برنامه نویسی و IT

آموزش برنامه نویسی را با چه کتاب‌هایی شروع کنیم

بهترین کتاب ‌های آموزش برنامه نویسی

خیلی مهم است که بدانید همه انسان‌ها برنامه نویس هستند. فقط ابزار برنامه‌نویسی آنها متفاوت است. اولین ابزاری که همه انسان‌ها برای نوشتن برنامه دارند، پردازشگر بزرگی است که آن را عقل می‌نامند. زبان برنامه‌نویسی هر انسانی نیز تقریبا با فرد دیگر متفاوت است زیرا متفاوت فکر می کنیم. همین که یک نفر بتواند مسئله‌ای را حل نماید، به صورت ذاتی و درونی و شاید به صورت تجربی توانسته است یک برنامه نویس باشد. با این حال ما قصد داریم در این مطلب کتاب های آموزش برنامه نویسی را به شما معرفی نماییم.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش برنامه نویسی C
آموزش برنامه نویسی C

 

اما این نحوه برنامه‌نویسی شاید به شکلی روزمره به صورت ساده جلوه‌گر شود، اما واقعا پیچیدگی زیادی دارد. ابزارهای بیشتری لازم است تا با برنامه نویسی بتوان دنیا را به تسخیر خود درآورد. پس باید با اسلوب‌های برنامه نویسی کامپیوتری که ساخت دست همین بشر است، آشنا شد. از همه مهمتر آن که باید کتاب های آموزش برنامه نویسی را مطالعه کرد.

پس نیازمند کتاب برنامه نویسی هستیم. اما کتاب برنامه نویسی مناسب کدام است؟ بهترین کتاب برنامه نویسی چیست؟ چگونه می توان به دانلود کتاب برنامه نویسی مناسبی اقدام نمود و کدام سایت راهنمای ما می باشد؟ اینها مطالب ساده ای هستند که با پاسخ به آنها می توان بسیاری از موارد دشوار را پشت سر نهاد.

 

از کدام کتاب های آموزش برنامه نویسی شروع کنیم

بزرگترین کتاب برنامه نویسی یا بهتر بگویم بزرگترین و بهترین کتاب آموزشی زبان برنامه نویسی، سخن اندیشمندان و برنامه نویسان بزرگی است که تفکر خود، به علاقه‌مندان برنامه‌نویسی را آموخته‌اند. نوشتن کدهایی که قابل فهم برای ماشین باشد تا بتوان عملی را به صورت خروجی درآورد، کاری است که بسیاری از افراد آن را انجام می دهند اما برنامه‌نویس حرفه‌ای چیزی می‌نویسد که برای همگان قابل فهم است.

 

 

این نوشته مشابه کلامی از مارتین فوولر از بزرگان حوزه برنامه نویسی است که حقیقتا در این جمله دنیایی از فهم برنامه‌نویسی نهفته است. خیلی عالی است که اگر به دنبال کتاب های آموزش برنامه نویسی هستید، در گام اول از قسمت help نرم افزار کمک بگیرید.

کتاب برنامه نویسی به زبان اصلی را مطالعه نمایید. هر چند که ممکن است در ابتدای کار کمی سخت باشد اما مهم آن است که زبان برنامه نویسی نیاز به ترجمه پیشرفته ندارد بلکه شما باید با کدهای برنامه‌نویسی آشنا شوید و کاربرد آنها را بیاموزید. این مطلب یعنی رسیدن به درجه بالایی از درک برنامه‌نویسی.

 

 

قبل از رجوع به برنامه نویسی باید اصول برنامه نویسی را نیز بیاموزید. پس نیاز است با کتابهای الگوریتم و فلوچارت آشنا شوید و پایه های حل ابتدایی مسئله را بیاموزید. بعد از آن از خلاقیت خود کمک بگیرید. در نهایت فرم کدها را اعمل کنید. پس اول با فکر خود مسئله را حل کنید و در نهایت از کدها استفاده نمایید. این متن مشابه کلام جان جانسون را به خاطر بسپارید. در ادامه به معرفی برخی کتاب های آموزش برنامه نویسی خواهیم پرداخت.

معرفی کتاب های آموزش برنامه نویسی

سورس یک برنامه مانند لطیف است. اگر بخواهید آن را توضیح دهید، بی‌معنا می‌شود. به نقل از «کوری هاوس». در این بخش کتابهای متنوعی در خصوص برنامه‌نویسی معرفی می‌شود. برخی از این کتاب های آموزش برنامه نویسی، کتابی برای شروع برنامه نویسی می‌باشند.

 

 

کتاب برنامه نویسی Code complete

این کتاب جیبی به عنوان یک مرجع خوب و روان تولید نرم افزار بوده که بسیار عام‌پسند است و در خصوص برنامه‌نویسی، شکل نوشتاری، کدنویسی، عیب یابی، طراحی، آزمون کردن و بسیاری موارد دیگر مطالبی ارائه می‌دهد. این کتاب نوشته استیو مک کانل بوده که به عنوان یک کتاب بنیادی باید در کتابخانه همه برنامه‌نویسان از آن وجود داشته باشد.

 

کتاب برنامه نویسی Code complete

کتاب برنامه نویسی Clean Code

این کتابچه به عنوان راهنمای ساخت سریع نرم افزار می‌باشد و توسط رابرت سی مارتین به رشته تحریر در آمده است. در این کتاب مطالعات موردی و مثالهایی از جاوا ارائه شده که باعث خواهد شد تا سر حد ممکن برنامه‌نویسی خود را با مقایسه پایش نمایید. همچنین بهترین روشها جهت تحقق هدف برنامه نویس شدن را ارائه می‌نماید. این کتاب یکی از بهترین کتاب های آموزش برنامه نویسی و کدنویسی می‌باشد.

 

کتاب برنامه نویسی Clean Code

کتاب برنامه نویسی Think Like a Programmer

این کتاب برجسته مقدمه‌ای بر حل مسئله می‌باشد. نویسنده کتاب، وی انتون اسپرال می‌باشد. در این کتاب اشاره دارد که برنامه‌نویسی چیزی فراتر از به حافظه سپردن اصول کدنویسی زبان برنامه نویسی است. این کتاب برنامه‌نویسی اشاره دارد که آموختن زبان برنامه نویسی آن است که خارج از چارچوب فکر کنید و مشکلات را با خلاقیت خود حل کنید. در جای جای این کتاب مفاهیم متعدد برنامه‌نویسی مرور خواهد شد.

 

کتاب برنامه نویسی Think Like a Programmer

در این کتاب آموزش برنامه نویسی به شما تمریناتی داده می‌شود تا بتوانید با امتحان کردن، آموخته‌های خود را پیاده‌سازی نمایید. مثال‌های این کتاب به زبان C++ می‌باشد. این کتاب روش شکستن مسئله به قسمت‌های کوچک‌تر و ساده‌سازی مسئله را آموزش می‌دهد.

کتاب برنامه نویسی HTML and CSS

طراحی و ساخت وب سایت را با این کتاب برنامه نویسی و کدهای ارائه شده در آن تجربه نمایید. این کتاب توسط جان داکت نوشته شده است و محتوای آن طراحی سایت با برنامه‌نویسی است. کد خواندن می‌تواند خسته‌کننده باشد اما با این کتاب بسیار جذاب است! با استفاده از این کتاب می‌توانید سبکهای نوشتاری متعدد سایت سازی بر اساس CSS و HTML را بیاموزید. این کتاب یکی از بهترین کتاب های آموزش برنامه نویسی برای مبتدیانی است که به کدنویسی علاقه‌مند شده‌اند.

 

ویدیو پییشنهادی: اصول برنامه نویسی C و ++C
اصول برنامه نویسی C و ++C

آموزش زبان برنامه نویسی با Learning Web Design

این کتاب راهنمای مبتدیان برای کدنویسی با HTML، CSS، JavaScript و طراحی وب سایت می‌باشد. نویسنده این کتاب جنیفر رابینز است. این کتاب با ترکیب اطلاعات مفید و تمرینها و آزمون‌های مختلف این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا به سرعت مهارتهایی را که تمرین نموده اید، بیاموزید. ابتدای آموزش برنامه نویسی با این کتاب با یادگیری مهارت‌های بنیادی مانند نحوه کار در وب خواهد بود و در پایان آموزش می‌توانید وب سایت  خود را طراحی نمایید.

 

آموزش زبان برنامه نویسی با Learning Web Design

کتاب برنامه نویسی You Don’t Know JS Yet

این کتاب که نوشته کیل سیمپسون است آغازی بر برنامه نویسی با جاوا اسکریپت می‌باشد که در چند جلد گردآوری شده است. می‌توان گفت که حتی بسیاری از توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان با تجربه جاوا اسکریپت نیز برخی قسمت‌های پیچیده این نرم افزار را به خوبی درک نمی‌کنند! این کتاب به عنوان کتابی برتر با هدف ارائه تصویری کامل از جاوا اسکریپت از کوچکترین تا گسترده‌ترین بخشهای این نرم افزار است. هنوز جاوا اسکریپت را نمی‌شناسید.

 

کتاب برنامه نویسی You Don't Know JS Yet

کتاب برنامه نویسی Modern PHP

جاش لوخارت با کتاب PHP مدرن خود برای حتی مبتدیان ارمغان برنامه نویسی را به همراه آورده است. این کتاب برنامه نویسی تمام نیاز فرد را به تکنیک‌های مورد استفاده در PHP مرتفع می‌گرداند. در این کتاب کاربردهای معماری و طراحی، پایگاه داده، امنیت، تست کردن، عیب‌یابی و بسیاری از موارد مورد بررسی قرار گرفته است.

 

کتاب برنامه نویسی Modern PHP

کتاب برنامه نویسی Head First Python

علاقه‌مندان به پایتون با پاول بری همراه شوند و راهنمای اندیشمندانه او را مطالعه نمایند. این کتاب از جمله کتاب های آموزش برنامه نویسی و آموزش ویژوال و شی گرایی است. با این کتاب به سرعت مفاهیم پایتون را متوجه خواهید شد و به برنامه نویسی وب، به ساخت وب سایت مورد علاقه خود مشغول می‌شوید.

 

کتاب برنامه نویسی Head First Python

کتاب برنامه نویسی C# in Depth

جان اسکیت با کتاب سی شارپ خود به عمق دریای این برنامه سفر نموده و اطلاعات دقیقی در این خصوص به علاقه‌مندان ارائه می‌نماید. در این کتاب اجزای برنامه نویسی C# از جمله توابع همزمان، رشته‌ها، تاپلز و موارد متعدد دیگر را با مثال‌های واقعی و کاربردی جهت آموزش برنامه نویسی به دست خواهید آورد و از آموزش این زبان برنامه نویسی لذت خواهید برد.

 

 

کتاب برنامه نویسی C++ Primer

استنلی بی لیپمن، جوزه لاجویی و باربارا ای مو با انتشار کتاب خود به دنبال آموزش سریع برنامه نویسی بوده‌اند و هدف آنها آموزش نوشتن قدرتمندانه کدهای C++ برای کاربردهای پیشرفته و کاربردی بوده است.

به یقین کتاب‌های متعددی در زمینه برنامه‌نویسی به زبان‌های مختلف وجود دارد که هر کدام می‌تواند به آموزش برنامه نویسی خاصی کمک شایان نماید، اما در این نوشتار با توجه به بضاعت و معرفی از منابع و مراجع اصلی این کتابها جهت آشنایی و استفاده علاقه‌مندان بیان شده است. کسانی که تمایل به برنامه‌نویسی دارند باید زمینه تخصصی خود را شناخته و در خصوص گسترش آن مطالعات خود را از این افزایش دهند.

 

کتاب برنامه نویسی C++ Primer

دانلود کتاب های آموزش برنامه نویسی

به یقین نمی‌توان گفت که بهترین کتاب آموزش برنامه نویسی کدام استزیرا تنوع زبان‌های برنامه نویسی و تنوع و تعدد علاقه افراد باعث می‌شود تا بهترین در این خصوص وجود نداشته باشد. همان‌طور که نمی‌توان گفت بهترین زبان برنامه نویسی در دنیا کدام است زیرا هر زبان برنامه‌نویسی جهت نوشتن موضوعاتی خاص کارایی داشته و نمی‌توان برای نوشتن هر موضوعی از تمام زبان‌های برنامه‌نویسی به دلائل فنی استفاده نمود.

اما می‌توان گفت که ابتدا باید علاقه خود را شناخت و انتخاب کرد و سپس با دانلود کتاب برنامه نویسی از مراجع معتبر از آموزش‌ برنامه نویسی آن کتاب بهره جست.

 

 

تا سال‌های نه چندان دور همان‌گونه که خواندن و نوشتن حتی به کمترین مقدار آن اجباری است، یادگیری برنامه‌نویسی نیز برای همگان اجباری خواهد شد. برنامه نویسی بخشی از زندگی افراد خواهد شد زیرا با گسترش کارکردهای آن به خصوص در انواع ابزار و تجهیزات مانند رباتها و موبایل، افراد بدون دانستن این دانش به عنوان بی‌سواد تلقی محسوب خواهند شد.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. معرفی کتاب خوب است ولی ارتباط بیشتر با خواننده بسیار مهمتر و بهتر است.اینکه زحمت کشیده اید و معرفی کتاب کرده اید کاش با ارائه آدرس دانلود سایت معتبر یا لیست اولویت برای برنامه نویس ها و پیشنهاد که در شروع کار چه زبانی مناسب تر است، تکمیل میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا