهرتشان را مدیون کپی‌رایترهایی هستند که استخدام کرده‌اند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش اصول بازاریابی
آموزش اصول بازاریابی

 

 منفعت بزرگی که کپی‌رایترها برای شرکت‌ها به همراه دارند.

متخصصان کپی‌رایتینگ پیشنهادات زیادی برای شرکت دارند که مواردی را در این مقاله برای شما آورده‌ایم:

بهینه‌سازی سایت در کپی رایتینگ

یکی از مسئولیت‌های مهم کپی‌رایتینگ بهینه‌سازی سایت است. آن‌ها با این کار پست‌ها و صفحاتی برای کلمات کلیدی طولانی و دیده‌شدن در موتورهای جست‌وجو به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا در گوگل از رتبه بهتری برخوردار باشند و بیشتر توجه کاربر را به خود جلب کنند.

تولید محتوا در کپی رایتینگ

این فرآیند به‌صورت خودکار انجام نمی‌شود. تولید محتوا از وظایف اولیه و اساسی موسسات کپی‌رایتینگ است. این موسسات با توجه به نیازهای شرکت‌ها، به وبلاگ‌نویسی، پست گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی، مقاله نوشتن یا حتی تهیه گزارش‌های دقیق و جامع می‌پردازد.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

انتشار محتوا

این موسسه‌ها با مدیریت و برنامه‌ریزی برای انتشار پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی، مقدار قابل توجهی فشار را از روی شانه‌های کسب و کارها برداشته و به آن‌ها اطمینان می‌دهد که تقویم محتوا در هر زمانی سودمند است.

طراحی ایده در کپی رایتینگ

اگر شرکتی در پردازش ایده‌های ناب احتیاج به کمک داشته‌باشد، موسسه‌های کپی‌رایتینگ پیشنهاد  اجرای فرآیند جست‌وجو با کلمات کلیدی یا طراحی تقویم محتوائی می‌دهد که راهنمای فعالیت‌های سردبیری شرکت باشد.

خدمتی ارزشمند که مزیت‌های بهینه‌سازی استفاده از موتور جست‌وجو و تولید محتوا را پیوند می‌دهد. پیشنهادها در راستای استخراج ایده در میان شرکت‌هایی که به‌دنبال جذب طرفداران بیشتراست، بسیار رایج است.

 

طراحی ایده در کپی رایتینگ چیست

مدیریت بر شبکه‌های اجتماعی:

مدیریت بر شبکه‌های اجتماعی برای اکثر شرکت‌ها امری زمان‌بر است؛ اما موسسه‌های حرفه‌ای کپی‌رایتینگ فشار این کار را از دوش شرکت‌ها برداشته‌اند.

موسسات کپی‌رایتینگ با پست‌کردن محتوا در شبکه‌های اجتماعی و مدیریت بر آن بدون استرس مدیریت زمان سبب افزایش طرفداران کسب‌وکار شما می‌شود.

کپی‌ رایتینگ موثر چه نشانه‌هایی دارد؟

تفاوت زیادی بین کپی‌رایتینگ معمولی و کپی‌رایتینگ موثر وجود دارد. کپی‌ رایتینگ موثر بر پاسخ‌هایی که از بازار دریافت می‌کنید و افزایش نرخ خرید عملکرد بسزایی دارد.

کپی‌ رایتینگی خوب است که برای مخاطبان خاصی نوشته‌شود.

اگر محصول یا خدماتی را ارائه می‌دهید، مهم است که در ابتدا به توضیح و معرفی کامل کسب و کار خود به مخاطبان و مشتریان خود بپردازید. یکی از کارهایی که نباید انجام دهید این‌است که هرگز خودتان را « فوق‌العاده حرفه‌ای» ندانید و از افعال سوم‌شخص در تبلیغاتتان استفاده نکنید.

افعال اول‌شخص بهتر جواب می‌دهد. اگر می‌خواهید کار را برون‌سپاری کنید با کسی کار کنید که در بازار کار شما رابشناسد، نیازها، خواسته‌ها و مطالبات بازار کار شما و حتی زبان مخاطب را بداند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش بازاریابی محتوایی
آموزش بازاریابی محتوایی

 

کپی‌ رایتینگ خوب مزایای بی‌نظیری را به مخاطب ارائه می‌دهد.

کپی‌رایتینگ باید به نحوی صورت بگیرد که تفاوت بین این محصول و بقیه محصولات را به‌خوبی نشان‌دهد. چه ویژگی  در این محصول وجود دارد که آن‌را بهترین راه‌حل موجود می‌کند؟ (راحت‌ترین، امن‌ترین، سالم‌ترین وغیره.)

اکثر مردم به‌عنوان عبارت منحصربه‌فرد فروشتان به آن نگاه می‌کنند. چه چیز شما را از بقیه خدمات و محصولات مشابه مجزا می‌کند؟

کپی‌ رایتینگ خوب شواهدی مبنی بر پیروزمندی محصولاتشان می‌آورد.

برای این‌که اطمینان حاصل کنید مشتریان در مورد محصولات شما تردید ندارند یا نگران این نیستند که محصولات شما همانطور که وعده داده‌اید عمل می‌کند یا خیر،

بهترین شواهدی که نشان دهد محصولاتتان عملکرد درستی دارند را در اختیارشان قرار دهید . مثلا تضمین محصولات، نتایج مقایسه محصولات شما و محصولات دیگر شرکت‌ها، حتی می‌توانید ویدیویی تهیه کنید که نشان دهد چقدر استفاده از محصول شما راحت‌تر است.

اگر از خدمات تضمین محصولات استفاده نمی‌کنید، بهتر است از همین‌حالا این‌کار را شروع کنید. همین‌طور می‌توانید از منابع موثق نقل قول‌هایی بیاورید که اثبات کند دقیقا چیزی را تولید می‌کنید که در تبلیغات و بازاریابی‌هایتان از آن صحبت می‌کنید.

کپی‌ رایتینگ خوب مخاطبانتان را به سمت فراخوان عملی سودآور و جذاب سوق می‌دهد.

اگر می‌خواهید محصولات و خدماتتان به خوبی دیده شوند، کپی‌رایتینگ مخاطبان شما را با  فراخوان عمل به بهترین نحو به سمت محصولات شما سوق می‌دهد.

مثلا ویدیویی در سایت گذاشته و در آن نشان می‌دهد کار کردن با این محصول چقدر آسان است. به علاوه کپی‌رایتینگ باید چیزی را به مخاطبان پیشنهاد دهد تا آن‌ها ترغیب به خرید شوند.

 

مثلا به آن‌ها پیشنهاد ۲۵$ تخفیف بدهید در صورتی‌که تا تاریخ مورد نظرتان از شما خرید کنند.دو مورد مهمی که باید در هر بازاریابی مهم است که انجام دهید،این‌است که اول دقیقا به مردم بگویید که چه‌کاری انجام دهند و چرا باید این‌کار را انجام دهند.

عواملی نظیر تخفیف، جایزه، ایجاد انگیزه در مخاطب برای خرید و مهم‌تر از همه بیان دلیل این‌که چرا حالا باید خرید را انجام دهند، به‌شدت تاثیرگذار است.

درشرایط ایده‌آل کپی‌ رایتینگ خوب با ارزیابی نتایج را بهبود می‌بخشد.

باید همیشه بازخوردها و نتایج بدست‌آمده از نظات و پیشنهادات مشتریان و مخاطبان خود را ارزیابی کنید. اگر عملکردتان را ردیابی نکنید، چگونه متوجه خواهیدشد چه چیزی درست عمل می‌کند و چه چیزی نه؟ به علاوه، باید دائما همه‌چیز را امتحان کنید تا بفهمید آیا می‌توانید نتایج را بهبود بخشید یا خیر!

اطلاعات بیشتری در مورد کپی‌رایتینگ موثر کسب کنید

می‌توانید با جست‌وجویی در اینترنت صدها مقاله در ارتباط با کپی‌رایتینگ بیابید که شامل راهنمایی‌ها و نکات مهمی می‌شود که افراد متخصص در عرصه کپی‌رایتینگ در اختیار همگان قرار داده‌اند. هم‌چنین منبع مناسبی برای شما خواهدبود اگر می‌خواهید بدانید که چگونه کپی‌رایتر شوید.

امروزه کپی‌رایتینگ یکی از مسیرهای شغلی در حال رشد در فضای آنلاین، برای نویسنده‌هایی است که می‌خواهند درآمد خوبی از راه دورکاری یا به عنوان کارمند تمام‌وقت، بدست آورند.

اصول کپی رایتینگ

یادگیری و استفاده از اصول کپی رایتینگ نه تنها برای همه ی افراد که به خصوص برای مدیران کسب و کار ها بسیار مفید و کاربردی است و میتواند این اشخاص را در مسیر موفقیت قرار دهد،در واقع شخصی که صاحب کسب و کار خودش است باید کپی رایتینگ را به عنوان یکی از ابزار های کاربردی کسب و کارش به کار گیرد. اما به طور عمده این موضوع فقط مختص صاحبان کسب و کار ها نیست و میتوان به همه ی اشخاص در تمامی شغل ها کمک کند.

کپی رایتینگ بر خلاف تصور عموم شغل تازه ای نیست و از اصالت و اعتبار زیادی برخوردار است،برای اینکه بدانیم کپی رایتینگ واقعا یک شغل کهن است آگهی های قدیمی را برای شما یاد آوری می کنم،اگر آن ها را در ذهنمان مرور کنیم متوجه می شویم که نویسندگان همان تبلیغات های قدیمی،کپی رایتر های امروزی هستند،زیرا دقیقا هدف آن ها هم از انجام این کار تأثیر کارآمد بر روی مخاطب،جلب توجه آن ها و ترغیبشان به خرید یا پیگیری آن اگهی بوده است.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که اطلاعاتی در این زمینه ندارید و علاقه ی بسیاری به کسب اطلاعات دارید،میتوانید با ما در این مبحث همراه باشید تا نکات مهم و کاربردی کپی رایتینگ را در کنار یکدیگر فراگیریم.

همانطور که گفته شد ، تبلیغ نویسی در بازاریابی، تبلیغات مختلف، وب سایت های گوناگون، شبکه های اجتماعی متفاوت، مقالات و انواع دیگر محتوا کاربرد های زیادی دارد. بنابراین یادگیری این اصول مانند یک نقشه ی راه ما را در رسیدن به بهترین نتیجه یاری می کند.

  • محصول و مزایای آن را به خوبی بشناسید

مهمترین موضوع در تبلیغ نویسی حرفه ای درک این موضوع است که دقیقا بدانید میخواهید در رابطه با چه موضوعی بنویسید،در اصل شما باید آنقد خوب و کافی مبحث مورد نظرتان را بشناسید و به آن اشراف داشته باشید که بدانید افراد مختلف چرا و به کدام ویژگی محصول شما علاقه مند می شوند؟اینکه محصول شما چه مزیت هایی دارد و چه کمکی به افراد می کند و آیا آنها به راحتی می توانند از آن استفاده کنند یا خیر؟

شما باید به اندازه ای از کیفیت،ویژگی ها و تمامی امتیازات محصولتان اطلاع داشته باشید تا تبلیغاتتان دچار کلیشه نشود،افراد حرفه ای در این زمینه پیش از تبلیغ نویسیشان هفته ها و گاهی ماه ها به شناسلیی دقیق محصول خود می پردازند تا از همه ی جوانب نقاط قوت و نقاط ضعف محصول را بشناسند در این صورت است که می توانند بهترین ایده ها را در مورد محصولشان مطرح کنند و از کلیشه به دور باشند.

  • شناخت مخاطب یکی از مهمترین و کاربردی ترین اصول است.

باید بگوییم شناسایی مخاطبان و کسانی که تبلیغات شما را می بینند و دنبال می کنند و به مشتریان شما تبدیل می شوند بسیار موضوع مهمی است.شما باید مواردی را برای این کار در نظر بگیرید و همواره نیز آن را بررسی و به عبارتی آپدیت کنید مثل نحوه ی زندگی مخاطبان،اینکه چه شغلی دارند،محل زندگیشان در کجا قرار دارد،میانگین سنی آن ها چند سال است و موارد دیگر اینچنینی که بسیار در کپی رایتینگ مهم هستند.

مورد دیگر این که نیاز های مخاطبتان را بررسی کنید و ببینید اصلا چه می خواهند و به شنیدن کدام ویژگی از محصول شما علاقه مند هستند،مثلا بعد از کسب اطلاعاتی متوجه می شوید اگر یک فروش فوق العاده را برنامه ریزی کنید مخابانتان بسیار خوشحال می شوند و از این طرح استقبال زیادی می کنند،به این شکل است که وقتی ترجیحات آن ها را بدانید حس مخاطب دوستی و صمیمیت را خیلی بهتر و بیشتر به آن ها انتقال می دهید.

و آخرین مورد این که درک احساس مخاطب بهترین و پایدار ترین مخاطبان را برای شما به ارمغان می آورد.

اصول کپی رایتینگ

  • توجه دقیق به عناوین و ساختار های تبلیغات

افراد زیادی هستند که به خواندن محتوای اصلی علاقه ای ندارند اما انتخاب یک عنوان دلنشین و مبتکرانه باعث میشود تا مخاطب با خواندن همان عنوان جذب تبلیغات شما شود.پس از انجایی که عنوان اولین و مهم ترین گام اصلی و بسیار مهم است باید بدانیم که یک عنوان خوب و هوشمندانه باید ساده باشد،بدون ابهام و کاملا شفاف باشد،جذاب باشد و در بطنش انرژی زیادی به همراه داشته باشد.

  • سعی کنید بیشتر از کلمات و جملاتی استفاده کنید که مخاطب استفاده می کند.

مکالمه با مخاطبان و سعی برای ترغیب آن ها به خرید می تواند یکی از بهترین نتایج را در تبلیغ نویسی حرفه ای به ارمغان بیاور،پس زمانی که در کپی رایتینگ بیشتر از همان کلماتی استفاده کنیم که مخاطب هم استفاده می کند،به دلیل ایجاد یک حس صمیمیت غیر مستقیم احتمال اینکه ارتباط با مخاطبان بیشتر شود و همچنین مکالمات نیز مؤثر تر شود خیلی بیشتر است.

به بیان ساده تر این مطابقت با زبان خواننده به شما کمک می کند تا آن ها بهتر با این نوع از تبلیغات ارتباط برقرار کنند و آن را درک کنند و حس اعتماد نسبت به محصول شما داشته باشند. با این کار مخاطب درک میکند که شما با او هم سطح هستید،یک زبان هستید و بسیار حس ارزشمندی برای مخاطب به همراه دارد.

  • ساده بنویسید

تأثیر کلمات ساده بر روی مخاطب بسیار بیشتر از کلمات پیچیده و کم کاربرد هستند با ساده نوشتن و ساده سخن گفتن شما به مخاطب این حس را القا می کنید که مشغله های ان ها را درک می کنید و تلاشتان بر این است که آن ها به راحتی محتوا و تبلیغات شما را درک کنند که نتیجه ی این کار برای مخاطب هم این است که شما با بیان ساده ی خود باعث صرفه جویی در وقت مخاطب شده اید و این خود به تنهایی برای آن ها از ارزش خاصی برخوردار است.

استفاده کردن از کلمات ساده میتواند بسیار تاثیرگذار باشد. در واقع درک موارد ساده بسیار آسانتر است و با ساده سازی شما به مخاطبان خود نشان می دهید که مشغله ی آن ها را درک می کنید و تمام تلاش خود را کرده اید تا خواندن محتوایتان برای آن ها ساده باشد. با این وجود شما باعث می شوید تا در وقت و تلاش مخاطبانتان صرفه جویی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا