مالی و سرمایه‌گذاری

ارز دیجیتال کاردانو و هرآنچه باید درباره آن بدانید.

ارز دیجیتال کاردانو

 کاردانو یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که ارز دیجیتال آن «Ada» نام دارد. از کاربرد‌های این شبکه می‌توان به انتقال پول دیجیتالی و همچنین ثبت قرارد‌اد‌‌های هوشمند و طراحی برنامه‌های غیر متمرکز اشاره کرد. کاردانو را به‌ نوعی می‌توان  رقیبی برای اتریوم، ایاس و سایر‌های پلتفرم‌های قرارداد هوشمند دانست. در این مقاله می‌خواهیم یک نگاه کلی به ارز دیجیتال کاردانو، بهترین‌ کیف‌پول‌های آن و چگونگی خرید آن داشته باشیم.

کاردانو یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که شبیه به اتریوم توانایی ایجاد و اجرای قرارداد‌های هوشمند را فراهم می‌کند؛ اما با این تفاوت که کاردانو، به‌گفته‌ی خود، پیشگام نسل سوم بلاک چین است و با استفاده از معماری چند‌ لایه امنیت آن تامین می‌شود. طبق ادعای تیم  ارز دیجیتال کاردانو، سرعت تراکنش‌های این شبکه در مقایسه با اتریوم بسیار بالاتر است و همچنین کارمزد تراکنش‌های آن بسیار پایین‌تر از بلاک چین‌های قدیمی همانند اتریوم است.

بنابه گفته‌ی تیم طراحی و تولید، این ارز دیجیتالی اولین محصولی مبتنی بر بلاک چین است که نتیجه‌ی فلسفه‌ علمی و تحقیقات دانشمندان می‌باشد. این پروژه در سال ۲۰۱۵ آغاز شد و ارز دیجیتال کاردانو در ماه آذر سال ۹۶ یعنی دسامبر سال ۲۰۱۷ به صرافی‌ها عرضه شد.

همانگونه که به آن اشاره کردیم، ارز دیجیتال کاردانو مانند اتریوم، با استفاده از آن و امکان ایجاد قرارداد‌های هوشمند، می‌توان بر روی این بلاک چین برنامه‌های غیر متمرکز طراحی کرد و این امکان متوقف کردن این برنامه‌ها وجود ندارد.

این تیم تشکیل دهنده‌ی پروژه، سعی کرده‌ است که هم نیاز کاربر و هم نیاز تنظیم کننده مقررات را در نظر بگیرد؛ آن‌ها مدام در تلاش هستند که بین موارد قانونی و حریم شخصی کاربران یک تعادل نسبی برقرار کنند.

اغلب سرمایه‌گذاران و توسعه دهندگان اولیه این پروژه، افراد ژاپنی هستند، از این رو ارز دیجیتال کاردانو شباهت بسیار زیادی با اتریوم دارد. یکی از القاب کاردانو، «ارز دیجیتال ژاپنی» است.

 

 

نگاهی به تاریخچه ارز دیجیتال کاردانو

چارز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیان‌گذار کاردانو، خود یکی از اعضای تیم اتریوم بوده است. این پروژه در سال ۲۰۱۵ آغاز شد و در مدت دو سال برای اینکه بتوانند راه‌حل‌هایی برای مشکلات زیاد اتریوم و بیت کوین پیدا کنند، شروع به تحقیق و پژوهش کردند. این ارز دیجیتالی با ایجاد فرایند‌های نوین در تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک، موفق شد به نوعی مشکل مقیاس‌پذیری در بیت کوین و قرارداد‌های هوشمند در اتریوم را حل کند.

سیاری از تحلیلگران، شبکه کاردانو را ترکیبی از بلاکچین‌های مونرو، بیت کوین و اتریوم می‌دانند. به عنوان مثال در حالی که بیت کوین تنها توانایی انجام ۷ تراکنش در ثانیه و اتریوم توانایی پردازش ۲۰ تراکنش در ثانیه را دارد، کاردانو ادعا می‌کند که، به دلیل رفع مشکلات مقیاس پذیری قادر است، تا بیش از این مقادیر، تراکنش‌ها را به انجام برساند.

هم‌‌اکنون سه شرکت The Cardano Foundation، IOHK و Emurgo مشغول توسعه و بهبود ارز دیجیتال کاردانو هستند. علاوه بر شرکت‌های ذکر شده، تیم‌های بسیار زیاد دیگری وجود دارد که مشغول کارکردن بر روی کد منبع باز کاردانو و طراحی برنامه‌های غیرمتمرکز روی آن هستند.

ارز دیجیتال کاردانو

کاردانو چگونه کار می‌کند؟

بیت کوین و ارز‌های مشابه آن از طریق فرایند استخراج یا همان اثبات کار (Proof of Work) برای حفظ امنیت شبکه و تایید تراکنش‌های استفاده می‌کنند، اما بر خلاف آن‌ها کاردانو، از الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) بهره می‌برد.

اثبات انجام کار  ارزدیجیتال کاردانو چیست؟

در شبکه‌های ارز‌های دیجیتال که بلاک چین مستقل دارند، همانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و … اثبات کار یک الگوریتم امنیتی است که تمامی حمله‌های انجام شده برروی شبکه طراحی را خنثی می‌کند. براساس این الگوریتم، افرادی که داوطلب هستند قدرت پردازش سخت افزار‌های خود را اختیار شبکه قرار دهند(همان ماینر‌ها)، تا بتوانند در امر حفظ و بهبود امنیت شبکه کمک کرده باشند، پاداش می‌گیرند.

این مفهوم حتی قبل‌تر از اینکه در بیت کوین مورد استفاده قرار بگیرد وجود داشت؛ اما خالق بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو، از این روش به نحوی خلاقانه و نوآورانه در ارز دیجیتال انقلابی خود استفاده کرد.

برای کنترل و یا حمله به یک شبکه مبتنی بر اثبات کار، یک شخص می‌بایست بیش از نیمی( به‌طور دقیق ۵۱ درصد) از قدرت پردازش شبکه را در اختیار داشته باشد که در شبکه‌های وسیعی همانند بیت کوین و یا اتریوم، توجیه‌ اقتصادی ندارد.

 

 

اثبات سهام در ارز دیجیتال کاردانو چیست؟

اثبات سهام یک راه متفاوت برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد کردن بلاک‌های جدید برای بلاک چین است. عملکرد در این الگوریتم به این شکل است که، افراد برای اینکه بتوانند در فرایند اعتبار سنجی تراکنش‌ها و ایجد یک بلاک جدید شرکت کنند می‌بایست، مقداری از ارز دیجیتال مورد نظر( که در این حالت کاردانو است) خریداری کنند و در یک کیف پول به شبکه اختصاص دهند.

پس از انجام این کار افراد می‌توانند در فرایند تایید تراکنش‌ها شرکت کنند و واحد‌های جدید ارز دیجیتال کاردانو دریافت کنند. شرکت کنندگان کارمزد‌های تراکنش‌های شبکه را برای خود برمی‌دارند.

علاوه بر اینکه روش اثبات سهام در ارز دیجیتال کاردانو مقیاس پذیری یعنی سرعت تراکنش‌‌ها و کارمزد را بهبود می‌بخشد، یکی از مزایای بسیار خوب این روش این است که افراد دیگر مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین برای تهیه سخت‌ افزار‌های گران قیمت نیستند.

با استفاده از این روش اگر کسی بخواهد به شبکه حمله کند و کنترل آن را در دست بگیرد، آن فرد ناچارا مجبور است که بیشتر از ۵۱ درصد از تمام واحد‌های ارز دیجیتال مورد نظر(که در اینجا کاردانو است) را خریداری کند و به شبکه اختصاص دهد.

خریدن ۵۱ درصد از کل واحد‌های یک ارز دیجیتال امری، تقریبا غیرقابل انجام  و مشکل است و با توجه به این که اصل عرضه و تقاضا آن را محدود می‌کند، احتمال وقوع آن صفر است؛ با این فرض اگر کسی بتواند این کار را انجام دهد، با حمله کردن به شبکه و از بین بردن امنیت آن، قیمت این ارز دیجیتال به شدت کاهش پیدا می‌کند و این شخص، به‌نوعی در حال آتش زدن مال خود می‌باشد و ضرر‌های بسیار سنگینی متحمل می‌شود.

در اثبات سهام، در واقع شخص شرکت کننده با سپردن دارایی خود به شبکه، به‌نوعی تضمین می‌کند که او یک عامل مخرب نیست.

یکی از ویژگی‌های کاردانو این است که به دلیل فراهم سازی استفاده بهینه از قراردادهای هوشمند، ماهیت شبکه و الگوی برنامه نویسی، بسیاری از ICO‌های ناکارآمد بطور کلی از این شبکه حذف می‌شوند.

 

مقاله پیشنهادی : آشنایی کامل با ارزدیجیتال تتر

 

 

ارز دیجیتال کاردانو

تفاوت اثبات سهام و اثبات کار در یک قالب کلی
اثبات سهام اثبات کار
ظرفیت اعتبار سنجی فقط به مقدار دارایی سپرده شده به شبکه بستگی دارد. ظرفیت استخراج به قدرت محاسباتی و پردازش بستگی دارد.
اعتبار سنج‌ها به جای دریافت پاداش بلاک، کارمزد تراکنش‌ها را دریافت می‌کنند. ماینر‌ها از طریق قدرت پردازش سخت افزار‌های خود، به حفظ امنیت شبکه کمک  و در ازای آن پاداش بلاک دریافت می‌کنند.
هکر‌ها و یا افراد مخرب برای کنترل شبکه می‌بایست ۵۱ درصد از تمام واحد‌های ارز دیجیتال موجود داشته باشند که در واقعیت امکان پذیر نیست. هکر‌ها و یا افراد مخرب برای کنترل شبکه و انجام عملیات خرابکاری، می‌بایست حداقل ۵۱ درصد ازقدرت محاسباتی شبکه را در اختیار داشته باشند.

 

اثبات سهام اوروبروس

کاردانو یک الگوریتم اثبات سهام دارد که نام آن اوروبروس (Ouroboros) است. این الگوریتم زمان را به بخش‌های کوچک‌تری به نام (epochs) تقسیم کرده است که هرکدام از این بخش‌های مجزا، خود نیز به دوره‌های زمانی کوتاه‌تری به نام «اسلات» (Slot) تقسیم می‌شود. عملکرد این دوره‌های زمانی همانند کارکنان یک سازمانی است که به‌طور نوبتی(شیفتی) جابجا می‌شوند؛ یعنی هنگامی که یک دوره زمانی به اتمام می‌رسد، کار دوره زمانی بعدی شروع می‌شود.

در ارز دیجیتال کاردانو، این محدوده‌های زمانی که اسلات نام دارند مدت آن‌ها متفاوت است و می‌توان الگوریتم آن‌ها را تغییر داد. هر اسلات یک رهبر دارد که نام آن رهبر اسلات (SL) است.

دارندگان واحد‌های کاردانو (ADA) با رای خود در شبکه رهبر اسلات را انتخاب می‌کنند. وظیفه اصلی این رهبران اسلات ایجاد و تایید تراکنش‌های بلوک‌هایی است که به بلاک چین کاردانو اضافه می‌شوند. هر رهبر توانایی ایجاد یک بلوک را دارد؛ بنابراین همین قابلیت سبب شده است که در یک دوره زمانی خاص نتوان بیشتر از تعداد خاصی بلاک تولید کرد.

اگر به هر‌دلیلی رهبری در یک اسلات نتواند وظیفه اصلی خود یعنی، ایجاد بلوک و تایید تراکنش‌های آن را به درستی انجام دهد، آن‌گاه حق تولید بلاک را از دست می‌دهد و هیچ پاداشی به آن تعلق نمی‌گیرد.

یک یا چند اسلات می‌توانند خالی از بلاک باشند، اما بیشتر بلاک‌ها(حداقل ۵۰ درصد) باید طی یک دوره زمانی (epoch) تولید شوند.

تراکنش‌هایی که توسط رهبران ایجاد می‌شود، توسط اشخاصی با نام تاییدکنندگان ورودی (Input Endorsers) مورد تایید قرار می‌گیرند.

این تایید کنندگان ورودی، دومین مجموعه از دارندگان سکه هستند که مسئول اجرای پروتکل هستند. ممکن است در یک دوره زمانی مشخص، از یک تا تعداد زیادی تایید کننده وجود داشته باشد.

برای تایید تراکنش‌ها هرکدام از این تایید کنندگان حق رای دارند و این حق رای بر اساس اینکه هرکدام از آن‌ها چه مقدار سکه در نزد خود نگه‌داشته است، تعیین می‌شود. یعنی به همان مقدار که سکه‌های یک شخص زیادتر باشد، آن شخص حق رای بیشتری برای تایید تراکنش‌ها دارد.

برای مطمئن شدن از اینکه نتایج بدست آمده از تایید تراکنش‌ها بی‌طرفانه بوده است، این سیستم رای گیری بر اساس دو ورودی طراحی شده است.

سیستم اولیه یک سیستم محاسباتی با تعداد زیادی شرکت کننده است. مجموعه‌ای از افرادی که سکه دارند، محاسباتی در شبکه انجام می‌دهند و سپس نتایج آن را با یکدیگر در میان می‌گذارند.

سیستم ثانویه بر اساس توزیع ثروت یا سهام است. نود‌هایی که سکه‌های بیشتری را دارا هستند، احتمال بیشتری دارند تا به عنوان رهبر یک اسلات انتخاب شوند.

ارز دیجیتال کاردانو تمرکز بسیاری زیادی بر روی حل مشکل مقیاس پذیری(سرعت تراکنش‌ها و کارمزد‌ها) کرده است. از این رو این ارز دیجیتال از یک فناوری به نام رینا (RINA) استفاده می‌کند.

رینا یک شکل جدیدی از ساختار‌سازی برای شبکه‌ها است و هدف آن تشکیل یک شبکه‌ای است که بتواند حریم خصوصی، شفافیت و مقیاس پذیری را بهینه‌تر ارائه دهد. به عبارت دیگر، رینا این امکان را به کاردانو می‌دهد که با افزایش حجم تراکنش‌ها تا هزاران تراکنش درثانیه، سرعت انجام آن‌ها و هزینه لازم برای آن‌ها تغییر نکند.

کاردانو برای این کار از یک ساختار دو لایه‌ای استفاده می‌کند.

 

لایه اجماع CSL

لایه CSL نخستین لایه پلتفرم کاردانو به‌حساب می‌آید و هدف آن استفاده کردن از یک الگوریتم اجماع مبتنی بر اثبات سهام (PoS) برای ایجاد بلوک‌های جدید و تایید تراکنش‌ها است.

لایه محاسباتی (CCL)

دومین لایه از پلتفرم کاردانو لایه محاسباتی CCL است که اطلاعاتی درمورد چگونگی انجام تراکنش‌ها دربر می‌گیرد.

با توجه جدا بودن دو لایه اجماع CSL و لایه محاسباتی مربوط به پردازش تراکنش‌ها، کاربران کاردانو می‌توانند با استفاده از لایه محاسباتی CCL، در هنگام بررسی تراکنش‌ها، قوانین گوناگونی را اعمال کنند که بر روی لایه اجماع CSL نیز اعمال شود.

 به‌عنوان مثال، می‌توان یک دفتر کلی با استفاده از لایه محاسباتی CCL ایجاد کرد که تراکنش‌های مشکوک و ناشناس در لایه اجماع CSL  ثبت نشود.

قیمت ارز دیجیتال کاردانو

واحد‌های ارزی کاردانو Ada  نام دارد. این ارز دیجیتالی تعداد آن محدود است و در نهایت به ۴۵ میلیارد واحد می‌رسد. در ۲ اکتبر سال ۲۰۱۷ یعنی ۱۰ مهر ماه سال ۹۶ کاردانو با قیمت واحدی ۰٫۰۲ دلار در یک صرافی به‌نام بیترکس، که در آن زمان بزرگ‌‌ترین صرافی بود، عرضه شد و در مدتی بسیار کوتاه جهش‌‌های خود را آغاز کرد.

در در ۱۶ می ۲۰۲۰ یعنی ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ کاردانو همگام با تمام بازار ارزهای دیجیتال با ۱۱۹۱٫۷ درصد افزایش نسبت به قیمت دوسال قبل خود، به بالاترین قیمت تاریخش یعنی ۲٫۴۶ دلار رسید.

کاردانو با توسعه و بهبود خود و جذب رضایت همگانی توانسته است در رتبه‌های بالای بازار باقی بماند و در زمان نگارش این مطلب در رده‌ی پنجم با ارزش‌ترین ارز‌های دیجیتال قرار دارد. با تحلیل‌های انجام شده ارز(ADA) از نظر بنیادی در وضعیت قابل قبولی قرار دارد و مستعد رشد با گذر زمان و تکمیل پروژه‌های در دست اجرا است. از نظر تکنیکالی ارز پس از رشد ۱۰۰۰ درصدی که در سال‌های اخیر تجربه کرده نیاز به اصلاح زمانی و قیمتی دارد که محدوده یک  دلار قیمت بسیار جذابی برای خرید می‌تواند باشد ولی در محدوده فعلی شاهد ریسک قیمتی هستیم اما با پذیرش ریسک با دید بلندمدت برای سرمایه‌گذاری مناسب است.

قیمت ارز دیجیتال کاردانو $۱٫۲۸
حجم کل بازار $۴۱,۲۳۵,۶۰۰,۰۰۰٫۰۰
تسلط به بازار ۳٫۰۴%
حجم معاملات روزانه $۴,۳۶۱,۳۰۰,۰۰۰٫۰۰
پایین ترین/بالاترینقیمت ۲۴ ساعت اخیر $۱٫۳۹ / $۱٫۲۸
پایین ترین/بالاترینقیمت ۷ روز اخیر $۱٫۴۵ / $۱٫۰۲
رتبه در بازار
اوج قیمت دلاری $۲٫۴۶
تغییرات از اوج تاکنون -۴۷٫۵۲% 
به تومان ۶۱,۷۳۶ تومان
نرخ دلار ۲۵,۱۰۰ تومان
۱۶ May 2021
تاریخ اوج قیمت ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
۱ ماه و ۹ روز قبل
اوج قیمت ریالی ۶۱,۷۳۶ تومان
تغییرات از اوج تاکنون -۴۹٫۰۲% 
به دلار $۲٫۴۵
نرخ دلار ۲۵,۱۰۰ تومان
۱۶ May 2021
تاریخ اوج قیمت ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
۱ ماه و ۹ روز قبل
تغییرات ۱ ساعته -۰٫۰۳% 
تغییرات ۱ روزه -۶٫۱۱% 
تغییرات ۷ روزه -۷٫۷۸% 
تغییرات ۱۴ روزه -۱۱٫۷۰% 
تغییرات ۳۰ روزه -۲۶٫۶۵% 
تغییرات ۶۰ روزه ۶٫۳۸% 
تغییرات شش ماهه ۷۳۱٫۷۴% 
تغییرات یک ساله ۱,۴۶۷٫۸۶% 
تغییرات دو ساله ۱,۱۸۸٫۰۳% 
قیمت به بیت کوین ۱ADA = 0.000039BTC
تاریخ پیدایش ۲۰۱۵
ارز در دسترس/کل ۳۱٫۹ Billion/ ۴۵ Billion

 

کیف پول‌ ارز دیجیتال کاردانو

علیرغم اینکه کاردانو در رتبه‌های بالای جدول ارز‌های دیجیتال قرار داد، کیف پول‌های بسیار کمی از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. کاردانو خود یک کیف پول رسمی دارد که نام آن «Daedalus» است. این کیف پول فعلا فقط از رایانه‌های شخصی  پشتیبانی می‌کند و ممکن است در آینده برای دستگاه‌های دیگر نیز عرضه شود. این کیف پول کاملا غیر متمرکز و با امنیت بالایی بوده و از سه سیستم عامل اصلی یعنی ویندوز، لینوکس و مک پشتیبانی می‌کند. برای اینکه بتوانید از این کیف پول استفاده کنید می‌بایست چند گیگابایت بلاک چین کاردانو دانلود کنید. شما می‌توانید برای استفاده از این کیف پول به سایت رسمی کاردانو مراجعه کرده و آن‌ را دانلود کنید.

کیف پول ارزدیجیتال کاردانو

علاوه بر Daedalus کیف پول‌های غیر رسمی مختلفی وجود دارد که برای ذخیره کردن کاردانو بدون نیاز به دانلود بلاک چین امکان ذخیره‌سازی، دریافت و ارسال واحد‌های کاردانو در آن‌‌ها وجود داشته باشد. کیف پول‌های زیر از جمله این کیف پول‌ها هستند:

کیف پول‌ سخت‌افزاری لجر (Ledger)

شرکت لجر که دفتر مرکزی آن‌ها در فرانسه قرار دارد، یکی از بزرگترین‌ تولید کننده کیف پول‌های سخت افزاری است.این کیف پول‌ها به زبانی ساده ابزاری هستند که کلید خصوصی دارایی‌های دیجیتال کاربر را در یک محفظه فیزیکی با قابلیت‌های امنیتی ویژه ذخیره می‌کنند که این موضوع احتمالی هک شدن کیف پول و سرقت دارایی یک شخص را تقریبا به صفر می‌رساند.

از بین تمام تولیدکنندگان کیف پول سخت افزاری، می‌توان گفت که لجر بهترین عملکرد را دارا می‌باشد و دو مدل لجر نانو اس (Ledger nano s) و لجر نانو ایکس         (Ledger nano x) ، بهترین مدل‌های تولید شده توسط این شرکت هستند که از بیشتر ارز‌های دیجیتال معتبر به‌علاوه هزاران توکن(مبتنی بر اتریوم، ایاس و …) پشتیبانی می‌کنند.یک کیف پولی برای ارز دیجیتال کاردانو و تقریبا تمام ارز‌های دیجیتال معتبر است. این کیف پول را می‌توان تقریبا در وب‌سایت‌های زیادی پیدا و تهیه کرد.

مزایا: امنیت فوق العاده بالا ـ پشتیبانی از هزاران ارز دیجیتالی مختلف ـ داشتن تیم توسعه و پشتیبانی بسیار قوی

معایب: مناسب نبودن  برای پرداخت و معاملات و استفاده‌های روزمره

کیف پول سخت‌افزاری ترزور مدل تی (Trezor Model T)

یکی دیگر از امن‌ترین گزینه‌ها برای نگه‌داری کاردانو و رقیب لجر، ترزور است که اختلاف قیمتی نسبتا زیادی با لجر دارد.

دفتر مرکزی شرکت ترزور در کشور چک قرار دارد و این شرکت اولین سازنده کیف پول‌های سخت افزاری بیت کوین برای همگان محسوب می‌شود، اما در رابطه با میزان فروش و رقابت، توپ کاملا در دست شرکت لجر قرار دارد ولی با این حال، کیف پول کاردانو ترزور بسیار امن است و با اطمینان بالا می‌توان از آن استفاده کرد

این شرکت پس از تولید کیف پول ترزور وان (Trezor one) که مدلی بسیار موفق بوده، محصول جدیدتری را به‌نام ترزور مدل تی (Trezor Model T) را روانه بازار کردند.این دو محصول از نظر امنیت شباهت بسیار زیادی به‌همدیگر دارند، اما مدل تی از زیبایی و امکانات جانبی بیشتری برخوردار است.همچنین مدل وان ار زیپل و چند ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی نمی‌کند، اما مدل تی همه‌ی ارز‌ها را پوشش می‌دهد.

مزایا: امنیت بسیار بالا ـ پشتیبانی از هزاران ارز دیجیتالی مختلف ـ داشتن تیم توسعه و پشتیبانی بسیار قوی

معایب: مناسب نبودن برای پرداخت و معاملات و استفاده‌های روزمره ـ بالا بودن قیمت مدل تی نسبت به مدل‌های هم‌رده

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش بورس
 آموزش بورس

 

کیف پول نرم‌افزاری یورویی (Yoroi)

کیف پول یورویی Yoroi یکی از بهترین کیف پول‌هایی است که مخصوص ارز دیجیتال کاردانو ADA طراحی شده است. این کیف پول توانایی ارسال، دریافت و استیک یا همان ذخیره کردن کاردانو به منظور دریافت سود را دارد. کیف پول یورویی را می‌توانید به راحتی بر روی گوشی همراه آی او اس و اندروید نصب کنید. همچنین یورویی برای مرورگر گوگل کروم و فایرفاکس نیز دارای افزونه است و می‌توانید آن را بر روی مرورگر دسک تاپ نیز نصب کنید.

کیف پول یورویی Yoroi توسط شرکت ایمرگو Emurgo در سال ۲۰۱۸ برای ارز دیجیتال کاردانو به صورت اختصاصی طراحی شد و فقط از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند. از آنجایی که این کیف پول لایت است، نیازی به دانلود کل بلاکچین کاردانو ندارید و به راحتی بعد از نصب آن بر روی گوشی همراه و یا مرورگر گوگل کروم یا فایرفاکس می‌توانید از امکانات آن استفاده کنید.

مزایا:

مدیریت ساده و سریع کاردانو

دارای نسخه موبایل و افزونه برای مروگرهای کروم، فایرفاکس و ادج

معایب:

نسخه دسک تاپ ندارد

فقط از کاردانو پشتیبانی می‌کند

ارز دیجیتال کاردانو

کیف پول نرم‌افزاری اتمیک (Atomic)

کیف پول کاردانو اتمیک والت مدتی است که به یکی ازمحبوب‌ترین کیف پول‌های حوزه ارز‌های دیجیتالی تبدیل شده‌ است و تقریبا می‌توان گفت که حضور آن در لیست بهترین‌ها همیشگی است.این کیف پول علاوه پشتیبانی از این ارز دیجیتال، از صد‌ها ارز و توکن دیگر نیز پشتیبانی می‌کند.

این کیف پول علاوه بر اجازه کنترل کامل کلید خصوصی را به کاربران خود، امکان تبدیل ارز‌های دیجیتالی از داخل کیف پول را نیز می‌دهد و این یکی از منحصر‌به فرد‌ترین ویژگی‌های اتمیک والت به شمار می‌رود.

کار با این کیف پول بسیار آسان و ساده است و از رابط کاربری جذابی دارد که یکی دیگر از صفات خوب این کیف به حساب می‌آید. اتمیک والت نه‌تنها برای کامپیوتر‌های شخصی بلکه برای تلفن‌های همراه نیز عرضه شده است.

مزایا: پشتیبانی از هزاران ارز دیجیتالی متفاوت ـ داشتن رابط کاربری جذاب و روان برای تازه‌کاران ـ امکان تبادل ارز‌های دیجیتال در داخل کیف پول

معایب: متن باز نبودن

یادتان نرود که قبل از استفاده کردن از کیف پول یک ارز دیجیتال، می‌بایست یک نسخه پشتیبان و یا همان بک‌آپ از آن تهیه شود. در اغلب مواقع کیف پول‌های برای بک‌آپ به کاربر یک مجموعه‌ای از کلمات تصادفی و رندوم انگلیسی نمایش می‌دهند که این مجموعه ۱۲‌تایی باید در مکانی امن نگهداری شود.

در صورت وقوع هرگونه مشکل مانند حذف شدن کیف پول و یا فراموشی رمز عبور، شما می‌توانید با استفاده از این مجموعه ۱۲‌تایی، دارایی خود را بازیابی کنید. احتمال آن زیاد است که در صورت بک‌آپ نگرفتن از کیف پول خود، در صورت خرابی دستگاه، سرقت کیف پول و یا هر مشکل دیگر، شما نمی‌توانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید.

نحوه خرید ارز دیجیتال کاردانو

یکی از بهترین‌ راه‌ها برای خرید کردن کاردانو، مراجعه کردن به یک سایت صرافی ارز دیجیتال است. اشخاصی که ساکن ایران هستند برای خرید کاردانو از صرافی‌های آنلاین می‌توانند از دو روش زیر استفاده کنند.

خرید مستقیم و بدون تبدیل از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت‌های بانکی

تبدیل کردن بیت کوین و یا بقیه‌ی ارز‌های معتبر دیجیتال مانند تتر به کاردانو در صرافی‌های خارجی مانند بایننس و …

برای خرید کردن ارز دیجیتال کاردانو، کافی است شما کلمه‌ی «خرید کاردانو» را در گوگل جستجو کنید و وب‌سایت‌های خرید و فروش تتر را پیدا کرده و سپس در آن‌ها ثبت نام و احراز هویت کنید و به‌طور مستقیم با استفاده از کارت بانکی خود تتر بخرید.

تریدر‌ها و سرمایه‌گذاران زیادی وجود دارد که به دلیل معروفیت کم کاردانو و کمبود سایت‌های ایرانی عرضه دهنده کاردانو از روش دوم یعنی تبدیل بیت کوین و سایر‌ ارز‌های دیجیتالی دیگر به کاردانو در صرافی‌های بین‌المللی استفاده می‌کنند.

لازم به‌ذکر است که صرافی‌های خارجی به‌دلیل قرار گرفتن ایران در لیست تحریم‌ها، اجازه فعالیت به کاربران ساکن ایران نمی‌دهند و در این صورت خطر مسدود شدن حساب وجود دارد.

با این حال، بسیاری از کاربران ایرانی برای دور زدن این مشکل و خطر، از فرایند تغییر آی‌پی خود استفاده می‌کنند و بدون هیچ مشکلی در صرافی بایننس فعال می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا