مالی و سرمایه‌گذاری

آموزش خرید بیت کوین و ارز دیجیتال

رمزارز چیست؟

رمزارز یک ارز دیجیتال یا مجازی است که امنیت آن با فرآیند رمزنگاری تأمین می‌شود، این امر هرگونه جعل و دو بارخرج کردن (double-spend) را تقریبا غیرممکن می‌کند. بسیاری از رمزارزهای غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند (دفاتر توزیع متشکل از یک شبکه‌ای از رایانه‌های مختلف). یکی از ویژگی‌های اصلی رمزارزها، غیرمتمرکز بودن آنهاست، به این معنا که توسط هیچ مرجع مرکزی صدور نمی‌شوند و این باعث می‌شود که آنها از نظر تئوریک در برابر مداخلات یا دستکاری‌های دولت مصون باشند.

نکات کلیدی

  • رمزارزها نوعی دارایی دیجیتال هستند که بر بستر شبکه‌ای در تعداد زیادی رایانه توزیع می‌شود. این ساختار غیرمتمرکز به آنها این امکان را می‌دهد تا خارج از کنترل دولت‌ها فعالیت کنند.
  • کلمه «رمزارز» از تکنیک‌های رمزگذاری گرفته شده که برای امنیت شبکه استفاده می‌شود.
  • بلاکچین‌ها که روشی سازمانی برای اطمینان از یکپارچگی داده‌های معاملاتی هستند، یکی از مولفه‌های اساسی بسیاری از رمزارزها می‌باشند.
  • بسیاری از کارشناسان معتقدند که بلاکچین و فناوری‌های مرتبط، موجب اختلال در بسیاری از صنایع از جمله دارایی و قوانین حقوقی می‌شوند.
  • رمزارزها به دلایلی از جمله استفاده در فعالیت‌های غیرقانونی، نوسان بالای مبادلاتی و آسیب‌پذیری زیرساخت‌های آنها، همواره مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. با این حال، آنها به دلیل قابلیت حمل، مقیاس‌پذیری، تورم‌زدایی و شفافیت مورد ستایش قرار گرفته‌اند.

مفهوم رمزارزها

رمزارزها سیستمی هستند که امکان پرداختی ایمن را در قالب «توکن‌های» مجازی، به صورت آنلاین فراهم می‌کنند. «رمزارز» به الگوریتم‌های رمزگذاری و تکنیک‌های رمزارزی مختلفی گفته می‌شود که از این ورودی ها محافظت می‌کنند، مانند رمزگذاری منحنی بیضوی، جفت کلید عمومی-خصوصی و توابع هش.

رمزارز

انواع رمزارزها

اولین رمزارز مبتنی بر بلاکچین، بیت‌کوین است که کماکان محبوب‌ترین و باارزش‌ترین رمزارز باقی مانده است. امروزه هزاران رمزارز جایگزین با عملکرد و مشخصات مختلف وجود دارد. در حالیکه برخی از آنها انشعاب یا فورکی از بیت‌کوین هستند، برخی دیگر گزینه‌هایی جدید می‌باشند.

بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط یک فرد یا گروه با نام مستعار«ساتوشی ناکاموتو» راه‌اندازی شد. از مارس ۲۰۲۱ میلادی، بیش از ۱۸٫۶ میلیون بیت‌کوین در گردش است که ارزش کل بازار آن حدود ۹۲۷ میلیارد دلار می‌باشد.

به برخی رمزارزهای رقابتی که در پی موفقیت بیت‌کوین ایجاد شده‌اند، «آلتکوین» می‌گویند که شامل لایت‌کوین (LTC)، پیرکوین (Peercoin) و نیم‌کوین (Namecoin) و همچنین اتر (ETH)، کاردانو (ADA) و ایاس (EOS) می‌باشند. در حال حاضر، ارزش کل بازار رمزارزها حدود ۱٫۵ تریلیون دلار است و بیت‌کوین بیش از ۴۰٪ آن را به خود اختصاص داده است.

مزایا و معایب رمزارزها

  • مزایا ارز دیجیتال

رمزارزها با این وعده پا به عرصه گذاشته‌اند که انتقال وجوه را مستقیما، بدون نیاز به شخص ثالث (مانند بانک)، بین طرفین اجرایی کنند. درعوض این انتقال با استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی و اشکال مختلف سیستم‌های تشویقی، مانند اثبات کار یا اثبات سهام، تأمین می‌شود.

در سیستم‌های رمزارزی مدرن، «کیف پول» یا آدرس حساب کاربری، دارای یک کلید عمومی است، در حالی که کلید خصوصی تنها برای مالک شناخته شده و برای امضای تراکنش‌ها استفاده می‌شود. انتقال وجوه با کمترین هزینه پردازش انجام می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد تا از هزینه های سنگین پرداخت به بانک ها و موسسات مالی رهایی یابند.

  • معایب ارز دیجیتال

ماهیت ناشناس ماندن تراکنش‌های رمزارزی، آنها را برای فعالیت‌های غیرقانونی ازجمله پولشویی و فرار مالیاتی به گزینه‌ای مناسب بدل می‌کند. با این حال، حامیان رمزارزها اغلب ناشناس بودن خود را بسیار مثبت قلمداد کرده و به مزیت حفظ حریم خصوصی مانند حمایت از فعالانی که تحت حکومت‌های سرکوبگر زندگی می‌کنند، اشاره دارند.

برخی از رمزارزها خصوصی‌تر از بقیه هستند. به‌عنوان مثال بیت‌کوین برای انجام تراکنش‌های غیرقانونی بصورت آنلاین گزینه نسبتا ضعیفی است، زیرا تجزیه و تحلیل بلاکچین بیت‌کوین به مقامات در دستگیری و پیگرد قانونی مجرمان کمک کرده است. برخی کوین‌های حفظ حریم خصوصی مانندDash ، Monero یا ZCash ردیابی تراکنش دشوارتری دارند.

ملاحظات خاص

نکته اصلی در جذابیت و عملکرد بیت‌کوین و سایر رمزارزها، فناوری بلاکچین آنها بوده که در آن برای حفظ یک دفتر توزیع آنلاین، از تمام تراکنش‌ها استفاده می‌شود. بنابراین یک ساختار داده کاملا ایمن برای این دفتر فراهم می‌شود که توسط نودهای جداگانه، یا رایانه‌ای که یک نسخه از این دفتر را حفظ می‌کند، اجماع می‌شوند. هر بلاک جدید، قبل از تایید می‌بایست توسط هر نود تأیید شود. بنابراین جعل تاریخ تراکنش‌ها امری تقریبا غیرممکن است.

بسیاری از کارشناسان، فناوری بلاکچین را دارای پتانسیل بالایی در کاربردهایی چون رای‌گیری آنلاین و سرمایه‌گذاری‌های گسترده می‌دانند و موسسات مالی بزرگ مانند JPMorgan Chase (JPM)، کاهش هزینه تراکنش‌ها را با سهولت پردازش تراکنش‌ها ممکن کرده‌اند. با این حال، رمزارزها مجازی بوده و در یک پایگاه داده مرکزی ذخیره می‌شوند. اگر یک نسخه پشتیبان از کلید خصوصی وجود نداشته باشد، با از بین رفتن هارددیسک، دارایی رمزارزی ما می‌تواند از بین برود. در عین حال، هیچ مرجع مرکزی، دولت یا شرکتی وجود ندارد که به وجوه یا اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد.

انتقادات از رمزارزها

از آنجا که قیمت در بازار رمزارزها بر اساس عرضه و تقاضاست، نرخ تبادل رمزارزها با سایر ارزها می‌تواند به طور وسیعی در نوسان باشد.

بهای بیت‌کوین با جهش‌های صعودی و نزولی شدیدی همراه است. به طوریکه هر BTC در دسامبر ۲۰۱۷ میلادی به بالغ بر ۱۹ هزار دلار رسید و چند ماه بعد به محدوده ۷۰۰۰ دلار سقوط کرد. بنابراین رمزارزها توسط برخی از اقتصاددانان اتفاقی زودگذر یا حباب سوداگرانه محسوب می‌شوند.

از طرفی این نگرانی وجود دارد که رمزارزهایی مانند بیت‌کوین، ریشه در هیچ کالای مادی ندارند. با این حال، برخی تحقیقات مشخص کرده که هزینه تولید بیت‌کوین که به مقدار زیادی انرژی مرتبط است، با ارزش بازار آن ارتباطی مستقیم دارد.

بلاکچین‌های رمزارزی از امنیت بالایی برخوردار هستند، اما سایر جنبه‌های اکوسیستم رمزارزها، از جمله صرافی‌ها و کیف‌پول‌ها، از خطر هک شدن در امان نیستند. طی عمر ۱۰ ساله بیت‌کوین، چندین صرافی آنلاین مورد هک و سرقت قرار گرفته‌اند که بعضا میلیون‌ها دلار «کوین» آنها به سرقت رفته است.

با این وجود، بسیاری از ناظران مزایای بالقوه رمزارزها را متوجه‌اند، مانند حفظ ارزش آنها در برابر تورم و تسهیل مبادلات، حمل و نقل، مقیاس‌پذیری و عدم نفوذ بانک‌های مرکزی و دولت‌ها در آنها.

رمزارز به معنای ساده چیست؟

رمزارزها سیستمی هستند که امکان پرداختی ایمن و آنلاین را فراهم می‌کنند که به آنها «توکن‌های» مجازی نیز می‌گویند.

نحوه خرید رمزارز؟

هر سرمایه‌گذار می تواند رمزارزها را از طریق صرافی‌های مرتبط مانند Coinbase،Cash app  و غیره خریداری کند. همچنین برای خرید ارز دیجیتال در ایران می توانید به وب سایت اوکی اکسچنج مراجعه کنید.

امتیاز مثبت رمزارزها چیست؟

رمزارزها از نظر بسیاری از کارشناسان فناوری بلاکچین دارای پتانسیل جدی در کاربردهایی چون رای‌گیری آنلاین و سرمایه‌گذاری گسترده هستند و موسسات مالی بزرگ مانند  JPMorgan Chase (JPM)، کاهش هزینه تراکنش‌ها را با سهولت پردازش آنها ممکن کرده‌اند.

از رمزارزها چگونه می‌توان درآمد کسب نمود؟

رمزارزها امکان پرداختی ایمن و آنلاین را فراهم می‌کنند که به صورت «توکن‌های» مجازی ارائه می‌شوند. سرمایه‌گذاران می‌توانند با استخراج یا معامله بیت‌کوین خود، درآمد کسب کنند.

محبوب‌ترین رمزارزها کدامند؟

بیت‌کوین محبوب ترین رمزارز بازار است و گزینه‌های دیگری مانند اتر، لایت‌کوین و کاردانو در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

خرید بیت‌کوین از اوکی‌اکسچنج

بازار رمزارزها جذابیت‌های فراوانی برای سرمایه‌گذاری دارد و در سال ۲۰۲۰ میلادی، ارزش کل این بازار از ۴۴۵ بیلیون دلار نیز عبور کرده است. بیت‌کوین که به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود، یکی از ارزشمندترین دارایی‌های جهان است و سایر رمزارزهای مطرح مانند اتریوم، ریپل، بیت‌کوین کش، تتر و … نیز امروزه کاربردهای فراوانی دارند.

ما در اینجا قصد داریم با راهنمایی خرید بیت‌کوین  و خرید تتر از صرافی اوکی‌اکسچنج، به سؤالات پر تکرار شما پاسخ دهیم.

۱- ابتدا از این قسمت کوین موردنظر خود را که همان بیتکوین (BTC) است به همراه مقدار آن، انتخاب کنید.

آموزش خرید بیت کوین و ارز دیجیتال

۲- در فیلد سمت راست، شما می‌توانید اطلاعات اولیه خرید خود را مشاهده کرده و در پایان روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید.

آموزش خرید بیت کوین و ارز دیجیتال

۳- در این مرحله، حتما با چک کردن اطلاعات تراکنش خود، از صحت خرید خود اطمینان حاصل کنید و در پایان بر روی گزینه «پرداخت با کیف‌پول ریالی» کلیک کنید.

آموزش خرید بیت کوین و ارز دیجیتال

۴- درصورتی که موجودی ریالی شما کافی نیست، بر روی گزینه «افزایش موجودی» کلیک کنید. همچنین درصورتی که میخواهید با موجودی فعلیتان سفارش خرید خود را ثبت کنید، بر روی گزینه «ویرایش فاکتور» کلیک کرده که در این حالت تعداد کوین مورد نظر بر اساس موجودی ریالی شما تغییر می‌کند.

آموزش خرید بیت کوین و ارز دیجیتال

۵- برای افزایش موجودی ریالی خود توجه داشته باشید که شارژ کیف‌پول تنها با کارت‌های بانکی فعال در حساب کاربریتان میسر می‌باشد. بنابراین مبلغ را به تومان در کادر مربوطه وارد کرده و بر روی گزینه «پرداخت» کلیک کنید تا به درگاه بانکی متصل شوید.

آموزش خرید بیت کوین و ارز دیجیتال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا