برنامه نویسی و ITمدیریت

گرفتن مدرک icdl به صورت اینترنتی – راهنمای کامل دریافت مدرک ای سی دی ال

هر فرد برای دستیابی به جایگاه شغلی مد نظر خود، باید سراغ کسب مهارت و تخصص خاص برود. برخی از مهارت‌ها، به‌عنوان مهارت‌های پایه شناخته شده و یادگیری آن الزامی خواهد بود. یکی از مهارت‌های پایه و مهم در خصوص کار با کامپیوتر، مهارت icdl است. گرفتن مدرک icdl به صورت اینترنتی و یا معمولی، نقش بسزایی در تقویت رزومه و مهارت‌های پیشرفته‌تر خواهد داشت. در این مطلب از مکتب خونه، در رابطه با مسیری که برای دریافت این مدرک پیش رو داریم، صحبت خواهیم کرد.

مدرک icdl چیست؟

واژه‌ی icdl از عبارت International Computer Driving License به‌معنای گواهینامه‌ی بین المللی کار با رایانه، برگرفته شده است. این گواهینامه، در ۱۴۹ کشور جهان مورد قبول است و به همین دلیل واژه‌ی بین المللی به آن اطلاق می‌شود.

مرجع کامل و جامع آموزش تخصصی ICDL

 

مدرک icdl یک گواهینامه‌ی معتبر است که در ازای آموزش مهارت‌های هفتگانه‌ی کامپیوتر و قبولی در آزمون‌های تئوری و عملی مرتبط با آن، قابل اخذ خواهد بود. در حقیقت، مدرک icdl ثابت می‌کند که شما در مهارت‌های مورد نظر، تسلط کافی دارید و می‌توانید از پسِ انجام کارهای مرتبط برآیید.

چرا باید مدرک icdl داشته باشیم؟

یکی از اساسی‌ترین پرسش‌ها در خصوص مدرک icdl، کاربردهای آن است. برای بسیاری از افراد سؤال است که اصلاً مدرک icdl به چه دردی میخوره؟ چرا باید برای گرفتن این مدرک وقت بگذارم؟ آیا این مدرک برای من درآمدزایی داره؟ چه کسی این مدرک رو قبول می‌کنه؟ من می‌تونم با کسب مهارت‌ها (بدون دریافت مدرک) همین جایگاه رو به‌دست بیارم؟ و بسیاری سؤالات دیگر که در این بخش به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

اهمیت کسب مدرک معتبر

اولین گزینه‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، اهمیت مدارک معتبر است. شما وقتی از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوید، مدرک دانشگاهی شما، اعتبار علمی شما را نشان خواهد داد. در حالی که می‌توانستید تنها با مطالعه‌ی چند کتاب و حتی تمارین عملی، مهارت مشابه را کسب کنید. البته در این صورت، گواهی و مدرکی برای اثبات این قضیه نخواهید داشت.

مدرک icdl برای استخدامی

نکته‌ی قابل توجه دیگر، این است که دریافت مدرک icdl توسط فرد متقاضی استخدام، برای بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها اهمیت دارد. این مدرک نشان می‌دهد که آن فرد توانایی نرمال برای مهارت‌های هفتگانه‌ی کامپیوتری را دارد. لذا شرکت‌ها ترجیح می‌دهند تا در شرایط برابر استخدام این افراد را اولویت دهند.

مدرک icdl برای تقویت رزومه

ممکن است شما از آن دسته افرادی باشید که بدون استخدام در یک مجموعه‌ی خاص، پروژه‌های مختلف را قبول می‌کنید.. در چنین حرفه‌ای، داشتن یک رزومه‌ی قوی بسیار اهمیت دارد. شما با رزومه‌ی خود می‌توانید، مشاغل و پروژه‌های مختلف را پذیرش یا رد کنید. مدرک معتبر icdl در رزومه‌ی شما، نشان می‌دهد که شما در ادعای مهارت خود صادق بوده و آزمون معتبر را قبول شده‌اید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش icdl شامل چیست؟ راهنمای کامل ای سی دی ال

مدرک معتبر برای مهاجرت

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، مدرک بین المللی icdl در ۱۴۹ کشور دنیا مورد قبول واقع شده است. این بدان معنا است که اخذ این مدرک در ۱۴۹ کشور دیگر نیز مورد تأیید و پذیرش قرار می‌گیرد. بنابراین فرصت‌های شغلی بیش‌تر فراهم بوده و امکان مهاجرت فرد تسهیل خواهد شد.

اهمیت مهارت‌های کامپیوتری

نکته‌ی دیگری که می‌تواند شما را به دریافت مدرک icdl ترغیب کند، اهمیت یادگیری مهارت‌های رایانه‌ای است. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید در دنیای امروز، حجم وسیعی از کارها با رایانه‌ها پیش خواهد رفت. بنابراین برای این‌که بتوانید حتی کارهای معمول و ساده را انجام دهید، باید مهارت‌های خاص رایانه‌ای را یاد داشته باشید. دوره‌ی icdl به شما کمک می‌کند تا در کم‌ترین زمان ممکن، چکیده و عصاره‌ی کامپیوتر پایه را یاد بگیرید.

مدت زمان گرفتن مدرک icdl

به‌طور کلی، مدت زمان دوره‌های آموزشی icdl، ۱۳۰ ساعت در نظر گرفته می‌شود. اگر فرصت کافی ندارید و می‌خواهید به‌صورت فوری مدرک را بگیرید، می‌توانید برای گرفتن مدرک icdl به صورت اینترنتی اقدام نمایید. دوره‌های مجازی و اینترنتی، معمولاً انعطاف زمانی بیش‌تری دارند و شما می‌توانید جلسات را با سرعت بیش‌تری بگذرانید.

گرفتن مدرک icdl به صورت اینترنتی

در بخش قبل اشاره کردیم که گرفتن مدرک icdl به صورت اینترنتی یکی از روش‌های موجود برای دریافت مدرک icdl رایگان برای دوره‌ی آموزشی است. در صورتی که نیاز به دوره‌ی آموزشی نداشته باشید و یا این‌که بخواهید آموزش مهارت‌های هفت گانه را با منابع خودآموز دنبال کنید، می‌توانید با هزینه‌ی پایین‌تر (رایگان برای آموزش)، اقدام به شرکت در آزمون و دریافت مدرک icdl به‌صورت اینترنتی نمایید.

مرجع کامل آموزش اکسل از مبتدی تا پیشرفته

 

شما می‌توانید برای آموزش‌های لازم در این زمینه، از کتاب‌های خودآموز (که بسیاری از آن‌ها به‌صورت رایگان منتشر شده‌اند)، مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و مجازی، فیلم‌های آموزشی و دوره‌های حضوری استفاده کنید. تمام این منابع مفید هستند و موفقیت شما وابسته به اعتبار منبع انتخابی و میزان تلاش خودتان خواهد بود.

مدارک icdl تقلبی

بسیاری از افراد با پرداخت هزینه، گواهینامه‌ی جعلی icdl را دریافت می‌کنند. توجه داشته باشید که مدارک جعلی قابل استعلام نیستند. این در حالی است که تمام سازمان‌ها و ادارات، اقدام به استعلام مدرک icdl کرده و سپس آن را قبول می‌کنند.

این موضوع می‌تواند فرد را دچار دردسر کرده و یا این‌که آینده‌ی شغلی وی را با خطرات فراوانی همراه سازد. در هر صورت، توصیه می‌کنیم به جای آن‌که چنین ضرری را متحمل شوید، از روش درست برای اخذ مدرک icdl اقدام کنید. در نظر داشته باشید که جدای از مدرک، کسب این مهارت‌ها در زندگی شخصی شما و نیز در حیطه‌ی حرفه‌ی شغلی‌تان، کاربردی و مهم خواهد بود.

مهارت‌های icdl

آن‌چه که در آموزش‌های icdl مدنظر قرار می‌گیرد، مهارت‌های هفت‌گانه‌ی کامپیوتری است. فهرست زیر، عنوان این مهارت‌ها را نشان می‌دهد. مهارت‌های icdl

 • مهارت های آی تی IT

آی تی یا فناوری اطلاعات، مهارت‌های مربوط به مفاهیم پایه در خصوص نرم افزار، سخت افزار و شبکه‌های کامپیوتری را شامل می‌شود.

 • کار با ویندوز windows

ویندوز، یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین انواع سیستم عامل در سراسر دنیا است. لذا ضرورت دارد تا فرد به عنوان کاربر مبتدی رایانه، مهارت کار با این سیستم عامل را داشته باشد. در این مبحث، تمام مباحث ضروری در خصوص کار با ویندوز مطرح می‌شود.

 • کار با اینترنت internet

این روزها، بیش‌تر کارهای کامپیوتری با اینترنت گره خورده است. به همین دلیل یادگیری اینترنت، مفاهیم پایه و استفاده از آن برای کاربران رایانه جزو الزامات است. این‌که چطور به یک شبکه وصل شویم، تنظیمات پایه در شبکه چیست، چطور در مرورگر جست‌وجو کنیم و تنظیمات مرورگر؛ همه در این مبحث گنجانده شده‌اند.

 • مهارت کار با نرم افزار word از مجموعه‌ی آفیس

نرم افزارهای آفیس یکی از نرم افزارهای پرکاربرد و مهم ویندوز به‌شمار می‌آیند. در مهارت‌های icdl، به‌طور مبتدی تا متوسطه، کار با این برنامه‌ها را یاد می‌گیرید. نرم افزار واژه پرداز ورد، برای کار تایپ متن و چاپ کاربرد دارد.

 • مهارت کار با نرم افزار powerpoint از مجموعه‌ی آفیس

برنامه‌ی پاورپوینت یا ارائه‌ی مطلب، برای تهیه‌ی اسلایدها برای یک سخنرانی به‌کار می‌رود. در این مبحث، شیوه و تکنیک‌های کار با این برنامه را یاد می‌گیرید.

 • مهارت کار با نرم افزار excel از مجموعه‌ی آفیس

نرم افزار اکسل یا صفحه گسترده برای محاسبات عددی و کارهای حسابداری کاربرد دارد. این نرم افزار هم‌چنین امکانات بی‌نظیری برای کار با نمودار در خود قرار داده است.

 • مهارت کار با نرم افزار access از مجموعه‌ی آفیس

نرم افزار اکسس برای مدیریت پایگاه داده به‌کار می‌رود. مباحثی نظیر ساخت و مدیریت پایگاه داده و کوئری‌ها در این آموزش مد نظر قرار می‌گیرند.

پیشنهاد مطالعه: مایکروسافت کوپایلت چیست؟ معرفی جادوگر جدید مایکروسافت + نحوه استفاده

راهنمای گرفتن مدرک icdl به صورت اینترنتی

اگر می‌خواهید به صورت اینترنتی اقدام به دریافت مدرک icdl نمایید، از مراحل زیر استفاده کنید.

 1. یک منبع آموزشی خوب را انتخاب کنید.
 2. لیست سرفصل‌های مهم آموزش icdl را تهیه کنید.
 3. مطابق با سرفصل‌های ارائه شده، آموزش icdl را از روی منبع مورد نظر، دنبال کنید.
 4. تمرینات عملی را به‌دقت انجام دهید. این کار را تا زمان تسلط کامل به تمام سرفصل‌ها و مباحث مورد نظر، ادامه دهید.
 5. بعد از اتمام تمام سرفصل‌های آموزشی، به پورتال فنی و حرفه‌ای بروید.
 6. در صورت امکان از برنامه‌ی مربوط به آزمون icdl مطلع شوید. روز و تاریخ امتحان را در نظر بگیرید.
 7. مدارک مورد نیاز را تهیه کنید.
 8. واریزی مربوط به شرکت در آزمون را انجام دهید.
 9. مدارک آماده شده را در سایت بارگذاری کرده و برای آزمون icdl ثبت نام کنید.
 10. در مرحله‌ی اول، آزمون کتبی برگزار می‌شود. این آزمون در محل فنی و حرفه‌ای است که معمولاً جزئیات محل و زمان آزمون به اطلاع شرکت‌کنندگان می‌رسد.
 11. در صورتی که در آزمون کتبی نمره‌ی حداقل ۵۰ را دریافت کنید، می‌توانید آزمون عملی icdl را در مرحله‌ی بعد ارائه دهید.
 12. در مرحله‌ی دوم، شما برای آزمون عملی آماده می‌شوید. برای قبولی در آزمون عملی، شما بایستی حداقل نمره‌ی ۷۰ را دریافت کرده باشید.
 13. در صورت قبولی در آزمون، مدرک icdl برای شما صادر خواهد شد.

مدارک مشابه با icdl

درصورتی که می‌خواهید مدرک icdl رایگان دریافت کنید، می‌توانید از مدارک مشابه آن استفاده کنید. معمولاً ارائه‌دهندگان این مدارک، در ازای استفاده از منابع آموزشی آن‌ها به شما امکان دسترسی به گواهی‌نامه‌های معتبر مشابه با icdl را ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال، با شرکت در دوره‌های آموزشی مهارت‌های هفتگانه icdl در مکتب خونه، بعد از قبولی در تمارین و آزمون‌های آن، شما می‌توانید مدرک معتبر این آکادمی را دریافت کنید. در این مدرک درج می‌شود که شما نزد مکتب خونه، دوره‌ی آموزشی مذکور را گذرانده و با نمره‌ی دریافتی فارغ‌التحصیل شده‌اید.

مدارک مکتب خونه و دیگر موارد مشابه، با توجه به اعتبار و صحتی که دارند، مورد توجه کارفرمایان قرار می‌گیرند. به‌خصوص برای داخل کشور و حیطه‌ی ملی، شما می‌توانید با استفاده از این مدارک، استخدام شده و یا کارآفرین باشید.

* نکته: مدارک متفرقه از آکادمی‌های معتبر، معمولاً در سراسر کشور مورد قبول واقع می‌شوند. در نظر داشته باشید که این مدارک اغلب ارزش ترجمه ندارند.

چطور مهارت‌های icdl را یاد بگیریم؟

در این مطلب، هفت مهارت اصلی icdl را عنوان کردیم. برای یادگیری icdl کافی است تا از منابع مختلف، صفر تا صد این مهارت‌ها را یاد بگیرید. البته برای دریافت مدرک icdl، سطح پیشرفته‌ی این هفت موضوع مد نظر نیست. به‌این صورت که انجام کارهای پایه و مبتدی در هر سرفصل کفایت می‌کند. شما می‌توانید برای هر مهارت از هفت موضوع یاد شده، عناوین کلی آن را آموزش ببینید.

چطور مهارت‌های icdl را یاد بگیریم؟

به عنوان مثال در خصوص یادگیری مهارت کار با ویندوز، توانایی راه‌اندازی ویندوز و خاموش کردن آن، آشنایی با محیط ویندوز و بخش‌های مختلف آن، آشنایی با تنظیمات، سطل بازیافت، فایل و فولدرها، جست‌وجو در رایانه، تنظیمات مربوط به کنترل پنل، درایورهای سخت افزاری و پرینتر، تنظیمات حساب کاربری، تنظیمات مربوط به زبان و تاریخ سیستم، حافظه‌های جانبی، تنظیمات ظاهری ویندوز و مواردی از این قبیل، کفایت می‌کند.

فراموش نکنید که برای یادگیری عمیق هر یک از مهارت‌های icdl شما باید تمرینات متنوعی را در خصوص هر موضوع انجام دهید. در دوره‌های آموزشی مکتب خونه، شما با تمرینات عملی و پروژه‌های مختلفی روبه‌رو خواهید شد که در نهایت، سبب درک عمیق‌تر و بهتر مباحث آموزشی می‌شود.

جمع‌بندی

در این مطلب، مسیر دریافت مدرک icdl به‌صورت اینترنتی را مرور کردیم. برای درک بهتر، ابتدا در رابطه با این مدرک و اهمیت دریافت آن، چند سطری صحبت کرده و سپس توضیحات مفصلی را در رابطه با چگونگی دریافت مدرک و آموزش‌های مهم آن ارائه کردیم.

دوره آموزش جامع ای سی دی ال از مبتدی تا پیشرفته

 

در این مطلب هم‌چنین توضیحات مختصری در رابطه با هر یک از مهارت‌های هفتگانه‌ی icdl بیان شد. در نظر داشته باشید که برای دنبال کردن آموزش‌های icdl از هر منبعی، باید تمام این موارد پوشش‌دهی شوند. توصیه می‌کنیم برای تقویت رزومه‌ی خود از دریافت این مدرک غافل نمانید. مطمئن باشید که اخذ مدرک icdl کمک شایانی در پیشرفت حرفه‌ای و زندگی عادی شما خواهد داشت.

گرفتن مدرک icdl در مکتب خونه

شرکت در دوره‌های مکتب خونه، یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای یادگیری مهارت‌های هفت گانه icdl است. این دوره‌ها از سطح مقدماتی تدوین شده‌اند، بنابراین برای عموم افراد قابل استفاده خواهد بود. با شرکت در دوره‌های آموزش ای سی دی ال مکتب خونه، شما می‌توانید برای گرفتن مدرک icdl به صورت اینترنتی اقدام کنید. هم‌چنین در صورت قبولی در آزمون‌های مکتب خونه، گواهینامه‌ی مکتب خونه قابل دریافت است که به جهت اعتبار این آکادمی، مورد قبول بسیاری از مؤسسات و شرکت‌ها قرار می‌گیرد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا