امنیت و شبکهبرنامه نویسی و IT

سوئیچ شبکه سیسکو چیست؟ آشنایی با انواع سوئیچ سیسکو

احتمالاً نام شرکت سیسکو برایتان آشنا باشد. این شرکت درزمینهٔ تولید تجهیزات شبکه سالیان سال است که فعالیت می‌کند. سوئیچ سیسکو یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی این شرکت است که محبوبیت زیادی میان مردم پیداکرده است. در این پست آموزشی قصد داریم که در رابطه با سوئیچ سیسکو  cisco switches و انواع آن‌ها باهم به گفتگو بپردازیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

 

سوئیچ سیسکو چیست؟

همان‌طور که می‌دانیم سوئیچ یک قطعه سخت‌افزاری مهم در شبکه است. سوئیچ سیسکو نیز یک قطعه سخت‌افزاری کوچک و کاربردی است که ارتباطات یک محیط را متمرکز می‌کند و باعث می‌شود که کیفیت ارتباطات موجود در شبکه افزایش پیدا کند. باگذشت زمان سوئیچ‌های شبکه سیسکو جای روترهای پهنای باند را گرفته‌اند و کیفیت ارتباطات شبکه را بهبود بخشیده‌اند. این قطعات در شرکت سیسکو تولید می‌شوند و از این لحاظ از کیفیت ساخت بالایی برخوردار هستند.

برای یادگیری مباحث مربوط به شبکه، امنیت و . . . می‌توانید به صفحه آموزش امنیت و شبکه مراجعه کنید.

 

انواع سوئیچ‌های سیسکو

اگر ما یک کارشناس شبکه هستیم یا تک شبکه سازمانی داریم و آن را مدیریت می‌کنیم لازم است که با انواع سوئیچ‌های سیسکو آشنا شویم. این آشنایی به ما کمک می‌کند که نیازهای شبکه کسب‌وکار خود را به‌خوبی بشناسیم و آن را همیشه بروز نگه داریم. علاوه براین شما باید هنگام انتخاب یک سوئیچ شبکه کاربرد آن را بدانید و معایب و مزایای آن سوئیچ را به‌خوبی درک کنید. در این بخش به معرفی انواع سوئیچ خواهیم پرداخت تا شما بتوانید با آشنایی بیشتر با این سوئیچ‌ها انتخاب بهتری داشته باشید.

دودسته اصلی سوئیچ سیسکو وجود دارد:سوئیچ  با پیکربندی مدولار و سوئیچ با پیکربندی ثابت. این دودسته از سوئیچ‌های سیسکو تعریف اولیه یکسانی دارند اما یک سری تفاوت میان آن‌ها وجود دارد.

 

۱- سوئیچ‌های مدولار سیسکو

سوئیچ‌های مدولار سیسکو نوعی سوئیچ هستند که به کاربر امکان اضافه کردن ماژول‌های توسعه‌ را جهت انعطاف‌پذیر کردن شبکه را می‌دهند. این ماژول‌ها در کاربردهایی مانند دیواره آتش، اتصالات بی‌سیم و… کاربرد فراوانی دارند. همچنین این نوع سوئیچ سیسکو به ما امکان می‌دهد که رابط‌ها اضافی مانند منابع تغذیه یا فن‌های خنک کننده را به شبکه اضافه کنیم. هزینه این نوع سوئیچ شبکه بالا است اما درواقع شبکه ما را انعطاف‌پذیر می‌کند و ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

 

۲- سوئیچ‌های با پیکربندی ثابت

یکی دیگر از انواع سوئیچ سیسکو، سوئیچ‌های پیکربندی ثابت هستند که هم‌اکنون کاربرد فراوانی درزمینهٔ شبکه‌دارند. این سوئیچ‌ها تعدادی ثابتی پورت ارائه می‌کنند و قابل ارتقا نیستند. این نوع سوئیچ سیسکو نسبت به سوئیچ‌های مدولار سیسکو هزینه کمتری دارند که خود شامل سه نوع سوئیچ دیگر می‌شوند. ازجمله:

 

سوئیچ سیسکو چیست؟

 

 • سوئیچ مدیریت نشده
 • سوئیچ هوشمند
 • سوئیچ مدیریت‌شده

 

– سوئیچ‌های مدیریت نشده

از سوئیچ‌های مدیریت نشده سیسکو در شبکه برای راه‌اندازی اتصال اولیه استفاده می‌شود. قابلیت اتصال و بازی از ویژگی‌های مهم این نوع سوئیچ سیسکو است. برای این نوح سوئیچ‌های سیسکو هیچ‌گونه پیکربندی لازم نیست و زمانی بهره‌وری از آن به حداکثر خود می‌رسد که فقط برای اتصال اولیه از آن‌ها بهره ببریم. این نوع سوئیچ‌ها بسیار رایج هستند و اغلب در شبکه‌های خانگی یا هر جا که فقط چند پورت لازم داریم یافت می‌شوند. در برخی از مدل‌های سوئیچ مدیریت نشده قابلیت‌های اضافی نیز وجود دارد اما در کل یک سوئیچ ثابت است و به مدیریت یا تغیرت نیازی ندارد.

 

– سوئیچ‌های هوشمند سیسکو

یک رده‌بالاتر از سوئیچ‌های مدیریت نشده، سوئیچ‌های هوشمند سیسکو هستند که برخی از قابلیت‌هایی مانند قابلیت امنیتی، مدیریت و تقسیم‌بندی، کیفیت خدمات و… را ارائه می‌کنند. این سوئیچ‌ها می‌توانند یک جایگزین مناسب برای سوئیچ‌های مدولار سیسکو باشند ولی به‌اندازه آن‌ها انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر نیستند. این سوییچ‌ها برخلاف سوئیچ‌های مدیریت‌شده سیکو که در هسته شبکه مستقر می‌شوند، در لبه شبکه استقرار میابند. این سوئیچ سیسکو برای شبکه با زیرساخت ساده یک گزینه ایده آل به‌حساب می‌آید.

 

– سوئیچ‌های مدیریت‌شده

یکی دیگر از انواع سوئیچ سیسکو، نوع مدیریت‌شده آن است که نسبت به انواع سوئیچ‌های دیگر سیسکو کاربردی‌تر و پیشرفته‌تر هستند. در این سوئیچ‌ها طراحی به‌گونه‌ای است که جامع‌ترین ویژگی‌ها در آن‌ها قرار داده‌شده است و بهترین تجربه کاربری را ارائه می‌دهند. همچنین ویژگی امنیتی و مدیریت شبکه در آن بسیار دقیق و مهندسی‌شده طراحی‌شده است و شبکه ما را بسیار مقیاس‌پذیر می‌کند. این نوع سوئیچ‌ها در شبکه‌های بزرگ به‌عنوان سوئیچ مجتمع در شبکه‌های بزرگ و همچنین به‌عنوان سوئیچ هسته در شبکه‌های کوچک مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع سوئیچ‌ها قیمت نسبتاً بالایی دارند و در سازمان‌های بزرگ بیشترین استفاده رادارند و بسیار رایج هستند.

 

سوئیچ‌های قابل انباشته در مقابل سوئیچ‌های مستقل

با گسترش شبکه شما احتمالاً شما به سوئیچ‌های بیشتری نیاز خواهید داشت. همان‌طور که از نام آن نیز پیداست سوئیچ‌های مستقل با ظرفیت محدودی مدیریت  و پیکربندی‌شده‌اند و در صورت بروز هرگونه نقص در آن عیب‌یابی به سوئیچ اختصاص دارد.

از طرفی دیگر یک نوع سوئیچ به نام سوئیچ‌های انباشته وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای افزایش ظرفیت شبکه و افزایش دسترس‌پذیری استفاده کرد. برای عیب‌یابی آن نیز از پشتی استفاده می‌کنند. یعنی مدیریت و عیب‌یابی به عهده پشته خواهد بود و با از ایجاد نواقص نیز شبکه به کار خود ادامه می‌دهد.

 

مقاله پییشنهادی : ccnp یا مدرک حرفه‌ای شبکه سیسکو چیست؟

 

ویژگی سوئیچ‌های شبکه

سوئیچ‌های سیسکو و به طور کل همه سوئیچ‌ها چهار ویژگی مهم دارند که باید هنگام خرید این سوئیچ‌ها به آن‌ها توجه زیادی داشته باشیم. سرعت سوئیچ شبکه، تعداد پورت‌ها، ویژگی‌های انتقال برق از طریق اترنت و قابلیت‌های انباشتگی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک سوئیچ سیسکو هستند که باید به این ویژگی‌ها دقت کنیم.

 

– سرعت سوئیچ

سرعت و توان سوئیچ‌های سیکو باهم تفاوت دارد و در توان و سرعت‌های مختلفی تولید می‌شوند. معمولاً سرعت انتقال داده‌ها برحسب مگابایت بر ثانیه است. سوئیچ‌های با پیکربندی ثابت سرعت‌های زیر را ارائه می‌دهند:

 1. اترنت سریع (10/100 مگابیت در ثانیه)
 2. اترنت گیگابیتی (10/100/1000 مگابیت در ثانیه)
 3. ده گیگابیت (10/100/1000/10000 مگابیت در ثانیه)
 4. 40/100 گیگابیت در ثانیه

سرعت انتقال سوئیچ‌های شبکه به توان عملیاتی وابسته است. مثلاً هنگامی‌که شما می‌خواهید فایل‌های بزرگ را در شبکه جابه‌جا کنید به‌سرعت سوئیچ سیکو در مقیاس گیگابایتی نیاز دارید.

 

– تعداد پورت‌ها

یکی دیگر از ویژگی‌های یک سوئیچ سیسکو که هنگام انتخاب آن‌ها باید به این ویژگی دقت داشته باشیم، تعداد پورت‌های آن است. بسته به مقیاس شبکه ما به پورت‌های بیشتری نیاز دارید. یعنی هرچه شبکه شما بزرگ‌تر باشد به سوئیچ با پورت‌های بیشتری نیاز دارید. سوئیچ‌های پیکربندی ثابت معمولاً با پنج، هشت، 10، 16، 24، 28، 48 یا 52 پورت در دسترس هستند.

انتقال برق از طریق اترنت PoE

PoE یک ویژگی مهم برای انتقال نیروی برق  لازم  برای دستگاه‌هایی مانند تلفن ای پی، دوربین‌های نظارتی و… از طریق کابل است. این ویژگی در سوئیچ سیسکو به شما این امکان را می‌دهد که نقاط پایانی و دیوایس ها را در هر جای شبکه، حتی درجاهایی با دسترسی دشوار قرار دهید.

توجه به این نکته ضروری است که آیا ر شبکه دستگاه‌هایی را که قرار می‌دهید به PoE نیاز دارند یا خیر. بر همین اساس شما باید تصمیم بگیرید که یک سوئیچ سیسکو با این ویژگی انتخاب کنید یا خیر.

 

 

کاربرد سوئیچ سیسکو

 

کاربرد سوئیچ‌های سیسکو

یک سوئیچ سیسکو کاربرد فراوانی در حوزه شبکه دارد و نقش بزرگی را در یک شبکه‌ایفا می‌کند. این سوئیچ‌ها را می‌توان به‌آسانی به سایر دستگاه‌ها و وسایل جانبی وصل کرد و آن دستگاه را به شبکه متصل کرد. همچنین این سوئیچ‌ها می‌توانند روی ارتباطات بیشتری فعالیت داشته باشند و شبکه بی‌سیم باکیفیتی را به ما ارائه کنند.

اصل کاربرد سوئیچ سیسکو در راه‌اندازی شبکه‌های بی‌سیم است که با استفاده از آن‌ها می‌توان دیوایس های مختلفی را به هم وصل کرد و یک شبکه بی‌سیم بزرگ را تشکیل داد.

 

مقاله پییشنهادی : CCIE چیست؟

 

مزایای سوئیچ سیسکو

یک سوئیچ سیسکو مزایای زیادی برای شبکه ما دارد که در این بخش به بررسی این مزایا خواهیم پرداخت.

 

مزایای سوئیچ های سیسکو

۱- به اشتراک‌گذاری برنامه‌ها

 • امکان دسترسی کارکنان به برنامه‌های تجاری را فراهم کنید
 • بهبود بهره‌وری کارکنان

استفاده از فناوری‌های مسیریابی و سوئیچینگ به کارکنان شما، حتی آن‌هایی که در مکان‌های مختلف قرار دارند، اجازه می‌دهد تا به همه برنامه‌ها، اطلاعات و ابزارهای تجاری شما دسترسی برابر داشته باشند. اتصال همه افراد به ابزارهای مشابه می‌تواند بهره‌وری کارکنان را افزایش دهد. مسیریابی و سوئیچینگ همچنین می‌تواند دسترسی به برنامه‌های کاربردی پیشرفته را فراهم کند و خدماتی مانند صدای IP، ویدئو کنفرانس و شبکه‌های بی‌سیم را فعال کند. با یک سوئیچ سیسکو همچنین امکانی فراهم خواهد شد.

 

۲- تسریع در دسترسی به اطلاعات

 • مدیریت کارآمد اطلاعات
 • آنچه در سراسر کسب‌وکار شما اتفاق می‌افتد را مرور کنید

اطلاعات دقیق و به‌موقع برای اتخاذ تصمیمات تجاری محتاطانه ضروری است. مسیریابی و سوئیچینگ امکان دسترسی عالی به اطلاعات کسب‌وکار در زمان واقعی را فراهم می‌کند و مبنایی مناسب برای تصمیم‌گیری مؤثر فراهم می‌کند.

 

۳- افزایش خدمات مشتری

 • دسترسی آماده به اطلاعات مشتری را فراهم کنید
 • بهبود پاسخگویی مشتری

مشتریان امروزی هر زمان که با کسب‌وکار شما سروکار دارند، چه از طریق تلفن، ایمیل یا در یک وب‌سایت، انتظار پاسخ سریع و خدمات شخصی‌سازی‌شده رادارند. یک شبکه پاسخگو و قابل‌اعتماد یک ضرورت مطلق برای دسترسی سریع کارکنان به اطلاعات مشتری است و آن‌ها را قادر می‌سازد تا به‌سرعت و هوشمندانه پاسخگوی نیازهای مشتری باشند.

 

۴- کاهش هزینه‌های عملیاتی

 • تجهیزات اداری را برای کاهش هزینه‌ها به اشتراک بگذارید
 • دسترسی به اینترنت پرسرعت را فراهم کنید

فناوری‌های مسیریابی و سوئیچینگ می‌توانند تأثیر مثبتی بر سود شما داشته باشند. با به اشتراک گذاشتن تجهیزات، مانند چاپگرها و سرورها، و خدماتی مانند دسترسی به اینترنت، در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید. یک شبکه قابل‌اعتماد همچنین می‌تواند با کسب‌وکار شما رشد کند و شمارا از جایگزینی آن با افزایش نیازهایتان بازدارد.

 

۵- بهبود امنیت

 • ریسک را کاهش دهید
 • از اطلاعات تجاری ارزشمند محافظت کنید

ازآنجایی‌که اتصالات اینترنت پرسرعت همیشه روشن است، ممکن است در برابر تهدیدات امنیتی آسیب‌پذیر باشید. ویروس‌ها، نرم‌افزارهای جاسوسی، حملات اینترنتی، حملات ایمیلی و سایر نگرانی‌های امنیتی خطرات واقعی  و جدی هستند. با نصب یک راه حل شبکه‌ای با سوئیچ‌ها و روترها، می‌توانید از داده‌های تجاری ارزشمند محافظت کنید. به‌عنوان‌مثال، روترها می‌توانند شبکه شمارا با فایروال داخلی و سیستم پیشگیری از نفوذ (IPS) محافظت کنند. همچنین نرم‌افزار تخصصی که داده‌های دریافتی را بررسی می‌کند و در برابر حملات محافظت می‌کند.

 

۶- فعال کردن اتصالات از راه دور

 • دسترسی ایمن از راه دور را برای کارکنان دورکار را فراهم کنید
 • کار را از هرجایی انجام دهید

امروزه روش کار شرکت‌ها و  سازمان‌ها تغیر کرده است. گروه‌های مجازی و کارمندان از راه دور همگی نیاز به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمان‌دارند. کسب‌وکارهای مدرن به شبکه‌هایی نیاز دارند که بتوانند کارمندان، تأمین‌کنندگان، شرکا و مشتریان را بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی  در سراسر جهان، به یکدیگر متصل کنند. با اتصال از راه دور از طریق VPN، کارمندان می‌توانند به‌طور ایمن به منابع و ابزارهای شرکت دسترسی داشته باشند و با بهره‌وری بیشتری کار کنند. این نیز یکی از کاربردهای مهم سوئیچ سیسکو به حساب می آید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا