دسته‌بندی نشده

تاریخچه پول و تبدیل پول

تاریخچه پول و تبدیل پول

تاریخچه پول بسیار جذاب است و به هزاران سال قبل باز می‌گردد. از روزهای اولیه مبادله تا اولین سکه‌های فلزی و در نهایت اولین پول کاغذی، پول همیشه تأثیر مهمی بر نحوه عملکرد ما در جامعه داشته است. در این مقاله به جزئیات تاریخچه پول و تبدیل پول و چگونگی پیشرفت بشر از اقتصاد مبادله‌ای به یک سیستم مالی پیچیده با انواع مختلف ارز خواهیم پرداخت.

ویدئو پیشنهادی : آموزش ارز دیجیتال
آموزش ارز دیجیتال

 

پول چیست؟

جالب توجه است که پول اغلب ارزش ذاتی ندارد. پول شیئی است که ارزشی برای آن قائل هستیم که امکان تجارت کالاها و خدمات را فراهم می‌کند. برخی از پول‌ها، مانند سکه‌های فلزی، از نظر مواد مورد استفاده دارای ارزش واقعی هستند. با این حال، پول کاغذی در دنیای مدرن رایج‌تر است و معمولاً ارزش واقعی ندارد. در طول تکامل پول، پول به اشکال مختلفی شکل گرفته است.

تاریخچه پول

تاریخچه پول

قبل از اختراع پول، مردم برای کالاها و خدمات مبادله می‌کردند. حدود 5000 سال پیش بود که مردم بین النهرین شیکل را ایجاد کردند که اولین شکل شناخته شده پول محسوب می‌شود. قدمت سکه‌های طلا و نقره به حدود 650 تا 600 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. زمانی که از سکه‌های مهر شده برای پرداخت ارتش استفاده می‌شد. برخی شواهد نشان می‌دهد که سکه‌های فلزی ممکن است به 1250 سال قبل از میلاد مسیح قدمت داشته باشند.

قبل از اختراع پول از چه چیزی استفاده می‌شد؟

زمانی که ارز وجود نداشت، مردم کالاها و خدمات را برای آنچه نیاز داشتند معامله می‌کردند. یک کشاورز ممکن بود دام را با سبزیجات معامله کند، در حالی که دیگری ممکن بود نیروی کار یا چوب را با دام تجارت کند. این معاملات اولین بلوک‌های سازنده اقتصاد مدرن ما بودند و آینده پولی را که جهان امروز می‌شناسد را ایجاد می‌کرد.

تاریخچه تبدیل پول

تاریخچه مبادله کالا به 6000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. زمانی که قبایل بین النهرینی این مفهوم را به فنیقی‌ها معرفی کردند. کالاهایی مانند چای، نمک، اسلحه و غذا در صورت نبود پول با یکدیگر مبادله می‌شد. با گذشت زمان، تبدیل پول به رشد خود ادامه داد و آمریکایی‌های مستعمره به تجارت پوست، محصولات زراعی و تفنگ می‌پرداختند.

تاریخچه پول فلزی به 1000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. این سکه‌ها از قطعات مهر شده فلز ارزشمند مانند برنز و مس ساخته می‌شدند. تکرارهای اولیه سکه‌ها نیز توسط یونانیان باستان استفاده می‌شد که از حدود 650 قبل از میلاد شروع می‌شد. سکه‌ها نقطه عطف بزرگی در تاریخ پول بودند زیرا یکی از اولین ارزهایی بودند که به مردم اجازه می‌دادند به جای وزن، بر اساس شمارش (تعداد سکه‌ها) پرداخت کنند.

در طول تاریخ، تعداد زیادی سکه مختلف در مناطق مختلف استفاده شده است. در حدود 500 سال قبل از میلاد، اولین سکه‌های دور ساخته شد و مهر خدایان و امپراطوران برای اصالت داده شد. در سال 800 پس از میلاد، شارلمانی یک سکه نقره را که سکه استاندارد اروپای غربی از 794 تا 1200 پس از میلاد بود، صادر کرد. در اواسط قرن سیزدهم، شیلینگ و پوند به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفتند. از آنجایی که ارزش پول در طول سال‌ها تغییر کرده است، ایجاد اشکال بزرگتر پول بخش مهمی از تاریخچه پول بوده است.

ویدئو پیشنهادی : آموزش بورس
آموزش بورس

 

تاریخچه پول کاغذی

در حالی که اولین پول کاغذی در چین در سال‌های 700 تا 800 پس از میلاد ساخته شد، مدت زیادی طول کشید تا ارز کاغذی به طور معمول مورد استفاده قرار گیرد. طبق گزارشات، اولین کشوری که از پول کاغذی استفاده کرد، چین بود، اما فقط تا سال 1455 مورد استفاده قرار گرفت. وزن سبک‌تر پول کاغذی اجازه تجارت بین المللی را می‌داد، که هم مشکلات – بی اعتمادی و جنگ‌های ارزی – و هم فرصت‌هایی را ایجاد کرد. پس از اینکه چین در اواسط قرن پانزدهم استفاده از پول کاغذی خود را متوقف کرد، سکه بار دیگر به محبوب‌ترین شکل پول در این کشور و در جهان تبدیل شد.

جنگ های ارزی

ایجاد پول کاغذی در نهایت منجر به جنگ ارزی می‌شود که زمانی رخ می‌دهد که رهبران کشورهای مختلف تلاش می‌کنند ارزش پول خود را کاهش دهند. به نوبه خود، این امر تقاضا را افزایش می‌دهد و به تحریک اقتصاد آنها کمک می‌کند. در حالی که این امر هنوز در بازار ارز امروزی رخ می‌دهد، امضای جنگ ارزی این واقعیت است که چندین کشور درگیر کاهش ارزش پول کشورهای دیگر هستند. با این حال، جنگ ارزی می‌تواند پیامدهای منفی برای کشورهای درگیر داشته باشد، از جمله نوسانات ارز.

معرفی بانک ها

اولین بانک‌ها توسط امپراتوری روم در حدود سال 1800 قبل از میلاد راه اندازی شد. این بانک‌ها وام می‌دادند و از افراد سپرده می‌پذیرفتند، اما بعداً با فروپاشی امپراتوری ناپدید شدند. در آغاز قرن نوزدهم، بانک‌ها به سازمان‌های قابل احترامی در جوامع تبدیل شدند و مفهوم بانکداری ذخیره کسری را آموختند. از آنجایی که افراد همه پول خود را به یکباره برداشت نمی‌کردند، بانک‌ها متوجه شدند که می‌توانند بیشتر از آنچه در واقع پول دارند وام بدهند، که گام بزرگی در تاریخ پول بود.

طلا

در سال 1816، طلا به عنوان معیار ارزش در کشور انگلستان تبدیل شد. این بدان معناست که هر اسکناس نشان دهنده مقدار معینی از طلا است، بنابراین فقط تعداد محدودی اسکناس قابل چاپ است. این امر به ارزهای بدون پشتوانه قبلی ظاهری از ارزش و ثبات داد. در سال 1900، ایالات متحده از قانون استاندارد طلا پیروی کرد. در حالی که این امر منجر به تأسیس بانک مرکزی ایالات متحده می‌شود که نقش مهمی در اقتصاد امروز ایفا می‌کند، استاندارد طلا در دهه 1930 به دلیل رکود اقتصادی و کاهش ارزش طلا پایان یافت.

پول روز مدرن

اکنون که درک بهتری از تاریخچه پول دارید، بیایید نگاهی به نحوه استفاده از آن بیندازیم. امروزه، پول به شکل همه چیز از دلار آمریکا گرفته تا ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین است. به لطف خلق پول مدرن، خرید، فروش و تجارت آسان‌تر از همیشه است.

ویدئو پیشنهادی :  مدیریت مالی
مدیریت مالی

 

کارت‌های اعتباری

وقتی صحبت از راحتی به میان می‌آید، کارت‌های اعتباری انتخاب‌های محبوبی هستند. یک کارت با مقدار مشخصی پول از حساب بانکی شما بارگیری می‌شود و پس از هر خریدی که انجام می‌دهید، پول از حساب شما برداشته می‌شود. کارت‌های اعتباری برای اولین بار در دهه 1920 برای مصرف کنندگان صادر شد و از آن زمان تاکنون محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. در سال 2020، کارت‌های اعتباری رایج‌ترین روش پرداخت در جهان بودند.

پرداخت‌های آنلاین

پول به صورت فیزیکی رد و بدل می‌شد، چه مردم با سکه و چه با پول کاغذی پرداخت می‌کردند. با این حال، با رونق اینترنت و رشد تجارت الکترونیک، پرداخت‌های آنلاین به طور فزاینده‌ای راحت‌تر شده‌اند.

امروزه پرداخت‌های آنلاین یکی از محبوب‌ترین روش‌های پرداخت کالا و خدمات است. با پرداخت‌های آنلاین، به سادگی می‌توانید شماره کارت اعتباری یا بدهی را در یک وب سایت وارد کنید و هزینه کالای مورد نظر خود را پرداخت کنید. پرداخت‌های آنلاین را نیز می‌توان با استفاده از شماره حساب بانکی و شماره مسیریابی انجام داد.

تاریخچه تبدیل پول

تاریخچه ارز دیجیتال

در دهه 90، ارز دیجیتال تلاش کرد و ناموفق بود، اما در دهه 2000 همه چیز تغییر کرد و باعث شد که محبوبیت و استفاده گسترده از آن افزایش یابد. در واقع ارزهای دیجیتالی مانند ارز دیجیتال و ارز مجازی نقش مهمی در اقتصاد امروز ایفا می‌کنند. این ارزها مانند هر نوع پول دیگری دارای ارزشی هستند که میلیاردها دلار پول دیجیتال دائماً منتقل می‌شود. بیت کوین یکی از اولین و بزرگ‌ترین شکل‌های ارز دیجیتال بود، اما ارزهای مجازی و سایر گزینه‌های ارز دیجیتال نیز در حال محبوب شدن هستند.

تاثیر پول در طول تاریخ

پول یکی از مهم‌ترین بخش‌های تاریخ بشر است که منجر به برخی از بزرگترین و حیاتی‌ترین لحظات برای بسیاری از ملت‌ها شده است. اختراع ارز به مردم این امکان را می‌دهد تا کالاها و خدمات را بدون نیاز به مبادله برای یافتن قیمت مناسب معامله کنند. ارز کاغذی به دلیل وزن سبک و اندازه نسبتا کوچکش امکان تجارت بین المللی را فراهم می‌کند.

ارز دیجیتال به افراد اجازه می‌دهد تا در ارزهای بالقوه در حال رشد سرمایه گذاری کنند و پول خود را به روشی راحت‌تر خرج کنند. از زمانی که پول برای اولین بار اختراع شد، تأثیر زیادی بر نحوه تجارت در سراسر جهان و نحوه زندگی امروز ما داشته است. جنگ‌ها نه تنها بر سر پول بوده است، بلکه برخی از مهم‌ترین پیشرفت‌هایی که در تاریخ بشر انجام داده‌ایم بدون آن امکان‌پذیر نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا