زبان خارجی

بهترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

آموزش زبان انگلیسی کودکان

سوالی که برای خیلی از افراد بزرگسال پیش می‌آید این است که چگونه به بچه‌ها و کودکانمان از سنین پایین زبان انگلیسی را یاد بدهیم. در این مطلب بهترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان را معرفی می‌کنیم و بایدها و نبایدهای آموزش زبان انگلیسی کودکان را به شما می‌گوییم.

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

کلاس آموزش انگلیسی برای کودکان، خوب یا بد؟

یکی از سوالاتی که برای افراد زیادی در هنگام تصمیم‌گیری در بحث یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان پیش می‌آید این است که آیا کودک را به کلاس آموزش زبان انگلیسی بفرستیم و یا نه. جواب این سوال به صورت قطعی خیر است و دلیل اصلی مناسب نبودن این نوع آموزش سبک تدریس آن است.

دوره‌های پییشنهادی : آموزش زبان انگلیسی از پایه

 

آموزش دادن به کودک زیر ۱۰ سال از طریق کتاب درسی، تکالیف خسته کننده و کلاس‌های طولانی درصد موفقیت پایینی دارد. همچنین ذهنیت غلطی در ذهن کودک ایجاد می‌کند که باعث می‌شود او فکر کند کلاس‌های انگلیسی خسته کننده‌اند که نتیجه‌اش سرد شدن کودک در قبال زبان انگلیسی است.

حال سوالی که پیش می‌آید آن است که چه جایگزینی برای کلاس آموزشی وجود دارد؟ جواب تدریس خصوصی توسط خود والدین و یا خانواده و دوستان نزدیک است. فرزند یا کودک مورد نظر به شما اعتماد دارد و می‌خواهد شما را خوشحال کند، بنابراین بهترین شیوه‌ی تدریس توسط خود شماست.

اصلاً اهمیتی ندارد اگر زبان انگلیسی شما بی‌نقص نیست. حتی اگر گرامر و یا تلفظ شما در سطح مطلوبی نباشد باز هم بهترین معلم خود شما هستید. کودک شما می‌تواند بعداً پس از درک نسبی از زبان انگلیسی به تنهایی و یا با کمک، نقاط ضعف را برطرف کند. اهمیت آموزش زبان انگلیسی برای کودکان خردسال و آشنا کردن آن‌ها از سنین پایین با این زبان است.

روش‌های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

چگونه آموزش زبان کودکان را شروع کنیم؟

مهم‌ترین رکن در یادگیری هر مهارتی تداوم است، برای همین خوب است که هر روز حدود یک ساعت را به آموزش زبان انگلیسی برای کودکان اختصاص دهید. این زمان می‌تواند در صبح، بعد از ظهر و یا قبل از زمان خواب کودک باشد. تلاش شما انجام دادن پروسه‌ای است که هر کودک قبلاً تجربه کرده است، تلاش شما یاد دادن زبان انگلیسی به همان نحوه‌ای است که فرزندتان زبان مادری خود را فرا گرفته است.

با توجه کردن و تکرار گفته‌های پدر و مادر خود ،کودکان صحبت کردن را یاد می‌گیرند. آن‌ها با مشاهده‌ی شیوه‌ی ارتباط برقرار کردن والدین با دیگران و با یکدیگر الگوهای مختلف زبان فارسی را تشخیص داده و تکرار می‌کنند. شما برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی خود کافی است این الگوها را دوباره به وجود بیاورید.

هر روز در آن بازه‌ی یک ساعتی که برای آموزش کنار گذاشته‌اید با نشان دادن عمل‌های مختلف اصطلاحات و کلمات مختلف را به کودک یاد دهید. (مثلاً: با اشاره کردن به اشیای مختلف معادل انگلیسی آن را نام برده و از او بخواهید که آن را تکرار کند. سپس بعداً از او اسم انگلیسی چیزهایی که یاد دادید را بپرسید.)

سعی کنید زبان انگلیسی را مثل یک بازی به فرزند خود یاد بدهید، زمانی که اشتباه می‌کند با هم بخندید و نوع درست کلمه و یا اصطلاح را به او نشان بدهید. (مثلاً بعد از گفتن stand up بلند شوید و با اشاره و یا گفتن ترجمه به او بگویید که این کار را تکرار کند.)

بعد از چندین هفته و یا ماه تکرار این نوع آموزش زبان انگلیسی به کودکان آن‌ها با کلمات و اصطلاحات مقدماتی آشنا می‌شوند. وقتی به جایی رسیدند که فعل‌ها، کلمات، اصطلاحات و جمله‌های ساده را می‌شناختند وقتی است که می‌توانید از چیزهای پیشرفته‌تری کمک بگیرید.

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش آیلتس
آموزش آیلتس

چگونه آموزش زبان کودکان را ادامه دهیم؟

برای جلوگیری از فراموش کردن آموزش کلمات انگلیسی به کودکان روش‌های متفاوتی وجود دارد. بهترین آن‌ها استفاده از موسیقی، کتاب و تمرینات مختلف است. به طور مثال بعد از این که کودکتان به توانایی فهم کلمات ساده رسید، کتاب‌های قصه‌ی ساده برای او بخوانید. از کتاب‌های عکس‌دار استفاده کنید و از او بخواهید که وقتی کلمه‌ای خوانده شد به عکس مرتبط اشاره کند.

دیگر روش مفید استفاده از شعر است، ترانه‌ی الفبای انگلیسی را با هم بخوانید و هر روز تکرار کنید. هر شب قبل خواب کودک برای او لالایی انگلیسی بخوانید. وقتی که الفبای انگلیسی را یاد گرفت کلمات کوتاه را به او نشان داده و از او بخواهید که آن‌ها را بخواند.

یکی دیگر از تمریناتی که برای خیلی از کودکان موثر است نقاشی کشیدن است. زمانی که کودک در حال نقاشی کردن است با آن‌ها نقاشی کنید و کلمات چیزهای مختلفی که می‌کشند را به انگلیسی برای آن‌ها بخوانید.

می‌توانید از کودک خود به انگلیسی سوالاتی ساده بپرسید و اگر توان جواب دادن آن‌ها را نداشت خودتان آن را پاسخ دهید. این عمل باعث می‌شود بعد از مدتی توان صحبت کردن کودکان بالا برود. مثالی از این نوع تمرین با استفاده از تصاویر است، می‌توانید یک تصویری از گربه‌ای به او نشان بدهید و به انگلیسی بپرسید:

!What’s this? Cat

با تکرار این نوع تمارین و بازی‌ها در آن بازه‌ی یک ساعتی کودکان در کنار تفریح زبان انگلیسی را یاد می‌گیرند و این برای آموزش زبان انگلیسی برای کودکان بسیار مفید است.

آموزش زبان کودکان

آموزش زبان کودکی پس از دوران کودکی

اگر این نوع تمرین‌ها چندین سال ادامه یابد، کودکتان با مقدمات انگلیسی آشنا می‌شود و آماده‌ی ادامه دادن در سطح‌های دشوارتر است. برای او کتاب‌های داستان بیاورید و بگذارید کودک به تنهایی آن‌ها را برای خودش بخواند.

بعد از این که فرزندتان با انگلیسی آشنایی مقدماتی پیدا کرد، می‌توانید آموزش‌های سنتی را به صورت گام به گام به او معرفی کنید. کتاب زبان کودکان برای او تهیه کنید و از او بخواهید که تمارین آن‌ها را انجام دهد. نقاشی کلمات نوشته شده را بکشد و نوشتن الفبا را تمرین کند.

 

بعد از آن که از فرزندتان از دوره‌ی کودکی وارد نوجوانی شد، می‌توانید او را به کلاس‌های زبان عادی معرفی کنید. آن موقع است که فرزند شما به خاطر آشنایی با مقدمات انگلیسی از هم‌سال‌های خود جلو افتاده می‌افتد. آن زمان است که آموزش زبان انگلیسی برای کودکان که از خردسالی با او کارکرده‌اید، نتیجه‌ی اصلی خود را نشان می‌دهد.

برای مطالعه‌ی مقاله‌های مربوطه می‌توانید به وبلاگ زبان مکتب‌خونه مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا