دسته‌بندی نشده

راه‌های افزایش آگاهی از برند

آگاهی از برند چیست ؟

آگاهی از برند به معنای آشنایی مصرف‌کنندگان با یک محصول یا خدمات خاص است. وقتی بازاریان درباره آگاهی از برند صحبت می کنند، معمولا به آگاهی از نام تجاری در بازار هدف یا مخاطبان هدف اشاره می‌کنند. سطوح مختلفی برای آگاهی از نام تجاری وجود دارد :

 1. آگاهی از نام تجاری شما
 2. آگای از ارائه محصول شما
 3. آگاهی از ویژگی‌های برند شما ( یعنی آن چیزی که شما را از دیگر رقبا متمایز می‌کند. )

هنگام ارزیابی میزان آگاهی از برند تجاری شما، اندازه‌گیری هر سه مورد بالا مهم است. اگر بسیاری از مصرف‌کنندگان نام برند شما را شنیده‌اند بسیار خوب است، اما اگر نمی‌دانند شما واقعا چه کار می‌کنید یا چرا باید از شما خرید کنند، آگاهی از نام تجاری شما لزوما به افزایش فروش تبدیل نمی‌شود. آگاهی از برند بسیار مهم است زیرا به شما کمک می‌کند تا راه را برای دستیابی به اهداف بازاریابی خود مانند پیشی گرفتن از رقبا را هموارتر کنید. همچنین در تصمیمات مصرف‌کنندگان در بازار هنگامی که با انتخاب‌های متعدد روبرو می‌شوند، نقش مهمی ایفا می‌کند.

اما این نکته را به خاطر داشته باشید که داشتن یک نام تجاری برای موفقیت شما به تنهایی کافی نیست. این مهم است که به طور مداوم آن برند را ارتقا دهید و ارتباطات را در ذهن مخاطبان خود تقویت کنید. هر چه مخاطبان مورد نظرتان با برند شما بیشتر آشنا شوند راحت‌تر می‌توانند اعتماد کنند و در نتیجه آن‌ها در صورتی که از برند شما رضایت کافی را داشته باشند می‌توانند برند شما را به دیگر دوستان و آشنایان خود معرفی کنند و در نتیجه باعث شناخته شدن برند شما شوند.

مقاله پیشنهادی : نیچ مارکتینگ
نیچ مارکتینگ

 

راه‌های افزایش آگاهی از برند چیست ؟

افزایش آگاهی از برند لزوما کار سختی نیست، اما برخی از استراتژی‌های واقع بینانه وجود دارد که می‌توانید برای افزایش آگاهی از برندتان استفاده کنید. این استراتژی‌ها نه تنها توسط شرکت‌های سراسر جهان آزمایش شده‌اند، بلکه اجرای آن‌ها به طرز شگفت‌آوری آسان است. در ادامه به توضیح این نکات خواهیم پرداخت :

 • شروع مشارکت با مشاغل مربوطه :

اگر شما یک تجارت محلی هستید یا فقط بصورت آنلاین فعالیت می‌کنید، مشارکت‌ها می‌توانند راهی عالی برای جذب مخاطبان جدید و افزایش آگاهی از برند شما باشند. بسیاری از مشاغل با مشتریان ایده‌آل خود ارتباط دارند. سعی کنید با مشتریان خود مشارکت داشته باشید و برای مشتریان خود ارزش قائل شوید.

 • با شرکت‌هایی که اعتماد به مخاطب را نشر می‌دهند همکاری کنید :

برند‌های معروف بسیار سخت تلاش کرده‌اند تا به سطح وفاداری و اعتماد برسند زیرا این یکی از دلایل بسیار مهم برای موفقیت آن‌ها محسوب می‌شود. همیشه سعی کنید با مشتریان خود صادق باشید تا اعتماد آن‌ها را بدست بیاورید. همچنین باید خوش قول باشد و اگر محصولی را به صورت آنلاین به مشتریان خود عرضه می‌کنید سعی کنید در زمان گفته شده محصول خود را به دست مشتریان برسانید تا آن‌ها را از خود راضی نگه دارید و هم مشتریان با دیدن خوش قولی‌تان بتوانند به شما اعتماد کنند. همچنین هیچ گاه در توضیح محصولات خود اغراق نکنید بلکه حقیقت را به مشتریان بگویید.

مقاله پیشنهادی : بازاریابی تعاملی  چیست؟
بازاریابی تعاملی چیست؟

 

 • از بازاریابی تاثیر‌گذار حداکثر استفاده را ببرید :

امروزه بازاریابی تاثیر‌گذار یک ضرورت به حساب می‌آید. مخصوصا اگر برند شما مصرف‌کنندگان جوان را هدف قرار می‌دهد. به طور مثال اگر می‌خواهید آگاهی از برند تجاری خودتان را افزایش دهید، سعی کنید با افراد تاثیر‌گذاری که دنبال‌کنندگان زیادی در شبکه‌های اجتماعی دارند همکاری کنید زیرا در حال حاضر فضای مجازی تاثیر بسیار زیادی بر زندگی و روابط اجتماعی انسان‌ها دارد و در نتیجه می ‌واند راه بسیار موثری برای معرفی برند شما به دیگران باشد.

 

 • از قدرت بازاریابی محتوا استفاده کنید :

بازاریابی محتوا فقط مربوط به رتبه‌بندی کلمات کلیدی نیست، بلکه روشی شگفت انگیز برای ارائه برندتان است. و اگر بتوانید تعریف قابل قبولی بیان کنید، نه تنها مخاطبان شما تحت تاثیر قرار می‌گیرند بلکه باعث افزایش آگاهی از نام تجاری شما نیز می‌شود. همچنین شما می‌توانید هر زمان که چیزی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید، از یک پالت رنگی خاص، یک سبک یا الگو یا حتی فونت خاص برای افزایش آشنایی با مشتریان استفاده کنید.

این یکی از راه‌های تقویت آگاهی از برند شما از طریق بازاریابی محتوا است. در حالی که سایر روش‌های بازاریابی می‌توانند به مصرف‌کنندگان بگویند که برند شما چیست و چه چیزی می‌فروشید. همچنین بازاریابی محتوا می‌تواند نشان دهد که برند شما نشان‌دهنده چه ویژگی‌هایی است که آن را منحصر به فرد می‌کند. یک راه برای انجام این کار این است که داستان برند خود را به صورت آنلاین بیان کنید. به طور مثال اطلاعاتی را در مورد نحوه شروع نام تجاری خود، ارزش برند شما و نحوه موفقیت‌تان را به مردم توضیح دهید.

 • از آنچه در اطراف شما می گذرد آگاه باشید :

تمام نکاتی که تا اینجا گفته شد برای موفقیت نیاز ب یک جز دیگر دارند و آن « آگاهی » است. در اینجا منظور ما آگاهی از برند مورد بحث نیست بلکه منظور آگاهی تیم بازاریابی شما از آنچه در صنعت اتفاق می‌افتد است. یعنی مخاطبان شما چه می‌خواهند ؟ و چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید ؟

 • تن صدای قوی ایجاد کنید :

آگاهی از برند به ثبات نیاز دارد. نه تنها در رنگ و استفاده از لوگو، بلکه در نحوه برقراری ارتباط و کلماتی که استفاده می‌کنید. شما می‌خواهید مردم هر چه سریع‌تر شما را بشناسند، حتی اگر بخش کوچکی از برند تجاری شما بلافاصله نشان داد نشود. یک صدای قوی که با هدف شما مطابقت دارد و یا حتی یک شعار که مخصوص برند شما باشد به شما کمک می‌کند تا برندتان به خوبی شناخته شود.

راه‌های افزایش آگاهی از برند

 • در شبکه‌های اجتماعی مشغول باشید :

صرفا حضور اجتماعی آگاهی نسبت به برند شما را افزایش نمی‌دهد. اما رسانه‌های اجتماعی نقش مهمی در افزایش آگاهی از نام تجاری شما ایفا می‌کنند، به شرطی که از آن به نحوی که مورد نظر بود استفاده کنید. همچنین با محتواهایی که دنبال‌کنندگان با شرکای شما ارسال می‌کنند، ارتباط برقرار کنید.

 • برگزاری مسابقات و هدایا :

افراد به اندازه کافی محتوای مورد نیاز را به صورت روزانه مصرف می‌کنند. اگر می‌خواهید توجه آن‌ها را جلب کنید، از افراد بخواهید به جای اینکه فقط بیننده باشند بیشتر سعی کنند با محتوای شما تعامل داشته باشند. با کمی انگیزه، می‌توانید هدیه یا رقابتی ایجاد کنید که مورد توجه دیگران قرار بگیرد، در حالی که دارید آگاهی از برندتان را به شیوه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده افزایش می‌دهید.

 • در نشریات برجسته شوید :

در حال حاضر این اتفاق یک شبه نمی‌افتد. اگر می‌خواهید برای انتشارات صنعتی مورد توجه قرار بگیرید، مطمئن شوید که یک جریان ثابت از محتوای ارزشمند را در کانال‌ها یا رسانه‌های اجتماعی خود قرار می‌دهید. اگر بتوانید نشان دهید که چه چیزی برای اشتراک‌گذاری دارید که خوانندگان آن را دوست دارند، احتمالا با هزاران خواننده‌ای که به محتوای شما علاقه دارند پیش رو هستید.

 • تبلیغات پولی :

چه در شبکه‌های جتماعی و چه در موتور‌های جست‌و‌جو، تبلیغات همیشه یک اصل مهم در شناخته شدن یک برند به حساب می‌آیند. در مورد آگاهی از برند شما می‌توانید افرادی که علاقه‌مند به محصولات شما هستند ولی تا به حال نام برند شما را نشنیده‌اند یا با آن تعامل نداشته‌اند را هدف قرار دهید. استفاده از این روش با پیام‌های واضح و خلاقانه می‌تواند راهی شگفت انگیز برای افزایش آگاهی از برند شما باشد.

ویدئو پیشنهادی : دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ

 

 • بازاریابی آفلاین را فراموش نکنید :

در حالی که ما بیشتر وقت خود را صرف تماشای صفحه نمایش می‌کنیم، لزوما به برندهایی که در حال پخش هستند توجه نمی‌کنیم به همین دلیل است که برخی از برندها به سمت سرمایه‌گذاری بیشتر در بازاریابی آفلاین فکر می‌کنند. یک پوستر یا بیلبورد در مکان‌هایی از شهر که شلوغ‌تر هستند و می‌توانند توجه مخاطبان را به خود جلب کنند می‌تواند راهی تازه برای شناخته شدن نام برند شما باشد. برای این کار هر چه قدر که خلاقیت بیشتری در طراحی پوستر و بیلبوردهای تبلیغاتی داشته باشید موفق‌تر خواهید بود.

این نکته را بدانید که کلید ایجاد آگاهی از برند تجاری ثبات است. یک نام تجاری قوی چیزی نیست که بتوان آن را یک شبه ساخت و نتایج تلاش برای ایجاد نام تجاری شما ممکن است زمان ببرد تا در انتها آن نشان داده شود و مورد توجه قرار بگیرد. این نکته قابل درک است که بسیاری از صاحبان برند برای اینکه دیده شوند تلاش می‌کنند.

به خاطر داشته باشید، بسیار مهم است که آگاهی از برند خود را در همه سطوح نه فقط در سطح عمومی بلکه در سطح فکر مخاطبان هدف خود قرار دهید.

همچنین این نکته بسیار مهم است که برای افزایش آگاهی از برند خود به راه‌حل‌های سریع وابسته نباشید و مسیری را انتخاب نکنید که در نهایت می‌تواند باعث آسیب به شما شود، بلکه باید وقت بگذارید، تلاش کنید و در بلند مدت فکر کنید و بتوانید آگاهی از برند را به روش صحیح با افراد مناسب افزایش دهید.

و در پایان اگر از موارد گفته شده به نحو احسن استفاده کنید مطمئن باشید که در مسیر درستی قدم برداشته‌اید و برند خود را می‌توانید به مخاطبانتان به صورت صحیح توضیح دهید. از اینکه تا پایان این مطلب با ما همراه بودید از شما سپاس‌گزاریم . برای خواندن مطالب بیشتر به سایت مکتبخونه مراجعه فرمایید.

ویدئو پیشنهادی : گوگل آنالیتیکس
گوگل آنالیتیکس

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا