برنامه نویسی و ITمدیریت

استعلام مدرک ICDL – راهنمای استعلام آی سی دی ال

استعلام مدرک ICDL یک قابلیت مهم است که نشان‌دهنده‌ی اعتبار آن خواهد بود. بعد از گذراندن دوره‌ی آموزش ICDL، شرکت در آزمون‌های تئوری و عملی و کسب نمره‌ی قبولی، گواهینامه‌ی ICDL قابل دریافت است. برای این منظور می‌بایست در ابتدا کد استعلام را بگیرید. چگونگی انجام این کار را در این مطلب شرح داده‌ایم.

مدرک Icdl چیست؟

Icdl سرواژه‌ی عبارت International Computer Driving License به معنای مدرک بین‌المللی کاربری کامپیوتر است. آی سی دی ال مدرکی است که در ازای دانش و سواد رایانه‌ای در مهارت‌های هفتگانه دریافت می‌شود.

مرجع کامل و جامع آموزش تخصصی ICDL

 

این مدرک هم به لحاظ مهارت‌های کاربردی رایانه‌ای و هم از نظر اعتباری که در جامعه‌ی بین المللی دارد، مفید و مهم شناخته می‌شود. به همین دلیل نیز بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، برای استخدام نیروی حرفه‌ای خود، این مدرک را طلب می‌کنند.

چرا باید برای دریافت مدرک آی سی دی ال اقدام کنیم؟

مدرک Icdl کاربردهای زیادی دارد. در فهرست زیر برخی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و کاربردهای این مدرک نوشته شده است که می‌تواند انگیزه‌ی شما از دریافت آن باشد.

 • مدارک فنی و حرفه‌ای در سراسر ایران و در ۱۸۱ کشور دیگر مورد تأیید است.
 • گواهینامه و مدرک Icdl فنی و حرفه‌ای، قابلیت استعلام دارد.
 • گواهینامه Icdl فنی و حرفه ای، قابلیت و ارزش ترجمه به صورت رسمی را دارد.
 • مهارت‌های Icdl جزو مهارت‌های ضروری و کاربردی رایانه به‌حساب می‌آید.
 • مدرک Icdl برای استخدامی شرکت‌های دولتی و خصوصی مورد تقاضا است.
 • داشتن کارت مهارت Icdl برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور، اهمیت دارد.
 • مهارت‌های هفت گانه‌ی آی سی دی ال، برای امور تحصیلی دانشجویان و دانش‌آموزان، کارهای روزمره، فریلنسرها و غیره کاربرد دارد.
 • داشتن مهارت‌های ICDL نقش مؤثری در صرفه‌جویی زمانی خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با مهارت های هفتگانه ICDL + منابع یادگیری این مهارت‌ها

چطور مدرک ICDL بگیریم؟

برای گرفتن مدرک ICDL، ضروری است تا ابتدا در دوره‌ی آموزشی و آزمون سازمان فنی و حرفه‌ای شرکت کنید. البته شما می‌توانید برای آموزش‌های مربوط به Icdl، از دورهٔ icdl غیر از دوره‌های فنی و حرفه‌ای استفاده کنید و چنانچه به سطح مورد نظر رسیدید، برای شرکت در آزمون اقدام نمایید.

بعد از اتمام آموزش، شما برای آزمون معرفی می‌شوید. این آزمون در طی دو مرحله و به‌صورت کتبی و عملی اخذ می‌شود. ابتدا آزمون کتبی برگزار می‌شود. برای شرکت در آزمون عملی، ضروری است تا نمره‌ی ۵۰ را در آزمون کتبی اخذ کرده باشید. در صورتی که موفق به دریافت نمره‌ی قبولی در آزمون عملی نیز شوید، بعد از مدتی مدرک ICDL برایتان صادر خواهد شد.

استعلام یعنی چه؟

واژه‌ی استعلام به فرآیندی اطلاق می‌شود که با هدف افزایش دانش، حل مسأله و رفع شک انجام خواهد شد. وقتی از استعلام یک مدرک خاص صحبت می‌کنیم، منظورمان فرآیندی است که اثبات می‌کند مدرک حقیقی بوده و اطلاعات صاحب مدرک را نشان خواهد داد.

چرا باید استعلام بگیریم؟

همان‌طور که در تعریف استعلام ذکر کردیم، استعلام گرفتن می‌تواند اعتبار مدرک را مشخص کند. این موضوع هم برای صاحب مدرک و هم برای استخدام کننده حائز اهمیت است. چراکه با داشتن کد استعلام، فرد می‌تواند نسبت به اعتبار و صحت مدرک مورد نظر، دست یابد.

استعلام مدرک فنی حرفه ای

مدرک آی سی دی ال فنی و حرفه‌ای به‌صورت الکترونیکی صادر می‌شود. برای گرفتن این مدرک، ضروری است تا در ابتدا هزینه‌ی آن را به‌صورت آنلاین پرداخت کرده و سپس از قسمت استعلام مدرک در سایت فنی و حرفه‌ای، مدرک را مشاهده و پرینت آن را تهیه کنید.

به‌طور کلی برای استعلام گواهینامه مهارت در پورتال فنی و حرفه‌ای نیاز است تا کد ملی را داشته و هزینه‌ی مربوط به مدرک را واریز کنید. در ادامه‌ی مطلب، مراحل دقیق برای استعلام کارت مهارت با کد ملی برای مدرک ICDL شرح داده می‌شود.

نحوه‌ی دریافت کد استعلام مدرک ICDL

برای استعلام مدرک آی سی دی ال، نیاز است تا کد استعلام را دریافت کنید. برای این منظور، از دستورالعمل زیر استفاده کنید.

دوره آموزش جامع ای سی دی ال از مبتدی تا پیشرفته

 

 • ابتدا وارد پورتال سازمان فنی و حرفه‌ای (به آدرس https://portaltvto.com/) شوید.
 • به منوی خدمات بروید.
 • از این منو، گزینه‌ی پرداخت هزینه‌ی صدور گواهینامه را انتخاب کنید. نحوه‌ی دریافت کد استعلام مدرک ICDL
 • با تکمیل اطلاعات فرم در صفحه‌ی هدایت شده، می‌توانید مبلغ لازم برای صدور گواهینامه را پرداخت نمایید.
 • با پرداخت موفق، کد استعلام برای گواهینامه‌ی مورد نظر به شما نشان داده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: معرفی چند کتاب آموزش ICDL برای آمادگی آزمون

نحوه‌ی استعلام مدرک ICDL با کد استعلام

اکنون که کد استعلام را دریافت کرده‌اید، می‌توانید برای استعلام گواهینامه آی سی دی ال خود اقدام کنید. استعلام مدرک icdl با کد ملی و کد استعلام انجام می‌شود. برای این منظور، طبق دستورالعمل زیر عمل کنید.

 • به وب سایت پورتال فنی و حرفه‌ای بروید.
 • از منوی خدمات، گزینه‌ی استعلام گواهینامه را انتخاب کنید. نحوه‌ی استعلام مدرک ICDL با کد استعلام
 • در صفحه‌ی باز شده، کد ملی و کد استعلام مدرک (که در مرحله‌ی قبلی دریافت کرده‌اید) را وارد کنید.
 • اکنون روی دکمه‌ی جست‌وجو کلیک کنید تا مدرک مورد نظر به شما نشان داده شود.
 • شما می‌توانید فایل مدرک را ذخیره کرده و یا از آن پرینت تهیه کنید.

هزینه‌ی صدور مدرک فنی و حرفه ای icdl

همان‌طور که بیا کردیم، برای دریافت کد استعلام مدرک آی سی دی ال، نیاز است تا وجه آن پرداخت شود. این مبلغ بالا نیست. برای اطلاع از این نرخ، به وب سایت فنی و حرفه‌ای مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه: آزمون icdl آنلاین – راهنمای امتحان آی سی دی ال آنلاین

اعتبار مدرک آی سی دی ال

مدرک آی سی دی ال از اعتبار ساقط نمی‌شود و شما به‌طور همیشگی از آن بهره‌مند خواهید بود. البته با توجه به رشد سریع در حوزه‌ی نرم افزار و کامپیوتر، پیشنهاد می‌کنیم تا دوره‌های به‌روز و جدید رایانه را مشاهده کنید.

آموزش ICDL در مکتب خونه

برای این‌که مدرک ICDL را داشته باشید، ضروری است تا در مهارت‌های هفتگانه‌ی کامپیوتر، تسلط خوبی داشته باشید. آموزش مهارت‌های هفتگانه‌ی کامپیوتری می‌تواند با مطالعه‌ی جزوات و کتاب‌های کامپیوتر یا شرکت در دوره‌های آموزشی آنلاین و حضوری انجام شود. شما می‌توانید بهترین و کامل‌ترین آموزش‌های این حوزه را در وب سایت مکتب خونه بیابید. آموزش ICDL مکتب خونه به شما کمک می‌کند تا در برنامه‌ی زمانی دلخواه خود، تمام مهارت‌های کاربردی رایانه را به‌طور کامل و عملی، بیاموزید.

مرجع کامل و تخصصی آموزش ورد از صفر

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا