نرم افزارهای مهندسی

آموزش SOLIDWORKS CAM برای کار در دستگاه‌های CNC

تصور کنید ایده‌ای نوآورانه در ذهن شما جرقه می‌زند، طرحی خلاقانه برای یک محصول جدید را روی کاغذ می‌آورید؛ اما چطور این طرح را از دنیای ذهنی به دنیای واقعی منتقل کنید؟ چطور قطعات پیچیده و دقیق را به مرحله تولید برسانید؟ اینجاست که نرم‌افزار قدرتمند SOLIDWORKS CAM وارد ماجرا می‌شود؛ اما SOLIDWORKS CAM چیست؟ ابزاری کارآمد و یکپارچه برای برنامه‌ریزی و تولید قطعات طراحی‌شده با SOLIDWORKS است.

در این راهنما، به بررسی چگونگی استفاده از سیستم CAM در برنامه سالیدورک و تأثیر آن بر فرآیند کار با دستگاه‌های CNC می‌پردازیم. با استفاده از آموزش solidworks cam، می‌توانید بدون نیاز به دانش فنی پیچیده، کد‌های G را به‌راحتی ایجاد و اجرا کنید. این امکان، فرصت‌های جدیدی را برای بهینه‌سازی و افزایش کارایی در اختیار مهندسان و طراحان قرار می‌دهد.

آموزش SOLIDWORKS CAM: پلی میان طراحی و ساخت

فرض کنید با SOLIDWORKS، مدل سه‌بعدی یک موتور کوچک را طراحی کرده‌اید. حالا برای اینکه این موتور جان بگیرد و به چرخش درآید، نیاز به قطعات فیزیکی دارید. SOLIDWORKS CAM به کمک شما می‌آید تا با استفاده از مدل سه‌بعدی، مسیر تولید قطعات را مشخص کنید.

getting started with solidworks cam 2

این نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد تا:

 • مسیر حرکت ابزار بر روی قطعه (G-code) را به‌صورت خودکار تولید کنید.
 • نوع ماشین‌های CNC (Computer Numerical Control) مناسب برای هر قطعه را انتخاب نمایید.
 • سرعت و دقت ماشین‌کاری را تعیین کنید.
 • زمان تقریبی ساخت قطعه را برآورد نمایید.
 • مسائل احتمالی در فرایند تولید را پیش از اجرا، در فضای مجازی شناسایی کنید.
مرجع کامل و جامع انواع آموزش سالیدورک + اعطای گواهینامه معتبر

 

با SOLIDWORKS CAM، دیگر نیازی نیست به‌صورت دستی و زمان‌بر، برنامه‌ریزی ماشین‌کاری را انجام دهید. این نرم‌افزار به‌صورت هوشمند، مسیر حرکت ابزار را بر اساس مدل سه‌بعدی شما محاسبه می‌کند و خروجی نهایی را به‌صورت G-code در اختیار شما قرار می‌دهد. G-code زبان ماشین است که به دستگاه‌های CNC دستور می‌دهد تا چگونه قطعه را ماشین‌کاری کنند.

چرا از SOLIDWORKS CAM استفاده کنیم؟

استفاده از SOLIDWORKS CAM مزایای متعددی به همراه دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • کاهش زمان و هزینه: با خودکارسازی فرایند برنامه‌ریزی ماشین‌کاری، در زمان و هزینه‌های تولید صرفه‌جویی می‌شود.
 • دقت و کیفیت بالا: خروجی G-code تولید شده توسط SOLIDWORKS CAM، منجر به دقت و کیفیت بالای قطعات نهایی می‌شود.
 • کاهش خطا: با حذف فرایند دستی برنامه‌ریزی، احتمال خطای انسانی به حداقل می‌رسد.
 • هماهنگی با SOLIDWORKS: یکپارچگی کامل با نرم‌افزار SOLIDWORKS، سهولت در انتقال اطلاعات بین طراحی و تولید را به همراه دارد.
 • امکان شبیه‌سازی: SOLIDWORKS CAM امکان شبیه‌سازی فرایند ماشین‌کاری را پیش از اجرا فراهم می‌کند. با این کار می‌توان تداخلات احتمالی ابزار با قطعه و سایر مشکلات را شناسایی و برطرف کرد.
 • ایجاد انعطاف‌پذیری: SOLIDWORKS CAM قابلیت پشتیبانی از انواع مختلف ماشین‌های CNC را دارد و به‌این‌ترتیب می‌توان از آن برای تولید قطعات با هندسه‌های پیچیده استفاده کرد.

با آموزش SOLIDWORKS CAM چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

قابلیت‌های SOLIDWORKS CAM بسیار گسترده است و به نوعی، تمامی مراحل برنامه‌ریزی ماشین‌کاری را پوشش می‌دهد. در ادامه، به برخی از مهم‌ترین این قابلیت‌ها اشاره می‌کنیم:

دوره آموزش سالیدورک

 

 • تولید مسیر حرکت ابزار (Toolpath Generation): همان‌طور که اشاره شد، SOLIDWORKS CAM به‌صورت خودکار، مسیر حرکت ابزار بر روی قطعه را بر اساس مدل سه‌بعدی شما محاسبه می‌کند.
 • تعریف ابزار (Tool Definition): در این بخش، نوع و ابعاد ابزارهای موردنیاز برای ماشین‌کاری را تعریف می‌کنید.
 • استراتژی ماشین‌کاری (Machining Strategies): SOLIDWORKS CAM استراتژی‌های مختلفی برای ماشین‌کاری سطوح مختلف قطعه مانند فرزکاری، تراشکاری، سوراخ‌کاری و … را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • نگهدارندِ ابزار (Tool Holder Definition): نوع نگهدارندِ ابزار مناسب برای هر ابزار را مشخص می‌کنید.
 • شبیه‌سازی (Simulation): با استفاده از ماژول شبیه‌سازی، می‌توانید فرایند ماشین‌کاری را به‌صورت مجازی مشاهده کنید و از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری نمایید.
 • گزارش‌گیری (Reporting): SOLIDWORKS CAM امکان تهیه گزارش‌های مختلفی از قبیل زمان ماشین‌کاری، مصرف ابزار و … را به شما می‌دهد.

با آموزش SOLIDWORKS CAM چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

تفاوت بین سالیدورک کم استاندارد و حرفه‌ای چیست؟

برای آموزش solidworks cam استاندارد، باید گفت که یک بسته 2.5 محور است و مسیر ابزار را روی فایل‌های قطعه SOLIDWORKS تولید می‌کند و کد CNC (G-code) را برای استفاده در دستگاه‌های CNC مانند میل، واترجت، پلاسما یا روتر ایجاد می‌کند. این 2.5 محور به نحوه حرکت دستگاه برای برش مواد اشاره دارد. در‌حالی‌که اکثر دستگاه‌های CNC حداقل سه محوری هستند و می‌توانند در جهت‌های X، Y و Z کنترل شوند، روش معمولِ برش قطعات تنها شامل حرکت همزمان دو محور، معمولاً XY، است. محور سوم در عمق ثابتی باقی می‌ماند و فقط پس از توقف حرکت محورهای X و Y، عمق آن تغییر می‌کند.

آموزش جامع ورق‌کاری در سالیدورکس – Sheet Metal Design

 

در مورد تراشکاری برای تراش، اگر به دنبال امکانات بیشتری هستید، می‌توانید به نسخه حرفه‌ای SOLIDWORKS CAM ارتقا دهید. با این ارتقا، قابلیت برنامه‌ریزی مجموعه‌ها را خواهید داشت که این امکان را می‌دهد تا چندین قطعه را در یک برنامه تولید کنید (مانند یک لانه برای روتر/لیزر یا چندین تنظیم در یک شات عکس). همچنین، از قابلیت‌های اجرای دستگاه‌های ایندکس‌گذاری محور چهارم و پنجم و قابلیت‌های خشن‌کاری با سرعت بالا با استفاده از Volumill بهره‌مند خواهید شد.

برای آموزش solidworks cam و یادگیریِ چگونگی استفاده از این قابلیت‌های پیشرفته، می‌توانید منابع آموزشی معتبر و تخصصی مثل مکتب خونه را دنبال کنید که شما را در بهینه‌سازی فرآیندهای تولیدی‌تان کمک می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش solidworks motion study به صورت گام به گام

شروع آموزش SOLIDWORKS CAM

در این بخش از آموزش سالیدورک کم، قصد داریم شما را در مسیر آغاز کار با سالیدورک کم، همراهی کنیم.

شروع آموزش SOLIDWORKS CAM

اگر نرم‌افزار را بارگذاری کرده‌اید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، نگران نباشید، ما در کنار شما هستیم. اگر می‌خواهید در زمان خودتان صرفه‌جویی کنید، پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به آموزش‌های مقدمات در مکتب خونه شروع کنید. می‌توانید به بخش Help>SOLIDWORKS CAM>Tutorials بروید یا در دایرکتوری زیر به آن‌ها دسترسی پیدا کنید:

 • C:Program FilesSOLIDWORKS CorpSOLIDWORKS CAMlangEnglishManuals

فایل‌های همراه با این آموزش‌ها در مکان زیر قرار دارند:

 • C:UsersPublicDocumentsSOLIDWORKSSOLIDWORKS 2019CAM Examples

همچنین می‌توانید مجموعه‌ای از ویدیوهای مکتب خونه را که برای راهنمایی شما در مورد جنبه‌های مختلف ارائه می‌دهد، بررسی کنید. این سایت به شما کمک می‌کنند تا با اصول اولیه و نحوه استفاده از این ابزار قدرتمند آشنا شوید و گام‌های اولیه خود را در دنیای CNC با اطمینان بردارید.

گزینه‌های آموزشی SOLIDWORKS CAM چه مواردی هستند؟

 

اگر می‌خواهید در استفاده از SOLIDWORKS CAM به‌سرعت مهارت کسب کنید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم. ما دوره‌های آموزشی متنوعی داریم که مناسب همه سطوح، از مبتدی تا حرفه‌ای، هستند. اگر دوست دارید در خانه و در آرامش یاد بگیرید، می‌توانید در دوره‌های آنلاین ما شرکت کنید و حتی نیازی نیست لباس رسمی بپوشید! اگر بودجه کمی دارید و نمی‌خواهید وقت‌تان را با تماشای ویدیوهای طولانی و گیج‌کننده تلف کنید، پیشنهاد می‌کنیم ویدیوهای آموزشی خودآموز ما را امتحان کنید که به صورت قدم به قدم شما را راهنمایی می‌کنند.

Getting Started With Solidworks Cam 5

SOLIDWORKS CAM برای چه کسانی مناسب است؟

SOLIDWORKS CAM نرم افزاری کارآمد برای طراحان، مهندسان و افرادی است که با فرایند تولید قطعات سروکار دارند. به طور خاص، این نرم افزار برای موارد زیر مناسب است:

 • کارگاه‌های کوچک و متوسط: SOLIDWORKS CAM نسخه‌های مختلفی باقیمت‌های متفاوت دارد که به‌این‌ترتیب، کارگاه‌های کوچک و متوسط نیز می‌توانند از مزایای این نرم‌افزار بهره‌مند شوند.
 • تولیدکنندگان قطعات پیچیده: SOLIDWORKS CAM قابلیت پشتیبانی از انواع مختلف ماشین‌های CNC و هندسه‌های پیچیده را دارد و به‌این‌ترتیب برای تولیدکنندگان قطعات پیچیده مناسب است.
 • صنایع مختلف: SOLIDWORKS CAM در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، هوافضا، پزشکی و … کاربرد دارد.

آموزش SOLIDWORKS CAM

یادگیری SOLIDWORKS CAM به دلیل رابط کاربری آسان و امکانات آموزشی متعددی که ارائه می‌شود، دشوار نیست. منابع آموزشی مختلفی مانند کتاب‌ها، مقالات، ویدیوهای آموزشی و دوره‌های آنلاین برای یادگیری این نرم‌افزار وجود دارد. همچنین، شرکت Dassault Systèmes، سازنده SOLIDWORKS، دوره‌های آموزشی رسمی را برای این نرم‌افزار ارائه می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش پلاگین های اتوکد + معرفی بهترین آن‌ها

آیا برای استفاده از SOLIDWORKS CAM، نیاز به تسلط بر SOLIDWORKS داریم؟

آشنایی با اصول اولیه SOLIDWORKS می‌تواند به شما در درک بهتر رابط کاربری و مفاهیم SOLIDWORKS CAM کمک کند؛ اما حتی اگر هیچ تجربه‌ای در کار با SOLIDWORKS نداشته باشید، می‌توانید با آموزش‌های مناسب، SOLIDWORKS CAM را یاد بگیرید.

چه نسخه‌ای از SOLIDWORKS CAM برای کار من مناسب است؟

نسخه‌های مختلفی از SOLIDWORKS CAM باقیمت‌های متفاوت وجود دارد. برای انتخاب نسخه مناسب، باید به نیازها و بودجه خود توجه کنید.

بهترین منبع آموزشی برای یادگیری SOLIDWORKS CAM چیست؟

منابع آموزشی مختلفی برای یادگیری SOLIDWORKS CAM وجود دارد. انتخاب بهترین منبع، به سبک یادگیری و نیازهای شما بستگی دارد.

آیا SOLIDWORKS CAM از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند؟

بله SOLIDWORKS CAM از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند و می‌توانید رابط کاربری و منوها را به زبان فارسی تنظیم کنید.

آیا می‌توان از SOLIDWORKS CAM برای برنامه‌ریزی ماشین‌کاری انواع مختلف ماشین‌های CNC استفاده کرد؟

بله SOLIDWORKS CAM قابلیت پشتیبانی از انواع مختلف ماشین‌های CNC را دارد.

سخن پایانی

در این مقاله، با استفاده از آموزش solidworks cam، راه‌هایی برای کار کردن با دقت و سرعت بیشتر در دستگاه CNC ارائه شده است. همچنین توضیحاتی در مورد تفاوت بین نسخه‌های استاندارد و حرفه‌ای SOLIDWORKS CAM و چگونگی استفاده از آن‌ها در دستگاه‌های CNC ارائه گردید.

آموزش جامع جدول طراحی و معادله نویسی در سالیدورکس

 

در کنار این مباحث، راهنمایی‌هایی برای شروع به کار با SOLIDWORKS CAM و منابع آموزشی موجود برای یادگیری این ابزار قدرتمند پیشنهاد شد. در نهایت و در این مطلب، گزینه‌های مختلف آموزشی برای کسب مهارت در استفاده از SOLIDWORKS CAM معرفی شده است.

آموزش سالیدورک در مکتب خونه

یادگیری سالیدورک به صورت اصولی برای کار با دستگاه‌های CNC حیاتی است. با مهارت در سالیدورک، می‌توانید با دقت و سرعت بیشتری کار کنید. در مکتب خونه، مجموعه‌ای از دوره‌های آموزشی مختلف وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا این ابزار قدرتمند را به خوبی یاد بگیرید. پس به سایت ما مراجعه کنید، دوره آموزش سالیدورک مورد نظر خود را پیدا کنید و به بهبود مهارت‌های خود بپردازید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا