C ، C++ و C#برنامه نویسی و IT

تفاوت زبان برنامه نویسی c و برنامه نویسی c++

در چارت وزارت علوم مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر دو درس به اسم “مبانی برنامه نویسی” و “برنامه نویسی پیشرفته” ارائه می‌شود. معمولاً اساتید در درس مبانی برنامه نویسی به آموزش C و در درس برنامه نویسی پیشرفته به آموزش برنامه نویسی c++ می‌پردازند. بنابراین یادگیری زبان برنامه نویسی c و c++  از واجبات رشته مهندسی کامپیوتر است. این زبان‌ها پایه‌های اولیه ساختن برج‌های برنامه‌های کاربردی شما به حساب می‌آید.

در این مقاله ما قصد داریم به تفاوت زبان برنامه نویسی c و برنامه نویسی c++ بپردازیم.

زبان برنامه نویسی c و c++ را بهتر بشناسید

زبان برنامه نویسی c و c++

اگر به عنوان دانشجوی مهندسی کامپیوتر زبان برنامه نویسی c و c++ را به خوبی یاد بگیرید. می‌توانید ادعا کنید که پایه‌های زبان های برنامه نویسی را یاد گرفته‌اید. از این جا به بعد، در مسیر یادگیری برنامه نویسی تقریباً یادگیری هر زبان برنامه نویسی دیگری کار بسیار آسان و روتینی خواهد بود. چون که این زبان‌ها تمام جزئیات و اصول برنامه نویسی را تحت پوشش قرار داده و نسبت به سایر زبان‌های برنامه نویسی نحو و ساختار پیچیده‌تری دارند.اما کلمه پیچیده شما را نترساند! فقط کافیست شما با تفاوت زبان برنامه نویسی c و برنامه نویسی c++ کاملا آشنا باشید.

ویدئو پییشنهادی رایگان : اصول برنامه نویسی C و ++C
آموزش هک

 

دنیای اینترنت پر از منابع اطلاعاتی مفید در زمینه آموزش زبان برنامه نویسی c و c++ است. همچنين يك مهندس كامپیوتر در ابتدای مسیر، قدرت جستجوی خوبی دارد. هر جای برنامه نویسی به مشکل خوردید، کافی است در انجمن‌ها جستجو کنید. مطمئناً قبل از شما افراد زیادی با مشکل مشابه روبرو شده‌اند. پاسخ مشکل و باگ خود را به آسانی از میان پاسخ‌های ارائه شده پیدا کنید.

زبان برنامه نویسی c

زبان های برنامه نویسی

در دنیای وب و ارتباطات، وجود زبان‌های برنامه نویسی در پس زمینه تمامی کارها حرف اول را می‌زند. به طور کلی زبان برنامه نویسی یکی از ویژگی‌های پنهان هر نرم افزار، وب سایت و برنامه کاربردی است. تمامی زبان‌های برنامه نویسی در جای خود و در نوع مصرف محبوبیت و جایگاه ویژه‌ای در بین برنامه نویسان دارند. اما در یک لیست ده تایی می‌توان، زبان‌های برنامه نویسی برتر را معرفی کرد. در لیست ده زبان برتر نام زبان برنامه نویسی c و c++ به چشم می‌خورد.

 • پایتون
 • جاوا
 • جاوا اسکریپت
 • C/C++
 • سی‌شارپ
 • R
 • Swift/
 • PHP
 • Go
 • MATLAB

تفاوت زبان برنامه نویسی c و برنامه نویسی c++

زبان برنامه نویسی c++ یکی از زبان‌های برنامه نویسی پر‌طرفدار بین مهندسین کامپیوتر است. جالب است بدانید مفاهیم کلاس و شی‌گرایی توسط این زبان معرفی شد. زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس تمامی ویژگی‌های زبان‌های سطح بالا و پایین را پوشش می‌دهد. از این رو یک زبان سطح میانی هم به حساب می‌آید. اگرچه زبان برنامه نویسی c جد این زبان نامیده می‌شود اما تفاوت‌هایی بین این دو زبان وجود دارد.

C یک زبان رویه محور است در حالی‌که زبان برنامه نویسی c++ یک زبان شی گرایی به حساب می‌آید. در برنامه نویسی c از توابع scanf و printf برای ورودی و خروجی استفاده می‌شود، در حالی که در برنامه نویسی c++ از cin و cout برای عملیات استاندارد ورودی و خروجی استفاده می‌شود. در زبان برنامه نویسی c یک برنامه بزرگ به بخش‌های کوچک‌تر به نام تابع تقسیم می‌شود اما در زبان برنامه نویسی c++ یک برنامه بزرگ به بخش‌های کوچک‌تر به نام کلاس و شی تقسیم می‌شود. زبان سی از قابلیت توابع درون خطی پشتیبانی برخوردار نبوده و زبان سی پلاس پلاس توابع درون خطی را پشتیبانی می‌کند. ویژگی فضای نام تنها  و مفهوم وراثت تنها  در زبان c++ وجود دارد. همچنین مدیریت خطاها در C بسیار سخت‌تر از ++C است.

زبان برنامه نویسی c و c++

دلیل استفاده از زبان برنامه نویسی c و c++

شاید این‌ طور به نظر برسد که زبان برنامه نویسی c و c++ دیگر منسوخ شده و به کار نمی‌آید. اما در این جا چند دلیل اساسی و محکم برای یادگیری زبان برنامه نویسی c و c++ ذکر خواهد شد.

 • تاثیر زبان برنامه نویسی c و c++ بر دیگر زبان‌ها

می‌توان ادعا کرد پایه و اساس تمام زبان‌های برنامه نویسی مدرن و کتابخانه‌های محبوب توسط زبان برنامه نویسی c و c++ نوشته شده‌اند. به عنوان مثال: هسته کانونی ماشین مجازی جاوا توسط زبان برنامه نویسی  c++ نوشته شده‌ است. همچنین مترجم پایتون توسط زبان برنامه نویسی c اجرا می‌شود. یکی از محبوب‌ترین کتابخانه‌های علمی در پایتون که در یادگیری ماشین و هوش مصنوعی کاربرد زیادی دارد، Numpy است. اما ماژول هسته آن توسط زبان برنامه نویسی c اجرا می‌شود.

 • عملکرد بهتر در برنامه نویسی

دانستن تئوری در زبان برنامه نویسی به شما کمک می کند تا برنامه‌های کاربردی را به طور موثر توسعه دهید. برخلاف دیگر زبان‌ها، زبان برنامه نویسی c و c++ کاربر را به چالش می‌کشد. این زبان‌ها کاربر را مجبور به یادگیری مباحث سیستم عامل، ساختار و معماری کامپایلرها و نوع معماری پردازنده‌ها می‌کند. این یادگیری به عملکرد بهتر در برنامه نویسی، درک چرایی کدها و در نتیجه بررسی دقیق و کامل سیستم منجر می‌شود.

 • امکان درک نظریه‌های پایه کامپیوتر با زبان برنامه نویسی c و c++

چهار اصل مهم در علوم کامپیوتر عبارتند از: شبکه‌های کامپیوتری، سیستم عامل‌ها، معماری کامپیوتر و اصول طراحی کامپایلر.

با استفاده از زبان برنامه نویسی c و c++ می‌توان به خوبی نظریه‌های پایه کامپیوتر را درک کرد و قدم بزرگی در راستای کدنویسی با مهارت بالا برداشت.

 • دریافت قدرت توسط زبان برنامه نویسی c و c++

به جرات می‌توان گفت بیشتر هسته‌های سیستم عامل مانند ویندوز، لینوکس، مک و اندروید توسط زبان برنامه نویسی  c نوشته شده است. همچنین مرورگرهای خوبی مانند گوگل کروم و فایرفاکس که همه روزه با آن‌ها سر و کار دارید توسط این زبان دوست داشتنی نوشته شده‌اند. هر جایی از دنیای کامپیوتر ردپایی از زبان برنامه نویسی c و c++ دیده می‌شود. با توجه به شاخص TIOBE همچنان زبان برنامه نویسی c و c++ جز محبوب‌ترین زبان های برنامه نویسی به حساب می‌آید.

برنامه نویسی

کتاب‌های مفید در برنامه نویسی c و c++

روش یادگیری، فرد به فرد متفاوت است. شما می‌توانید علاوه بر استفاده از امکانات آنلاین از کتاب‌های مفید موجود در زمینه زبان برنامه نویسی c و c++  استفاده کنید. از جمله مفید‌ترین کتاب‌ها در آموزش زبان سی و برنامه نویسی c++ می‌توان به لیست زیر اشاره کرد. با توجه به علاقه خود و سبک تدریسی که دوست دارید، می‌توانید با یک یا چند عدد از این کتاب‌ها پیش بروید. همچنین در مقاله ای جداگانه به آشنایی با بهترین کتاب های برنامه نویسی ++C پرداخته ایم

 • کتاب سی پلاس پلاس به زبان ساده از یونس ابراهیمی
 • برنامه‌نویسی به زبان c++ از عین الله جعفرنژاد قمی
 • کتاب آموزش سی پلاس پلاس C++ FOR DUMMIES از استفن رندی

 

آموزش برنامه نویسی را با چه کتاب‌هایی شروع کنیم

بهینه یاد بگیر، سریع عمل کن

از ویژگی‌های کلیدی زبان برنامه نویسی c++ می‌توان به پشتیبانی از کتابخانه غنی، سرعت، مفهوم شی گرایی، توسعه پذیر بودن، پشتیبانی از اشاره‌گرها، سادگی و مدیریت حافظه اشاره کرد. این زبان پرطرفدار در سیستم عامل‌ها، مرورگرها، کتابخانه‌ها، برنامه‌های کاربردی، برنامه‌های بانکی و سیستم‌های ابری و توزیع شده کاربرد دارد. به طور کلی زبان برنامه نویسی c++ از سرعت بالایی برخوردار بوده و نسبت به سایر زبان‌های برنامه نویسی مانند پایتون به سخت افزار نزدیک‌تر است.

در این مقاله با تفاوت زبان برنامه نویسی c و برنامه نویسی c++ آشنا شدید با این اوصاف یادگیری زبان برنامه نویسی سی و سی پلاس پلاس می‌تواند در مسیر برنامه نویس شدن شما کمک حال باشد. همیشه یادگیری بهینه از بهترین حالت‌های آموزش و یادگیری است. بنابراین وجود دوره آموزشی خوب با اساتید خلاق می‌تواند راهنمای خوبی برای یادگیری زبان برنامه نویسی c و c++ باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا