سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری

   50,364 دانشجو
در فضاهای اقتصادی مثل فضای اقتصادی حاکم بر کشور ما که نوسانات اقتصادی زیاد است، دغدغه‌ی سرمایه گذاری هم برای ما جدی‌تر است. تغییر ناگهانی نرخ طلا یا ارز یا مسکن یا هر پارامتر اقتصادی دیگر، ممکن است به سرعت میزان دارایی‌های ما را کاهش دهد. همچنان که کسانی هستند که با همین تغییرات، برای خود سرمایه‌های بزرگی دست و پا کرده اند.زمانی که نرخ تورم و میزان نوسانات شاخص‌های اقتصادی بالاست، عموم مردم احساس خوبی به نگهداری پول نقد ندارند و به دنبال گزینه‌هایی برای سرمایه گذاری هستند تا بتوانند پول‌ها و دارایی‌های خود را به شکلی مولد‌تر و ماندگارتر، تبدیل کنند. سرمایه گذاری چیست؟ وقتی سرمایه گذاری می‌کنید، به خود این فرصت را می‌دهید تا برای خود و اهداف آینده‌تان برنامه ریزی کنید. سرمایه گذاری، از واریز مستقیم فیش حقوقی به یک حساب پس انداز پیچیده‌تر است، اما هر پس انداز کننده می‌تواند یک سرمایه گذار شود. سرمایه گذاری، راهی برای افزایش بالقوه مقدار پولی است که دارید. در علم اقتصاد سرمایه‌گذاری یعنی خرید کالایی که در حال حاضر مصرف نمی‌شود اما در آینده فرد به آن نیاز پیدا خواهد کرد و آن کالا برای او سودآور خواهد بود.
 55 نتیجه برای "سرمایه‌گذاری --- مالی و سرمایه‌گذاری" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

زمانی که نرخ تورم و میزان نوسانات شاخص‌های اقتصادی بالاست، عموم مردم احساس خوبی به نگهداری پول نقد ندارند و به دنبال گزینه‌هایی برای سرمایه گذاری هستند تا بتوانند پول‌ها و دارایی‌های خود را به شکلی مولد‌تر و ماندگارتر، تبدیل کنند.

سرمایه گذاری چیست؟

وقتی سرمایه گذاری می‌کنید، به خود این فرصت را می‌دهید تا برای خود و اهداف آینده‌تان برنامه ریزی کنید.

اینکار، از واریز مستقیم فیش حقوقی به یک حساب پس انداز پیچیده‌تر است، اما هر پس انداز کننده می‌تواند یک سرمایه گذار شود. سرمایه گذاری، راهی برای افزایش بالقوه مقدار پولی است که دارید.

در علم اقتصاد: 

یعنی خرید کالایی که در حال حاضر مصرف نمی‌شود اما در آینده فرد به آن نیاز پیدا خواهد کرد و آن کالا برای او سودآور خواهد بود.

در علم مالی:

 به این معنی است که فرد یک دارایی مالی نظیر سهام را می‌خرد و پیش‌بینی می‌کند که آن دارایی مالی در آینده سودآور خواهد بود و قیمتش افزایش خواهد یافت، لذا با فروش به قیمت بالاتر سود خوبی به دست خواهد آورد.

هدف، خرید محصولات مالی است که به آن‌ها سرمایه گذاری نیز گفته می‌شود و امیدوارید آن‌ها را با قیمت بالاتر از آنچه در ابتدا پرداخت كرده‌اید بفروشید.

سرمایه گذاری‌ها مواردی مانند سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه گذاری و سنوات هستند.

شما این محصولات را از طریق یک حساب سرمایه گذاری یا کارگزاری خریداری می کنید.

تفاوت بین پس انداز و سرمایه گذاری:

شما معمولاً در یک حساب بانکی  یا صرفاً ذخیره آن در مکانی امن، پس‌انداز می‌کنید.

هنگام سرمایه گذاری، محصولات را خریداری می‌کنید و پول خود را در یک حساب سرمایه گذاری مشخص نگه می‌دارید.

هنگام پس انداز، فرصت رشد شما کمتر است و ممکن است اصلاً وجود نداشته باشد.

اینکار به شما کمک می کند تا بر تورم غلبه کنید و اطمینان حاصل کنید که قدرت خرید شما قوی خواهد ماند.

پس انداز معمولاً مختص اهداف کوتاه مدت و میان مدت است، در حالی که سرمایه گذاری برای اهداف بلند مدت مانند بازنشستگی مناسب‌تر است.

 استراتژی سرمایه گذاری:

احتمالا با خود فکر می‌کنید که: " قطعا من می‌خوام پولم را افزایش بدهم". اینکار بنظر راه مناسبی برای اینکار است!

حق کاملا با شماست. حتی یک دفترچه راهنما نیز برای این کار وجود دارد. 

استراتژی‌های زیر به شما کمک می‌کند تا یک برنامه دقیق و سودده برای سرمایه گذاری خود داشته باشید.

۱. هرچه سریع‌تر سرمایه گذاری را شروع کنید.

هرچقدر مدت زمان ماندگاری پول شما در حسابتان بیشتر باشد، شانس بیشتری برای سود بیشتر خواهید داشت. به همین علت، هرچه زودتر اینکار را شروع کنید، بیشتر به نفع شماست.

2. سعی کنید تا جایی که می‌توانید سرمایه گذاری کنید

وقتی سرمایه خود را حفظ کنید و در بازارهای داخل و خارج سرمایه گذاری کنید، می‌توانید علاوه بر پولی که قبلاً کسب کرده‌اید، درآمد کسب کنید. به این عمل بازده مرکب گفته می‌شود و این می‌تواند به معنای پول بیشتر برای بازنشستگی شما باشد.

3. برای مدیریت ریسک، سرمایه گذاری خود را گسترش دهید.

قرار دادن تمام پول خود در یک سرمایه گذاری خطرناک است. اگر ارزش آن کاهش یابد ممکن است ضرر کنید.

زود شروع کنید و  زمان طولانی سرمایه گذاری کنید!

یکی از استراتژی‌ها این است که سرمایه گذاری را زودتر شروع کرده و پول خود را مدت طولانی‌تری سرمایه گذاری کنید. سود مرکب وقتی حاصل می‌شود که سود حاصل از سرمایه اولیه را دوباره سرمایه گذاری کنید. که این کار درآمدی مضاعف را تولید می‌کند.

وقتی نوبت سرمایه گذاری می‌رسد، زمان چقدر مهم است؟ خیلی!

برای مثال به یک سرمایه گذار 25 ساله نگاه خواهیم کرد. وی سرمایه گذاری اولیه 10،000 دلاری را انجام می‌دهد و قادر است هر ساله به طور متوسط 6٪ بازده کسب کند. اگر سرمایه گذاری اولیه خود را حفظ کند و تقریباً 40 سال آینده تمام سود بدست آورده‌اش را سرمایه گذاری کند، تا 65 سالگی، او پول خود را به بیش از 10 برابر مقدار اولیه خود خواهد رساند.

اما  10 سال  انتظار برای بدست آوردن سرمایه بیشتر برای شروع سرمایه گذاری، کاری که یک سرمایه گذار جوان ممکن است  انجام دهد، می‌تواند در میزان پول وی در زمان بازنشستگی تأثیر بگذارد.

به جای داشتن بیش از 100000 دلار پس انداز در سن 65 سالگی، او فقط 57000 دلار، تقریباً نیمی از آن را خواهد داشت. اگر او سرمایه گذاری خود را حتی بیشتر (به عنوان مثال 20 سال) به تعویق بیندازد، ارزش کل سرمایه وی حتی کمتر از 32000 دلار خواهد بود.

حتی اگر اوایل کار شما باشد و فقط مبلغ کمی برای سرمایه گذاری داشته باشید، ارزش آن را دارد. کافی است به آن زمان دهید.  پولی که سرمایه گذاری می‌کنید (حتی اگر اندک باشد) تا زمانی که در سرمایه گذاری باقی بماند، بیشتر خواهد شد.

برای کاهش ریسک، سرمایه گذاری‌های خود را متنوع کنید.

شما معمولاً نمی‌توانید بدون مواجهه با ریسک، سرمایه گذاری کنید. با این حال، روش‌هایی برای مدیریت ریسک وجود دارد که می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف بلند مدت کمک کند.

ساده ترین راه برای مدیریت ریسک، سرمایه گذاری‌های گوناگون و تخصیص دارایی است. وقتی درجاهای مختلفی اینکار را می‌کنید، پول خود را پخش کرده‌اید. اینگونه می‌توانید به کاهش خطر از دست دادن پول کمک کنید. یک سرمایه گذاری ممکن است دچار افت ارزش شود، اما این زیآن‌ها را می‌توان با سود در باقی سرمایه گذاری‌ها جبران کرد.

تنوع در هنگام سرمایه گذاری دقیق در سهام ممکن است دشوار باشد. به خصوص اگر کار خود را با سرمایه زیادی شروع نکنید. اینجاست که تخصیص دارایی نیاز است.

تخصیص دارایی شامل تقسیم پرتفوی سرمایه گذاری (سبد سهام)  شما بین دسته‌های مختلف دارایی مانند سهام، اوراق قرضه و پول نقد است.

نکته: پرتفوی یا سبد سهام (investment portfolio)

سبد سرمایه گذاری شامل مجموعه‌ای از سرمایه گذاری‌ها است. گزینه‌های رایج شامل سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و ارزها است، اما ممکن است پرتفوی سرمایه گذاری دارایی‌های مانند هنر یا املاک و مستغلات را نیز شامل شود.

یک روش ساده برای گسترش سرمایه‌های خود در بین طبقات مختلف دارایی، سرمایه گذاری پول خود در صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) است، هر دو به طور معمول تعداد زیادی سهام و  صندوق‌های متنوع دارند، و باعث می‌شود شما به جای سرمایه گذاری بر روی یک تک سهام، در جاهای متفاوتی اینکار را انجام دهید.

چگونه می توانید از طریق سرمایه گذاری درآمد کسب کنید؟

در اینجا چند استراتژی برای کسب درآمد از  این طریق  برای شما گفته‌ایم:

  •   سرمایه گذاری‌های خود را بیش از آنچه پرداخت کرده‌اید بفروشید.
  •  دریافت پرداخت به صورت سود سهام (سهام) یا سود (اوراق قرضه).

زمان و چگونگی کسب درآمد می‌تواند به نوع سرمایه گذاری شما بستگی داشته باشد. این روش کاری است که می‌توانید امروز، فردا یا وقتی احساس کردید آماده‌اید شروع به انجام آن کنید.

اغلب اوقات، با استفاده از سود مرکب ارزش پول شما در طی یک دوره زمانی افزایش پیدا می‌کند. این ممکن است بر قدرت خرید شما در آینده تأثیر بگذارد و به شما در امنیت اقتصادی در بازنشستگی کمک کند.

نحوه سرمایه گذاری در سهام :

بهترین راه برای شروع کار در سهام افتتاح حساب کارگزاری آنلاین است. و این آسانتر از آن است که فکر می‌کنید.

مراحل:

 1. تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید در سهام سرمایه گذاری کنید.

2. یک حساب سرمایه گذاری انتخاب کنید.

3. تفاوت بین سهام و صندوق‌های  سهام را بدانید.

4- بودجه‌ای را برای  اینکار خود تعیین کنید.

5. روی سرمایه گذاری بلند مدت تمرکز کنید.

6. سبد سهام(پرتفوی)  خود را مدیریت کنید.

سرمایه گذاری در سهام یک روش عالی برای رشد ثروت است. برای کسانی که بلند مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند، سهام حتی در دوره‌های نوسان بازار سرمایه خوبی است. رکود بازار سهام به معنای فروش بسیاری از سهام‌ها است.

یکی از بهترین راه‌ها برای شروع سرمایه گذاری مبتدیان در بورس سهام، قرار دادن پول در یک حساب سرمایه گذاری آنلاین است که می‌تواند برای خرید سهام یا صندوق‌های سهام استفاده شود.

نحوه سرمایه گذاری در سهام :

1. تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید در سهام سرمایه گذاری کنید.

روش های مختلفی برای اینکار وجود دارد. 

روش 1: 

  • شما دوست دارید خود سهام خود را انتخاب و فرایند آن را خود مدیریت و کنترل کنید. به این کار سرمایه‌گذاری مستقیم می‌گویند که شما خود به صورت مستقیم مدیریت دارایی‌های خود را بر عهده خواهید گرفت.

به خواندن این مطلب ادامه دهید، در ادامه نکاتی خواهیم گفت که به شما کمک می‌کند تا کار خود را شروع کنید.

روش2:

  •  سهام می‌تواند یک سرمایه گذاری عالی باشد‌، اما در بسیاری اوقات افراد تمایل دارند تا سرمایه خود را طی یک قرارداد به شخص دیگری واگذار کنند. در روش مستقیم، معمولا ریسک انجام کار بالاتر است.

چرا که تمام افراد دانش و تخصص لازم را برای انجام این کار ندارند. مضاف بر اینکه، اکثر آن‌ها وقت کافی را نیز برای پیگیری‌های مداوم بازار در اختیار ندارند.

برای افرادی که به تازگی به این حوزه وارد شده‌اند، بهتر است که از روش  غیرمستقیم استفاده کنند. آن‌ها می‌توانند در ادامه با بالا بردن دانش و تخصص خود به روش‌های دیگر نیز روی آورند. 

تقریباً تمام شرکت‌های کارگزاری بزرگ این خدمات را ارائه می‌دهند که براساس اهداف خاص خود‌، پول شما را برای شما اینکار را می‌کنند

زمانی که روش خود را انتخاب کردید، نوبت به قدم بعدی می‌رسد.

و اما سرمایه گذاری غیر مستقیم چگونه است؟

یکی دیگر از انواع سرمایه‌گذاری، مدل غیرمستقیم است. در این مدل شما سرمایه را در اختیار یک واسطه قرار داده و سپس سود خود را دریافت می‌کنید.

چنانچه از دانش و مهارت لازم برای انجام اینکار برخوردار هستید، می‌توانید از مدل مستقیم استفاده کنید. اما در مقابل، اگر چندان تخصص و وقتی برای این کار ندارید، بهتر است از روش غیرمستقیم استفاده کنید.

هر چند که میزان ریسک در مدل  غیرمستقیم کمتر بوده، اما توجه کنید در روش مذکور معمولا میزان بازدهی و سودهی نیز کمتر است.

قدم بعدی:

۲. یک حساب سرمایه گذاری انتخاب کنید

به طور کلی، برای سرمایه گذاری در سهام، شما به یک حساب  نیاز دارید. برای کسانی که روش اول را انتخاب می‌کنند، این معمولاً به معنای حساب کارگزاری است. 

3. تفاوت بین سهام و صندوق های سرمایه گذاری سهام را بدانید

برای بیشتر افراد،  بورس به معنای انتخاب از بین این دو نوع سرمایه گذاری است: 

صندوق های سرمایه گذاری سهام یا صندوق های قابل معامله در بورس.

این صندوق‌ها ‌به شما امکان می‌دهند قطعات کوچک سهام‌های مختلف را در یک معامله خریداری کنید.

صندوق ETF یا Exchange-traded fund نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که از دارایی‌های متنوع تشکیل شده و واحدهای آن در طول روز همانند سهام در بازار معامله می‌شود و ساختاری شبیه صندوق‌های  مشترک دارند؛ یعنی شما در طول ساعات و روزهایی که بازار معاملات سهام باز است می‌توانید یک یا چند واحد از یک صندوق ETF را بخرید، یا چند واحد از آن را بفروشید.

شما با خرید واحدهای ETF، پول خود را در صندوقی سرمایه گذاری می‌کنید که با استفاده از یک تیم مدیریت حرفه‌ای سعی می‌کند تا با تشکیل پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار، سود کسب کند.

وقتی در صندوق سرمایه گذاری می‌کنید، قطعات کوچک هر یک از آن شرکت‌ها را نیز در اختیار دارید. می‌توانید چندین صندوق را کنار هم قرار دهید تا در جاهای مختلف سرمایه‌گذاری کرده باشید

  • توجه داشته باشید که به این صندوق‌ها نیز گاهی صندوق سرمایه گذاری سهام عدالت گفته می‌شود.

4.بودجه‌ای را برای سرمایه گذاری سهام خود تعیین کنید

در این مرحله از فرآیند، سرمایه گذاران جدید معمولاً دو سوال دارند:

برای شروع سرمایه گذاری در سهام چقدر پول لازم دارم؟

میزان پولی که برای خرید یک سهام خاص نیاز دارید به گران بودن سهام بستگی دارد. (قیمت  سهام می‌تواند از چند دلار/تومان  تا چند  هزار دلار/تومان باشد.) اگر می‌خواهید صندوق‌های  مشترک داشته باشید و بودجه کمی نیز داشته باشید، یک صندوق قابل معامله در بورس بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

چه مقدار پول باید در سهام سرمایه گذاری کنم؟

شما می‌توانید بخش زیادی از پول خودتان در بازار سهام سرمایه گذاری کنید

بخصوص اگر دید بلندمدتی دارید. یک سرمایه گذاری 30 ساله برای بازنشستگی ممکن است 80٪ از سبد سهام  خود را به صندوق های سهام  تخصیص دهد.  بقیه را در صندوق های اوراق قرضه سرمایه گذاری کند.  

5.روی سرمایه گذاری بلند مدت تمرکز کنید.

توجه به فاکتور زمان یکی دیگر از فاکتورهای مورد نظر سرمایه‌گذاران مختلف است. برخی از آن‌ها تمایل دارند تا در مدت زمان کوتاهی به بازدهی مورد انتظار دست پیدا کنند. در عوض برخی دیگر، به سرمایه‌گذاری بلندمدت و ترسیم افق‌های درازمدت امید دارند.

انواع سرمایه‌گذاری کوتاه‌ مدت معمولا به آن دسته از سرمایه‌گذاری‌ها گفته می‌شود که در آن‌ها رسیدن به بازدهی مورد انتظار در یک سال یا کمتر از یک سال محقق می‌شود. 

در این نوع از سرمایه‌گذاری، میزان نقد شوندگی سرمایه بالا بوده و افراد می‌توانند در مدت زمان کوتاهی منابع خود را به پول نقد تبدیل کنند. از مهم‌ترین انواع سرمایه‌گذاری کوتاه مدت می‌توان سپرده‌های بانکی کوتاه مدت نام برد.

مهم‌ترین تفاوت مدل سرمایه‌گذاری کوتاه مدت و بلندمدت میزان زمانی است که سرمایه‌گذار می‌تواند سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کند. 

 سرمایه‌گذاری بلندمدت: 

سرمایه‌گذاران انتظار زیادی برای بازگشت زودهنگام سرمایه خود به صورت نقدی ندارند. این افراد دید استراتژیک‌تری از اینکار داشته و صرفا به دنبال کسب سود کوتاه مدت نیستند. مدل مذکور معمولا ریسک کمتری به دنبال داشته و میزان بازگشت سرمایه در آن بیشتر از یک سال است.

با این حال، میزان رسیدن به سود در بلندمدت معمولا بیشتر از  کوتاه‌مدت است

 ممکن است بهترین کار بعد از شروع سرمایه گذاری در سهام یا صندوق‌ها سخت ترین باشد:

به آن‌ها نگاه نکنید!

از عادت بررسی اجباری سهام خود چند بار در روز اجتناب کنید.

6.سبد سهام خود را مدیریت کنید.

در حالی که سر و کله زدن روی نوسانات روزانه برای سلامتی شما چندان مناسب نیست، مطمئناً مواقعی پیش می‌آید که باید سهام خود را بررسی، چک و کنترل کنید.

چند نکته باید در نظر بگیرید: اگر به دوران بازنشستگی نزدیک می‌شوید، ممکن است بخواهید برخی از سرمایه‌ خود را به سهام‌های محافظه کارانه‌تر و با ریسک کمتری منتقل کنید.

اگر شما در یک بخش یا صنعت سهام زیادی دارید، خرید سهام یا وجوه در بخش دیگری را برای ایجاد تنوع بیشتر(برای مدیریت ریسک بیشتر) در نظر بگیرید.

سوالات متداول درباره نحوه سرمایه گذاری در سهام:

آیا در مورد سرمایه گذاری برای مبتدیان توصیه ای دارید؟

تمام راهنمایی‌های فوق در مورد سرمایه گذاری در سهام به برای سرمایه گذاران مبتدی است. اما اگر می‌خواستیم یک چیز را برای گفتن به هر سرمایه گذار مبتدی انتخاب کنیم، این است که: سرمایه گذاری آنطور که به نظر می‌رسد سخت و پیچیده نیست. چونکه ابزارهای زیادی برای کمک به شما در دسترس است.

اگر پول زیادی ندارم می توانم سرمایه گذاری را شروع کنم؟

سرمایه گذاری با مقدار کمی پول دو چالش دارد. خبر خوب؟ به راحتی می‌توان بر هر دو غلبه کرد.

اولین چالش این است که بسیاری از سرمایه گذاری ها به حداقل نیاز دارند دوم این که سرمایه گذاری مقدار کمی پول درجاهای مختلف دشوار است. تنوع، ذاتاً، شامل پخش پول شما در حساب‌های مختلف است. هرچه پول کمتری داشته باشید، گسترش آن دشوارتر است. 

راه حل  هر دو سرمایه گذاری در صندوق های شاخص سهام و ETF است

صندوق های شاخص نیز موضوع تنوع را حل می‌کنند زیرا سهام‌های مختلفی را در یک صندوق دارند.

آخرین چیزی که در این مورد خواهیم گفت: سرمایه گذاری یک بازی طولانی مدت است، بنابراین اگر که ممکن است در کوتاه مدت به آن نیاز داشته باشید یا پس انداز شما برای مواقع اضطراری است، نباید اینکار را انجام دهید.

آیا خرید سهام شروع خوبی برای مبتدیان است؟ 

بله اگر تصمیم داشته باشید که طولانی مدت سرمایه گذاری کنید. اما به جای تجارت سهام انفرادی، روی صندوق های سهام تمرکز کنید. با استفاده از صندوق های  مشترک، می‌توانید سهام زیادی را در یک صندوق خریداری کنید.

چگونه باید تصمیم بگیرم که کجا پول سرمایه گذاری کنم؟

پاسخ به محل سرمایه گذاری واقعاً به دو چیز برمی گردد: زمان و هدف سرمایه گذاری و میزان ریسکی که مایلید بپذیرید.

هدف سرمایه گذاری: اگر برای هدفی دور مانند بازنشستگی سرمایه گذاری می‌کنید، باید ابتدا در سهام سرمایه گذاری کنید (باز هم توصیه می‌کنیم این کار را از طریق صندوق‌های مشترک انجام دهید).

سرمایه گذاری در سهام باعث می‌شود پول شما رشد کند و با گذشت زمان طولانی از تورم پیشی بگیرد.

هرچه هدف شما نزدیکتر می‌شود، می‌توانید به آرامی شروع به فراخوانی تخصیص سهام خود کرده و اوراق قرضه بیشتری را اضافه کنید، که به طور کلی روش‌های مطمئن تری هستند.

عامل دیگر، ریسک پذیری: بورس اوراق بهادار بالا و پایین می‌رود، و اگر هنگام انجام این کار استرس خیلی زیادی می‌گیرید، بهتر است کمی محافظه کارانه رفتار کنید.

آیا معاملات سهام برای مبتدیان مناسب است؟

اگرچه سهام برای بسیاری از سرمایه گذاران مبتدی عالی است، اما بخش "معاملات" احتمالاً پیشنهاد خوبی نباشد.

معامله گران سهام سعی دارند بازار را جستجو کنند و فرصت‌های خرید با قیمت کم و فروش بالا را پیدا کنند که نیاز به وقت و تحقیقات زیادی است.

وارن بافت می‌گوید: "هرگز روی یک منبع درآمد اتکا نکنید، سرمایه‌گذاری انجام دهید تا منبع دیگری ایجاد کنید." 

و برای کلام آخر، وقتی پای سرمایه گذاری به میان می‌آید، تنها نکته‌ی تضمین شده، این است که هیچ تضمینی در کار نیست. هم ممکن است سود کنید، هم ضرر.

پس تاکید می‌کنیم اگر ممکن است در کوتاه مدت به پول نقد نیاز فوری پیدا کنید شاید اینکار گزینه‌ی مناسبی برای شما نباشد. برخی از متخصصین توصیه می‌کنند پولی که ظرف 5 سال آینده ممکن است به آن نیاز پیدا کنید را سرمایه گذاری نکنید، چون اگر بازار دچار افول شود، وقت کافی برای جبران سرمایه‌ی از دست رفته‌ی خود را نخواهید داشت.