برنامه نویسی و IT

اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت

مختصر سخنی درباره اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت

تایپوگرافی ۹۰٪ طراحی وب سایت را تشکیل می‌دهد. دلیل اصلی مراجعه افراد به یک وب سایت خواندن متن است (تایپوگرافی در طراحی سایت)، خواه این به معنای یافتن اطلاعات مربوط به شرکت باشد یا خواندن مطالب مورد نظر. کلمات موجود در وب سایت شما اهمیت دارند، بنابراین نحوه ارائه این کلمات باید از اهمیت یکسانی برخوردار باشند.

هر وب سایت باید هدف و احساس تجارت را به بازدیدکنندگان خود و در یک دنیای دیجیتال منتقل کند، ساده‌ترین راه برای انجام این کار استفاده از تایپوگرافی است. تایپوگرافی کاملا اختصاصی است و می‌تواند به عنوان یک برند تجاری محسوب شود.

بنابراین اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت اینجا مشخص می‌شود که نشان‌دهنده صنعت و تجارت شما است. در ادامه بیشتر با مبحث تایپوگرافی در طراحی سایت آشنا می‌شوید پس همراه ما باشید.

 

تایپوگرافی در طراحی سایت

تایپوگرافی یکپارچگی را در سرتاسر وب سایت حفظ کرده و زیبایی حرفه‌ای تری به آن می‌بخشد. به همین ترتیب، می‌تواند به جذابیت محتوای شما کمک کند و هم بر خوانایی سایت شما تأثیر بگذارد، که همگی اینها تاثیر بسیار مثبتی بر تجربه کاربری افراد می‌گذارد.

وب سایت‌ها به گونه‌ای طراحی و توسعه یافته‌اند که مصرف‌کنندگان بتوانند اطلاعات مورد نیاز در مورد شرکت و محصولات یا خدمات آن را بدست آورند. اگر بخواهیم تایپوگرافی را به ساده‌ترین راه تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم که تایپوگرافی طراحی خلاقانه متن در صفحات وب را برای بازدیدکنندگان توصیف می‌کند.

تایپوگرافی

در این مورد هیچ‌گونه شکی وجود ندارد که تایپوگرافی و قلم‌های انتخابی ما تأثیر بسزایی در جنبه‌های مختلف وب سایت ما از جمله خوانایی، خلق و خوی، طول مقاله درک شده، تجربه کاربر و بسیاری موارد دیگر دارد.

این مورد کاملاً ضروری است که طراحان اصول مختلف تایپوگرافی را که باعث ایجاد یک طراحی دلپذیر می‌شود، بدانند و درک کنند تا به درستی دید و روح وب سایتی را که طراحی می‌کنند به تصویر بکشند. تایپوگرافی به نوعی قلب طراحی‌های گرافیکی به‌حساب می‌آید. هرچه تایپوگرافی شما با کیفیت‌تر باشد، عملیات طراحی سایت شما نیز به خوبی و جذاب تر پیش خواهد رفت.

تایپوگرافی و اهمیت آن در طراحی سایت چیست؟

آیا تا به حال برایتان سوال پیش آمده که اصلا تایپوگرافی چه اهمیتی در طراحی سایت (تایپوگرافی در طراحی سایت)، دارد و اصلا چرا اینقدر برای طراحی کردن سایت‌های متفرقه امری حیاتی به حساب می‌آید؟؟

در اصل، تایپوگرافی هنر تنظیم حروف و متن است به گونه‌ای که نسخه را خوانا، واضح و از نظر بصری برای خواننده جذاب می‌کند. تایپوگرافی شامل سبک، شکل و ساختار قلم است که هدف آن ایجاد برخی احساسات و انتقال پیام‌های خاص است. به طور خلاصه، تایپوگرافی همان چیزی است که متن را زنده می‌کند و به آن چاشنی جذابیت را می‌بخشد.

قبل از عصر دیجیتال، تایپوگرافی یک کار تخصصی بود که با کتاب‌ها و مجلات و در نهایت کارهای عمومی مرتبط بود. اولین نمونه تایپوگرافی را می‌توان در کتاب مقدس گوتنبرگ مشاهده کرد، که انقلابی در چاپ تایپوگرافی در غرب آغاز کرد.
واقعیت جالب: سبک نوع استفاده شده در کتاب مقدس گوتنبرگ اکنون با نام Textura شناخته می‌شود.

با تولد اینترنت، انفجاری خلاقانه در هنر تایپوگرافی بوجود آمد به گونه‌ای که طراحان دیگر انواع مختلفی از فونت‌های تایپوگرافی را در دسترس داشتند که همین عوامل باعث می‌شود تایپوگرافی از نظر بصری متنوع‌تر از هر زمان دیگری باشد.

چرا تایپوگرافی در طراحی سایت مهم است؟

اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت به این منظوره که شما مولفه و جزئی فراتر از زیبایی سایت در اختیار دارید. این جمله بدین معناست که تایپوگرافی جزئی بسیار حیاتی برای ارتباط برقرار کردن با رابط کاربری است.

تایپوگرافی خوب یک سلسله مراتب بصری قوی ایجاد می‌کند، تعادل گرافیکی وب سایت را فراهم می‌کند و لحن کلی محصول را تعیین می‌کند. تایپوگرافی باید کاربران شما را راهنمایی و آگاه سازد، قابلیت خوانایی و دسترسی را بهینه کرده و از یک تجربه کاربری عالی اطمینان حاصل کند.

بیایید کمی عمیق‌تر به تایپوگرافی در طراحی سایت نگاه کنیم و در مورد آن تحقیق کنیم.

 

آشنایی با مزایای تایپوگرافی در طراحی سایت

حال که فهمیدیم تایپوگرافی چیست و چرا اینقدر مهم است. سپس می‌خواهیم به سراغ مزایای آن برویم و ببینیم این مولفه چه مزایای برای سایت ما دارد:

تایپوگرافی باعث ایجاد شناخت برند می‌شود

نه تنها تایپوگرافی خوب باعث افزایش شخصیت وب سایت می‌شود، بلکه کاربران شما به طور زیرکانه شروع به مرتبط ساختن حروف چاپی موجود در سایت با نام تجاری شما می‌کنند.

تایپوگرافی منحصر به فرد و ثابت به شما کمک می‌کند تا یک هدف و تجارت قوی را دنبال کنید، اعتماد کاربران را به سایت جلب کنید و همچنین به پیشبرد نام تجاری خود کمک کنید.

تایپوگرافی بر تصمیم‌گیری تأثیر می‌گذارد

تایپوگرافی تأثیر عمیقی در نحوه هضم و ادراک کاربران از اطلاعات منتقل شده توسط متن دارد. هرچه تایپوگرافی شما عمیق‌تر و چشم نوازتر باشد کاربر به راحتی می‌تواند با متن ارتباط برقرار کند.

تایپوگرافی توجه خوانندگان را به خود جلب می‌کند

تایپوگرافی خوب و زیبا باعث می‌شود که کاربر از سایت شما بیشتر خوشش بیاید و به جای پنج دقیقه نیم ساعت در سایت شما باقی بماند که همین عامل موجب رشد سایت شما می‌شود. مهم است که وب سایت شما از نظر بصری تحریک‌کننده و به یادماندنی باشد و تایپوگرافی نقش بسزایی در این روند دارد.

آشنایی با مزایای تایپوگرافی در طراحی سایت

عناصر مختلف در تایپوگرافی

اگر شما بخواهید کار تایپوگرافی را شروع کنید باید ابتدا با چند عنصر اصلی که طراحی تایپی (تایپوگرافی) آشنا شوید. که این عناصر شامل موارد زیر است:

قلم‌ها و حروف تایپ (Fonts and Typefaces)

تفاوت زیادی میان نوع حرف و قلم وجود دارد، اما برخی از طراحان وب سایت این دو را مترادف یکدیگر می‌دانند. نوع متن یک سبک طراحی است که شامل تعداد بی‌شماری شخصیت با اندازه و وزن متفاوت است، در حالی که فونت یک نمایش گرافیکی از شخصیت متن است.

به زبان ساده، نوع متن خانواده ای از قلم‌های مرتبط است، در حالی که فونت‌ها به وزن، عرض و سبک‌هایی که نوع متن را تشکیل می‌دهند اشاره دارند.

سه نوع متن وجود دارد:

  1. serif
  2. sans-serif
  3. Decorative

برای حفظ شلوغی و ساده بودن رابط کاربری، یک طراح خوب هرگز از بیش از سه قلم استفاده نمی‌کند – و فونت‌های decorative را به حداقل می‌رساند. بیشتر طراحان UI قلم‌های serif را با قلم‌های sans-serif جفت می‌کنند، مانند قرار دادن متن اصلی در کنار فونت serif و قرار دادن عنوان شما در یک فونت sans-serif یا بالعکس.

Contrast

مانند سلسه مراتب، contrast نیز به انتقال ایده‌ها یا پیامی که می‌خواهید بر خوانندگان خود تأکید کنید کمک می‌کند. اگر شما مقداری وقت بیشتری برای contrast صرف کنید نتیجه آن باعث می‌شود که متن شما جذاب‌تر، با معناتر و توجه بیشتری را به خود جلب کند.

اکثر طراحان با ایجاد فضاهای مختلف، رنگ‌ها، سبک‌ها و اندازه‌ها برای ایجاد تأثیر و از بین بردن صفحه، contrast را ایجاد می‌کنند.

ثبات

ثبات به این منظوره که شما عملیات حروف‌چینی را به گونه‌ای انجام دهید که از گیج شدن کاربر و خواننده جلوگیری شود. هنگام انتقال اطلاعات، رعایت همان سبک قلم بسیار ضروری است. بنابراین خوانندگان شما بلافاصله آنچه را که می‌خوانند درک می‌کنند و شروع به مشاهده یک الگو می‌کنند.

فضای سفید (White space)

فضای سفید که اغلب به عنوان “فضای منفی” نامیده می‌شود، فضای اطراف متن یا گرافیک است. این عنصر اغلب نادیده گرفته می‌شود و معمولاً مورد توجه کاربر قرار نمی‌گیرد، اما استفاده صحیح از فضای سفید باعث می‌شود که رابط کاربری شما به هم نریزد و متن قابل خواندن باشد. فضای سفید حتی می‌تواند توجه را به متن جلب کند و یک تجربه کلی را به خواننده بدهد.

شاید در برخی سایت‌ها دیده باشید که فضای سفید آن سایت اغلب به شکل حاشیه، پر کردن یا فقط مناطقی بدون متن و گرافیک است.

تعادل یا هم‌ترازی

ترازبندی فرآیند متحد سازی و ترکیب متن، گرافیک و تصاویر برای اطمینان از وجود فاصله، اندازه و فاصله مساوی بین هر عنصر است. بسیاری از طراحان رابط کاربری حاشیه هایی را ایجاد می کنند تا از منطبق بودن آرم، سرصفحه و ارتباط متن، آنها با یکدیگر اطمینان حاصل کنند.

اگر قصد دارید رابط کاربری را به تعادل برسانید این نکته بسیار خوبی است، اما قبل از آن به استانداردهای صنعت خود توجه کنید.

رنگ

رنگ یکی از مهیج‌ترین عناصر تایپوگرافی در طراحی سایت است. در این عنصر تمامی طراحان می‌توانند ایده و خلاقیت خود را ارتقا دهند و رابط کاربری را به سطح جدیدی برسانند. البته دقت داشته باشید که شما باید کمی با دنیای رنگ‌ها آشنا باشید زیرا هر رنگ حس مخصوص به خود را به خواننده انتقال می‌دهد.

به عنوان مثال برخی رنگ‌ها موجب مهم نشان دادن متن شما می‌شوند و به نوعی آن را برجسته‌تر از متون دیگر نشان می‌دهند. رنگ‌ها دارای سه کلید اصلی هستند:

  1. مقدار
  2. رنگ
  3. اشباع

یک طراح خوب می‌داند چگونه این سه مولفه را به تعادل برساند و متن را حتی برای افرادی که دارای ضعف بینایی هستند، چشم‌ نواز و به وضوح خوانا کند. اغلب، طراحان این کار را با مشاهده متن در مقیاس خاکستری (بدون رنگ) انجام می‌دهند. مثلا متن را بیش از حد تاریک یا روشن می‌کنند و آن را در برابر پس‌زمینه سایت قرار می‌دهند.

Hierarchy (سلسله مراتب)

ایجاد سلسله مراتب یکی از مهمترین اصول تایپوگرافی است. سلسله مراتب را می‌توان با استفاده از اندازه، رنگ، contrast و هم‌ترازی ایجاد کرد. نمونه‌ترین سلسله مراتب تایپی اندازه است: عناوین باید همیشه بزرگتر از زیرعنوان‌ها و متن استاندارد باشند.

 

چگونه نوع متن مناسب برای سایت خود را انتخاب کنیم؟

اکنون که با عناصر مختلف تایپوگرافی آشنا شدیم، بیایید در مورد روند انتخاب نوع حروف برای رابط کاربری خود صحبت کنیم. با داشتن تعداد زیادی از حروف و قلم ممکن است احساس غوطه‌وری در ما بوجود بیاید که البته انتخاب کردن بهترین از میان آنان ممکن است کمی کار دشواری باشد.

در این بخش به چند مورد اشاره می‌کنیم که ممکن است در تایپوگرافی در طراحی سایت به کمک شما بیایند:

به هدف و شخصیت اصلی سایت خود فکر کنید

آیا می‌خواهید وقتی کاربران برای اولین بار وارد وب سایت شما می‌شوند چه احساسی داشته باشند؟ آیا می‌خواهید از یک فضای دوستانه الگوبرداری کنید؟ آیا می‌خواهید سایت دارای سطح بالا، استقبال زیاد، بازیگوش یا جدی باشد؟ ضروری است که تایپوگرافی شخصیت سایت خود را مشخص کنید.

یک نقطه شروع خوب در مواجهه با این چالش‌ها این است که خصوصیات اصلی برند خود را مشخص کنید و شروع به جمع‌آوری حروف چاپی کنید که منعکس‌کننده این صفات هستند. آنجاست که می‌توانید روند سایت خود را مشاهده کنید.

استفاده از لحن مناسب

بسیار مهم است که چگونگی هماهنگی فونت با لحن پیام را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید اطلاعات جدی یا مهمی را منتقل کنید، از یک قلم سبک استفاده کنید که هم کاملاً خوانا باشد و هم حواس‌پرتی خواننده را محدود کند.

تمامی عملکردها را کاملا در نظر بگیرید

تمامی عملکردها را کاملا در نظر بگیرید

نکته‌ای که بسیاری از طراحان غالباً از آن چشم‌پوشی می‌کنند انتخاب حروف چاپی متناسب با مرورگر وب است. کتابخانه‌های قلم متداول مانند فونت‌های گوگل، فایل‌های فونت مبتنی بر وب را ارائه می‌دهند که می‌توانند بدون هیچ مشکلی به طور کامل در مرورگر ارائه شوند.

نکته حرفه‌ای: هنگام بارگیری فونت‌های وب، هرگز از مجموعه کاراکترهای بسیار زیاد استفاده نکنید زیرا این کار نه تنها موجب کندی سایت می‌شود بلکه به علت شلوغی بیش از اندازه صفحه خواننده را از خواندن متن شما منصرف می‌کند.

الهام گرفتن

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، کمی وقت بگذارید تا ببینید دیگران چه کاری انجام می‌دهند. چشم خود را به تایپوگرافی که در اطراف خود می‌بینید باز کنید. آیا می‌توانید الگوهای مشابهی را مشاهده کنید؟ آیا می‌توانید نمونه‌های خوب و بد تایپوگرافی را مشاهده کنید؟

حتی دنبال کردن هشتگ‌های تایپوگرافی در شبکه‌های اجتماعی یا جستجوی تایپوگرافی در Pinterest به شما ایده‌های خوبی درباره آنچه در آنجا وجود دارد می‌دهند.

تست گرفتن

بهترین راه برای اینکه ببینید کدام فونت طرفدار بیشتری دارد این است که صبر کنید و آزمایش کنید. با گرفتن بازخوردهای مختلف از کابران خود می‌توانید نتیجه بگیرید که چه کارهایی را باید انجام دهید و چه کارهایی را به هیچ‌وجه نباید سمتشان بروید.

حرف آخر

تایپوگرافی در طراحی سایت اغلب نادیده گرفته می‌شود و کمتر کسی به آن توجهی می‌کند. اما تایپوگرافی جزء بسیار مهمی از ارتباط برقرار کردن کاربران یا به نوعی رابط کاربری است. اگر شما به تایپوگرافی تسلط کافی پیدا کنید پس قطعا می‌توانید به یک طراح UI خارق‌العاده نیز تبدیل شوید.

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، چرا به وب سایت‌های مورد علاقه خود سر نمی‌زنید و شروع به الهام‌گیری نمی‌کنید؟؟؟!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا