مالی و سرمایه‌گذاریمدیریت

ذهن ثروتمند: چگونه ثروتمند شویم

اسرار ذهن ثروتمندان

در این مقاله با عنوان ذهن ثروتمند و ذهنیت ثروت ساز می‌خواهیم بدانیم به چه کسانی ثروتمند می‌گویند و چه مواردی می‌تواند ما را به داشتن ثروت بیشتر در این مسیر کمک کند. باورها و افکار ذهن ثروتمند در چه راستایی است؟ طرز فکر ثروت یعنی هزینه کمتر، سرمایه‌گذاری عاقلانه و یافتن راه‌هایی برای بهبود وضعیت مالی با کمترین ریسک ممکن! خبر خوب این است که هرکسی با کمی اراده و تلاش قادر است که این طرز فکر را در خودش بپروراند.

ذهن ثروتمند چیست؟

اگر پای داستان‌های افراد ثروتمند درباره اینکه چگونه ثروت عظیم‌شان را بدست آوردند، بنشینیم، متوجه الگویی قاعده‌مند خواهیم شد: به ندرت می‌توان فردی ثروتمند را پیدا کرد که موفقیتش را مدیون لحظه‌ای معجزه آسا باشد. در عوض آن‌ها طرز فکرشان را کلید موفقیت و سعادت‌شان می‌دانند.

ذهن ثروتمند چیست؟

ذهن ثروتمند مجموعه‌ای از باورها، عادات و رفتارهایی است که ثروتمندان را از دیگر اقشار جامعه متمایز می‌کند. اسرار ذهن ثروتمندان شما را راهنمایی می‌کند تا به بهترین شیوه از پولتان بهره ببرید. اما این کار اصلا ساده‌ای نیست.

 ذهن فقیر چیست؟

مخالف ذهن ثروتمند و ذهنیت ثروت ساز ذهنیت فقر وتنگدستی وجود دارد و بیشتر کسانی که  این ذهنیت را دارند، از داشتن آن بی اطلاع هستند. این ذهنیت که ثروت می‌تواند بدون تلاش نیز به دست بیاید، اینکه هرگز از پس پرداخت بدهی بر نمی‌آیید و یا شما دستورالعمل لازم برای افزایش جریان نقدینگی را بلد نیستید.

ویدیو پیشنهادی : پرایس اکشن
پرایس اکشن

این بهانه‌ها می‌تواند طرز فکرتان را برای اهداف مالی تضعیف کند و ثروت را به شکلی فعال از شما دور می‌کند، مگر اینکه برای از بین بردن این طرز فکر تلاش کنید.

هدف گذاری کنید، صبور باشید و پشتکار داشته باشید

افراد بسیار انگشت‌شماری وجود دارند که یک شبه ثروتمند شدند؛ زیرا ساختن ثروت روندی آهسته دارد. فیس بوک مارک زاکربرگ را به میلیاردر تبدیل نکرد، مارک زاکربرگ با سخت کوشی و فداکاری خود فیس بوک را تاسیس کرد و درواقع از نتایج زحمت خود بهره‌مند شد.

امیدوار نباشید که برای دستیابی به ثروت سرمایه‌گذاری‌های پرخطر می‌تواند به شما کمک کند یا شعارهای رایجی مثل «به سرعت ثروتمند شوید» و مشابه  آن شما را به نتیجه مطلوب می‌رساند.

توماس جی استنلی: “یک فرد ثروتمند نسبت به یک فرد از طبقه متوسط، ​​۱۰ برابر بیشتر وقت خود را صرف برنامه‌ریزی برای امور مالی می‌کند.”

هدفی برای میزان سرمایه‌ای که قصد پس انداز را دارید، تعیین کنید. مهمتر از همه  اطمینان حاصل کنید که برنامه‌ریزی که برای خودتان در نظر گرفتید، برای شما سودآور باشد.

افکار ذهن ثروتمند

هدف از بودجه این است که به شما امکان دهد تا هزینه‌های خود را بررسی کنید و به دنبال مواردی باشید که بتوانید هزینه‌های اضافی را تا حد امکان کاهش داده یا قطع کنید.

این فرآیند ممکن است شما را در شرایط انتخاب‌های دشوار قرار دهد، مثل خریدن محصولات ارزانتر یا اجتناب از ابزارهای تجملاتی که به آن نیاز ندارید.

امروز برای آینده سرمایه گذاری کنید.

اکثر مردم فکر می‌کنند که پول پس انداز شده نمی‌تواند به خودی خود باعث افزایش سرمایه شود.

آیا این امکان برای ذهن ثروتمند وجود دارد ؟

بهره سودآور فرآیندی از رشد است که به شما اجازه می‌دهد، پول سرمایه گذاری شده خود را با گذشت زمان بصورت تصاعدی افزایش دهید. سود مرکب زمانی حاصل می‌شود که بر سود خود، سود بدست آورید.

هر سالی که پول شما سرمایه‌گذاری می‌شود، براساس کل مبلغ پول در حسابتان که شامل مبلغ و سودی است که سال گذشته جمع آوری کردید، سود مشخصی بدست می‌آورید.

ویدئو پیشنهادی : امواج الیوت
امواج الیوت

هر چه مدت طولانی‌تری برای اندوختن سرمایه خود بگذارید، در مقابل پول بیشتری نیز کسب خواهید کرد!

در سال ۱۹۹۴، سهام بیل گیتس ۹/۳ میلیارد دلار ارزش داشت و درسال ۲۰۱۴ این میزان به سرعت به ۸۱٫۶ میلیارد دلار رسید. این افزایش ۹ برابری ثروت تنها با فروش مایکروسافت بدست نیامد، بلکه توسط مدیر سرمایه‌گذاری بیل گیتس، مایکل لارسون، رشد کرد

سرمایه گذاری پول یک استراتژی اصلی در بین افراد ثروتمند به شمار می‌رود. شما مجبور نیستید این کار را به تنهایی انجام دهید. یاد بگیرید که چگونه سرمایه گذاری کنید یا به دنبال کمک باشید؛ تعداد کثیری از مشاوران برجسته و قابل اعتماد آماده کمک به شما هستند.

همچنین باید به یک مورد بسیار مهم اشاره کنیم:

هرگز  همه پس اندازهای خود را در یک حساب بانکی نگذارید

چرا که قیمت یک آب نبات چوبی در گذشته ۵ سنت بود، امروز دیگر حتی یک شکلات اسنیکرز را نمی‌توانید با قیمتی کمتر از یک دلار خریداری کنید.

 1. افزایش مداوم قیمت کالاها و خدمات به مرور زمان را تورم می‌نامیم.
 2. با گذشت زمان، قدرت خرید پول کاهش پیدا می کند.

اگر استراتژی سرمایه گذاری شما این است که سالیان سال پول خود را در یک حساب پس انداز جمع آوری کنید تا هنگامی که آماده باشید از آن استفاده کنید، باید به شما بگویم که طی این سال‌ها ارزش پول شما به شدت افت کرده است.

ویدئو پیشنهادی : آموزش بورس از صفر تا صد
آموزش بورس از صفر تا صد

 

باورهای ذهن ثروتمند

نسبت به ذهن ثروت ساز نگرش مثبت داشته باشید

شاید اسم قانون جذب به گوشتان خورده باشد. قانون جذب می‌گوید که موارد مشابه یکدیگر را جذب می‌کنند. به عبارت دیگر ، افکار و اعمال ما، افکار و اعمال مشابه را به خود جذب می‌کند. اگر به چیزهای مثبت فکر کنید، اتفاقات مثبتی نیز رخ خواهد داد.

شما وقتی فکر و تمرکزتان حول محور ایجاد ثروت باشد، قطعا ثروت بیشتری را به زندگی خود وارد خواهید کرد. شما باید افکار مثبت ثروت و فراوانی را در خودتان پرورش دهید؛ اگر منفی نگر باشید، ناامید خواهید شد و رویاهایتان را رها خواهید کرد.

این کار را با پاک کردن افکار منفی از ذهن خود شروع کنید.

آنها را با افکاری مثل جملات زیر جایگزین کنید:

 • «من ثروتمند خواهم شد»
 • «من به اندازه کافی خوب هستم»
 • «من می‌توانم موفق شوم»
 • «من ذهن ثروتمند دارم»

راه ثروت آسان نیست اما اگر اصول و افکار ذهن ثروتمند را در ذهنتان ایجاد کنید، مسیر آسان‌تر خواهد شد.

شما باید ایده موفقیت را  عمیقا در ذهنتان حک کنید و کاری کنید که اتفاق بیافتد! فرمول ساده‌ای برای دنبال کردن ثروت وجود ندارد. شاید شما ایده‌ای فوق العاده‌ای داشته باشید، شاید با فردی موفق همکاری مهمی را شروع کنید، شاید مانند اکثر افراد سخت کار کنید، اما یادتان باشد که در این راه از هوش و ذکاوت خود استفاده کتید تا راه خود را برای ثروتمند شدن هموار کنید.

با این حال، افرادی که این راه را با اراده تا پایان طی می‌کنند، افرادی هستند که در ابتدا در ذهن خود ثروتمند شده‌اند.

ذهن پولدار

باور کنید که ثروت امکان پذیر است

چند بار شنیده‌اید که والدینتان حرفهایی مانند «پول علف خرس نیست » یا «فکر می‌کنید پول چاپ می‌کنم؟» را به شما گفته‌اند؟

بسیاری از ما با این ذهنیت بزرگ شدیم که پول چیزی کمیاب و دست نیافتنی است، ولی اینطور نیست. پول های زیادی بیرون از خانه تان منتظرند تا شما آنها را بدست بیاورید؛ فقط باید باور کنید که لیاقت داشتن این ثروت را دارید، بنابراین قبل از اینکه اتفاق بیافتد، امکان آن را باور کنید.

 

قدردان داشته‌های خود باشید

اگر این افکار  را در ذهنتان مرور می‌کنید که «من خانه‌ام را دوست ندارم، ای کاش خانه‌ای بزرگتر داشتم.”یا” من نمی‌توانم صبر کنم تا یک ماشین جدید بگیرم؛ زیرا من از رانندگی با این ماشینی که دارم خجالت می‌کشم”.

 • شما درواقع با این نوع افکار خود در حال فرستادن امواج منفی هستید.
 • فراموش نکنید افکار منفی هیچ نوع سودی را برای شما به دنبال ندارد.

درعوض یاد بگیرید چیزهایی که دارید را دوسته داشته باشید، از داشتن خانه یا ماشین خودتان لذت ببرید، از اینکه جایی برای خوابیدن و خوراک و پوشاک برای شما تامین است، قدردانی کنید.

هرچقدر قدردان چیزی باشید که  اکنون صاحب آن هستید، مطمئن باشید امکان اینکه دارایی‌ و ثروت بیشتری کسب کنید بیشتر می‌شود.

ویدئو پیشنهادی : آموزش ایچیموکو
آموزش ایچیموکو

در خودتان انگیزه ایجاد کنید

نوشتن جملات انگیزشی و تکرار آنها به طور مکرر در ذهن مغزتان را آماده می‌کند.

استفاده از جملاتی مانند: “افراد ثروتمند سخاوتمند، مهربان و دوست داشتنی هستند، من هم روزی یکی از آنها خواهم بود” به جای این جمله « ثروتمندان همه دزد هستند»، در ناخودآگاه شما در دراز مدت تاثیرگذار خواهد بود.

یک تابلوی بزرگ بگیرید و کلمات و عکس‌های مورد نظر خود را برش دهید.

 1. این عکس می‌تواند یک ماشین جدید، یک خانه بزرگ، یک جت خصوصی یا قایق بادبانی شخصی شما باشد.
 2. هرچه احساس خوبی داشته باشد و شما را هیجان زده کند مناسب است که روی تخته قرار دهید.
 3. حتی از جملات انگیزشی و چیزهایی که به شما انرژی فزاینده‌ای می‌دهد، استفاده کنید.
 4. این موارد به شما بسیار کمک می‌کند تا انگیزه خود را برای ادامه مسیر حفظ کنید.
 5. فراموش نکنید معجزه ایجاد نمی‌کنند، برای دریافت خروجی موردنظر هم باید تلاش کنید و هم نگرش مثبت داشته باشید.

به پول و ثروت عشق بورزید

همه ما شنیده‌ایم که برخی از افراد اظهار دارند: «از پول متنفرم!» و این واقعا حرف عجیبی است. چگونه می توانید از پول متنفر باشید؟

دلیل اینکه آنها از پول متنفر هستند این است که آنها هیچ پولی ندارند؛ این بدان معنا نیست که آنها واقعاً از پول متنفر هستند، آنها فقط از نبود پول متنفر هستند. اگر همچنان سخن و ذهن شما درباره پول و ذهن ثروتمند منفی است، باید این روند را متوقف کنید.

ویدیو پیشنهادی : آموزش تحلیل تکنیکال
آموزش تحلیل تکنیکال

پولتان را در دست بگیرید و بگویید “من پول را دوست دارم! پول دوست من است! کسانی که عاشق پول و ثروت هستند, عشق خود را در زندگی واقعی هم دنبال می‌کنند، بنابراین بسیار بهتر از کسانی که در زبان نفرت دارند، به آن دست پیدا می‌کنند.

ثروت مورد نظر خود را در ذهنتان تعریف کنید

تعمیم دادن آنچه که می‌خواهید به یک خانه بزرگ، سه وسیله نقلیه لوکس و کمد پر از لباس‌های برند، روش درستی نیست. شما می‌خواهید فراتر از یک تعریف معمولی باشید، تعریفی که بسیاری از افراد در ذهنشان ایجاد کردند درواقع فقط رویا و فانتزی ثروتمندشدن است. بنابراین این افراد معمولا منتظر معجزه هستند و برای تغییر دادن شرایط خود تلاش نمی‌کنند.

وقتی می‌گوییم ثروت مورد نظر خود را تعریف کنید، می‌خواهیم تا حد امکان دقیق و خاص باشد:

 1. طرحی کلی از طرز فکر مورد نظر خود را بوجود بیاورید.
 2. نمای کلی از زندگی کاری حرفه‌ای مورد نظر خود را طراحی کنید.
 3. سبکی از شیوه زندگی دلخواه خود را در نظر بگیرید.

این سه طرح به شما کمک می‌کند تا ذهن خود را به سمت تفکر ثروتمندشدن باز کنید و به نوبه خود شما را به سمت ایجاد رفتارهای ثروتمندانه سوق می‌دهد.

ذهن ابزاری قدرتمند است، آنچه به طور منظم اجازه می‌دهید در ذهنتان نقش ببندد به بخشی از شما تبدیل می شود. یک ذهنیت شکست خورده، شیوه زندگی افراد شکست‌خورده را سبب می‌شود و ذهن ثروتمند شدن، شیوه زندگی ثروتمندان را برایتان رقم می‌زند.

اقدامات را با ذهنیت خود همسو کنید

اندیشه‌ها به تنهایی چیزی جز آروزهای بی‌ثمر نیستند. برای مثال وقتی روی نیمکتی نشستید و به اینکه چگونه به موفقیت برسید، فکر می‌کنید؛ بعد از گذشت زمان همچنان وضعیت شما تغییری نکرده است.

شما فقط در آنجا نشسته‌اید و آرزو می‌کنید به چیزی که می‌خواهید دست یابید، بدون اینکه در این جهت اقدامی کنید و دست به عمل شوید برای ایجاد و توسعه ثروت مورد نظر باید سخت تلاش کنید تا در واقعیت آن ثروت برای شما محقق شود و این به معنای از بین بردن اعمال و رفتارهایی است که شما را از این هدف عقب می‌اندازد.

ذهنیت ثروت ساز

نمی‌دانید درباره چه چیزی صحبت می کنیم؟

خوب بگذارید اعمال بازدارنده از هدفتان را در قالب چند مثال ساده برای شما بگوییم:

 1. وقت زیاد صرف کردن برای تماشای برنامه‌های تلویزیون
 2. گشت و گذار بیهوده در شبکه‌های اجتماعی و پرداختن به حواشی‌های زندگی آدم‌های مختلف
 3. استفاده از مواد غذایی ناسالم و تعویق انداختن دائم ورزش
 4. خوابیدن زیاد درآخر هفته ‌ها
 5. صرف پول برای تحت تأثیر قرار دادن اطرافیان، به جای صرف پول برای بهبود و رشدخود
 6. اجتناب از صرف کردن زمانی برای مطالعه

وقت آن رسیده است که تمام این تله ها را از میان بردارید و آن را با اعمالی جایگزین کنید که به شما در تغییر تفکر و زندگیتان کمک می‌کنند. افکار و باورهای ذهن ثروتمند وابسته به اندیشه متمرکز اقداماتی منظم و همسو با باورهای شما است. این مهم‌ترین اصل برای شروع و ادامه این مسیر است.

از افرادی که جاه طلب نیستند، دوری کنید

آیا این به معنای تبعیض گذاشتن میان افرادیست که  درآمد کمتر از شما کسب می‌کنند و افرادی که درامد زیادی دارند؟

خیر، بلکه این به معنای دوری از افرادی است که در زندگی درجا می‌زنند و هیچ قصدی برای بهبود شرایط فعلی خود ندارند. افرادی که دارای طرز فکری فقیر هستند، ذهن شما را با میانه روبودن افراطی آلوده می‌کنند. همانطور که گفته می‌شود: «شما را می‌توان میانگین ۵ نفری دانست که همواره با آنان معاشرت دارید»

برای افزایش ثروت، با کسانی که در بوجود آوردن ثروت مورد نظر خود موفق شده‌اند، معاشرت کنید.

این شیوه شما در موقعیتی قرار می‌دهد تا دانش و بینش آنان را در مورد چگونگی توسعه فرصت‌های خود و پرورش آنها برای دستیابی به ثروت، مورد ارزیابی قرار دهید. قانون جاذبه در اینجا بسیار پرکاربرد است.

شما می‌خواهید دور و برتان پر از افراد با  باشد تا ذهنیتشان را جذب کنید، بنابراین از سبک زندگی آنها تقلید می‌کنید، شبکه‌های اینترنتی آن‌ها (فیس بوک، وبسایت شخصی،اینستاگرام و..) چک می‌کنید و از قوانین مالی و ریسک‌های سرمایه‌گذاری آنان اطلاعات بدست می‌آورید.

اینگونه است که شما خود را از طرز فکر فردی از طبقه متوسط جامعه جدا می‌کنید و ذهنیت افراد ثروتمند را در وجودتان پرورش می‌دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا