مقالات دیجیتال مارکتینگ

چگونه از گوگل ادوردز استفاده کنیم؟

در این مقاله قصد داریم تا نحوه استفاده از گوگل ادوردز را به طور مختصر شرح بدهیم و با کاربردها و دلایل استفاده از گوگل ادوردز آشنا شویم. اما پیش از آن لازم است تا با تفاوت بین گوگل ادوردز و گوگل‌ادز آشنا شویم. گوگل ادوردز نام قبلی گوگل‌ادز بوده است و گوگل پس از اعمال تغییراتی در مدل کسب و کاری خود نام گوگل‌ادز را جایگزین گوگل ادوردز کرد.

از آنجایی که در گذشته تبلیغات گوگل تنها به صورت ادوردز بود و امکان تبلیغات به صورت بنر در آن وجود نداشت، نام گوگل ادوردز را برای آن انتخاب کردند که بعدها با اضافه شدن امکان تبلیغ به صورت بنری، نام آن به گوگل‌ادز تغییر پیدا کرد.

ویدئو پیشنهادی :  دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ

 

نحوه استفاده از گوگل ادز

چرا باید از گوگل‌ادز استفاده کنیم؟

شاید برای خیلی از کسب و کارها، تبلیغات گوگل ادوردز باکیفیت‌ترین و بهترین نوع تبلیغات باشد و حتی در شرایطی که قیمت دلار به طور سرسام آوری بالا رفته و به دلیل تحریم‌ها استفاده از پنل گوگل‌ادز با دشواری مواجه شده، هنوز هم شرکت‌ها استفاده از تبلیغات گوگل را بخش مهمی از هزینه‌ی مارکتینگ خود قرار می‌دهند و استفاده از گوگل ادوردز را به استفاده از ادنتورک‌های داخلی ارجحیت می‌دهند.

اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ مگر نه اینکه اکثر فضاهای تبلیغاتی وبسایت‌های داخلی در اختیار ادنتوورک‌های داخلی است؟ دلایل استفاده از گوگل ادووردز کم نیستند، اما دو تا از این دلایل به بقیه ارجحیت دارند. یکی اینکه سیستم ماشین لرنینگ و هوش مصنوعی در گوگل بسیار قوی‌تر است و از آنجایی که با استفاده از سرویس‌های دیگر گوگل، دریایی از اطلاعات وجود دارد استفاده از گوگل می‌تواند جذابیت بالایی داشته باشد.

ویدئو پیشنهادی : گوگل ادز
گوگل ادز

 

دلیل دوم و مهم‌تر استفاده از گوگل‌ادز، ادوردز است. پر استفاده‌ترین موتور جست و جو در دنیا گوگل بوده و روزانه تعداد بیشماری سرچ در این موتور جست و جو انجام می‌شود. شما با استفاده گوگل ادوردز می‌توانید افرادی را که به دنبال محصولی مشابه محصول شما می‌گردند را روانه‌ی سایت خود کنید که این از دو جنبه اهمیت دارد جنبه‌ی اول آن این است که شما تبلیغتان را دقیقا به کسی که به شما نیاز دارد نشان می‌دهید و از طرف دیگر، با هزینه‌ای اندک، کسانی که در سرچ گوگل از شما جایگاه بهتری دارند را پایین کشیده و می‌توانید خودتان را در جایگاه نخست قرار دهید.

نحوه استفاده از گوگل ادز

اولین گام در نحوه استفاده از گوگل ادوردز

اولین گام در نحوه استفاده از گوگل ادوردز در یک کسب و کار آنلاین این است که بدانیم که چرا باید از گوگل‌ادز استفاده کنیم. آیا کسب و کار ما به این نوع از تبلیغ نیاز دارد یا خیر؟ خیلی از کسب و کارها هستند که بدون داشتن آگاهی از دلایل استفاده از گوگل ادوردز و نحوه استفاده از گوگل‌ادز، به این کار اهتمام می‌ورزند و بدون اینکه برایشان آورده‌ای داشته باشد بودجه‌ی خود را از دست می‌دهند و یا شاید حتی شرایطی باشد که اگر روی بعضی از کلمات تبلیغی انجام نشود نتیجه‌ای متفاوت از حالتی که روی آن کلمات تبلیغی صورت گیرد، حادث نشود. در واقع تبلیغ کردن و یا تبلیغ نکردن روی بعضی از کلمات نتیجه‌ای یکسان دارد.

بحث بهینه‌سازی موتورهای جست و جو (سئو) و نحوه‌ استفاده از گوگل‌ادز ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر دارند. در اغلب اوقات گوگل‌ادز به عنوان مکملی برای سئو به کار می‌رود. در کلماتی که سرچ آن‌ها برای یک کسب و کار اهمیت دارد و جایگاه این کلمات در سرچ گوگل به طور طبیعی بالا نیست، بر اساس استراتژی آن کسب و کار کلمات اولویت‌بندی می‌شوند و از طریق گوگل ادوردز بر روی این کلمات تبلیغ رفته می‌شود.

لازم به ذکر است که از طریق پنل گوگل ادوردز بر روی موتورهای جست و جوی دیگری که با گوگل قرارداد دارند مثل Ask.com نیز امکان تبلیغ کردن وجود دارد.

دومین گام در نحوه استفاده از گوگل‌ادز

کیوورد ریسرچ را می‌توان دومین مرحله از نحوه استفاده از گوگل‌ادز قلمداد کرد که البته این مرحله با چیدن استراتژی سئو می‌توانند در کنار یکدیگر انجام شوند. برای انجام کیوورد ریسرچ باید مجموعه‌ای از کلمات پر اهمیت برای کسب و کار را گردآوری کرد.

این مجموعه کلمات می‌توانند از طریق پیشنهادات گوگل، گوگل ترندز، پیشنهادات مدیر آن کسب و کار، تحلیل رقبا و تحلیل دیتای همان کسب و کار گردآوری شوند. تا این مرحله گردآوری کلمات برای چیدن استراتژی ادوردز و سئو تقریبا یکسان بود، اما بعد از این مرحله اولویت‌بندی کلمات برای سئو و ادوردز شرایط متفاوتی را از یکدیگر تجربه خواهند کرد. برای انتخاب کلمات کلیدی ادوردز باید کلماتی که از لحاظ سئو رسیدن به جایگاه‌های بالاتر سخت است ولی دیگر کسب و کارها بر روی آن‌ها کاری انجام نداده‌اند اولویت دارد.

یعنی شما اگر بخواهید با سرچ یک کلمه کلیدی از طریق بهینه‌سازی موتورهای جست و جو به جایگاه اول برسید شاید ۱ سال زمان ببرد و هزینه‌ی زیادی را نیز متقبل شوید، استفاده از گوگل‌ادز می‌تواند انتخاب بهتری باشد. اما اگر رسیدن به جایگاه‌های بالاتر سختی زیادی نداشته باشد، این کلمه می‌تواند برای بهینه‌سازی موتورهای جست و جو انتخاب بهتری باشد.

ویدیو پیشنهادی :آموزش بازاریابی محتوایی
آموزش بازاریابی محتوایی

 

نحوه استفاده از گوگل ادز

حالت دیگری وجود دارد رقبای شما نیز در حال انجام تبلیغات بر روی کلمات دلخواه شما هستند. در این حالت باید تحلیل شود که رقابت با کسب و کارهای دیگر بر روی آن کلمه هزینه دارد یا فایده و پس از تحلیل شرایط برای آن کلمه استراتژی چید.

در این حالت حتما باید نقطه‌ی بهینه‌ پیدا شود و همچنین با احتیاط برای تبلیغ رفتن بر روی کلمات عمل کرد چرا که هر لحظه ممکن است شرایط از حالت بهینه خارج شود.

مثلا فرض کنید که بر روی کلمه‌ی مد نظر شما سه کسب و کار مختلف در حال تبلیغ کردن هستند، شما با در نظر گرفتن شرایط موجود به این نتیجه رسیده‌اید که اگر شما نیز بخواهید بر روی این کلمه تبلیغ کنید، قرار گرفتن در جایگاه دوم با هزینه‌ی x برای هر کلیک برای شما نقطه‌ی بهینه است.

پس از شروع تبلیغات شما باید حواستان باشد که ممکن است هر کدام از دو کسب و کار دیگر که برای هر کلیک این کلمه مبلغی کمتر از x انتخاب کرده بودند، مبلغ پیشنهادی (bid) خود را ارتقا دهند و تبلیغ شما از حالت بهینه خارج شود.

در نتیجه دائما باید شرایط موجود را بررسی کرده و حواستان باشد که این کلمات از حالت بهینه خارج نشوند.

در نحوه استفاده از گوگل ادوردز هیچ منعی برای تبلیغ بر روی نام رقبای شما وجود ندارد و رقبای شما نیز هیچ منعی برای رفتن تبلیغ بر روی نام تجاری شما ندارند.

در واقع هر موقع که شما بخواهید می‌توانید بر روی نام رقیبتان تبلیغ بروید تا هرکس در گوگل اسم برند رقیب را سرچ کرد اول لینک شما را مشاهده کند. مثلا شیائومی این استراتژی را برگزیند که هرکس سامسونگ را سرچ کرد ابتدا نام شیائومی را مشاهده کند. این استراتژی هرچند می‌تواند اثربخش باشد، اما در عین حال خطرناک نیز هست. چرا که ممکن است همان رقیبتان نیز بر روی اسم برند شما تبلیغ برود.

سومین گام در نحوه استفاده از گوگل ادوردز

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های رقابتی گوگل‌ادز نسبت به ادنتوورک‌های ایرانی و دیگر ادنتوورک‌های خارجی، سیستم ماشین لرنینگ قدرتمند و امکان کدنویسی در آن است.

بر فرض مثال سایت آمازون میلیون‌ها محصول مختلف در سایت خود وجود دارد و منطقی نیست که برای نظارت بر روی تبلیغاتی که می‌کند، هزاران نفر را استخدام کند.

شما این امکان را دارید تا از سیستم هوش مصنوعی گوگل‌ادز استفاده کنید تا بتوانید روی کلمات بیشتری تبلیغ بروید و در عین حال هیچ‌کدام نیز از حالت بهینه خارج نشوند.

چهارمین گام در نحوه استفاده از گوگل‌ادز

استفاده از تبلیغات گوگل‌ادز نیازمند نظارت دائمی و مستمر است. چرا که اکثر کسب و کارها ممکن است استراتژی خود را در طول زمان تغییر بدهند و همچنین تبلیغ بر روی کلمات ممکن است از حالت بهینه خارج شود. برای رسیدن به این مقصود، لازم است تا به صورت مستمر بر روی تبلیغات نظارت شود و اولویت تبلیغ بر روی کلمات را تغییر داد.

آخرین گام در نحوه استفاده از تبلیغات گوگل

گوگل ادوردز منحصر به تبلیغ بر روی کلمات نیست و دیسپلی‌اد نیز بخش مهمی از تبلیغات گوگل را تشکیل می‌دهد. شما می‌توانید از فضاهای مختلفی که در اختیار گوگل قرار دارد استفاده کنید و بنرهای مد نظر خودتان را به کاربران نشان دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا