توسعه فردی

انواع تیپ های شخصیتی MBTI

انواع تیپ های شخصیتی MBTI: این روزها هرکجا که می‌رویم نام آزمون شخصیت‌شناسی MBTI  را می‌شنویم. بسیاری از شرکت‌ها با کمک این آزمون ما را برای همکاری انتخاب می‌کنند، با یک جستجوی ساده در اینترنت با ده‌ها پرسشنامه‌ی MBTI مواجه می‌شویم و حتی در جمع‌های دوستانه، دیگران کنجکاوند که تیپ شخصیتی ما را بدانند.

واقعیت این است که آزمون شخصیت شناسی MBTI با استقبالی بی‌سابقه از سوی عموم مردم مواجه شده و حالا به چیزی بیشتر از یک آزمون تخصصی حوزه‌ی روانشناسی تبدیل شده است. در علم روانشناسی ده‌ها آزمون برای شناخت شخصیت‌ها و انواع تیپ‌های شخصیتی وجود دارند، با این حال جذابیت و دقت آزمون شخصیت شناسی MBTI در توصیف ویژگی‌های انسانی، آن را منحصر به فرد می‌کند.

آموزش مهارت‌های مذاکره بر اساس مدل MBTI

 

 در این مقاله می‌خواهیم به سراغ بررسی تیپ‌های شخصیتی این آزمون برویم و آن‌‌ها را از زاویه‌ای دقیق‌تر ببینیم. ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا نگاهی دقیق‌تر به این آزمون داشته باشید. با این حال اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری پیدا کنید، یا از تیپ شخصیتی خود مطمئن شوید، باید در آزمون MBTI شرکت کنید.

تاریخچه‌ی تست شخصیت شناسی MBTI:

تست شخصیت شناسی MBTI که بعضی آن را تست شخصیت شناسی مایزر بریگز هم می‌نامند، بر اساس نظریه‌های ایزابل مایزر و مادرش کاترین بریگز و با تکیه بر نظریات یونگ، پایه‌گذاری شده است. این تست شخصیتی در واقع یک ابزار خودشناسی‌ست که برای شناسایی نوع شخصیت، نقاط قوت و ضعف و اینکه در زندگی چه چیزهایی را ترجیح می‌دهیم طراحی شده است.

حالا که از تاریخچه‌ و شیوه‌ی پیدایش نظریه‌ی MBTI باخبر شدیم بیایید نگاهی دقیق‌تر به هر یک از تیپ‌های شخصیتی و انواع آن‌ها بیاندازیم.

مقاله پیشنهادی :انواع سبک‌های ارتباطی
انواع سبک های ارتباطی

 

انواع تیپ‌های شخصیتی در MBTI:

تیپ‌های شخصیتی در آزمون شخصیت‌شناسی MBTI، به چهار دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

  • تحلیلگران
  • دیپلمات‌ها
  • نگهبانان
  • کاوشگران

هر کدام از این دسته‌های کلی، شامل چند تیپ شخصیتی می‌شوند که به نوبت درباره‌ی هر کدام از آن‌ها صحبت می‌کنیم:

1-گروه تحلیلگران:

گروه تحلیل‌گران شامل 4 مدل از انواع تیپ‌ های شخصیتی MBTI می‌باشد که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم. 

  • معمار INTJ-A/INTJ-T:

 مثل معماران دنیای واقعی، افراد این تیپ شخصیتی برای هر چیز برنامه و استراتژی دارند. آن‌ها در هر لحظه از زندگی مشغول بازی شطرنج‌اند.  در عین حال که بلند پروازی می‌کنند و تخیل قوی دارند، متوجه اتفاقات دنیای واقعی نیز هستند. کنجکاوی آن‌ها غیرقابل توصیف است و کمتر پیش می‌آید که چیزی آن‌ها را از کسب دانش باز دارد.

آن‌ها باهوش هستند و می‌توانند ساعت‌ها درباره‌ی حوزه‌ی مورد علاقه‌شان مطالعه کنند. با این حال اغلب موارد در برقراری روابط اجتماعی به مشکل بر می‌خورند.

انواع تیپ های شخصیتیMBTI

  • منطق‌دان INTP-A / INTP-T:

داشتن خرد و عقل نیرومند، بزرگ‌ترین ویژگی تیپ شخصیتی منطق‌دان است. ذهن استنتاجی آن‌ها باعث می‌شود که بزرگترین فیلسوفان و متفکران طول تاریخ را تشکیل بدهند. آن‌ها در روابط و زندگی شخصی‌شان به دنبال الگوهایی می‌گردند که بتواند اتفاقات را توصیف کند. این تیپ شخصیتی استاد بی‌بدیل پیداکردن مشکلات، به ویژه مشکلات کلامی‌ست. بنابراین بهتر است فکر دروغ گفتن به آن‌ها به سرتان نزند.

  • فرمانده ENTJ-A/ENTJ-T:

از دیگر انواع تیپ های شخصیتی MBTI  تیپ فرمانده است. تیپ شخصیتی فرمانده تمایل دارد تا همیشه جلوتر از دیگران قرار بگیرد و سایر افراد را رهبری کند. آن‌ها رهبرانی مقتدر و با اراده هستند که برای آنکه تیمشان به هدف برسد، از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند. آن‌ها تجسم واقعی قدرت و کاریزما هستند به‌طوری که سایر افراد برای در گروه آن‌ها بودن، سر و دست می‌شکنند. اغلب کارآفرینان درخشانی که در دنیا می‌شناسیم، در این تیپ شخصیتی جای می‌گیرند.

  • مجادله‌گر ENTP-A/ENTP-T:

اگر فرض کنیم که همه‌ی ما برای زنده ماندن به آب و غذا احتیاج داریم، چالش، آب و غذای تیپ شخصیتی مجادله‌گر است. تا وقتی که چالشی وجود داشته باشد که آن‌ها برای حل آن بشتابند، از زندگی‌شان خرسندند.

آن‌‌ها عاشق نبرد ذهنی‌اند و تمام تلاششان برای اثبات گزاره‌های نادرست و نمایش آن به دیگران می‌کنند. شاید به همین دلیل باشد که اغلب به سراغ شغل وکالت می‌روند و در آن درخشان عمل می‌کنند.

انواع تیپ های شخصیتیMBTI

 

2- دیپلمات‌ها

گروه دیپلمات‌ها شامل 4 مدل از انواع تیپ‌ های شخصیتی MBTI می‌باشد که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم. 

حامی INFJ-A/INFJ-T:

آرمان‌گرا و در عین حال محکم و استوار، این دو ویژگی، این تیپ شخصیتی را از سایر افراد متمایز می‌کند. آن‌ها در عین رویا پردازی، در غار تنهایی خود نمی‌خزند و منزوی نیستند. بلکه با برداشتن گام‌هایی عینی، به تخیلاتشان جان می‌بخشند.

در ضمن در مسیرشان برای رشد و حرکت، خستگی معنایی ندارد.

میانجی INFP-A / INFP-T:

این تیپ شخصیتی، اصول خاص خود را در زندگی دارد و کمتر پیش می‌آید که نظر دیگران را برای انتخاب مسیرش انتخاب کند. آن‌ها در تاریک‌ترین اتفاقات‌ها روزنه‌ای از امید می‌بینند و می‌توانند این امید را به خود و به دیگران تزریق کنند. بیشتر از آن‌که کاری را برای تنبیه یا پاداش انجام دهند، آن را برای اخلاقی بودن و درست بودن انجام می‌دهند.

آموزش علوم اعصاب شناختی

 

نکته‌ی دیگر درباره‌ی این تیپ شخصیتی، استعداد فوق‌العاده‌ی آن‌ها برای برقراری ارتباط عمیق با دیگران و همدلی کردن است.

قهرمان ENFJ-A / ENFJ-T:

معلم‌ها و مربیان موفق، اغلب چنین تیپ شخصیتی دارند. آن‌ها برای سایر افراد نقش یک رهبر را بازی می‌کنند. آن هم نه یک رهبر معمولی، بلکه رهبری که می‌خواهد الهام بخش باشد و هر آنچه را که می‌داند منتقل کند. اگر بخواهید در کاری موفق شوید، یک شخصیت قهرمان تا شما را به موفقیت نرساند آرام نمی‌گیرد.

پیکارگر ENFP-A / ENFP-T:

آزادی برای این تیپ شخصیتی مهم‌ترین ویژگی‌ست. آن‌ها خودشان را درگیر چهارچوب‌های پیچیده و بی‌معنا نمی‌کنند. نظراتشان را با استقلال بیان می کنند و از حضورشان، هر جمعی شور و نشاط پیدا می‌کند.

 

3- نگهبانان

گروه نگهبانان شامل 4 مدل از انواع تیپ‌ های شخصیتی MBTI می‌باشد که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم. 

تدارکاتچی ISTJ-A/ISTJ-T:

هر وقت احتیاج داشتید به کسی اعتماد کنید، به سراغ تیپ شخصیتی تدارکاتچی بروید. این گروه، به معنای واقعی کلمه خستگی ناپذیر است. آن‌ها به شدت وظیفه‌گرا هستند و تمام تلاششان را برای درست انجام دادن کاری که بهشان محول شده می‌کنند. آن‌ها کمتر سعی می‌کنند وقتشان را برای تخیل یا فکر کردن بگذارند بلکه دوست دارند هر چه سریع‌تر به سراغ عمل کردن بروند و به کارها عینیت ببخشند.

مدافع ISFJ-A / ISFJ-T:

آن‌ها همیشه آماده‌ی دفاع از نزدیکانشان هستند. مدافعان در حالت عادی افرادی مهربان، خونگرم و بسیار مهربان هستند، با این حال وقتی مسئله‌ی دفاع از عزیزانشان درمیان باشد، می‌توانند پرخاشگر و تندخو باشند. آن‌ها تمام تلاششان را برای محافظت و دفاع از عزیزانشان می‌کنند و در این راه مسئولیت کارهایشان را شخصا عهده‌دار می‌شوند و سعی می‌کنند همه چیز را دقیق و درست انجام بدهند.

مجری ESTJ-A/ESTJ-T:

این تیپ شخصیتی، علاقه‌ی بسیار زیادی به هماهنگ کردن کارها و افراد و هم‌چنین گردآوری افراد در کنار هم برای انجام وظایف دارد. اگر در محل کار یا زندگی‌تان احتیاج به کسی دارید که رویدادهایی مشخص را برگزار کند و کمک کند تا همه چیز به خوبی پیش برود و همه‌ی افراد گرد هم بیایند، مجریان بهترین گزینه هستند.

سفیر ESFJ-A / ESFJ-T:

افراد این تیپ شخصیتی همیشه برای کمک کردن به شما می‌شتابند. آن‌ها افرادی خونگرم و خوش مشرب هستند که ارتباط برقرار کردن با دیگران برایشان مهم است. در کنار اجتماعی و محبوب دیگران بودن، ویژگی دیگری نیز وجود دارد که این تیپ شخصیتی را بیش از پیش محبوب می‌کند و آن مراعات‌گر بودن آن‌هاست. سفیران، تمام تلاششان را می‌کنند تا تصویر خوبی از خودشان در ذهن شما باقی بگذارند.

انواع تیپ های شخصیتیMBTI

 

4-کاوشگران

گروه کاوشگران شامل 4 مدل از انواع تیپ‌ های شخصیتی MBTI می‌باشد که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم. 

چیره دست ISTP-A / ISTP-T:

اگر به عقب برگردیم و از کودکی این تیپ شخصیتی را زیر نظر بگیریم، با کودکانی مواجه می‌شویم که از همان سن کم عاشق ابزار و کار با دست هستند. آن‌ها برای همه چیز این جهان کنجاوند و باید با ذره‌بین کنجکاوی به دنبال کشف دنیا و دریافت حقیقت بروند. در این مسیر بسیار عمل‌گرا بوده و از شکست خوردن نمی‌ترسند.

ماجراجو ISFP-A / ISFP-T:

بزرگترین هنرمندان کره‌ی زمین دارای این تیپ شخصیتی هستند. افرادی با درک بصری و هنری بالا، تفکر انتزاعی و خلاقیت که با کلام و رفتارشان تمام چهارچوب‌های مرسوم را می‌شکنند. ماجراجوها برای آزادی ارزش قائل‌اند و اغلب سعی می‌کنند به دیگران بفهمانند که در چه چهارچوب‌های ذهنی زندگی می‌کنند. بزرگترین چالش برای این تیپ شخصیتی برنامه‌ریزی دقیق به خصوص برای آینده است.

ESTP-A / ESTP-T:

زندگی برای این افراد، یک ماجراجویی جسورانه است. برای آن‌ها فرقی نمی‌کند که کجا و در چه موقعیتی باشند، هر کجا که باشند باید بر محیط اطراف خود تاثیر بگذارند آن‌ها معمولا افرادی شوخ طبع و طناز هستند که از شوخ‌طبعی‌شان برای در مرکز توجه قرار گرفتن استفاده می‌کنند. برای آن‌ها صحبت کردن از مسائل عینی و عملی لذت‌بخش‌تر از مسائل ذهنی یا انتزاعی است.

به عنوان آخرین ویژگی، این را هم بگوییم که این افراد در هر شرایطی می‌توانند آرامش خود را حفظ بکنند. حتی در دل طوفان!

سرگرم کننده ESFP-A / ESFP-T:

تا وقتی که با افراد این تیپ شخصیتی در ارتباط باشید، حوصله‌تان سر نخواهد رفت، آن‌ها افرادی پر از انرژی و شور و شوق‌اند که انگار هرگز خسته نمی‌شوند. آن‌‌ها ‌اغلب مواقع بسیار هیجان‌زده به نظر می‌رسند و ممکن است بارها این افراد را در حالی که در تنهایی خود با صدای بلند آواز می‌خوانند یا می‌رقصند دیده باشید. جهان، صحنه‌ی هنرنمایی این تیپ شخصیتی‌ست و آن‌ها از اینکه در کانون توجه دیگران قرار بگیرند خشنود می‌شوند.

آموزش آسیب شناسی اجتماعی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا