برنامه نویسی و IT

Git push چیست؟ آموزش Git push به زبان ساده

Git در دنیای برنامه نویسی به عنوان ابزاری مفید برای مدیریت نسخه و همگام‌سازی کدها شناخته می‌شود. یکی از دستورات کلیدی در گیت، git push است که به شما این امکان را فراهم می‌سازد تا تغییرات ایجاد شده در مخزن محلی (Git repository) خود را به مخزن راه دور ، مانند گیت هاب یا گیت‌لب، ارسال کنید. در این مقاله از مکتب خونه، به طور جامع به بررسی اینکه git push چیست خواهیم پرداخت و نحوه عملکرد آن را در Git بررسی خواهیم کرد؛ پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

Git push چیست؟

git push یکی از دستورات Git است که برای ارسال تغییرات ایجاد شده در مخزن محلی شما به مخزن راه دور استفاده می‌شود. این دستور به شما فرصت همکاری با سایر اعضای تیم را عطا می‌کند. همچنین می‌توانید از طریق دستور push نسخه‌های جدید نرم‌افزار را منتشر کرده و از کدهای خود در مخزن راه دور، نسخه پشتیبان تهیه کنید.

آموزش گیت به زبان ساده

 

هنگامی که تغییراتی را در مخزن محلی خود ایجاد می‌کنید، این تغییرات به طور موقت در پوشه .git ذخیره می‌شوند. برای اینکه این تغییرات به طور دائمی ثبت و به اشتراک گذاشته شوند، باید از دستور git push استفاده کنید. پس به طور کلی، فرمان push در گیت، دو کار اصلی ارسال تغییرات پروژه و به‌روزرسانی شاخه‌ها در مخزن راه دور را انجام می‌دهد.

Git push چیست؟نحوه کار دستور git push در گیت

برای استفاده از دستور push در گیت و ارسال پروژه به گیت هاب یا سایر پلتفرم‌ها، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. به مخزن راه دور خود متصل شوید: اولین کار برای اعمال دستور push در گیت هاب، وصل شدن به مخزن ریموت است. این کار را می‌توانید با استفاده از دستور git remote add انجام دهید.
  2. تغییرات خود را به مرحله آماده‌سازی اضافه کنید: از دستور Git add برای اضافه کردن فایل‌های تغییر یافته به مرحله آماده‌سازی استفاده کنید.
  3. تغییرات خود را commit کنید: از دستور git commit برای ثبت تغییرات آماده شده در تاریخچه مخزن محلی خود استفاده کنید.
  4. تغییرات خود را به مخزن راه دور ارسال کنید: از دستور git push برای ارسال تغییرات commit شده به مخزن راه دور استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه: Git fetch چیست؟ آموزش دستور Git fetch به زبان ساده

ساختار کلی دستور Git push

ساختار کلی دستور Git push به صورت زیر است:

git push [remotename] [branchname]

در این command، remotename نام مخزن راه دور شما و branchname نام شاخه‌ای است که می‌خواهید تغییرات را به آن ارسال کنید.

C:\Users\Asus\AppData\Local\Temp\Rar$DIa5392.8333\git push 2.jpg

Pull و push در گیت

دو دستور pull و push در گیت، کاری مشابه یکدیگر را انجام می‌دهند اما نقطه شروع و پایان این فرایند‌ها معکوس یکدیگر است. به عبارتی، Git pull اطلاعات را از مخزن راه دور به مخزن محلی شما منتقل می‌کند، در حالی کهgit push اطلاعات را از مخزن محلی شما به مخزن راه دور ارسال می‌کند. درک صحیح این تفاوت‌ها به شما کمک می‌کند تا از git pull و git push به شکل موثرتری استفاده کنید و انسجام را در هماهنگی‌های پروژه حفظ کنید.

برخی دیگر از مفاهیم مهم در گیت

تا به اینجای مقاله متوجه شدید که git pushچیست و چه نقش پررنگی را در پروژه‌های برنامه‌نویسی ایفا می‌کند. اما لازم است بدانید که علاوه بر git push، انواع مفاهیم و دستورات دیگر در گیت وجود دارند که آشنایی با نقش آن‌ها می‌تواند دید بهتری به شما در حین کار با گیت دهد. این مفاهیم عبارتند از:

  • Git tag چیست: از طریق Git tag می‌توانید یک نام ثابت به یک نقطه خاصی از تاریخچه پروژه‌تان بدهید. معمولا از گیت تگ‌ها برای نشان دادن نسخه‌های مهم و یا انتشارات نرم‌افزار استفاده می‌شود.
  • Git commit چیست: Commit در گیت به مکانی گفته می‌شود که در آن تاریخچه‌ کدهای پروژه ذخیره و ثبت شده است. به کمک commit فهرستی از تمام فایل‌های ویرایش شده را در اختیار دارید و می‌توانید تغییرات را بررسی کنید.
  • Git remote چیست: دستور git remote کمک می‌کند که مخزن خود را به مخزن دیگری (مثلا به مخزنی در Gitlab) متصل کنید.

پیشنهاد مطالعه: Git revert چیست؟ آموزش Git revert به زبان ساده

کلام پایانی

در این مقاله به طور جامع به بررسی اینکه git push چیست پرداختیم. همانطور که خواندید، دستور push در گیت برای ارسال تغییرات ایجاد شده در مخزن محلی به مخزن راه دور، مانند GitHub یا GitLab، استفاده می‌شود. همچنین نحوه کار این دستور و ساختار کلی آن را شرح دادیم. علاوه بر این، به مفاهیم مهم دیگری در گیت مانند Git tag، Git commitو Git remoteاشاره کردیم.

آموزش 0 تا 100 گیت به کمک مکتب خونه

اکنون، دریافتید که Git push چیست و چه نقشی را ایفا می‌کند. به همین خاطر باید بدانید، با توجه به اهمیت بالا نرم‌افزار گیت و دستورات آن، آشنایی با مفاهیم git و یادگیری نحوه کار با این برنامه الزامی برای هر برنامه‌نویس محسوب می‌شود. راه‌های متنوعی نیز برای آموزش گیت وجود دارد اما در این بین، مکتب خونه مجموعه‌ای از بهترین دوره‌های آموزش گیت و آموزش برنامه نویسی را ارائه می‌دهد.

مرجع کامل انواع آموزش برنامه نویسی + اعطای گواهینامه دوره مرتبط

مکتب خونه علاوه بر ارائه خدمات متداول آموزشگاه‌ها، مزیت‌های منحصر به فردی دارد که شامل:

  • امکان رفع اشکال در بین جلسات آموزشی
  • ارائه تمرینات متنوع برای یادگیری و درک هر چه بیشتر مطالب
  • ارائه مدرک معتبر در پایان هر دوره

مطمئن باشید از طریق پیگیری و پشتکار خودتان می‌توانید گیت را در کوتاه‌ترین زمان به آسان‌ترین شکل ممکن بیاموزید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا