برنامه نویسی و ITمدیریت

آشنایی با مهارت های هفتگانه ICDL + منابع یادگیری این مهارت‌ها

سواد دیجیتال، یکی از ضرورت‌های اساسی و بنیادین زندگی امروز است. کسی که سواد دیجیتال نداشته باشد، واقعاً در بسیاری از زمینه‌ها به مشکل می‌خورد؛ چون امروزه با سواد دیجیتال، می‌توان کارهای مختلف زندگی (از پرداخت قبوض گرفته تا خرید منزل) را خیلی راحت‌تر انجام داد. یکی از نمونه‌های آشکار سواد دیجیتال در دنیای امروز، بلد بودن مهارت های هفتگانه ICDL است. بلد بودن این مهارت‌ها باعث بهبود وضعیت تحصیلی و شغلی افراد می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند که در آزمون‌های استخدامی و امور کاری، عملکرد خیلی بهتر و نوآورانه‌تری به نمایش بگذارند.

در این مقاله تصمیم داریم با مهارت های هفتگانه icdl آشنا شویم و راهکاری برای آموزش و یادگیری آن‌ها پیشنهاد دهیم. در صورتی که شما هم به فراگیری این مهارت‌های ضروری علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌شود که دقایقی از وقت ارزشمند خود را صرف مطالعه این مقاله کنید.

ICDL چیست و مخفف چه کلماتی است؟

واژه «ICDL» در واقع مخفف «International Computer Driving License» و به معنای «گواهینامه بین‌المللی کاربری کامپیوتر» یا «گواهینامه بین‌المللی مهارت کار با کامپیوتر» است. در کشورهای اروپایی، ICDL به کلمه «ECDL» تبدیل شده است که مخفف «European Computer Driving License» و به معنای گواهینامه اروپایی کاربری کامپیوتر است.

مرجع کامل و جامع آموزش تخصصی ICDL

 

کسانی که می‌خواهند مدرک ICDL را دریافت کنند، باید مهارت های کامپیوتری ICDL را بیاموزند. مهارت های ICDL در واقع 7 مهارت است که در ادامه به صورت مختصر و مفید به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. در واقع برای دریافت گواهی مهارت های هفتگانه icdl لازم است مهارت‌های زیر را به‌خوبی بیاموزید:

  • مفاهیم پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات
  • استفاده از کامپیوتر و مدیریت فایل‌ها در ویندوز (مهارت کار با ویندوز)
  • مهارت کار با ورد (Word)
  • مهارت کار با اکسل (Excel)
  • مهارت کار با اکسس (Access)
  • مهارت کار با پاورپوینت (PowerPoint)
  • مهارت کار با اینترنت و پست الکترونیک

در ادامه این مقاله تصمیم داریم با مهارت های هفتگانه ICDL آشنا شویم و راهکاری برای تسلط بر هر کدام از این مهارت‌ها پیشنهاد دهیم.

مهارت اول: مفاهیم پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات

نخستین مهارت از مهارت های هفتگانه آی سی دی ال، درک مفاهیم پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. مفاهیم اولیه سخت‌افزار، درگاه‌های ورودی و خروجی و انواع ابزارهای ورودی و خروجی، نحوه عملکرد کامپیوتر، حافظه و ذخیره‌سازی آن و مفاهیم اولیه نرم‌افزار و سیستم عامل، چند مورد از مفاهیم اولیه‌ای است که در این بخش از دوره‌های آموزش ICDL بیان می‌شود. البته اگر عبارت «مهارت های هفتگانه icdl pdf» را در گوگل جستجو کنید، فایل‌هایی در اختیارتان قرار می‌گیرد که با مطالعه آن‌ها هم می‌توانید مبانی فناوری اطلاعات و ارتباطات را بیاموزید.

با شرکت در یک دوره تخصصی آموزش مهارت‌های ICDL می‌توانید مسائلی مثل مجوز سایت، حفاظت و امنیت داده‌ها را درک کنید و با انواع شبکه، اینترنت، اینترانت و اکسترانت و انجمن‌های مجازی و سلامتی و محیط آشنا شوید. مجموعه مکتب‌خونه، یک دوره آموزش جامع ICDL دارد که در آن، تمامی این مفاهیم را توضیح داده است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره و سرفصل‌های آن، به صفحه دوره آموزش جامع ICDL مراجعه کنید.

مبانی فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ یکی از اصول اساسی آموزش ICDL

مهارت دوم: مهارت استفاده از کامپیوتر و مدیریت فایل‌ها در ویندوز

در آزمون‌های استخدامی معمولاً افراد باید به صورت عملی به پرسش‌ها در زمینه مهارت ICDL پاسخ دهند. یکی از مهارت های هفتگانه ICDL برای آزمون استخدامی، مهارت استفاده از کامپیوتر و مدیریت فایل‌ها در ویندوز است. در این بخش از دوره‌های آموزش آی سی دی ال، افراد با سیستم عامل، تکنیک‌های استفاده از ماوس، کار با پنجره‌ها، توابع موجود در Help تدریس می‌شود.

آموزش کامل و تخصصی ویندوز

 

توجه داشته باشید که در صورت شرکت در دوره‌های حرفه‌ای آموزش icdl، مهارت‌هایی مثل نحوه سازمان‌دهی و ذخیره‌سازی فایل، کار با پوشه‌ها، فشرده‌سازی و نحوه حذف آن‌ها و مباحثی مثل آنتی‌ویروس‌ها آموزش داده می‌شود. مجموعه مکتب‌خونه، این مهارت‌ها را به صورت تخصصی و حرفه‌ای در دوره جامع icdl تدریس کرده است.

پیشنهاد مطالعه: معرفی چند کتاب آموزش ICDL برای آمادگی آزمون

مهارت سوم: مهارت کار با نرم‌فزار ورد (Word)

یکی از مهم‌ترین مهارت های هفتگانه icdl برای استخدامی، مهارت کار با نرم‌افزار ورد (Word) است. در هر شرکت یا کسب و کاری که بخواهید استخدام شوید، باید بتوانید خیلی خوب با نرم افزار ورد کار کنید. هر چقدر تسلطتان به این نرم‌افزار بیشتر باشد، قاعدتاً می‌توانید خلاقیت بیشتری به خرج دهید و فایل‌های بهتر و کارآمدتری ارائه دهید.

مرجع کامل و تخصصی آموزش ورد از صفر

 

دوره‌های آموزش icdl معمولاً از مسائل ابتدایی و اولیه آغاز می‌کنند و تا پیچیده‌ترین کارها پیش می‌روند. مکتب مکتب‌خونه برای تسلط مخاطبان خود به نرم‌افزار ورد، یک دوره آموزش تخصصی نرم‌افزار ورد در وب‌سایت خود عرضه کرده و صفر تا صد نحوه کار با این نرم‌افزار را در این دوره آموزش داده است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره و ثبت نام در آن، به صفحه دوره آموزش تخصصی نرم‌افزار ورد مراجعه کنید.


مهارت چهارم: کار با نرم افزار اکسل (Excel)؛ یکی دیگر از مهارت های هفتگانه icdl

در صورتی که می‌خواهید پس از استخدام در شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف، عملکرد حرفه‌ای و نوآورانه‌ای از خود به نمایش بگذارید، ناچار هستید که کار با نرم افزار اکسل را یا بگیرید. در حال حاضر مهارت کار با اکسل، یکی از مهم‌ترین مهارت های هفت‌گانه آی سی دی ال است.

مرجع کامل آموزش اکسل از مبتدی تا پیشرفته

 

یاد گرفتن نحوه کار با اکسل به شما کمک می‌کند که داده‌ها را خیلی بهتر تجزیه و تحلیل کنید و به مخاطبان خود ارائه دهید. همچنین با یادگیری این نرم افزار می‌توانید داده‌ها را به نمودار تبدیل کنید تا درک و تحلیلشان راحت‌تر شود. در دوره‌های آموزش icdl، نحوه کار با توابع مختلف و جدول‌سازی نیز به صورت کامل و حرفه‌ای تدریس می‌شود. در صورت تمایل به یادگیری اصولی و کاربردی اکسل می‌توانید در دوره‌های آموزش اکسل شرکت کنید.

مهارت پنجم: مهارت کار با نرم افزار اکسس (Access)

یادگیری کار با نرم‌افزار اکسس به ما کمک می‌کند که حجم قابل توجهی از اطلاعات را به‌راحتی مدیریت کنیم، اطلاعات مورد نیازمان را به سرعت جستجو و بازیابی کنیم و بر اساس نیازمان، فرم‌ها و گزارش‌ها و نظرسنجی‌هایی آماده کنیم و برای پاسخ‌گویی در اختیار کاربران‌مان قرار دهیم.

مرجع آموزش صفر تا صد اکسس

 

تجزیه و تحلیل داده‌ها و گزارش‌گیری از آن‌ها، یکی دیگر از مزایای یادگیری کار با اکسس است. اهمیت کار با اکسس باعث شده است که این مهارت به یکی از مهارت های هفتگانه icdl تبدیل شود. مجموعه مکتب‌خونه هم دوره‌های آموزشی حرفه‌ای و کارآمد برای آموزش مهارت کار با اکسس در وب‌سایت خود عرضه کرده است. در صورتی که تمایل دارید نحوه کار با این ابزار را به صورت مقدماتی فرابگیرید، می‌توانید در دوره آموزش Access مقدماتی (2021) شرکت کنید.

مهارت ششم: مهارت کار با نرم‌افزار پاور پوینت (PowerPoint)

یکی از مهم‌ترین مهارت های هفتگانه ICDL، مهارت کار با نرم افزار پاور پوینت است. در صورتی که مهارت کار با این نرم افزار را نداشته باشید، قطعاً در مراحل تحصیلی و شغلی خود به مشکل خواهید خورد؛ چون اگر بخواهید چیزی را برای فرد یا گروهی از افراد ارائه دهید، بهترین ابزار کار شما همین نرم‌افزار پاورپوینت است. در نتیجه در هنگام ثبت نام مهارت های هفتگانه icdl، سعی کنید در دوره‌هایی شرکت کنید که پاورپوینت را به بهترین شکل آموزش دهند.

مرجع کامل و تخصصی آموزش پاورپوینت

 

در بسیاری از سازمان‌های حرفه‌ای خصوصی و دولتی می‌بینیم که از متقاضیان استخدام می‌خواهند که یک فایل پاورپوینت در مورد موضوع مشخصی آماده کنند. در صورتی که شما هم قصد دارید در حوزه تحصیلی و شغلی موفق شوید، پیشنهاد ما به شما این است که کار با این نرم‌افزار را به صورت حرفه‌ای فرابگیرید. پلتفرم آموزشی مکتب‌خونه برای سهولت کار شما، کلکسیونی از دوره‌های آموزشی را برای فراگیری کار با این نرم‌افزار در وب‌سایت خود عرضه کرده است. در صورت تمایل به اطلاع از این دوره‌ها و جزئیات آن‌ها، کافی است به صفحه آموزش پاورپوینت مراجعه کنید.

مهارت کار با پاور پوینت؛ مهارتی مهم و اساسی از مهارت های هفتگانه آی سی دی ال

مهارت هفتم: مهارت کار با اینترنت و پست الکترونیک

در دنیای امروز، کار کردن با اینترنت به یکی از مهارت‌های اساسی تبدیل شده است و افراد در کلیه رده‌های سنی، ضرورت کار با اینترنت را به‌خوبی درک می‌کنند. یکی از بخش‌های اصلی آموزش ICDL همین مهارت کار با اینترنت و پست الکترونیک است. در دوره‌های آموزشی حرفه‌ای ICDL، مفهوم اینترنت، شبکه، پروتکل‌های ارتباطی و آدرس IP توضیح داده می‌شود، افراد با مرورگرها معروف و تنظیمات آن‌ها آشنا می‌شوند و نحوه ساخت Gmail و ارسال و دریافت پست الکترونیک را یاد می‌گیرند.

یکی از مهارت‌های icdl، مهارت کار با نرم‌افزار اوت لوک (Outlook) است. در صورتی که شما نیز تمایل دارید کار با این نرم افزار را فرابگیرید، کافی است در دوره آموزش جامع اوت لوک شرکت کنید.

پیشنهاد مطالعه: آزمون icdl آنلاین – راهنمای امتحان آی سی دی ال آنلاین

آموزش جامع و اصولی مهارت های هفتگانه ICDL با پلتفرم آموزشی مکتب‌خونه

در این مقاله کوشیدیم با مفهوم ICDL و مهارت‌های هفتگانه آن آشنا شویم و راهکاری برای یادگیری و آموزش هر کدام از مهارت های هفتگانه ICDL ارائه دهیم. امیدواریم نکات و مسائلی که در این مقاله بیان کردیم، به شما کمک کند که این مهارت‌های هفتگانه را خیلی راحت و سریع فرابگیرید.

روش‌های مختلفی برای فراگیری مهارت‌های ICDL وجود دارد. یکی از این روش‌ها، مطالعه انواع کتاب مهارت های هفتگانه ICDL و روش دیگر شرکت دوره‌های آموزش ICDL رایگان است. با این روش‌ها، معمولاً مهارت‌ها را کم‌وبیش یاد می‌گیرید؛ ولی مدرکی به شما داده نمی‌شود. بهترین راه برای آموزش مهارت‌ها و دریافت مدرک، شرکت در دوره‌های حرفه‌ای و معتبر آموزش ICDL است.

یکی از مراکز آموزشی معتبر و تخصصی برای یادگیری ICDL، پلتفرم مکتب‌خونه است. این مجموعه، دوره‌های آنلاین تخصصی و حرفه‌ای برای آموزش مهارت های هفتگانه ICDL از پایه تا پیشرفته در وب‌سایت خود عرضه کرده است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره‌ها و ثبت نام در آن‌ها، کافی است به صفحه آموزش ICDL مراجعه کنید.

از نظر شما آموختن مهارت های هفتگانه ICDL چه مزایا و فوایدی دارد؟ آیا تاکنون در تست‌های ICDL که در آزمون‌های استخدامی از افراد می‌گیرند، شرکت کرده‌اید؟ در این تست‌ها معمولاً چه مسائل و سوالاتی مطرح می‌شود؟ چه کتابی را برای یادگیری حرفه‌ای ICDL پیشنهاد می‌دهید؟ لطفاً نظرها، پیشنهادها و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان مکتب‌خونه در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا