بازار کار رشته مکاترونیک

 فارغ‌التحصیلان این رشته باید برای ورود به بازار کار رشته‌ی مکاترونیک توان علمی و عملی خود را افزایش دهند و همواره در تلاش باشند تا با تکنولوژی و فناوری روز آشنا بوده و از آخرین اطلاعات با خبر شوند زیرا با توجه به حوزه‌ی کاربردی این رشته به‌روز بودن از اهمیت خاصی برخوردار است. این رشته به غیر از دانشگاه، در آموزشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای و هنرستان‌ها نیز تدریس می‌شود.

فارغ‌التحصیلان این رشته ضمن تسلط بر مباحث تئوری به ویژه ریاضیات، باید به کارهای عملی نظیر طراحی ماشین‌ها و مداراها آشنایی داشته باشند تا بتوانند با پایه‌ی ریاضیات فرآیندهای ساخت سیستم‌های کنترلی و اتوماسیون را انجام دهند.

این رشته در صنایعی که نیاز به سیستم‌های هوشمند و کنترلی دارند احساس می‌شود؛ صنایعی مانند هوا و فضا، پزشکی، دفاعی، رباتیک و امور شهری رشته‌ی مکاترونیک در آن‌ها کاربرد گسترده دارد.

فارغ‌التحصیلان این رشته باید برای ورود به بازار کار توان علمی و عملی خود را افزایش دهند و همواره در تلاش باشند تا با تکنولوژی و فناوری روز آشنا بوده و از آخرین اطلاعات با خبر شوند زیرا با توجه به حوزه‌ی کاربردی این رشته به‌روز بودن از اهمیت خاصی برخوردار است.

فعالیت‌های شغلی در رشته‌ مکاترونیک

برای ورود به بازار کار در رشته‌ مکاترونیک همان‌طور که گفته شد ضمن مباحث تئوری بر مباحث عملی نیز باید تسلط داشته باشید به همین منظور یادگیری نرم‌افزارهای مرتبط به حوزه‌ی کاری رشته مکاترونیک لازم است؛ از جمله‌ی این نرم‌افزارها می‌توان به نرم‌افزار متلب، سالیدورک، کتیا، آردینو، پروتئوس و کد ویژن اشاره کرد.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش نرم‌افزار سالیدورکس
برنامه‌نویسی وب را از کجا شروع کنیم؟

 

از این نرم‌افزارها در طراحی کنترلر با استفاده از حلقه‌ها و گزاره‌های شرطی استفاده می‌شود.مهندسین مکاترونیک می‌توانند در تعمیرگاه‌های خودرو با عنوان کاربراتور مشغول شده و سیستم کنترلی خودروهای مراجعه شده را ارزیابی و بررسی کنند و سیستم‌های ترمزهای ضد قفلف فرمان‌های الکتریکی-هیدرولیکی و خودروهای هیبریدی را در کارخانه‌های خودروسازی طراحی کنند.

 

بازار کار رشته مکاترونیک و آینده شغلی مهندس مکاترونیک

 

مهندسین مکاترونیک قادر هستند در کارخانه‌های تولید لوازم خانگی مانند لباس‌شویی و سایر لوازم کنترلی نیز کار کنند. حوزه‌ی دیگری که یک مهندس مکاترونیک می‌تواند در آن فعالیت داشته باشد، حوزه‌‌های مربوط به ساخت ربات‌های است.

ساخت ربات‌ها در صنایع نظامی و غیر نظامی می‌تواند کاربرد داشته باشد، بنابراین این رشته در اینگونه صنایع نیز فرصت‌های شغلی خوبی را برای فارغ‌التحصیلان ایجاد کرده است.

در زمینه‌های نظامی می‌توان در حوزه‌های استراتژیک، تسحیلات و عملیاتی و در بخش غیر نظامی در حوزه‌های دانشگاهیف صنعتی، طراحی ربات، ساخت خطوط تولید کارخانه‌ها، ساخت ساختارهای کنترلی شهری و کشاورزی و…، نصب و بهره‌برداری از ربات‌ها، اپراتوری ربات‌ها و تعمیر ربات‌ها

مقاله پییشنهادی : بازار کار رشته مهندسی عمران و آینده شغلی این رشته

تخصص در مکاترونیک

موقعیت‌های شغلی مکاترونیک مختلف است و با توجه به اینکه رشته‌ی مکاترونیک ترکیبی از چند رشته است بنابراین در موقعیت های شغلی مختلفی میتوان مشغول به کار شد؛ پست‌های مدیریتی نیز این قابلیت را دارند که پذیرای فارغ‌التحصیلان این رشته باشند؛ زیرا داشتن تخصص در زمینه‌های الکترونیکی و مکانیکی بهتر می‌تواند امور مربوط به این رشته را برنامه‌ریزی و مدیریت کند.

 

بازار کار و آینده شغلی رشته مکاترونیک

 

فعالیت در کارهایی مانند: ساخت تجهیزات پیشرفته، تجهیزات کنترلی موجود در صنعت، بخش‌های مختلف کنترل کیفیت و پروژه، ساخت مدارها، هوشمندسازی خودروها و تجهیزات صنعتی و خانگی، ساخت ابزار مورد استفاده در کنترل ترافیک شهری و جاده‌ای، تولیدات رادیویی هوشمند، هوشمندسازی آزمایشگاه‌ها، ساخت تجهیزات و ربات‌های کنترلی در تشخیص درمان‌ها

درآمد از طریق رشته مکاترونیک

در خصوص درآمد رشته‌ی مکاترونیک، با توجه به کاربرد گسترده‌ای که در اکثر صنایع دارد بنابراین نگرانی بابت میزان دریافتی از این رشته نمی‌توان داشت چرا که حوزه‌های کاری این رشته با پیشرفت در کار نیاز به نیروی متخصص را در اولویت قرار داده که درآن صورت حقوق مناسبی را هم پرداخت خواهند کرد.

کلام پایانی

این رشته با توجه به اینکه رشته‎‌ای نو ظهور است، فرصت‌های زیادی را برای پیشرفت و ارتقا دارد به همین دلیل می‌توان به آینده‌ ی شغلی آن خوش‌بین بود.

بازار کار مکاترونیک نیز با گسترش این رشته بهتر خواهد شد ونیاز به نیروی متخصص هم افزایش پیدا خواهد کرد؛ در هر صورت توجه داشته باشید که برای فعالیت در بازار کار این رشته تنها به دروس تئوری نباید اکتفا کرد، با توجه به حساس بودن برخی از حوزه‌های کاری این رشته به یاد داشته باشید که اصل مهارتی است که شما باید در هنگام کار از آن استفاده کرده تا  نتیجه‎‌ی مناسب با صنعت مورد نظر را حاصل کنید.