مالی و سرمایه‌گذاری

مزرعه بیت کوین

احتمالا شما هم اخیرا اسم بیت کوین را زیاد شنیده‌اید و یا حتی ممکن است برخی اوقات شنیده باشید که دوستان و آشنایان از این ارز برای خرید لوازم مصرفی روزمره خود استفاده کرده اند.

اما مزرعه بیت کوین چیست؟ دنیای بیت کوین حاوی اصطلاحات گوناگونی است که هر کدام برای اشاره به موضوع مخصوصی استفاده می‌شود. برای مثال خیلی از افراد از اصطلاح مزرعه بیت کوین استفاده می‌کنند. ممکن است کمی‌تعجب کنید و بگویید که چگونه می‌شود ارز دیجیتال را از مزرعه استخراج کرد؟ با ما همراه باشید تا به صورت کامل با مزرعه بیت کوین آشنا شویم.

 

ویدیو پیشنهادی: بلاک چین به زبان ساده
بلاک چین به زبان ساده

 

استخراج بیت کوین

یکی از روش‌های متداول برای کسب درآمد در دنیای دیجیتال استخراج یا ماینیگ بیت کوین است. این روش خیلی از سرمایه گذاران دنیا را به خود جلب کرده است و آن‌ها را مشتاق کرده است که به این صنعت وارد شوند.

ممکن است از خودتان بپرسید که استخراج بیت کوین چیست؟ به صورت خلاصه استخراج یا ماینینگ بیت کوین به پروسه ای گفته می‌شود که تراکنش‌های شبکه بیت کوین تایید می‌شوند.

این پروسه که در آن باید کدهای بلاکچین پردازش و رمزگشایی شوند خیلی زمان بر است و به سخت افزار قوی نیاز دارد که ماینر نام دارد.

در نتیجه پردازش هر قطعه کد بلاکچین مقدار مشخصی بیت کوین به حساب شما واریز خواهد شد. به این عمل ماینینگ بیت کوین و یا استخراج بیت کوین گفته می‌شود.

مزرعه بیت کوین

به ازای هر قطعه کد بلاکچین که پردازش و رمزگشایی می‌شود ۱۲٫۵ بیت کوین پرداخت خواهد. البته این عمل معمولا با کمک چندین دستگاه ماینر مختلف انجام خواهد شد و رمزگشایی این قطعه کد با استفاده از فقط یک ماینر کار بسیار زمانبری است. به همین دلیل این مقدار در بین تمامی‌دستگاه‌های دخیل در رمزگشایی تقسیم خواهد شد.

فارم بیت کوین یا فارم ماینینگ چیست؟

تا اینجا متوجه شدیم که ماینینگ چیست و ماینر به چه چیزی گفته می‌شود اما سوال اینجاست که مزرعه ماینینگ یا مزرعه بیت کوین چیست؟ از آنجایی که این کار سود بسیار زیادی دارد و یک کسب و کار هیجان انگیز به شمار می‌رود خیلی از افراد دوست دارند از دستگاه‌های بیشتری استفاده کنند تا سود بیشتری هم کسب نمایند.

اما مشکل اینجاست که نمی‌توان تعداد زیادی دستگاه ماینر کنار هم و در یک فضای کوچک قرار داد زیرا میزان تولید صدا و مصرف برق این دستگاه‌ها خیلی زیاد است. به همین دلیل برخی از سرمایه گذارها سوله‌هایی را در خارج از شهر اجاره می‌کنند که اولا صدای دستگاه‌ها کسی را اذیت نکند و ثانیا در هزینه‌های برق هم صرفه جویی شود.

بنابراین:

مزرعه بیت کوین یا فارم ماینر به مکانی گفته می‌شود که در آن تعداد زیادی دستگاه ماینینگ قرار گرفته است و دارای امکانات سرمایشی ضروری مثل کولر، تهویه و… می‌باشد.

 

 

برای راه اندازی فارم بیت کوین به چه امکاناتی نیاز است؟

در زمان نصب و راه اندازی فارم ماینینگ مهم ترین چیزی که باید به آن توجه کنید و به بیانی دیگر مهم ترین دغدغه کاربران تامین برق مورد نیاز است.

دستگاه ماینر برق بسیار زیادی مصرف می‌کند و به همین خاطر باید این مقدار از جایی تامین گردد. برای مثال دستگاه‌های مرسوم در ایران حدودا ۱٫۵ تا ۲ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند. در صورتی که نمی‌توانید این مقدار برق را تامین کنید بهتر است به هیچ عنوان در مزرعه ارز دیجیتال سرمایه گذاری نکنید.

موضوع بعدی در زمینه آموزش ساخت فارم ماینینگ تامین فضای مورد نیاز است. فضای موردنظر باید رطوبت متعادل و گرد و خاک کمی‌داشته باشد و دمای آن نیز خنک باشد.

همچنین داشتن اینترنت ثابت و پایدار هم یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه شود. مثل هر دستگاه دیگری ماینرها در برابر گرد و غبار آسیب پذیر هستند و این موضوع باعث کاهش عمر آنها خواهد شد.

مزرعه بیت کوین

باید توجه داشته باشید که استفاده از این دستگاه‌ها و فعالیت مداوم آن‌ها باعث ایجاد حرارت خواهد شد و از همین روی باید تجهیزات سرمایشی لازم را برای خنک سازی و تهویه هوا آماده کنید.

در صورتی که به این نکته توجه نشود علاوه بر آسیب‌های مربوط به حرارت و دمای بالا، امکان آتش سوزی و ضررهای مالی و جانی غیرقابل جبران نیز وجود دارد.

برای راه اندازی فارم بیت کوین به چه تعداد دستگاه نیاز است؟

همانطور که گفته شد دستگاه‌های ماینینگ بلوک‌های شبکه بیت کوین را پردازش می‌کنند و پس از حل کردن هر بلوک یک پاداش مشخص دریافت خواهند کرد.

به صورت کلی هر دستگاه به صورت مستقل امکان فعالیت دارد و می‌تواند به تنهایی برای شما درآمد داشته باشد اما هرچه تعداد دستگاه‌ها بیشتر باشد هزینه‌های ثابت نیز سرشکن خواهد شد و سود شما نیز بیشتر می‌شود.

تعداد بهینه ماینر برای اینکه از مزرعه ماینینگ به درآمد کافی برسید ۳۲۰ عدد است. در این مدل هزینه‌های مرتبط به تامین برق، دستگاه‌های خنک کننده و سایر تجهیزات راه اندازی سرشکن خواهد شد و خیلی زود به نقطه سر به سر می‌رسید.

البته راه اندازی فارم با تعداد دستگاه کمتر نیز ممکن است اما درآمد خالص کمتر و نقطه سر به سر طولانی تری خواهید داشت. در صورتی هم که قصد دارید از دستگاه‌های بیشتری استفاده کنید بهتر است ضریب ۳۲۰ دستگاه را حفظ کنید. این مقدار بیشترین بازخورد و سود ممکن را برای شما در پی خواهد داشت.

 

ویدئو پیشنهادی: ارزهای دیجیتال
ارزهای دیجیتال

 

مجوز مزرعه بیت کوین

فرآیند کسب مجوز برای استخراج بیت کوین و احداث مزرعه ماینینگ مثل تمامی‌کارخانه‌ها و تولیدی‌های صنعتی دیگر از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان محل سکونت انجام می‌شود. به همین دلیل شما باید ابتدا درخواست خود را در سامانه بهین یاب وزارت صمت ثبت کنید.

مزرعه بیت کوین

پس از ثبت نام در این سامانه شما باید طرح توجیهی فنی اقتصادی خود را وارد کنید و اطلاعات فنی و مالی مربوط به آن را ثبت کنید.

پس از اتمام ثبت اطلاعات لازم است به کارشناس مسئول بررسی در اداره صمت استان مراجعه کنید تا اطلاعات وارد شده اصلاح و تائید شوند. بعد از این مرحله نیز باید فرم استعلام شرکت شهرک‌های صنعتی شهرستان محل فعالیت و همچنین تائیدیه اداره محیط زیست همان استان را دریافت کنید.

در مرحله بعدی باید به یکی از شهرک های صنعتی استان موردنظر مراجعه کنید و زمینی را با ابعاد موردنظر اجاره نمایید و مدارک آن را به همراه تائیدیه اداره محیط زیست مربوطه به سازمان صمت تحویل دهید.

در مرحله آخر باید مبلغ مربوط به جواز تاسیس مزرعه بیت کوین را به حساب خزانه دولت پرداخت کنید و رسید آن را به کارشناس مربوط تحویل دهید تا مراحل صدور جواز برای شما انجام شود.

 

ویدئو پیشنهادی: مدیریت مالی
مدیریت مالی

 ساخت مزرعه بیت کوین

بیت کوین ابتدا توسط گروه یا فردی با نام ساتوشی ناکاموتو اختراع شد و یا معرفی این ارز دیجیتال به جهان نامش به مزرعه بیت کوین تغییر پیدا کرد. مزرعه بیت کوین غیر متمرکز است و در هر جای جهان بدون نیاز به نظارت بانک مرکزی انجام می‌شود. این ارز در شبکه جهانی بیت کوین از یک کاربر به کاربری دیگر انتقال پیدا می‌کند.

امروزه احداث مزرعه بیت کوین در سراسر جهان رایج شده است و دیگر به نظر نمی‌رسد استخراج بیت کوین به‌صورت انفرادی کاری معقول و به صرفه باشد. بیت کوین در واقع یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال جهان است که احتمالاً لازم است به‌زودی هر کسی با آن آشنا شود.

ارزش فعلی مزرعه استخراج بیت کوین به اندازه‌ای افزایش داشته است که آن را هم تراز با طلا می‌دانند و در برخی از مشاغل برای جا به جایی پول از بیت کوین استفاده می‌شود. یکی از اهداف اصلی ساخت ارز دیجیتال کوتاه کردن دست بانک‌ها، دولت‌ها و شرکت‌های جهانی از پول مردم است. هیچ فرد یا گروهی نمی‌تواند در استخراج بیت کوین دخالت داشته باشد و هزینه معامله‌ای را به کسی تحمیل کند. مستقل بودن مزرعه بین کوین از ویژگی‌های مهم آن است و هر معامله‌ای که انجام شود در یک دفتر عمومی توزیع گسترده به نام بلاک چین ثبت می‌شود.

اما سؤال این است که چگونه از مزرعه بیت کوین، بیت کوین به‌دست بیاوریم. ساده‌ترین راه دریافت بیت کوین تبدیل آنها از طریق صرافی و یا به شکل مستقیم از طریق بازارهای دیجیتال و یا افراد دیگر است. هزینه خرید بیت کوین نیز به‌صورت نقدی یا کارت اعتباری پرداخت می‌شود. معمولاً انتقال بیت کوین از کیف پول مزرعه بیت کوین انجام می‌شود و به کیف پول خریدار منتقل می‌شود. البته خوب است بدانید برای داشتن کیف پول مزرعه بیت کوین لازم نیست مانند افتتاح حساب بانکی تمامی اطلاعات شخصی خود را ثبت کنید.

میزان درآمد مرزعه بیت کوین و میزان بیت کوین هر کیف بیت کوین به‌صورت عمومی نشان داده می‌شود و اگر مشخصات کیف شما به‌صورت عمومی نمایش داده شود همه می‌توانند تعداد بیت کوین شما را ببینند. کسانی که دوست دارند به‌صورت ناشناس فعالیت داشه باشند معمولاً اقداماتی در این زمینه انجام می‌دهند. سرعت شبکه بیت کوین بسیار بالا است و بعد از انتقال بیت کوین به کیف پول دیگر این انتقال به‌سرعت انجام می‌شود.

خوب است بدانید چنانچه بیت کوین خود را برای دیگری ارسال کردید هیچ راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد. این کار از کلاهبرداری در این زمینه جلوگیری به عمل می‌آورد.

ساخت مزرعه بیت کوین

راه اندازی بیت کوین

برای راه اندازی مزرعه بیت کوین مانند هر کاری دیگری نیاز به تجهیزات و شرایطی است که بخوبی فراهم شود. تعداد و نوع تجهیزات ماینینگ نسبت به‌اندازه مزرعه متفاوت است. اما طبق یک قاعده کلی راه اندازی بیت کوین به تجهیزات زیر نیاز دارد.

  • دستگاه استخراج مخصوص یا همان ای سیک (ASIC)
  • کیف پول بیت کوین: یکی از ابزارهای لازم و ضروری برای ذخیره بیت کوین استخراج شده، کیف پول بیت کوین است که رایگان بوده و روی گوشی یا لپ تاپ قابل نصب است. بیت کوین دارای کیف پول‌های متنوع و فراوانی است.
  • اینترنت ثابت از نوع ADSl یا TD-LTE: اینترنت نیز برای ماینینگ بیت کوین بسیار لازم و ضروری است. البته سرعت و حجم اینترنت چندان مهم نیست، مهم پایداری و قطع نشدن آن است.
  • برق کابل و دیگر تجهیزات لازم: یکی از مهم‌ترین موضوعات استخراج بیت کوین میزان برق مصرفی برای این کار است. دستگاه‌های استخراج، برق زیادی مصرف می‌کنند و راه اندازی بیت کوین نیاز به تجهیزات برق فشار قوی دارد. طبق قوانین ایران استفاده از برق خانگی برای استخراج بیت کوین غیر قانونی است زیرا فشار زیادی به تجیهزات برق می‌آورد.
  • فن یا دستگاه تهویه: دستگاه‌های استخراج علاوه بر سر و صدای زیادی که تولید می‌کنند، گرمای زیادی نیز دارند و بشدت داغ می‌شوند. برای جلوگیری از آسیب به ماینرها بهتر است تجهیزات خنک کننده در محل راه اندازی بیت کوین نصب شود.
  • دستگاه استخراج مخصوص: در روزهای اولیه اختراع بیت کوین برای استخراج و راه اندازی بیت کوین تنها به سی پی یو نیاز بود و این کار توسط کامپیوترهای شخصی نیز امکان داشت. به‌عنوان مثال اگر در سال ۲۰۱۰ یا اوایل ۲۰۱۱ هر فرد کامپیوتر خود را به استخراج بیت کوین اختصاص می‌داد می‌توانست روزانه تا ۵۰ عدد بیت کوین استخراج کند. امروزه با گسترده شدن شبکه‌های بیت کوین و بالا رفتن قدرت ماینرها راه اندازی مزرعه بیت کوین با استفاده از کامپیوتر شخصی غیر ممکن شده است و CPU های معمولی به هیچ عنوان قابل استفاده نیستند.
  • دستگاه‌های تخصصی بیت کوین با عنوان ای سیک (ASIC) شناخته می‌شوند و مانند گوشی‌های موبایل در برندها، طرح‌ها و مدل‌های مختلف ساخته می‌شود و هر کدام از آنها دارای مشخصات مختلفی هستند. این دستگاه از نظر برند و شرکت سازنده، قدرت پردازش و میزان مصرف برق با هم تفاوت دارند. دستگاه استخراج بیت کوین معمولاً توسط شرکت سازنده پیش فروش شده و سپس وارد بازار می‌شود. بجز سایت رسمی تولیدکننده سایت‌هایی مانند آمازون و ای بی هم دستگاه استخراج به فروش می‌رسانند. معمولاً به‌دلیل تحریم‌های زیاد خرید دستگاه استخراج در ایران به‌صورت مستقیم غیر ممکن است و معمولاً نیاز به‌واسطه دارد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا