علوم انسانینرم افزارهای مهندسی

کاربرد spss در صنایع، کشاورزی و روانشناسی

نرم افزار SPSS چه کاربردی در رشته های صنایع، کشاورزی و روانشناسی  دارد؟

کاربرد spss در مهندس صنایع 

با توجه به کاربرد گسترده نرم افزار SPSS در حوزه‌های مختلف علمی و پژوهشی، بد نیست به کاربرد آن در رشته صنایع هم نگاهی بیندازیم؛ می‌توان گفت SPSS یکی از نرم افزارهای پر کاربرد و جدا نشدنی در رشته صنایع است که علت آن هم در حوزه‌های کاری صنایع است چرا که بر مباحث تحلیلی و آماری تمرکز دارد و نرم افزار SPSS هم بستر خوبی را برای داده‌کاوی و تحلیل اطلاعات حاصل از بخش‌های تولیدی، فروش، تدارکات و نیروی انسانی فراهم می‌کند.

نیاز یک مهندس صنایع به SPSS آنجا ضرورت پیدا می‌کند که با توجه به حوزه‌های کاری این رشته، یک نرم افزار آماری پیشرفته و در عین حال با محیطی ساده مناسب جهت تجزیه و تحلیل آماری در طیف گستره‌ای از زمینه‌ها است، برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یا کار در صنعت و تجزیه و تحلیل آماری داده‌ها به صورت تخصصی‌تر قطعا به SPSS نیاز دارید؛ یادگیری نرم افزار SPSS برای مهندسی صنایع،برای دانشجویان ترم ۵ به بعد کارشناسی و تحصیلات تکمیلی مناسب است.همچنین می توانید از مفیدترین کتا‌های آموزشی SPSS  برای تکمیل یادگیری استفاده کنید.

 

در واقع اگر از نرم افزار SPSS کمی دقیق و هوشمندانه استفاده شود، کارهایی مثل تحلیل فرآیند در کارخانجات و سازمان‌ها و تحلیل داده‌های بازاریابی قابل استفاده است و برای کسی که مهندسی صنایع خوانده یا می‌خواند، می‌تواند با صرف کمترین وقت و زیرکی دریچه‌ای برای ورود به دنیای بازاریابی و تحقیقات بازار هم باشد.

یک از مزیت‌های نرم افزار SPSS پروژه مستقل گرفتن آن است که به شکل‌های مختلف برای آن تقاضا وجود دارد. توصیه ما به مهندسین صنایع این است که تسلط بر نرم افزار SPSS علاوه بر انجام پروژه‌های دانشجویی می‌تواند فرصت‌های شغلی خوبی را فراهم کند و نرم افزار SPSS یکی از چندین نرم افزاری است که هر مهندس صنایع باید به آن تسلط داشته باشد.

کاربرد نرم افزار SPSS در روانشناسی

 

نرم افزار آماری SPSS
کاربرد نرم افزار آماری SPSS در صنایع وکشاورزی

علم روانشناسی علمی پژوهش محور است و بدون داده نمی‌توان نتایجی را برای فرضیات در نظر گرفت، قطعا استفاده از نرم افزار SPSS این فرصت را ایجاد می‌کند تا با تحلیل داده‌های بدست آمده از پرسشنامه‌های متعددی که در این حوزه برای ارائه بررسی‌ها و تحقیقات انجام می‌گیرد، بهترین نتیجه‌گیری را بدست آورد.

 

اهمیت کاربرد SPSS در روانشناسی آنجا مشخص می‌شود که، فرایند آماری در روانشناسی دارای سه مرحله است: تحقیق، جمع‌آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل. داده‌هایی که جمع‌آوری شده اند به عنوان اطلاعات اولیه هستند که پس از دسته‌بندی و مرتب کردن آن‌ها آماده برای فرآیند تجزیه و تحلیل می‌شوند که برای این کار از نرم افزار SPSS استفاده می‌شود.

عواملی که در این استفاده تاثیر گذار است شامل نوع تجزیه و تحلیلی که قرار است روی داده‌های انجام شود، الگویی که برای این داده‌ها طراحی شده‌است و روش‌هایی که در این تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین علاوه بر اینکه نوع روش انتخابی حائز اهمیت است نوع تحلیلی که انتخاب می‌شود هم مهم است زیرا داده‌های بدست آمده با توجه به نوع روشی که در تجزیه و تحلیل برای آن‌ها استفاده می‌شود کاربرد خود را نشان می‌دهند.

 SPSS در کشاورزی

یکی از متداول‌ترین کاربردهای SPSS در کشاورزی، استفاده از آزمون‌های آنالیز واریانس آن در پایان نامه‌ها است؛ برای تجزیه و تحلیل طرح‌های آزمایشی کشاورزی به خصوص در عصر حاضر که کشاورزی برای توسعه خود نیازمند ایده‌های خلاقانه است، SPSS بهترین گزینه است.

نرم افزار SPSS با قابلیت‌هایی مثل رسم نمودارها برای جداول فراوانی، محاسبه واریانس، میانگین، انحراف معیار و بدست آوردن توزیع‌های مختلف آماری فضا را برای استفاده گسترده مهندسین کشاورزی فراهم کرده است؛ از جمله کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تهیه نتایج آماری مانند جداول و نمودارها
  2. تهیه جداول فراوانی، تجمعی و درصد فراوانی
  3. محاسبه آزمون‌های مقایسه‌ای
  4. محاسبه رگرسیون
  5. برازش منحنی
  6. ایجاد داده‌های تصادفی
  7. تهیه‌ی طرح‌های آماری
  8. بدست آوردن انواع توزیع‌های پیوسته و گسسته
  9. محاسبه آماره‌های توصیفی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا