C ، C++ و C#برنامه نویسی و IT

برنامه نویس C کیست و چگونه برنامه نویس C شویم

توضیح مختصری درباره برنامه نویس C

تا به حال شده به این موضوع فکر کرده باشید که برنامه نویس C چه کسی است و چطور میشه به یک برنامه نویس C تبدیل شد؟!
اگر شما هم مانند دیگر افراد به این موضوع فکر کرده‌اید و می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توان به یک برنامه نویس C تبدیل شد، پس ما را تا آخر این مقاله دنبال بفرمایید.

 

برنامه نویس C

تبدیل شدن به یک برنامه نویس نیازمند علاقه و انگیزه بسیار زیاد است وقتی شما قدم در راه تبدیل شدن به یک برنامه نویس بر می‌دارید باید با تمام وجود به سمت یادگیری آن حرکت کنید زیرا برنامه‌نویسی در عصر حاضر به یک نیاز تبدیل شده و تمامی کارها و برنامه‌ها وابسته به این نوع برنامه‌نویسان و زبان‌های برنامه‌نویسی است.

توضیح مختصری درباره برنامه نویس C

قبل از اینکه وارد مبحث برنامه نویس C بگذارید کمی در مورد زبان برنامه نویسی C صحبت کنیم. زبان برنامه نویسی C یکی از قدیمی‌ترین، قدرتمندترین زبان‌های برنامه نویسی است که ۵۰ سال قدمت دارد است. بله، درست خواندید ۵۰ سال!!!

به طور کلی برای هر فناوری که به مدت طولانی کار کند و افراد زیادی به سمت آن جذب شوند نوعی موفقیت بزرگ به‌حساب می‌آید. اگر نمی‌دانید، زبان برنامه نویسی C یکی از اولین زبان‌های برنامه‌نویسی عمومی است که توسط دنیس ریچی و کن تامسون در حدود سال ۱۹۶۹ اختراع شد.

کن در حال نوشتن یونیکس بود، یکی دیگر از فناوری‌های قابل دسترسی که ۵۰ سال در همان زمان باقی مانده است. و به یک زبان برنامه‌نویسی نیاز داشت که بتواند انواع کارها را انجام دهد اینگونه شد که زبان برنامه نویسی C بوجود آمد.

زبان برنامه‌نویسی C

بعد از اینکه زبان برنامه نویسی C بوجود آمد پس از آن مدت طولانی روی کار بود و سهم مهمی در ایجاد نرم افزارهای مختلف در سیستم عامل‌ها، سیستم‌های مدیریت پایگاه داده، درایورهای دستگاه، کنسول‌های بازی و … ایفا کرده است.

جذابیت C در ۲ دهه گذشته به دلیل پیشرفت ++Java ،C و Python در توسعه برنامه‌ها، کمی فروکش کرد. با این حال، C هنوز هم برای برنامه‌نویسی تعبیه شده و برای برنامه‌نویسی سطح پایین سیستم بسیار محبوب است.

وقتی C را یاد بگیرید، یاد خواهید گرفت که چگونه حافظه خود را برنامه‌ریزی کنید، می‌فهمید که هنگام خواندن و نوشتن متغیرها چه اتفاقی می‌افتد، آرایه چگونه کار می‌کند و نشانگرها و آدرس‌دهی حافظه (برنامه نویسی C) چگونه کار می‌کند.

مواردی که برایتان از برنامه نویسی C ذکر کردیم ممکن است در زبان‌های برنامه‌نویسی جاوا و پایتون پیدا نکنید، بلکه فقط با C و ++C این موارد را خواهید آموخت.

بهترین دوره‌ها برای تبدیل شدن به برنامه نویس C

همانطور که گفتیم، C یک زبان برنامه‌نویسی قدرتمند و با کاربردهای عمومی است و همچنین شما به راحتی می‌توانید آن را بیاموزید. این زبان برنامه‌نویسی موجب می‌شود که شما راحت‌تر بر روی یک برنامه تسلط داشته باشید و آن را کنترل کنید.

 

زبان برنامه‌نویسی C

 

به طور کلی از زبان برنامه نویسی C بسیار استفاده می‌شود زیرا در بیشتر ساخت نرم افزارهای مختلف نقش مهمی را ایفا می‌کند و باعث راحت‌تر شدن روند ساخت نرم افزار می‌گردد. به عنوان مثال برای نوشتن درایورهای دستگاه‌ها، پردازنده‌ها و میکروکنترلرها بیش از هر زبان دیگری، زبان C مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دوره زبان برنامه نویسی C به گونه‌ای طراحی شده است که هر آنچه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس C مولد نیاز دارید را به شما ارائه می‌دهد.

تسلط بر زبان C (Udemy)

اولین دوره که باید آن را برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس C آموزش ببینید تسلط داشتن بر زبان C (Udemy) می‌باشد. این دوره توسط آکادمی برنامه‌نویسی Tim Buchalka’s Learn و Jason Fedin که البته مربی اصلی C هست، ایجاد شده است.

در این دوره، شما در مورد انواع داده‌ها، اپراتورها ساختارهای کنترل، توابع، آرایه‌ها و حتی اشاره‌گرها، برای تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده موفق C آشنا می‌شوید. البته اگر دوست داشتید می‌توانید این دوره را با کتاب Head First C نوشته دیوید و داون گریفیت برای یادگیری بهتر زبان C ترکیب کنید.

 

Udemy

این دوره نیز برای افرادی است که می‌خواهند با صفر تا صد برنامه نویسی C آشنا شوند. در این دوره شما به راحتی می‌توانید در سیستم عامل‌های ویندوز و مک (Windows and macOS) بدون نگرانی نرم افزارهای مختلف ایجاد کنید.

این دوره توسط Huw Collingbourne ایجاد شده است، وی همچنین نویسنده کتاب‌های Little Book Of C ،The Little Book of Pointer، و The Little Book of Recursion از Bitwise Books است. در این دوره شما با ابزارهای اساسی و ساختار یافته مانند کامپایلر C ،IDE مانند NetBeans و Visual Studio آشنا می‌شوید.

تخصص C (Coursera)

اگر C را به عنوان اولین زبان برنامه‌نویسی خود یاد می‌گیرید، پس این تخصص واقعا می‌تواند به شما کمک زیادی کند. این تخصص توسط دانشگاه دوک ارائه شده است و به شما اصول اساسی برنامه‌نویسی را آموزش می‌دهد.

ویدیو پییشنهادی : آموزش برنامه نویسی C
آموزش برنامه نویسی با زبان C

 
ضمناً اگر تخصص و گواهینامه‌های Coursera را مفید می‌دانید، پیشنهاد می‌کنیم به Coursera Plus بپیوندید. یک طرح اشتراک عالی از Coursera که به شما امکان دسترسی نامحدود به محبوب‌ترین دوره‌ها، تخصص‌ها و … را می‌دهد.

FreeCodeCamp

این دوره نیز کاملا رایگان است و شما می‌توانید با مراجعه به بزرگترین شبکه اشتراک‌گذاری (Youtube) به این دوره‌ی آموزشی دسترسی پیدا کنید. این دوره نیز به شما در مورد مفاهیم ابتدایی و اصلی زبان برنامه نویسی C آموزش می‌دهد.

یادگیری C از Scratch

این یک دوره رایگان برای یادگیری زبان C از ابتدا است و توسط بنیانگذار و نویسنده بزرگ، مربی، Fahim Ul Haq، که یک برنامه نویس C++ / C است و در غول‌های فناوری مانند Microsoft کار می‌کند، تدریس می‌شود.

 

برنامه‌نویسی پیشرفته C آموزش (LinkedIn)

 

این دوره مفاهیم اساسی برنامه‌نویسی را از ابتدا مانند انواع داده‌ها، جریان کنترل، توابع، ورودی / خروجی، حافظه، تدوین، اشکال‌زدایی و سایر موضوعات پیشرفته به صورت جامع و در عین حال مختصر، به شما می‌آموزد.

برنامه‌نویسی پیشرفته C آموزش (LinkedIn)

این یک دوره پیشرفته PRogramming C برای افرادی است که از قبل با C و به طور کلی برنامه‌نویسی آشنا هستند. در این دوره، دان گوکین (Dan Gookin) نکاتی را برای کمک به شما در افزایش مهارت‌های برنامه ‌نویسی C ارائه می‌دهد.

حقایقی در مورد زبان برنامه نویسی C

بگذارید کمی در رابطه با حقایق زبان برنامه نویسی C سخن بگوییم که عبارتند از:

  • C برای نوشتن یک سیستم عامل به نام UNIX اختراع شد.
  • C جانشین زبان B است که در اوایل دهه ۱۹۷۰ معرفی شد.
  • این زبان در سال ۱۹۸۸ توسط موسسه ملی استاندارد آمریکا (ANSI) به رسمیت شناخته شد.
  • سیستم عامل UNIX کاملاً به زبان C نوشته شده است.
  • امروزه C پرکاربردترین و محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی سیستم است.
  • بیشترین نرم افزارهای پیشرفته با استفاده از C اجرا شده‌اند.

کلام آخر

با تشکر برای مطالعه این مقاله تاکنون. امید است این مقاله (برنامه نویس C) برایتان مفید واقع گردیده باشد. لازم به ذکر است که شما می‌توانید با مراجعه به سایت مکتب‌خونه به دوره‌های آموزشی C++/C بپیوندید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا