برنامه نویسی و IT

معرفی بهترین کتاب‌ های برنامه‌ نویسی در دنیا – کاملترین فهرست

برنامه‌نویسی راهی عالی برای کسب مهارت‌های جدید و گسترش دانش شماست. برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس موفق، باید اصول برنامه‌نویسی را بدانید و از متخصصان با تجربه یاد بگیرید. خوشبختانه، کتاب‌های زیادی وجود دارد که به شما در شروع کار کمک می‌کند. در این مطلب از مکتوب به معرفی چندین کتاب از بهترین کتاب‌ های برنامه‌ نویسی جهان می‌پردازیم و مزایا، معایب و سرفصل‌های هر کدام را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بهترین کتاب های برنامه‌ نویسی

خیلی مهم است که بدانید همه انسان‌ها برنامه‌نویس هستند. فقط ابزار برنامه‌نویسی آن‌ها متفاوت است. اولین ابزاری که همه انسان‌ها برای نوشتن برنامه دارند، پردازشگر بزرگی است که آن را عقل می‌نامند. زبان برنامه‌نویسی هر انسانی نیز تقریباً با فرد دیگر متفاوت است زیرا متفاوت فکر می‌کنیم. همین که یک نفر بتواند مسئله‌ای را حل نماید، به صورت ذاتی و درونی و شاید به صورت تجربی توانسته است یک برنامه‌نویس باشد. با این حال ما قصد داریم در این مطلب بهترین کتاب های آموزش برنامه ‌نویسی را به شما معرفی نماییم.

بهترین کتاب های برنامه نویسی

نحوه برنامه‌نویسی شاید به شکلی روزمره به صورت ساده جلوه‌گر شود، اما واقع پیچیدگی زیادی دارد. ابزارهای بیشتری لازم است تا با برنامه‌نویسی بتوان دنیا را به تسخیر خود درآورد. پس باید با اسلوب‌های برنامه‌نویسی کامپیوتری که ساخت دست همین بشر است، آشنا شد. از همه مهمتر آن‌که باید کتاب های آموزش برنامه‌ نویسی را مطالعه کرد.

پس نیازمند کتاب برنامه‌نویسی هستیم. اما کتاب برنامه‌نویسی مناسب کدام است؟ بهترین کتاب برنامه ‌نویسی چیست؟ چگونه می‌توان به دانلود کتاب برنامه ‌نویسی مناسبی اقدام نمود و کدام سایت راهنمای ما باشد؟ اینها مطالب ساده‎ای هستند که با پاسخ به آن‌ها می‌توان بسیاری از موارد دشوار را پشت سر نهاد.

از کدام کتاب های آموزش برنامه‌ نویسی شروع کنیم

بزرگ‌ترین کتاب برنامه ‌نویسی یا بهتر بگویم بزرگ‌ترین و بهترین کتاب آموزشی زبان برنامه ‌نویسی، سخن اندیشمندان و برنامه‌نویسان بزرگی است که تفکر خود، به علاقه‌مندان برنامه‌نویسی را آموخته‌اند. نوشتن کدهایی که قابل فهم برای ماشین باشد تا بتوان عملی را به صورت خروجی درآورد، کاری است که بسیاری از افراد آن را انجام می‌دهند اما برنامه‌نویس حرفه‌ای چیزی می‌نویسد که برای همگان قابل فهم است.

این نوشته مشابه کلامی از مارتین فوولر از بزرگان حوزه برنامه‌نویسی است که حقیقتا در این جمله دنیایی از فهم برنامه‌نویسی نهفته است. کتاب برنامه‌نویسی به زبان اصلی را مطالعه نمایید. هر چند که ممکن است در ابتدای کار کمی سخت باشد اما مهم آن است که زبان برنامه‌نویسی نیاز به ترجمه پیشرفته ندارد بلکه شما باید با کدهای برنامه‌نویسی آشنا شوید و کاربرد آن‌ها را بیاموزید. این مطلب یعنی رسیدن به درجه بالایی از درک برنامه‌نویسی.

قبل از رجوع به برنامه‌نویسی باید اصول برنامه‌نویسی را نیز بیاموزید. پس نیاز است با مفاهیم داده و  الگوریتم و همچنین فلوچارت آشنا شوید و پایه های حل ابتدایی مسئله را بیاموزید. بعد از آن از خلاقیت خود کمک بگیرید. در نهایت فرم کدها را اعمال کنید. پس اول با فکر خود مسئله را حل کنید و در نهایت از کدها استفاده نمایید. این متن مشابه کلام جان جانسون را به خاطر بسپارید. در ادامه به معرفی برخی کتاب های آموزش برنامه‌ نویسی خواهیم پرداخت.

مقاله پیشنهادی: معرفی بهترین کتاب برنامه نویسی c

معرفی بهترین کتاب های آموزش برنامه ‌نویسی

در این بخش فهرست بهترین کتاب های برنامه نویسی برای زبان‌های مختلف ارائه خواهد شد. این کتاب‌ها از بازخورد نسبتا خوبی در سطح وب برخوردار هستند و ارزش افزوده بسیار زیادی دارند. شاید ذکر است که تمامی این کتاب‌ها از منبع اصلی معرفه شده اند و در واقع هیچ‌کدام کتاب برنامه نویسی فارسی (مولف فارسی) نیستند اما شاید ترجمه‌هایی برای آنها صورت گرفت باشد که میتوانید آن‌ها را در اینترنت پیدا کنید.

کتاب برنامه ‌نویسی Code complete

این کتاب جیبی به عنوان یک مرجع خوب و روان تولید نرم‌افزار بوده که بسیار عام‌پسند است و در خصوص برنامه‌نویسی، شکل نوشتاری، کدنویسی، عیب‌یابی، طراحی، تست کردن و بسیاری موارد دیگر مطالبی ارائه می‌دهد. این کتاب نوشته استیو مک کانل بوده که به عنوان یک کتاب بنیادی باید در کتابخانه همه برنامه‌نویسان از آن وجود داشته باشد و یکی از بهترین کتاب های برنامه نویسی است.

کتاب برنامه ‌نویسی Code complete

لینک دانلود کتاب Code complete:

https://github.com/xianshenglu/document/blob/master/Code%20Complete%202nd%20Edition.pdf

کتاب برنامه‌ نویسی Clean Code – از بهترین کتب برنامه نویسی

این کتاب کدنویسی تمیز به عنوان راهنمای ساخت سریع نرم‌افزار تالیف شده و توسط رابرت سی مارتین به رشته تحریر در آمده است. در این کتاب مطالعات موردی و مثال‌هایی از جاوا ارائه شده که باعث خواهد شد تا سر حد ممکن برنامه‌نویسی خود را یاد بگیرد. همچنین بهترین روشها جهت تحقق هدف برنامه‌نویس شدن را ارائه می‌نماید. این کتاب یکی از بهترین کتاب های برنامه ‌نویسی و کدنویسی به‌حساب می‌آید.

کتاب برنامه‌ نویسی Clean Code

لینک دانلود کتاب Clean Code:

https://thixalongmy.haugiang.gov.vn/media/1175/clean_code.pdf

کتاب برنامه ‌نویسی Think Like a Programmer

این کتاب برجسته مقدمه‌ای بر حل مسئله و نویسنده کتاب، وی انتون اسپرال است. در این کتاب اشاره دارد که برنامه‌نویسی چیزی فراتر از به حافظه سپردن اصول کدنویسی زبان برنامه‌نویسی است. این کتاب برنامه‌نویسی اشاره دارد که آموختن زبان برنامه‌نویسی آن است که خارج از چارچوب فکر کنید و مشکلات را با خلاقیت خود حل کنید. در جای جای این کتاب مفاهیم متعدد برنامه‌نویسی مرور خواهد شد.

در این کتاب آموزش برنامه‌نویسی به شما تمریناتی داده می‌شود تا بتوانید با امتحان کردن، آموخته‌های خود را پیاده‌سازی نمایید. مثال‌های این کتاب به زبان C++ است. این کتاب روش شکستن مسئله به قسمت‌های کوچک‌تر و ساده‌سازی مسئله را آموزش می‌دهد.

لینک دانلود کتاب Think Like a Programmer:

http://www.r-5.org/files/books/computers/overviews/patterns/V_Anton_Spraul-Think_Like_a_Programmer-EN.pdf

کتاب برنامه ‌نویسی HTML and CSS

طراحی و ساخت وب سایت را با این کتاب برنامه‌نویسی و کدهای ارائه شده در آن تجربه نمایید. این کتاب توسط جان داکت نوشته شده و محتوای آن طراحی سایت با برنامه‌نویسی است. کد خواندن می‌تواند خسته‌کننده باشد اما با این کتاب بسیار جذاب است! با استفاده از این کتاب می‌توانید سبکهای نوشتاری متعدد سایت سازی بر اساس CSS و HTML را بیاموزید. این کتاب یکی از بهترین کتاب های برنامه‌ نویسی برای مبتدیانی است که به کدنویسی علاقه‌مند شده‌اند.

لینک دانلود کتاب HTML and CSS:

https://wtf.tw/ref/duckett.pdf

آموزش زبان برنامه‌نویسی با Learning Web Design

این کتاب راهنمای مبتدیان برای کدنویسی با HTML، CSS، JavaScript و طراحی وب سایت است. نویسنده این کتاب جنیفر رابینز است. این کتاب با ترکیب اطلاعات مفید و تمرین‌ها و آزمون‌های مختلف این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا به سرعت مهارتهایی را که تمرین نموده‌اید، بیاموزید. ابتدای آموزش برنامه‌نویسی با این کتاب با یادگیری مهارت‌های بنیادی مانند نحوه کار در وب خواهد بود و در پایان آموزش می‌توانید وب سایت  خود را طراحی نمایید.

Learning Web Design از بهترین کتاب های برنامه نویسی

لینک دانلود کتاب Learning Web Design:

https://wtf.tw/ref/robbins.pdf

کتاب برنامه‌نویسی You Don’t Know JS Yet

این کتاب که نوشته کیل سیمپسون است آغازی بر برنامه‌نویسی با جاوا اسکریپت می‌باشد که در چند جلد گردآوری شده است. می‌توان گفت که حتی بسیاری از توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان با تجربه جاوا اسکریپت نیز برخی قسمت‌های پیچیده این نرم‌افزار را به خوبی درک نمی‌کنند! این کتاب به عنوان کتابی برتر با هدف ارائه تصویری کامل از جاوا اسکریپت از کوچک‌ترین تا گسترده‌ترین بخش‎های این نرم‌افزار است.

کتاب برنامه‌نویسی Modern PHP

جاش لوخارت با کتاب PHP مدرن خود برای حتی مبتدیان ارمغان برنامه‌نویسی را به همراه آورده است. این کتاب برنامه‌نویسی تمام نیاز فرد را به تکنیک‌های مورد استفاده در PHP مرتفع می‌گرداند. در این کتاب کاربردهای معماری و طراحی، پایگاه داده، امنیت، تست کردن، عیب‌یابی و بسیاری از موارد مورد بررسی قرار گرفته است.

کتاب برنامه‌نویسی Modern PHP

لینک دانلود کتاب Modern PHP:

https://pdfcoffee.com/modern-php-pdf-free.html

کتاب برنامه‌نویسی Head First Python

علاقه‌مندان به پایتون با پاول بری همراه شوند و راهنمای اندیشمندانه او را مطالعه نمایند. این کتاب از جمله بهترین کتاب های برنامه‌ نویسی و آموزش ویژوال و شی گرایی است. با این کتاب به سرعت مفاهیم پایتون را متوجه خواهید شد و به برنامه‌نویسی وب، به ساخت وب سایت مورد علاقه خود مشغول می‌شوید.

کتاب برنامه‌نویسی C# in Depth

جان اسکیت با کتاب سی شارپ خود به عمق دریای این برنامه سفر نموده و اطلاعات دقیقی در این خصوص به علاقه‌مندان ارائه می‌نماید. در این کتاب اجزای برنامه‌نویسی C#‎ از جمله توابع هم‌زمان، رشته‌ها، تاپلز و موارد متعدد دیگر را با مثال‌های واقعی و کاربردی جهت آموزش برنامه‌نویسی به دست خواهید آورد و از آموزش این زبان برنامه‌نویسی لذت خواهید برد.

لینک دانلود کتاب C# in Depth:

https://dl.ebooksworld.ir/motoman/Manning.Csharp.in.Depth.4th.Edition.www.EBooksWorld.ir.pdf

مقاله پیشنهادی: آشنایی با بهترین و معروف ترین کتاب‌ های برنامه نویسی سی شارپ (C#‎)

کتاب برنامه‌نویسی C++ Primer

استنلی بی لیپمن، جوزه لاجویی و باربارا ای مو با انتشار کتاب خود به دنبال آموزش سریع برنامه‌نویسی بوده‌اند و هدف آن‌ها آموزش نوشتن قدرتمندانه کدهای C++‎ برای کاربردهای پیشرفته و کاربردی بوده است.

کتاب برنامه‌نویسی C++ Primer

به یقین کتاب‌های متعددی در زمینه برنامه‌نویسی به زبان‌های مختلف وجود دارد که هر کدام می‌تواند به آموزش برنامه‌نویسی خاصی کمک شایان نماید، اما در این نوشتار با توجه به بضاعت و معرفی از منابع و مراجع اصلی این کتابها جهت آشنایی و استفاده علاقه‌مندان بیان شده است.

لینک دانلود کتاب C++ Primer:

https://github.com/yanshengjia/cpp-playground/blob/master/cpp-primer/resource/C%2B%2B%20Primer%20(5th%20Edition).pdf

مقاله پیشنهادی: آشنایی با بهترین کتاب های برنامه نویسی ++C

کتاب برنامه نویسی the pragmatic programmer

the pragmatic programmer کتابی دربارهٔ برنامه‌نویسی کامپیوتر و مهندسی نرم‌افزار است که توسط اندرو هانت و دیوید توماس نوشته شده و در اکتبر ۱۹۹۹ منتشر شد. از این کتاب به عنوان یک کتاب درسی در دوره‌های مرتبط دانشگاهی استفاده می‌شود. این اولین کتاب از سری کتاب‌هایی بود که تحت برچسب «قفسه کتاب عملگرا» به چاپ رسید. چاپ دوم، برنامه‌نویس عملگر در سال ۲۰۱۹ به مناسبت بیستمین سالگرد کتاب منتشر شد، با تجدید نظرهای عمده و مطالب جدید که تغییرات این صنعت را در بیست سال گذشته نشان می‌دهد. این کتاب یک نظریه سیستماتیک ارائه نمی‌دهد، بلکه مجموعه‌ای از نکات برای بهبود روند توسعه نرم‌افزار به شیوه‌ای عملگرا است.

لینک دانلود کتاب the pragmatic program:

https://www.cin.ufpe.br/~cavmj/104The%20Pragmatic%20Programmer,%20From%20Journeyman%20To%20Master%20-%20Andrew%20Hunt,%20David%20Thomas%20-%20Addison%20Wesley%20-%201999.pdf

کتاب برنامه نویسی Elements of Reusable Object-Oriented Software

کتاب Elements of Reusable Object-Oriented Software یک کتاب کلاسیک در جامعه مهندسی نرم افزار است.  Ayn این کتاب به طور گسترده‌ای به عنوان یک راهنمای قطعی برای توسعه نرم افزار شی‌ءگرا در نظر گرفته می‌شود. کتاب نام برده یک نگاه جامع به اصول و الگوهای طراحی شی‌ءگرا و نحوه استفاده از آن‌ها برای توسعه اجزای نرم افزار قابل‌استفاده مجدد ارائه می‌دهد. این کتاب موضوعاتی مانند تجزیه‌وتحلیل و طراحی شی‌ءگرا، برنامه نویسی شی‌ءگرا و اصول طراحی، و همچنین اصول طراحی شی‌ءگرا و استفاده از الگوهای طراحی را مورد بحث قرار می‌دهد.

همچنین موضوعاتی مانند پایگاه داده‌های شی‌ءگرا، سیستم‌های توزیع‌شده و خدمات وب را پوشش می‌دهد. این کتاب به شیوه‌ای واضح و مختصر نوشته شده است و درک و به کارگیری مفاهیم در پروژه‌های دنیای واقعی را آسان می‌کند و یکی از بهترین کتاب های آموزش برنامه نویسی است.

کتاب Head First Java – بهترین کتاب برنامه‌نویسی جاوا

Head First Java یک کتاب برنامه نویسی مقدماتی عالی برای کسانی است که به تازگی زبان برنامه‌نویسی جاوا را شروع کرده‌اند. این کتاب تمام اصول اولیه از برنامه‌نویسی شی‌ءگرا گرفته تا گرافیک و شبکه را پوشش می‌دهد. این کتاب همچنین مثال‌ها و تمرین‌های زیادی را ارائه می‌کند تا به شما در درک بهتر مفاهیم کمک کند. ممکن است برخی از خوانندگان طرح‌بندی و قلم خواننده را کمی نامناسب بدانند اما به طور کلی، کتاب برنامه‌نویسی Head First Java یک کتاب عالی برای مبتدیان است.

کتاب Head First Java

مزایای کتاب Head First Java:

 • تمام اصول اولیه را پوشش می‌دهد
 • مثال‌ها و تمرین‌های فراوان
 • توضیحات آن واضح است

معایب کتاب Head First Java:

 • چیدمان و سبک قلم ممکن است برای برخی از خوانندگان کمی طاقت‌فرسا باشد.

سرفصل‌های کتاب Head First Java:

 • مقدمه‌ای بر برنامه‌نویسی جاوا
 • برنامه‌نویسی شی‌ءگرا
 • گرافیک و شبکه

لینک دانلود کتاب Head First Java:

https://www.rcsdk12.org/cms/lib/NY01001156/Centricity/Domain/4951/Head_First_Java_Second_Edition.pdf

مقاله پیشنهادی: معرفی 12 تا از بهترین کتاب‌های آموزش جاوا

کتاب آموزش جاوا اسکریپت و جی کوئری: Interactive Front-End Web Development

JavaScript & JQuery: Interactive Front-End Web Development کتابی عالی برای کسانی است که به دنبال ساخت برنامه‌های کاربردی وب تعاملی هستند. این کتاب موضوعاتی مانند HTML، CSS و جاوا اسکریپت و همچنین موضوعات پیشرفته‌ای مانند AJAX، JSON و jQuery را پوشش می‌دهد. این کتاب همچنین مملو از مثال‌های فراوان بوده و به شیوه‌ای آسان برای درک نوشته شده است. این کتاب همچنین شامل یک وب‌سایت همراه با نمونه‌ کارهای جذاب است تا بتوانید آنچه را که آموخته‌اید تمرین کنید. به صورت کلی می‌توان نام این کتاب را در فهرست بهترین کتاب ‌های برنامه‌ نویسی آورد.

 

مزایای کتاب Interactive Front-End Web Development:

 • تمام اصول اولیه توسعه وب تعاملی را پوشش می‌دهد
 • مثال‌ها و تمرین‌های فراوان
 • وب‌سایت همراه با نمونه کدهای کاری

معایب کتاب Interactive Front-End Web Development:

 • موضوعات پیشرفته ممکن است برای مبتدیان بسیار طاقت‌فرسا باشد

سرفصل‌های کتاب Interactive Front-End Web Development:

 • مقدمه‌ای بر HTML، CSS و جاوا اسکریپت
 • موضوعات پیشرفته: AJAX، JSON و jQuery
 • مثال‌ها و تمرین‌های کد کاری

لینک دانلود کتاب Interactive Front-End Web Development:

https://github.com/AMKhalifa/books/blob/master/programming%20books/Java%20Script%20and%20Jquery/JavaScript%20and%20JQuery%20-%20Interactive%20Front-End%20Web%20Development.1118531647.pdf

مقاله پیشنهادی: ١٠ کتاب آموزش جاوا اسکریپت برتر در سال ٢٠٢٢

کتاب آموزش یادگیری پایتون – Learning Python

Learning Python یک کتاب عالی برای کسانی است که به تازگی با زبان برنامه‌نویسی پایتون شروع به کار کرده‌اند. این کتاب تمام اصول اولیه، از متغیرها تا توابع را پوشش می‌دهد و مثال‌های زیادی را برای کمک به درک بهتر مفاهیم ارائه خواهد کرد. کتاب Learning Python همچنین شامل تمرین‌هایی است که به شما کمک می‌کند آنچه را که یاد گرفته‌اید تمرین کنید. اگرچه این کتاب ممکن است برای برخی کمی گیج‌کننده باشد اما به طور کلی، کتاب یادگیری پایتون یک کتاب عالی برای مبتدیان است.

مزایای کتاب Learning Python:

 • تمام اصول اولیه را پوشش می‌دهد
 • مثال‌ها و تمرین‌های فراوانی دارد
 • توضیحات آن واضح است

معایب کتاب Learning Python:

 • طرح‌بندی و قلم خواننده ممکن است برای برخی از خوانندگان گیج‌کننده باشد.

سرفصل‌های کتاب: Learning Python

 • مقدمه‌ای بر پایتون
 • متغیرها، انواع داده‌ها و عملگرها
 • توابع، کلاس‌ها و ماژول‌ها

لینک دانلود کتاب Learning Python:

https://cfm.ehu.es/ricardo/docs/python/Learning_Python.pdf

کتاب آموزش C Programming Language

C Programming Language یکی از تأثیرگذارترین و بهترین کتاب ‌های برنامه‌ نویسی به‌حساب می‌آید که تاکنون نوشته شده است. این کتاب به سبکی واضح و مختصر نوشته شده و تمام اصول زبان C را از انواع داده تا اشاره‌گرها در برمی‌گیرد. این کتاب همچنین شامل مثال‌ها و تمرین‌های فراوانی است که به شما در درک بهتر مفاهیم کمک می‌کند.

مزایای کتاب C Programming Language:

 • تمام اصول اولیه زبان C را پوشش می‌دهد
 • توضیحات واضح و مختصر
 • مثال‌ها و تمرین‌های فراوان

معایب کتاب C Programming Language:

 • ممکن است درک برخی از مفاهیم در آن برای افراد مبتدی سخت باشد.

سرفصل‌های کتاب C Programming Language:

 • مقدمه‌ای بر زبان C
 • انواع داده‌ها، متغیرها و اپراتورها
 • اشاره‌گرها، آرایه‌ها و رشته‌ها

لینک دانلود کتاب C Programming Language http://cslabcms.nju.edu.cn/problem_solving/images/c/cc/The_C_Programming_Language_%282nd_Edition_Ritchie_Kernighan%29.pdf

کتاب آموزش Effective Java یا جاوای مؤثر

جاوا مؤثر یک کتاب ضروری و از بهترین کتاب‌ های برنامه‌نویسی برای هر برنامه‌نویس جاوا است. این کتاب توسط Joshua Bloch، یکی از معتبرترین برنامه‌نویسان در حوزه جاوا نوشته شده و تمام بهترین شیوه‌ها برای نوشتن کد قوی و کارآمد را پوشش می‌دهد. این کتاب همچنین شامل مثال‌ها و تمرین‌های فراوانی است که به شما کمک می‌کند آنچه را که آموخته‌اید تمرین کنید.

کتاب آموزش Effective Java

مزایای کتاب Effective Java:

 • نوشته شده توسط یکی از معتبرترین برنامه‌نویسان در صنعت
 • تمام بهترین شیوه‌ها برای نوشتن کد قوی و کارآمد را پوشش می‌دهد
 • مثال‌ها و تمرین‌های فراوان

معایب کتاب Effective Java:

 • طرح‌بندی پراکنده

سرفصل‌های کتاب آموزش جاوای مؤثر:

 • مقدمه‌ای بر جاوا
 • بهترین روش‌ها برای نوشتن کد قوی و کارآمد
 • مثال‌ها و تمرین‌ها

لینک دانلود کتاب Effective Java:

https://kea.nu/files/textbooks/new/Effective%20Java%20%282017%2C%20Addison-Wesley%29.pdf

کتاب آموزش Python Crash Course – از بهترین کتاب‌ های برنامه‌نویسی پایتون

Python Crash Course یک کتاب عالی برای کسانی است که می‌خواهند پایتون را سریع و کارآمد یاد بگیرند. این کتاب آموزش پایتون تمام اصول اولیه، از متغیرها تا توابع را پوشش می‌دهد و مثال‌ها و تمرین‌های زیادی را ارائه می‌دهد تا به شما کمک کند آنچه را که آموخته‌اید تمرین کنید. این کتاب همچنین شامل یک وب‌سایت همراه با کدهای نمونه است تا بتوانید آنچه را که آموخته‌اید را به صورت عملی تمرین کنید. اگرچه این کتاب هم مانند هر کتاب دیگری ممکن است معایب خودش را داشته باشد اما به طور کلی، Python Crash Course یک کتاب عالی برای مبتدیان و از بهترین کتاب‌ های برنامه‌ نویسی به‌حساب می‌آید.

کتاب آموزش Python Crash Course

مزایای کتاب Python Crash Course:

 • تمام اصول اولیه برنامه‌نویسی پایتون را پوشش می‌دهد
 • مثال‌ها و تمرین‌های فراوان
 • وب‌سایت همراه با نمونه کدهای کاری

معایب کتاب Python Crash Course:

 • چیدمان و سبک قلم نویسنده ممکن است برای برخی از خوانندگان کمی طاقت‌فرسا باشد.

سرفصل‌های کتاب برنامه‌نویسی Python Crash Course:

 • مقدمه‌ای بر برنامه‌نویسی پایتون
 • متغیرها، انواع داده‌ها و اپراتورها
 • توابع، کلاس‌ها و ماژول‌ها
 • مثال‌ها و تمرین‌های کاری

لینک دانلود کتاب Python Crash Course:

https://bedford-computing.co.uk/learning/wp-content/uploads/2015/10/No.Starch.Python.Oct_.2015.ISBN_.1593276036.pdf

کتاب آموزش برنامه‌نویسی Java in a Nutshell

Java in a Nutshell یا آموزش جاوا به طور خلاصه کتاب مناسبی برای برنامه‌نویسان با تجربه است که به دنبال یادگیری اصول اولیه زبان برنامه‌نویسی جاوا هستند. این کتاب همه موارد ضروری را پوشش می‌دهد، از متغیرها گرفته تا کلاس‌ها و مثال‌های زیادی را ارائه خواهد داد تا به شما در درک بهتر مفاهیم کمک کند. این کتاب همچنین شامل تمرین‌هایی است که به شما کمک می‌کند آنچه را که یاد گرفته‌اید عملاً با تمرین بهتر بیاموزید. سبک و قلم این کتاب کمی قدیمی است اما با این حال هم می‌توان آن را جزء یکی از بهترین کتاب‌ های برنامه‌ نویسی دانست.

مزایای کتاب Java in a Nutshell:

 • تمام اصول اولیه زبان جاوا را پوشش می‌دهد
 • مثال‌ها و تمرین‌های فراوان
 • توضیحات واضح

معایب کتاب Java in a Nutshell:

 • طرح و سبک قدیمی

سرفصل‌های کتاب برنامه‌نویسی Java in a Nutshell:

 • مقدمه‌ای بر برنامه‌نویسی جاوا
 • متغیرها، انواع داده‌ها و اپراتورها
 • کلاس‌ها، روش‌ها و اشیاء

لینک دانلود کتاب Java in a Nutshell:

http://www.r-5.org/files/books/computers/languages/java/main/Benjamin_Evans_David_Flanagan-Java_in_a_Nutshell_6th_ed-EN.pdf

مقاله پیشنهادی: ۹ کتاب آموزش برنامه‌نویسی اندروید که نباید از دست بدهید.

کتاب آموزش برنامه‌نویسی Head First Design Patterns

Head First Design Patterns کتاب مناسبی برای کسانی است که می‌خواهند اصول اولیه الگوهای طراحی و مهندسی نرم‌افزار را بیاموزند. این کتاب همه موارد ضروری برای برنامه‌نویسی، از طراحی الگو، فلوچارت و غیره را پوشش می‌دهد و مثال‌ها و تمرین‌های زیادی را ارائه می‌کند تا به شما در درک بهتر مفاهیم کمک کند. این کتاب همچنین شامل یک وب‌سایت همراه با نمونه‌های کد کار است تا بتوانید به صورت عملی به تمرین بپردازید.

مزایای کتاب Head First Design Patterns:

 • تمام اصول اولیه طراحی الگوریتم‌ها را پوشش می‌دهد
 • مثال‌ها و تمرین‌های فراوانی دارد

معایب کتاب Head First Design Patterns:

ممکن است درک برخی از مفاهیم آن برای افراد مبتدی سخت باشد.

سرفصل‌های کتاب آموزش برنامه‌نویسی Head First Design Patterns:

 • مقدمه‌ای بر الگوهای طراحی
 • الگوی مشاهده‌گر (Observer Pattern) و الگوی استراتژی (Strategy Pattern)
 • مثال‌ها و تمرین‌های کد کاری

به صورت کلی کتاب Head First Design Patterns یکی از بهترین کتاب ‌های آموزش برنامه‌ نویسی برای یادگیری اصول و الگوهای اولیه برنامه‌نویسی است.

لینک دانلود کتاب Head First Design Patterns:

https://www.ebooksworld.ir/post/index/763/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-head-first-design-patterns-2nd-edition

کتاب آموزش برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت Javascript The Good Parts

جاوا اسکریپت The Good Parts یک کتاب ضروری برای هر برنامه‌نویس جاوا اسکریپت است. این توسط داگلاس کراکفورد، یکی از معتبرترین برنامه‌نویسان جاوا اسکریپت، نوشته شده است و بهترین شیوه‌های کدنویسی جاوا اسکریپت را پوشش می‌دهد. این کتاب همچنین شامل مثال‌ها و تمرین‌های فراوانی است که به شما کمک می‌کند سریع‌تر مفاهیم را یاد بگیرید و در کل یکی از بهترین کتاب‌ های برنامه‌ نویسی برای آموزش جاوا اسکریپت است.

مزایای کتاب The Good Parts:

 • نوشته شده توسط یکی از معتبرترین برنامه‌نویسان در صنعت
 • شامل بهترین شیوه‌های کد نویسی برای نوشتن کد قوی و کارآمد را پوشش می‌دهد
 • ارائه مثال‌ها و تمرین‌های فراوان

معایب کتاب The Good Parts:

 • طرح‌بندی پراکنده

سرفصل‌های کتاب آموزش جاوا اسکریپت The Good Parts

 • مقدمه‌ای بر جاوا اسکریپت
 • بهترین روش‌ها برای نوشتن کد قوی و کارآمد
 • مثال‌ها و تمرین‌ها

لینک دانلود کتاب Javascript The Good Parts:

https://andersonguelphjs.github.io/OReilly_JavaScript_The_Good_Parts_May_2008.pdf

کتاب آموزش Learning C++ -‎ از بهترین کتاب ‌های برنامه‌نویسی برای سی پلاس پلاس

کتاب Learning C++‎ یا یادگیری C++‎ یک کتاب عالی برای کسانی است که به تازگی با زبان برنامه‌نویسی C++ شروع کرده‌اند. این کتاب تمام اصول اولیه، از متغیرها تا کلاس‌ها را پوشش می‌دهد و مثال‌های زیادی را برای کمک به درک بهتر مفاهیم ارائه می‌دهد. همچنین این کتاب شامل پروژه‌های تمرینی زیادی برای درک بهتر مفاهیم است. اگر چه سبک و شیوه کتاب کمی قدیمی است اما بازهم می‌توان آن را یکی از بهترین کتاب‌ های برنامه‌نویسی دانست.

کتاب Learning C++‎

مزایای کتاب Learning C++‎:

 • تمام اصول اولیه زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس را پوشش می‌دهد.
 • مثال‌ها و تمرین‌های فراوانی دارد.
 • توضیحات آن به زبان ساده و واضح است.

معایب کتاب Learning C++‎:

 • طرح‌بندی و سبک قدیمی

سرفصل‌های کتاب Learning C++‎:

 • مقدمه‌ای بر C++‎
 • متغیرها، انواع داده‌ها و اپراتورها
 • کلاس‌ها، متدها و اشیاء

لینک دانلود کتاب Learning C++‎:

https://docs.google.com/viewer?url=https://www.computer-pdf.com/pdf/0880-learning-c-programming-lanuage.pdf

کتاب JavaScript and JQuery: The Missing Manual

JavaScript and JQuery: The Missing Manual یک کتاب عالی برای کسانی است که به دنبال یادگیری اصول اولیه جاوا اسکریپت و جی کوئری هستند. کتاب نام برده همه موارد ضروری، از متغیرها گرفته تا توابع را پوشش می‌دهد و مثال‌ها و تمرین‌های زیادی را برای کمک به درک بهتر مفاهیم ارائه می‌دهد. این کتاب همچنین شامل یک وب‌سایت همراه با کدهای تمرینی است تا شما بتوانید آنچه را که آموخته‌اید تمرین کنید. JavaScript and JQuery: The Missing Manual یک کتاب عالی برای مبتدیان به‌حساب می‌آید و جزء بهترین کتاب‌ های آموزش برنامه‌ نویسی نیز محسوب می‌شود.

کتاب آموزش جاوا اسکریپت

مزایای کتاب JavaScript and JQuery: The Missing Manual:

 • تمام اصول اولیه جاوا اسکریپت و جی کوئری را پوشش می‌دهد.
 • مثال‌ها و تمرین‌های فراوان دارد.
 • وب‌سایت همراه با کدهای تمرینی

معایب کتاب JavaScript and JQuery: The Missing Manual:

 • چیدمان و طراحی کتاب ممکن است برای برخی از خوانندگان چندال دلنشین نباشد

سرفصل‌های کتاب آموزش برنامه‌نویسی JavaScript and JQuery: The Missing Manual:

 • مقدمه‌ای بر جاوا اسکریپت و جی کوئری
 • متغیرها، انواع داده‌ها و اپراتورها
 • توابع، کلاس‌ها و ماژول‌ها
 • مثال‌ها و تمرین‌های کاربردی

لینک دانلود کتاب JavaScript and JQuery: The Missing Manual:

http://bedford-computing.co.uk/learning/wp-content/uploads/2016/08/JavaScript._.jQuery.The_.Missing.Manual.pdf

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم فهرست برخی از بهترین کتاب ‌های برنامه‌نویسی را در اختیار شما قرار دهیم. این‌ها تنها تعدادی از بهترین کتاب ‌های برنامه‌نویسی در جهان هستند. شما چه یک برنامه‌نویس مبتدی یا یک برنامه‌نویس با تجربه باشید، می‌توانید کتاب مد نظر خود را از فهرست بالا انتخاب کنید. با مطالعه این کتاب‌ها، درک بهتری از مفاهیم و همچنین مهارت‌ها و دانش برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس موفق به دست خواهید آورد.

یادگیری برنامه نویسی با دوره‌های آموزشی مکتب خونه

اگر از کتاب خواندن خسته شده‌اید و کتاب خواندن راحت نیستید، پیشنهاد ما دوره‌های آموزشی و بوت کمپ های برنامه نویسی استت. درسته که بیشتر کتاب‌هایی که در بالا معرفی کردیم رایگان هستند و میتوانید با آن‌ها یادگیری برنامه نویسی را شروع کنید اما نباید فراموش کرد که یادگیری برنامه نویسی با کتاب ممکن است است بسیار طولانی‌تر از یک بوت کمپ یا یک دوره آموزش برنامه نویسی است. اگر به فکر یادگیری سریع و همراه با پشتیبانی انواع مختلف زبان‌های برنامه نویسی هستید هم‌اکنون دوره‌های مکتب خونه بهترین فرصت برای شما خواهد بود تا وارد دنیای برنامه نویسی شوید. در مکتب خونه دوره‌های آموزشی زیادی از مقدماتی تا پیشرفته برای زبان‌هایی مانند فهرست زبان‌های زیر وجود دارد:

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. معرفی کتاب خوب است ولی ارتباط بیشتر با خواننده بسیار مهمتر و بهتر است.اینکه زحمت کشیده اید و معرفی کتاب کرده اید کاش با ارائه آدرس دانلود سایت معتبر یا لیست اولویت برای برنامه نویس ها و پیشنهاد که در شروع کار چه زبانی مناسب تر است، تکمیل میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا