مالی و سرمایه‌گذاری

معامله در فارکس به چه صورت است؟

 معامله در فارکس به چه نحوه است؟ اگر شما هم درگیر بورس شده باشید و سررشته‌ای از آن داشته باشید، مطمئنا تاکنون اسم فارکس به گوش‌تان خورده است و ویژ‌گی‌های منحصر به فرد آن شما را ترغیب به سرمایه‌گذاری در این بازار کرده است.

فارکس را می‌توان بزرگ‌ترین بازار بین‌المللی دانست که روزانه چندین تیلیارد دلار در آن مبادله می‌شود. بسیاری از تاجران بزرگ و موفق از این بازار برای کسب سودهای زیاد استفاده می‌کنند.

نکته مهمی که در رابطه با بازار فارکس وجود دارد این است که محدودیت جغرافیایی مانع از معامله در فارکس نمی‌شود. اگر شما هم تمایل به شروع معامله در فارکس را دارید، تا آخر این مطالب همراه من باشید تا شما را با یکی از بازارهای نوظهور مالی آشنا سازم.ترید ارز دیجیتال

 

مفهوم فارکس :

از گذشته‌های خیلی دور، بازارهای بورس تشکیل شدند. بعد از گذشت مدتی، بازارهای مالی دیگری مانند بازار فارکس، بازارهای آتی و CFD از آن الگو گرفتند و ایجاد شدند.

تمامی جفت ارزها، ارزهای دیجیتالی، نفت، سهام‌ آمریکا، طلا و هزاران دارایی دیگر در کارگزاری فارکس معامله می‌شود. اما، نمی‌توانید تمام آن‌ها را در بازار فارکس معامله کنید. در حقیقت، فارکس مخفف «Foreign exchange » می‎باشد. شما می‌توانید با معامله در فارکس، ارزهای مختلف را رد و بدل کنید. برای انجام این معاملات نیاز به یک نرخ تبدیل دارید. نرخ تبدیل در معاملات فارکس چیست؟

 Exchange rate :

نرخ تبدیل برای معامله در فارکس همان «Exchange rate » است. تصور کنید که شما ۱۰۰۰۰۰ یورو دارید و می‌خواهید آن را تبدیل به دلار کنید. نرخ تبدیل یورو به دلار در فارکس را ۱٫۱۳ در نظر بگیرید. در مقابل ۱۰۰۰۰۰یورو، مبلغ ۱۱۳۰۰۰ دلار به شما تعلق می‌گیرد.

نحوه معامله در فارکس:

شاید برای‌تان سوال باشد که نرخ برابر ارزها در بازار فارکس به چه معناست؟ بازار فارکس یک بازار پرنوسان و امن است. منظور از امن بودن بازار فارکس این است که شاهد حرکات غیر قابل پیش‌بینی و  دور از تصور در جفت ارزها نخواهید بود. دلیل آن این است که ارزی نداریم که در عرض یک شب نابود شود.

ارز پایه و ارز متقابل در معاملات فارکس چیست؟

هنگامی که قصد معامله در فارکس را دارید، باید یک ارز را با ارز دیگر مقایسه نمایید. برای مثال، یورو را در مقابل دلار مقایسه می‌کنید:

EUR/USD>1.13

یعنی، در ازای یک یورو، یک دلار و سیزده سنت دریافت می‌کنید.

سوالی که پیش می‌آید این است که کدام ارز پایه است و کدام ارز متقابل؟ توجه داشته باشید که ارز اول « Base currency» ، ارز پایه و ارز دوم «quote currency» ، ارز متقابل است. ارز پایه، ارزی است که مبنای آن را یک قرار می‌دهیم.

معامله در فارکس

معامله‌ی جفت ارزها در فارکس:

زمانی که پیش‌بینی می‌کنید که ارز پوند در آینده بالا خواهد رفت و دلار افت می‌کند، با خرید برابری پوند به دلار سود خواهید کرد؛ زیرا، از طرفی پوند رشد خواهد کرد و از طرف دیگر، دلار در روند نزولی قرار خواهد گرفت و برابری پوند به دلار افزایش می‌یابد.

تصور کنید که قصد خرید یک باغ را با سکه طلا دارید که ارز آن ۱۰۰ سکه طلا است. در نتیجه ارزش باغ در برابر سکه برابر با ۱۰۰ است.

Home/ coin>100

در اثر تورم در بازار، قیمت خانه بالا می‌رود و به ۱۵۰ می‌رسد.

Home / coin>150

حالا حالتی را در نظر بگیرید که دلیل مشکلات اقتصادی و سیاسی، ارزش سکه زیاد می‌شود و دارایی‌هایی که مبنی بر سکه هستند ریزش می‌کنند.

Home/coin>70

به طور کلی، معامله جفت ارز‌ها در فارکس یعنی هنگامی که ما جفت ارز یورو به دلار را خریداری می‌کنیم، نسبت به بالا رفتن ارزش یورو و پایین آمدن ارزش دلار مطمئن هستیم. در حقیقت، یورو را می‌خریم و دلار را می‌فروشیم.

معامله‌گران برای معامله در فارکس، جفت ارزهایی را در نظر می‌گیرند که سود زیادی داشته باشد. گاهی ارزهایی را در برابر ارزی دیگر می‌فروشیم گاهی هم ارز‌هایی را در برابر ارزی دیگر خریداری می‌کنیم تا از این معاملات سود کسب نماییم.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش ارز دیجیتال
آموزش ارز دیجیتال

 

انواع جفت ارزها برای معامله در فارکس:

در این بازار با ۱۰۰ها جفت ارز سر و کار دارید و می‌توانید با خرید و فروش آن‌ها سود بدست آورید و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری نمایید. برخی از این جفت ارزها از حجم زیادی برخوردار هستند و برخی دیگر شهرت زیادی دارند.

برای مثال، جفت ارز پوند دلار از شهرت بیشتری نسبت به یوان روبل برخوردار می‌باشد. انواع جفت ارزها را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 •  جفت ارز اصلی.
 • جفت ارز نوظهور.
 • جفت ارز کراس.

 هر یک از جفت ارزها دارای زیر مجموعه‌های بسیاری می‌باشند. حتما از خود می‌پرسید که فرق جفت ارزها با یکدیگر در چیست؟ به طور کلی، جفت ارزهایی که یک طرف آن‌ها  دلار است را جفت ارز اصلی به حساب می‌آوریم؛ زیرا، دلار قوی‌ترین ارز جهان است که نقدشوندگی بالایی دارد.

جفت ارزهای اصلی در زیر جمع آوری شده است:

 • NZD/USD>new Zealand DOLLAR TO USD DOLLAR
 • EUR/ USD> EURO TO USD DOLLAR
 • GBP/USD> POUND TO USD DOLLAR
 • USD/JPY>USD DOLLAR TO Japanese Yen
 • AUD/USD> Australian DOLLAR TO USD DOLLAR
 • USD/CHF>USD DOLLAR TO SWISS FRANK
 • NZD/USD>new Zealand DOLLAR TO USD DOLLAR
 • USD/CAD>USD DOLLAR TO CANADIAN DOLLAR

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش بورس
 آموزش بورس

 

جفت ارز کراس چیست؟

به جفت ارزهایی که دلار آمریکا در آن‌ها وجود ندارد اما همگی جزء ارزهای بزرگ دنیا هستند، جفت ارز کراس می‌گویند. یکی از مشهورترین جفت ارزها‌ی کراس EUR/GBP می‌باشد که نقش پررنگی در بازار اقتصادی ایفا می‌کند.

جفت ارز نوظهور چیست؟

به جفت ارزهایی که کمتر مورد توجه و معامله در فارکس قرار می‌گیرند، جفت ارزهای نوظهور می‌گویند. این ارزها تاثیر زیادی در اقتصاد جهانی ندارند و از حجم کمی در بازار جهانی برخوردار هستند. در حقیقت در دسته ارزهای فرعی قرار می‌گیرند. مانند لیر، روپیه، دینار و… با دلار تشکیل جفت ارز نوظهور می‌دهند.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش فارکس
آموزش فارکس

 

مفهوم حجم معامله در فارکس چیست؟

قبل از خرید هر دارایی باید حجم آن را بررسی نماییم. برای مثال، زمانی که قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را دارید، باید از قبل مشخص کنید که چه حجمی را می‌خواهید خریداری نمایید.

مهم‌ترین جفت ارزهایی که در فارکس معامله می‌شوند، کدامند؟

 • EUR/USD:

یکی از معروف‌ترین و پرحجم‌ترین جفت ارزهایی که در فارکس معامله می‌شود، جفت دلار یورو است که حدود ۲۳ درصد از حجم معامله در فارکس را در بر می‌گیرد.

مطمئنا از این موضوع تعجب نکرده‌اید؛ زیرا، همه‌ی ما می‌دانیم که هردوی این جفت ارزها، مربوط به دو قطب بزرگ اقتصاد دنیا می‌شوند. نکته جالبی که در این زمینه وجود دارد این است که این جفت ارز با حجم معاملات بالایی که دارد، با اسپرد کمی در بازار فارکس معامله می‌شود.

 

 • USD/JPY

دومین جفت ارز معروف و پرطرفداری که در بازار فارکس معامله می‌شود، دلار ین است. این جفت ارز بیش از ۱۸ درصد کل حجم فارکس را تشکیل می‌دهد. یکی از این جفت ارزها، ارز رایج در آمریکا و طرف دیگر آن، معروف‌ترین ارز آسیا قرار دارد.

این جفت ارز نیز مانند جفت ارز یورو دلار از اسپرد کم و نقد شوندگی بالا برخوردار است . معامله‌ای امن به حساب می‌آید.

 

 • GBP/USD

جفت ارز پوند دلار سومین جفت ارز محبوب در معاملات فارکس است که بیش از ۹درصد از حجم فارکس را در بر می‌گیرد.

 

 • AUD/ USD

جفت ارز بعدی که به دلیل صادرات استرالیا محبوب شده است، جفت ارز دلار استرالیا دلار آمریکا است که بیش از ۵ درصد از معاملات بازار جهانی فارکس را تشکیل می‌دهد. نرخ کالا و میزان صادرات استرالیا به طور مستقیم بر روی این جفت ارزها تاثیر می‌گذارد.

 

 • USD/CAD

جفت ارز بعدی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، جفت ارز دلار آمریکا دلار کانادا می‌باشد که پیمان تجاری این دو کشور تاثیر زیادی در حجم معاملات در بازار فارکس دارد. این جفت ارز بیش از ۴ درصد از معامله در فارکس را تشکیل می‌دهد.

معاملات مرتبط به نفت و استراتژی‌های مربوط به آن، نیز تاثیر زیادی در این جفت ارز دارد و با بالا و پایین شدن قیمت نفت، حجم معاملات تغییر خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی : اینکلاسیو فارکس
اینکلاسیو فارکس

 

لغب جفت ارزهای معروف:

 1. USD/CHF>swissie
 2. USD/JPY> gopher
 3. GBP/USD>cable
 4. EUR/USD> fibber
 5. AUD/USD>aussie
 6. USD/CAD>loonie
 7. USD/CHF>swissie
 8. NZD/USD>Kiwi

 

مفهموم اسپرد معامله در فارکس چیست؟

یکی از عباراتی که در بازار جهانی فارکس وجود دارد، اسپرد است که نقش پررنگی در معاملات ایفا می‌کند. تصور کنید که برای مبادله ارز و تبدیل یورو به دلار به صرافی مراجعه کرده‌اید. در صرافی یک تابلو نصب شده است که دو عدد روی آن وجود دارد. هر کدام از این اعداد نشان دهنده چیست؟

برای مثال :

 • قیمت خرید ۱/۳۰۰
 • قیمت فروش۱/۱۳۰۰

همانطور که می‌بینید این دو عدد با یکدیگر اختلافی دارند که به آن اسپرد گفته می‌شود. به طور معمول، اسپرد در بازارهای جهانی به شکل یک عدد مشخص نمایش داده می‌شود.

عوامل موثر ذر اسپرد معامله در فارکس:

 • میزان نقدشوندگی و حجم بازار:

هنگامی که حجم معاملات یک جفت ارز و دارایی زیاد می‌شود، اسپرد و اختلاف میان خرید و فروش به حداقل می‌رسد. همانطور که در بالا هم ذکر شد، جفت ارز دلار و یورو که بیشترین حجم معاملات را دارد از کمترین اسپرد برخوردار است. اسپرد این جفت ارز در حد چند سنت می‌باشد.

حال تصور کنید که یک ارز دیجیتالی و یک سهام با حجم کم را معامله می‌کنید. در این معامله، اختلاف میان خرید و فروش بسیار بیشتر از اسپرد یک سهام محبوب و پرحجم مانند اپل، گوگل و … است.

 

 • میزان نوسانات بازار:

فارکس یک بازار پرنوسان است. گاهی یک اتفاق سیاسی یا اقتصادی باعث ایجاد نوسان در بازا می‌شود. بدین ترتیب، اسپرد معامله در فارکس تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

برای مثال، بازار آمریکا در سال ۲۰۰۸ سقوط کرد؛ اسپرد بازار به طور قابل توجهی بیشتر شد.

 

 • میزان اعتبار دارایی معامله شونده:

هرچه میزان اعتبار دارایی که مورد معامله قرار می‌گیرد بیشتر باشد، اسپرد آن کمتر خواهد بود. در واقع، اسپرد همان هزینه‌ای است که کارگزاری از شما می‌گیرد تا به فرد فروشنده متصل شوید و کالایی که می‌خواهید را خریداری نمایید یا بفروشید.

زمانی که دارایی از اعتبار کافی برخوردار نباشد، کسی مایل به معامله آن نخواهد بود. در نتیجه اسپرد آن افزایش می‌یابد.

 

نحوه کسب موفقیت معامله در فارکس:

جهت کسب موفقیت در بازار فارکس باید یک سری اصول را رعایت نمایید. برای موفقیت در این بازار به مهارت‌های زیر نیاز دارید:

 • انواع روش‌ها و استراتژی‌های معامله.
 • تحلیل تکنیکال.
 • آشنایی با قوانین موفقیت و آشنایی سطحی با روانشناسی.
 • تحلیل فاندامنتال.

انوع روش‌ها و استراتژی‌های معامله:

آشنایی با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال تمام ماجرا نیست. تنها، عاملی برای کسب موفقیت بیشتر است. گاهی شما با استفاده از تحلیل‌ها پیش‌بینی می‌کنید که قیمت طلا ریزش خواهد کرد. اما دست به معامله و میزان دارایی خود نمی‌زنید  و سرمایه‌تان را در بازار طلا نگه می‌دارید.

تحلیل کردن یک کار منطقی و دور از احساس است. در صورتی که معامله کردن کاری آغشته به احساس است. گاهی از روی ترس، هیجان یا حرص دست به معامله می‌زنید. به همین خاطر یاد گرفتن تحلیل از اهمیت زیادی برخوردار است.
گام بعد از تحلیل، استفاده از خروجی تحلیل‌ها است. شما باید بلد باشید که چگونه از تحلیل‌هایتان استفاده کنید.
یک سرمایه‌گذار موفق، قوانینی برای تحلیل‌های خود دارد و طبق یک استراتژی خاص پیش می‌رود. بنابراین، داشتن یک استراتژی منطقی و آشنایی با انواع روش‌های معامله بسیار مهم است. برای مثال، یکی از موضوعاتی که باید بلد باشید، مدیریت سرمایه است.
به طور خلاصه، اگر تحلیل را بلد باشید اما از نحوه مدیریت سرمایه آگاهی ندارید، معامله‌گر موفقی نخواهید شد.

 

تحلیل تکنیکال در فارکس :

در فرآیند تحلیل تکنیکال، نمودارها و روند حرکتی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا به قیمت جدید و آتی دست یابیم. در این تحلیل، فرد به دنبال پیدا کردن الگو و روند اصلی دارایی و بازار است. در این تحلیل، نقاط حساس قیمتی شناسایی خواهد شد و براساس آن، معامله‌گر می‌تواند قیمت‌های مناسب برای خرید و فروش را پیدا کند و سود زیادی کسب کند.

 

تحلیل فاندامنتال در فارکس :

توجه داشته باشید که فاندامنتال، ابزاری برای اندازه‌گیری نبض فارکس است. با استفاده از تحلیل فارکس می‌توانید سودهای زیادی از این بازار کسب کنید. موضوعاتی که در این تحلیل مورد بررسی قرار می‌گیرد شامل نرخ بهره، تاثیر تورم، سیاست‌های مالی و پولی که توسط دولت اجرا می‌شود، میزان ارز موجود در بازار و … می‌شود.

آشنایی با قوانین موفقیت و آشنایی سطحی با روانشناسی:

قبل از ورود به فارکس، بزرگان بازار فارکس را بشناسید و از آن‌ها الگو برداری کنید؛ قوانینی مانند شکیبا بودن، تعیین هدف، برنامه‌ریزی، تجربه گرفتن از شکست‌ها، آموختن از معامله‌گران بزرگ و چندین قوانین دیگر که افراد بزرگی مانند جسی لیورمور، ویلیام دالبرت گن آن را رعایت می‌کنند تا در این بازار بزرگ موفق شوند.

توجه داشته باشید که کنترل نکردن احساسات، یکی از دلایل رایجی است که موجب شکست در بازار فارکس می‌شود. قبل از ورود به این بازار باید یاد بگیرید که قوانینی برای خودتان وضع کنید و تحت هیچ شرایطی آن‌ها را نادیده نگیرید. باید به طور مداوم تلاش کنید و صبور باشید تا به موفقیت برسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا