اکسل

نحوه ساخت چک لیست در اکسل

نحوه ساخت چک لیست در اکسل

چک لیست روش خوبی برای پیگیری وظایف یا فرآیندها است. ما به شما ساخت چک لیست در اکسل را در این مطلب از مجله علمی آموزشی مکتبب خونه، نشان خواهیم داد تا بتوانید برای انجام کارهای خود در اکسل چک لیست درست کنید. شما می توانید در مایکروسافت اکسل به راحتی چک لیست ایجاد کرده و استفاده کنید. چک لیست راه خوبی برای پیگیری کارهایی است که هنوز باید در اکسل انجام دهید.

ویدئو پیشنهادی :  آفیس
آفیس

 

 نحوه ایجاد چک لیست در اکسل

برای ساخت چک لیست در اکسل، باید مراحل ساده زیر را انجام بدهید.

  1. برگه Developer را فعال کنید.
  2. موارد چک لیست را در اکسل خود وارد کنید.
  3. چک باکس ها و قالب بندی پیشرفته را اضافه کنید.

نحوه ایجاد چک لیست در اکسل

اگر فایل اکسلی را برای اشتراک‌گذاری با دیگران یا صرفاً برای خود می‌سازید، استفاده از یک چک لیست می‌تواند ورود داده‌ها را در مایکروسافت اکسل آسان کند. در این آموزش اکسل، نحوه ایجاد یک چک لیست در اکسل را مشاهده می کنید.

چک لیستبه طور کلی برای بررسی اقلام گوناگون، محصولات یک شرکت، لیست سفر، صورتحساب های ماهانه یا پیگیری بسیاری وظایف دیگر، استفاده می شود. با یک چک باکس ساده، می توانید یک چک لیست برای هر چیزی که در اکسل دوست دارید ایجاد کنید.

۱٫ به تب Developer دسترسی پیدا کنید

قبل از اینکه بتوانید از چک باکس در Microsoft Excel استفاده کنید، باید مطمئن شوید به برگه Developer در اکسل، دسترسی دارید. اگر این برگه را در بالای اکسل نمی بینید، اضافه کردن آن فقط یک دقیقه طول می کشد. در هر نقطه از نوار اکسل خود کلیک راست کرده و از لیست کشویی “Customize the Ribbon” را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از مسیر File > Options > Customize Ribbon  استفاده کنید.

 

مقاله پیشنهادی : دنباله در اکسل
دنباله در اکسل

 

به تب Developer دسترسی پیدا کنید

در سمت راست پنجره، در قسمت «Customize the Ribbon»، مطمئن شوید که «Main Tabs» انتخاب شده است. سپس در لیست زیر آن، کادر کنار گزینه “Developer” را علامت بزنید.

به تب Developer دسترسی پیدا کنید

روی “OK” کلیک کنید و سپس پنجره Excel Options را ببندید.

۲٫ لیست موارد خود را در اکسل اضافه کنید

برای ایجاد چک لیست، اضافه کردن موارد لیست الزامی است. حتی اگر همیشه می‌توانید موارد را بعداً اضافه یا حذف کنید، این به شما دید بهتری می‌دهد که چک باکس‌های خود را اضافه کنید و حتی می توانید ردیف یا سرصفحه ستونی را که نیاز دارید نیز اضافه کنید.

لیست موارد خود را در اکسل اضافه کنید

۳٫  برای موارد فهرست خود چک باکس ها را اضافه کنید

بخش عمل یک چک لیست چک باکس است و اینجاست که تب Developer وارد عمل می شود. پس حتما آن تب را انتخاب کنید، به یک مورد در لیست خود بروید و روی سلول کنار آن جایی که می‌خواهید چک باکس داشته باشید کلیک کنید. در بخش «کنترل‌ها» یا همان controls ، روی دکمه «Insert» کلیک کنید. سپس گزینه “Checkbox” را در قسمت “Form Controls” انتخاب کنید.

برای موارد فهرست خود چک باکس ها را اضافه کنید

سپس می‌بینید که مکان‌نمایتان به حالت متقاطع (مانند علامت مثبت) تغییر می‌کند.

برای موارد فهرست خود چک باکس ها را اضافه کنید

به طور پیش فرض، چک باکس دارای برچسبی است که برای چک لیست اولیه نیازی به آن ندارید. آن متن را انتخاب کنید و کلید “Backspace” یا “Delete” را بزنید. سپس می توانید کنترل چک باکس را انتخاب کنید و گوشه آن را بکشید تا در صورت نیاز اندازه آن را تغییر دهید.

برای موارد فهرست خود چک باکس ها را اضافه کنید

۴٫ چک باکس های خود را قالب بندی کنید

پس از وارد کردن یک چک باکس، در صورت تمایل می توانید تغییراتی در ظاهر آن ایجاد کنید. برای این کار، روی کنترل چک باکس کلیک راست کنید. مطمئن شوید که روی کنترل واقعی کلیک راست کرده اید نه سلول حاوی آن. سپس از منوی میانبر ظاهر شده، گزینه “کنترل فرمت” را انتخاب کنید.

چک باکس های خود را قالب بندی کنید

برگه‌های «Colors and Lines» و «Size» را می‌بینید که به آسانی برای رنگ‌آمیزی خطوط، اضافه کردن رنگ، مقیاس‌بندی کادر انتخاب و قفل کردن نسبت تصویر به شما کمک می کنند. پس از انجام تغییرات، حتماً روی «OK» کلیک کنید.

چک باکس های خود را قالب بندی کنید

۵٫  مقادیر چک باکس و پیوندهای سلولی

برگه دیگری که ممکن است بخواهید با آن کار کنید، تب “کنترل” است. این به شما امکان می دهد تا مقدار را تنظیم کنید و در صورت لزوم یک پیوند سلولی اضافه کرده و سایه سه بعدی اعمال کنید.

۶٫ مقادیر چک باکس

به‌طور پیش‌فرض، وقتی یک چک باکس را وارد می‌کنید، علامت آن برداشته می‌شود. بسته به نوع چک لیستی که ایجاد می کنید، ممکن است بخواهید به جای آن، کادرها به طور پیش فرض علامت گذاری شوند. این حالت کاربر را مجبور می کند تا تیک مواردی را که نمی خواهد بردارد. برای انجام این کار، در قسمت “Value” در تب Control، “Checked” را علامت زده و روی “OK” کلیک کنید.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش اکسل
آموزش اکسل

 

مقادیر چک باکس

۷٫  پیوندهای سلولی

اگر قصد دارید در چک لیست خود با فرمول های اکسل نیز کار کنید، باید از “Cell Link” در برگه “Control” استفاده کنید. هنگامی که یک سلول را در این کادر وارد می کنید، یک مقدار True یا False بر اساس کادری که علامت زده شده، نمایش می دهد.

فرض کنید چک لیست شما دارای ۲۵ مورد است و قصد دارید از تابع COUNTIF اکسل برای مشاهده تعداد موارد بررسی شده استفاده کنید. در این صورت، شما می توانید فرمول خود را بر اساس مقادیر True و False مرتبط با کادرهای علامت دار و بدون علامت قرار دهید. برای استفاده از “پیوند سلول”، کافی است مرجع سلول را در کادر تایپ کنید یا روی سلول در اکسل خود کلیک کنید تا به طور خودکار آن را پر کنید.

پیوندهای سلولی

۸٫  چک باکس های باقیمانده را اضافه کنید

مراحل بالا را برای افزودن چک باکس به موارد باقیمانده لیست دنبال کنید.  یک راه سریع‌تر کپی کردن برای تکمیل چک باکس‌ها در سلول‌های دیگر است. برای استفاده از تکمیل خودکار، مکان نمای خود را در گوشه سمت راست پایین سلول حاوی کادر انتخاب قرار دهید. هنگامی که Fill Handle علامت بعلاوه را نشان داد، آن را برای پر کردن سلول های دیگر به پایین بکشید و رها کنید.

 

مقاله پیشنهادی : محاسبات ماتریسی در اکسل
محاسبات ماتریسی در اکسل

 

چک باکس های باقیمانده را اضافه کنید

شما با شرکت در دوره اکسل مجله علمی آموزشی مکتب خونه، می توانید آموزش اکسل را از صفر تا صد، مطابق با استانداردهای روز دنیا یاد بگیرید و در اخذ فرصت های شغلی مرتبط، موفق باشید.

 

 

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا