رشته مهندسی برقمهندسی مکانیکنرم افزارهای مهندسی

اتوکد الکتریکال چیست و چه کاربردی دارد؟

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش استفاده از نرم‌افزارها برای مصارف صنعتی، آن‌ها را به سمت طراحی‌های الکتریکی کشانده و گستره کاربرد آن‌ها را بیشتر کرده است. اتوکد الکتریکال نیز زیر مجموعه نرم‌افزار اتوکد است که به طراحی مدارهای الکتریکی می‌پردازد.

در ادامه شما را با این نرم‌افزار و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

اتوکد الکتریکال چیست؟

اتوکد الکتریکال
اتوکد الکتریکال

زیر مجموعه نرم‌افزار اتوکد است که کار طراحی نقشه‌های برقی، مدارهای الکتریکی، تابلوهای الکتریکی، سیستم‌‌های الکتریکی و… را انجام می‌دهد. همان طور که می‌دانید نرم‌افزار اتوکد بیشتر مورد استفاده مهندسان مکانیک و معماری است، در حالی که اتوکد الکتریکال برای مهندسین برق و الکترونیک به بازار عرضه شده است.

این نرم‌افزار دارای محیط تک بعدی، دو بعدی و سه بعدی برای طراحی است که کتابخانه‌‍‌ای کامل از دستورات را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. کاربران برای طراحی نقشه‌های مورد نظر خود می‌توانند از نمادهای الکتریکی موجود در این نرم‌افزار استفاده کنند.

در هنگام طراحی با انتخاب هر قطعه، می‌توان تنظیمات مربوط به آن را اعمال کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را به نمادهای آن بدهید. این نرم‌افزار با توجه به اینکه تمام قابلیت‌های نرم‌افزار اتوکد را دارد، به عنوان بهترین نرم‌افزار طراحی مدارهای الکتریکی از آن استفاده می‌شود.

با استفاده از اتوکد الکتریکال کاربران می‌توانند با دقت بیشتری مدارهای الکترونیکی را طراحی و پیاده سازی کنند، مدارهای کنترل الکترونیکی را بررسی کنند، مقاومت مدارها را بسنجند، موتورهای گرمایی را فنی‌تر طراحی کرده و حتی از آن رد طراحی فنی ساختمان و سیستم برق آن استفاده کنند.

نقشه‌هایی که در این نرم‌افزار ترسیم می‌شوند شامل: دیاگرام‌های تک خطی، نقشه مدار فرمان و قدرت است، که این نرم‌افزار با بکارگیری آن‌ها نمای تابلو، راهنمای نقشه، لیست ترمینال و… را رسم می‌کند.

برای طراحی در این نرم افزار از نمادهای شماتیک و قطعاتی که در حالت واقعی در سیستم‌های الکتریکی استفاده می‌شود، به کار گرفته می‌شود که برای این کار از Icon Menue استفاده می‌شود.

ویژگی‌های اتوکد الکتریکال

 • نمایش سه بعدی مدارهای طراحی شده
 • امکان ارائه خروجی فایل‌ها به صورت pdf
 • پیدا کردن خطاهای مدار و رفع آن‌ها
 • طراحی مدارهای الکترونیکی
 • کتابخانه‌ای کامل از اجزای الکتریکی مورد نیاز در طراحی نقشه‌ها
 • ارائه گزارشات به صورت اتوماتیک
 • امکان اضافه کردن توضیحات در کنار مدار و نقشه
 • تغییرات سریع منو
 • یکپارچگی و هماهنگی با دیگر نرم‌افزارهای مجموعه اتوکد
 • شماره‌گذاری سیم‌ها و مدارها
 • استفاده از پوشه‌ها با نام‌گذاری‌های مختلف برای دسته بندی مدارها و نقشه‌ها
 • مدیریت فایل‌ها با استفاده از DRAG و DROP

کاربردهای نرم‌افزار اتوکد الکتریکال

کاربردهای اتوکد الکتریکال
کاربردهای اتوکد الکتریکال

با توجه به اینکه کاربرد اصلی این نرم‌افزار طراحی مدارهای الکتریکی، نمودار سیم‌کشی، برنامه سیم‌‌کشی، نمودار بلوکی و لیست قطعات است، اما دلیل استفاده از این نرم‌افزار برای این طراحی‌ها، بهره‌وری بالا، کاهش خطا، سازگاری با استانداردهای صنعتی، مدیریت اطلاعات طراحی و به کار انداختن همکاری‌ها است.

مهندسان طراحی با استفاده از این نرم‌افزار قادر هستند به نتیجه بهتر با روزهای کاری کمتری برسند و پروژه‌های خود را از ضررهای احتمالی حفظ کنند؛ از طرفی با طراحی اختصاصی این نرم‌افزار یکپارچگی طرح‌ها را افزایش می‌دهد تا پروژه‌ها زودتر از زمان تعیین شده به اتمام برسد.

این نرم‌افزار با پشتیبانی از استانداردهای منطقه‌ای و بین المللی مانند: IEEE, NEC, JIC, IEC و AS این امکان را به شرکت‌ها می‌دهد تا در فضایی جهانی رقابت داشته باشند. از طرفی با توجه به پویا بودن این نرم‌افزار، می‌توان از استانداردهای مورد نظر سایر شرکت‌ها هم در طراحی‌ها استفاده کرد.

ایجاد لیست قطعات و اجزای پیچیده در این نرم‌افزار، باعث می‌شود تا منابع مختلف با مدیریت بهتری به کارگرفته شوند تا سازگاری بیشتری با طرح‌ها را داشته باشند.

با توجه به اینکه گزارشات در این نرم‌افزار خودکار نوشته میشود و اشتراک‌گذاری در آن آسان است، می‌توان سایر اعضا که از پروژه نفع می‌برند را در جریان طراحی‌های صورت گرفته قرار داد؛ این موضوع باعث می‌شود تا نظرات اصلی که در نقشه‌ها ضروری هستند قبل از اتمام کار در طرح‌ها لحاظ شده و کنترل بیشتری بر طرح‌ها صورت می‌گیرد.

اتوکد الکتریکال امکان تعیین طرح همچون روش بررسی، اندازه‌گیری، علامت‌گذاری و ردگیری تغییرات را به صورت دیجیتال در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

استفاده از نقشه‌هایی که از این نرم افزار بدست می‌آید، به کارفرمایان این امکان را می‌دهد تا در صورت بروز هر گونه مشکل برای سیستم برق ساختمان، آتش سوزی و تجهیزات آن از این نقشه‌ها برای انجام اقدامات ضروری استفاده کنند.

طریقه کار نرم‌افزار اتوکد الکتریکال

 1. شروع اتوکد الکتریکال
 2. ایجاد پروژه با تنظیمات مورد نظر کاربر
 3. ایجاد پوشه‌های مختلف برای دسته‌بندی طرح‌ها
 4. قرار دادن طرح‌ها در دسته‌بندی‌های مورد نظر
 5. جمع‌آوری اطلاعاتی نظیر: اندازه سیم و طول سیم
 6. تهیه گزارشات

کلام پایانی

یکی از دلایلی که مهندسین برای طراحی مدارهای الکتریکی از این نرم افزار استفاده می‌کنند، سادگی آن در استفاده و یادگیری است؛ از طرفی ظاهری زیبا و کاربر پسند دارد و حین کار افراد را دچار خستگی ناشی از کار با محیطی سخت نمی‌کند.

باید این نکته را گفت که این نرم افزار نمی‌تواند ایرادات سیستم را مشخص کند چرا که تنها برای ایجاد نقشه‌های الکترونیکی طراحی شده است و مشخص می‌کند چه قطعات و ابزارهایی در مدار به کار رفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا