برنامه نویسی و ITهوش مصنوعی

راهنمای قدم به قدم ترجمه با چت جی پی تی

در عصر ارتباطات بی‌مرز، ترجمه زبان‌های مختلف به پُلی بین فرهنگ‌ها و مردم جهان تبدیل شده است. با ورود هوش مصنوعی به عرصه ترجمه، امکاناتی نوین و متحول‌کننده در اختیار ما قرار گرفته است. چت‌جی‌پی‌تی (Chatgpt)، به‌عنوان یکی از این ابزارهای پیشرفته، دروازه‌ای به سوی ترجمه‌های دقیق و سریع می‌گشاید. این مقاله شما را با چگونگی بهره‌برداری از این فناوری آشنا می‌کند و در این آموزش ترجمه با چت جی پی تی، مثال‌های واقعی می‌آوریم و کیفیت کارکرد آن را متوجه خواهیم شد. همچنین در بخشی دیگر به مقایسه‌ای دقیق بین چت جی پی تی و ابزارهای دیگر مانند گوگل ترنسلیت می‌پردازیم تا بهترین انتخاب را برای ترجمه‌های خود داشته باشید.

آشنایی کوتاه با چت جی پی تی

چت جی پی تی، نوآوری برجسته OPENAI، در نوامبر ۲۰۲۲ با هدف انقلابی کردن ترجمه و ارتباطات معرفی شد. این فناوری که بر مبنای مدل‌های زبانی پیشرفته GPT-3.5 و GPT-4 شکل گرفته است، با استفاده از یادگیری عمیق، تجربه‌ای بی‌نظیر در ترجمه با چت‌جی‌پی‌تی ارائه می‌دهد. به لطف زیرساخت‌های قدرتمند مایکروسافت Azure و تکنولوژی GPU انویدیا، ChatGPT توانسته است پاسخ‌هایی دقیق و شفاف در اختیار کاربران قرار دهد.

مرجع کامل آموزش CHATGPT و انواع ابزارهای هوش مصنوعی + اعطای گواهینامه دوره

 

با سرمایه‌گذاری‌های چشمگیر مایکروسافت در سال ۲۰۲۳، این ربات هوشمند به‌عنوان یک ابزار چندمنظوره در عرصه دیجیتال درخشید. این باتِ مکالمه‌ای که از نوشتن کد گرفته تا تولید محتوا و پاسخ به سوالات آزمون را پوشش می‌دهد، در ترجمه زبان‌ها نیز مهارت‌های خود را به نمایش گذاشته است. پشتیبانی از زبان‌های متنوع، از جمله فارسی، این امکان را به کاربران می‌دهد تا با اطمینان بیشتری به ترجمه‌های دقیق و روان دست یابند و در نهایت، تجربه‌ای بی‌بدیل از آموزش ترجمه با چت جی پی تی را کسب کنند.

آشنایی کوتاه با چت جی پی تی

چگونه با چت جی پی تی ترجمه کنیم؟

برای استفاده از چت جی پی تی به‌عنوان ابزار ترجمه، ابتدا وارد صفحه اصلی ChatGPT شوید و در قسمتNew Chat، در ابتدای متن (یا انتهای متن)، از هوش مصنوعی بخواهید که متن را به زبان مورد نظر شما ترجمه کند. سپس متن مورد نظر خود را وارد کنید. می‌توانید از عبارت « Translate it in Persian» نیز استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش نصب ChatGPT بر روی دستگاه‌های مختلف: از اندروید تا iOS و ویندوز

نکات کلیدی برای بهبود کیفیت ترجمه با chatgpt

در این بخش از آموزش ترجمه با چت جی پی تی، رمزِ به دست آوردن نتایجی شگفت‌انگیز از این ربات، گفته شده است. با رعایت نکات زیر، به خواسته‌ای که از این ربات دارید، نزدیک‌تر می‌شوید:

  • انتخاب لحن و سبک مناسب: مطمئن شوید که لحن و سبک ترجمه‌تان با مخاطبانتان هماهنگ است. این انتخاب هوشمندانه، متن ترجمه شده را برای خواننده جذاب‌تر می‌کند.
  • توجه به مفاهیم فرهنگی و منطقه‌ای: اگر متن اصلی حاوی عناصر فرهنگی خاصی است، از چت جی پی تی بخواهید که این جزئیات را در ترجمه حفظ کند تا معنای عمیق‌تری به خواننده منتقل شود.
  • استفاده از ترجمه توصیفی و مختصر: برای متونی که نیاز به ترجمه‌ای دقیق و مختصر دارند، از چت‌جی‌پی‌تی بخواهید تا با حفظ بار معنایی، ترجمه‌ای روان و مختصر ارائه دهد.
  • سادگی و دقت در پرسش: هرچه پرسش شما ساده‌تر و دقیق‌تر باشد، ChatGPT بهتر پاسخ می‌دهد.

با دنبال کردن این نکات، ترجمه‌های شما علاوه بر دقیق بودن، برای خوانندگان تجربه‌ای لذت‌بخش به ارمغان می‌آورد.

ترجمه با chatgpt

نمونه‌ای عملی از ترجمه انگلیسی به فارسی باCHAT GPT

در این مرحله از آموزش ترجمه با چت جی پی تی، چگونگیِ سوال پرسیدن و پاسخ گرفتن از Chatgpt را به صورت عملی آزمایش می‌کنیم. من یک متن انگلیسی را به‌عنوان نمونه انتخاب کرده‌ام که در کادر زیر می‌توانید مشاهده کنید. متنِ انتخاب شده در مورد تأثیر پیشرفت‌های فناوری و هوش مصنوعی بر بازار کار و نقش آن‌ها در جایگزینی یا پشتیبانی از نیروی انسانی است.

من متنِ آزمایشی را ابتدا به ترنسلیت داده‌ام سپس همین متن را طبق نکاتی که گفته شد، به CAHT GPT دادم تا هم یک مقایسه انجام داده باشیم و هم عملکرد چت جی پی تی ترجمه انگلیسی به فارسی را بسنجیم.

شما هم اگر خواستید همین متن را با پرامپتِ مخصوصِ خود، در Chatgpt یا هر چت‌باتی که استفاده می‌کنید، به کار ببرید و نتیجه را مقایسه کنید. در صورت تمایل با ما تعامل داشته باشید و نتایج خود را با ما در میان بگذارید.

Replacing jobs and human interaction

As technology advances, ChatGPT might automate certain tasks that are typically completed by humans, such as data entry and processing, customer service, and translation support. People are worried that it could replace their jobs, so it’s important to consider ChatGPT and AI’s effect on workers.‎

Rather than replacing workers, ChatGPT can be used as support for job functions and creating new job opportunities to avoid loss of employment. For example, lawyers can use ChatGPT to create summaries of case notes and draft contracts or agreements. And copywriters can use ChatGPT for article outlines and headline ideas.‎

ترجمه ترنسلیت از متنِ انگلیسی انتخابی

متن زیر ترجمه ترنسلیت از متنِ داخلِ کادر بالاست.

جایگزینی شغل و تعامل انسانی

با پیشرفت فناوری، ChatGPT ممکن است وظایف خاصی را که معمولاً توسط انسان انجام می‌شود، خودکار کند، مانند ورود و پردازش داده ها، خدمات مشتری، و پشتیبانی ترجمه. مردم نگران هستند که جایگزین شغل آنها شود، بنابراین مهم است که ChatGPT و تأثیر هوش مصنوعی بر کارگران را در نظر بگیریم.

به جای جایگزینی کارگران، ChatGPT می‌تواند به عنوان پشتیبانی برای عملکردهای شغلی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای جلوگیری از از دست دادن شغل مورد استفاده قرار گیرد. به‌عنوان مثال، وکلا می‌توانند از ChatGPT برای ایجاد خلاصه‌ای از یادداشت های پرونده و پیش‌نویس قراردادها یا توافقات استفاده کنند. و کپی‌نویسان می‌توانند از ChatGPT برای طرح‌های مقاله و ایده‌های سرفصل استفاده کنند.

ترجمه Chat GPT از متن انگلیسیِ انتخابی:

در این بخش از آموزش ترجمه با چت جی پی تی، با یک پرامپت از Chat gpt می‌خواهیم که متنِ ما را ترجمه کند.

ترجمه Chat GPT از متن انگلیسیِ انتخابی:

ترجمه‌ای که چت‌جی‌پی‌تی به من داد در کادر پایین قرار می‌دهم.

جایگزینی شغل‌ها و تعاملات انسانی

با پیشرفت فناوری، چت‌جی‌پی‌تی ممکن است برخی از وظایفی که معمولاً توسط انسان‌ها انجام می‌شود مانند ورود و پردازش داده‌ها، خدمات مشتری و پشتیبانی ترجمه را خودکار کند. افراد نگران هستند که ممکن است شغل‌های آن‌ها توسط این فناوری جایگزین شود، بنابراین در نظر گرفتن تأثیر چت‌جی‌پی‌تی و هوش مصنوعی بر کارکنان مهم است.

به جای جایگزین کردن کارکنان، چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند به عنوان پشتیبانی برای عملکردهای شغلی مورد استفاده قرار گیرد و فرصت‌های شغلی جدیدی را برای جلوگیری از از دست دادن اشتغال ایجاد کند. به عنوان مثال، وکلا می‌توانند از چت‌جی‌پی‌تی برای ایجاد خلاصه‌هایی از یادداشت‌های پرونده و پیش‌نویس قراردادها یا توافق‌نامه‌ها استفاده کنند. و نویسندگان تبلیغاتی می‌توانند برای طرح‌های مقاله و ایده‌های عنوان از چت‌جی‌پی‌تی استفاده کنند.

نظر شخصیِ من این است که استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند برای ترجمه یک دستیار قدرتمند باشد. البته به ما بستگی دارد که چطور بتوانیم از این ربات هوشمند به بهترین شیوه ممکن بهره ببریم.

نمونه‌ای عملی از ترجمه فارسی به انگلیسی باCHAT GPT

حالا می‌خواهم متنِ ترجمه‌شده که چت جی بی تی، ترجمه کرد را دوباره به زبان فارسی برگردانم.

متن انگلیسی تولید شده توسط chatgpt را در پایین مشاهده می‌کنید.

مزایا و معایب ربات مترجم چت جی پی تی

در مسیر آموزش ترجمه با چت جی پی تی، ما با مزایای بی‌شماری روبرو هستیم که این فناوری نوین به ما ارائه می‌دهد. اما مسلما معایبی هم دارد.

آموزش برنامه‌نویسی با هوش مصنوعی ChatGPT

 

در ادامه این مزایا و معایب بحث شده است.

مزایا:

از مهم‌ترین مزیتِ Chat Gpt که می‌توان به آن اشاره کرد‌، موارد زیر هستند:

  • سرعت و دقت: چت جی پی تی با سرعت بالایی ترجمه‌هایی دقیق را به شما تقدیم می‌کند، که این امر زمان شما را برای کارهای مهم‌تر آزاد می‌کند.
  • چندزبانه بودن: این ابزار قادر است به زبان‌های متعددی صحبت کند، از انگلیسی گرفته تا فارسی و به شما امکان می‌دهد تا با انتخاب لحن و سبک مناسب، ترجمه‌ای شخصی‌سازی شده داشته باشید.
  • فرهنگ‌مداری: چت جی پی تی با درک عمیق از مفاهیم فرهنگی، ترجمه‌هایی را ارائه می‌دهد که نه‌تنها کلمات بلکه روحِ زبان را نیز منتقل می‌کند.

پیشننهاد مطالعه: آموزش تولید محتوا با چت جی پی تی – راهنمای جامع

معایب و محدودیت‌ها:

ترجمه با هوش مصنوعی هنوز آنقدر پیشرفت نداشته که تمام نیاز‌‌های بشر را در نظر بگیرد و می‌توان از معایب آن به موارد زیر اشاره کرد:

  • تخصصی نبودن در اصطلاحات فنی: گاهی اوقات، چت جی پی تی ممکن است در ترجمه اصطلاحات تخصصی به اندازه یک مترجم حرفه‌ای دقیق نباشد، اما همواره در حال یادگیری و بهبود است.
  • محدودیت‌های زبانی: در‌حالی‌که در زبان‌های رایج عملکردی رقابتی دارد، در زبان‌های کمتر شناخته‌شده ممکن است هنوز جای پیشرفت داشته باشد.
  • احتیاط در پاسخ‌دهی: چت جی پی تی با احتیاط عمل می‌کند تا از ارائه پاسخ‌های اشتباه و مضر خودداری کند. این امر امنیتِ کاربران را تضمین می‌کند.

به‌طور کلی می‌توان گفت، مزایای استفاده از چت جی پی تی در ترجمه، معایب آن را به حداقل می‌رساند و این ابزار را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای ترجمه در عصر دیجیتال تبدیل می‌کند.

مقایسه گوگل ترنسلیت با چت جی بی تی در ترجمه متون انگلیسی

چت جی پی تی، با توانایی‌های چشمگیر خود در ترجمه متونِ متنوع و پیچیده، به‌سرعت به یک رقیب جدی برای سرویس‌های مطرحی مانند گوگل ترنسلیت و Translator تبدیل شده است. این ابزار با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته و یادگیری عمیق، ترجمه‌هایی با کیفیتِ بالا و درک عمیق از زمینه و مفاهیم فرهنگی ارائه می‌دهد، که این امر آن را از سایر ابزارهای ترجمه متمایز می‌کند. با‌این‌حال، همچنان محدودیت‌هایی در ترجمه اصطلاحات خاص و فنی وجود دارد که نیاز به بهبود و توسعه بیشتر دارد. در مجموع، هوش مصنوعی Chat gpt به‌عنوان یک ابزار ترجمه قدرتمند و انعطاف‌پذیر، تجربه‌ای نوین در آموزش ترجمه با چت جی پی تی و ارتباطات بین‌المللی ارائه می‌دهد.

مقایسه گوگل ترنسلیت با چت جی بی تی در ترجمه متون انگلیسی

سخن پایانی

در طول این مقاله به آموزش ترجمه با چت جی پی تی به همراه ارائه نکات کلیدی برای بهبود کیفیت ترجمه پرداختیم. از مزایا و معایب استفاده از چت جی پی تی در ترجمه صحبت کردیم و با مقایسه‌ای دقیق بین CHAT GPT و سایر ابزارهای ترجمه، به ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد این ابزار پی بردیم.

آموزش مهندسی prompt با استفاده از ChatGPT4 + بیش از 2300 prompt آماده

 

این مقاله می‌تواند به‌عنوان یک راهنمای جامع برای استفاده از هوش مصنوعی در ترجمه مورد استفاده قرار گیرد.

آموزش chatgpt در مکتب خونه

مکتب خونه، پلتفرم آموزشی آنلاین، با ارائه دوره‌های ویدئویی نوآورانه از استادان برجسته ایرانی، به شما در مسیر تسلط بر chatgpt کمک می‌کند. این سایت آموزشی، با به‌روزرسانی‌های مستمر، دانش‌پژوهان علاقه‌مند به فناوری چت‌بات‌ها را با آخرین پیشرفت‌ها همگام می‌سازد. علاوه‌بر ترجمه فارسی با چت جی پی تی و نوشتن متن با چت جی پی تی، کارهای زیادی می‌توان با این رباتِ هوشمند انجام داد. با آموزش chatgpt به‌ صورت تخصصی‌ خود را با تغییرات دنیا همگام کنید.

 

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا