برنامه نویسی و IT

Git bash چیست؟ گیت بش به زبان ساده

اگر جزو توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسانی هستید که در پروژه‌های خود از گیت (git) استفاده می‌کنید، ضروری است تا بدانید Git bash چیست و چه کاربردی دارد. در واقع Git bash هم یک برنامه است که به شما امکان می‌دهد تا در سیستم عامل ویندوز از طریق خط فرمان بتوانید با دستورات گیت کار کنید. در این مطلب به این مسأله پرداخته‌ایم.

Git در برنامه نویسی چیست؟

گیت یک سیستم کنترل نسخه است. این سیستم به شما امکان ردیابی تغییرات یک نرم افزار را در روند توسعه‌ی آن، می‌دهد. همان‌طور که می‌دانید، هر برنامه‌ی نرم افزاری، در طی زمان، توسعه یافته و به نسخه‌های کامل‌تر، تبدیل خواهد شد. حال با کمک گیت می‌توانید تمام تغییرات لحاظ شده را در ورژن‌های مختلف، نگهداری کنید.

دوره آموزش گیت به زبان ساده برای مبتدیان

 

از سوی دیگر، گیت در خصوص پروژه‌های تیمی کاربرد دارد. در پروژه‌های تیمی، چندین برنامه نویس، روی یک نرم افزار کار می‌کنند. گیت امکان هماهنگی بین اعضای تیم را فراهم می‌کند و به هر برنامه نویس این امکان را می‌دهد تا تغییرات مورد نظر را در برنامه‌ی اصلی ایجاد کند.

خلاصه‌ این‌که گیت چیست و چه کاربردی دارد را می‌توان در عبارت سهولت مدیریت، افزایش سرعت و بهبود کارایی در زمینه‌ی توسعه‌ی نرم افزار و برنامه نویسی خلاصه کرد.

گیت لب (Gitlab)

گیت لب ابزاری است که به کاربران امکان استفاده از مخزن را به‌صورت رایگان می‌دهد. این در حالی است که کاربران گیت هاب برای این منظور موظف به پرداخت هزینه‌ی ماهیانه خواهند بود. گیت لب (Gitlab)

Git bash چیست؟

وقتی که شما گیت را روی سیستم عامل کامپیوتر خود نصب می‌کنید، ابزاری به نام گیت بش نیز همراه آن نصب خواهد شد. Git bash یک برنامه‌ی رابط خط فرمان یا همان Command line برای ویندوز است. شما توسط Git bash می‌توانید با گیت ارتباط برقرار کنید. ناگفته نماند که bash از سرواژه‌ی عبارت Bourne again shell برگرفته شده است.

در واقع اگر می‌خواهید بدانید Git bash چیست، باید ابتدا طریقه‌ی عملکرد گیت را یاد بگیرید. در گیت یک مخزن یا Git repository اصلی داریم که به عنوان مخزن remote یا از راه دور شناخته می‌شود. هریک از اعضای تیم می‌توانند یک مخزن محلی یا local روی سیستم شخصی خود داشته باشند. واضح است که تمام اعضا به نسخه‌ی روی مخزن remote دسترسی دارند.

بنابراین در طرز کار گیت، این‌طور برآورد می‌شود که اطلاعات و کدها باید از مخزن remote برداشته شده و در مخزن local تغییرات مورد نظر روی آن اعمال شود. سپس مجدد برنامه‌ی تغییرداده شده به سمت مخزن remote ارسال شود.

برای این ارسال و دریافت‌ها میان ریپازیتوری‌های گیت، شما به ابزاری نیاز دارید که با گیت ارتباط برقرار کند. این ابزار همان Git bash است. در حقیقت Bash script‌ها به شما کمک می‌کنند تا فرمان مورد نظر را برای ارتباط با گیت به کار ببرید.

مراحل نصب Git bash چیست؟

برای نصب Git bash، باید ابتدا فایل exe آن را از وب‌سایت gitforwindows.org دانلود کنید. بعد از اتمام نصب، فایل را اجرا کرده و مراحل زیر را دنبال کنید.

مرجع کامل انواع آموزش لینوکس + اعطای گواهینامه دوره

 

 • در قدم‌های اول، از شما درخواست می‌شود تا گزینه‌ها و کامپوننت‌های مد نظر برای نصب را مشخص کنید. توصیه می‌کنیم در صورتی که با این گزینه‌ها آشنا نیستید،‌ تنظیمات را تغییر ندهید. گزینه‌ی next را بزنید تا به مرحله‌ی بعدی هدایت شوید.
 • مشابه با مراحل نصب دیگر نرم افزارهای ویندوزی، شما باید مسیر نصب git را مشخص کنید.
 • اکنون باید صبر کنید تا فرآیند نصب گیت به پایان برسد. سپس سراغ پوشه‌ی نصب git رفته و Git bash را پیدا کنید. مراحل نصب Git bash چیست؟

دستورات Git bash

برای کار با Git bash،‌ علاوه بر بررسی این‌که Git bash چیست، باید با مجموعه‌ی دستورات آن آشنا باشید. برخی از ضروری‌ترین دستورات در فهرست زیر نشان داده شده است.

 • Git init برای راه‌اندازی مخزن جدید
 • Git clone برای شبیه‌سازی و کپی گرفتن از مخازن موجود
 • Git add برای انتقال فایل‌ها از منطقه‌ی کاری به منطقه‌ی staging
 • Git commit برای انتقال فایل‌ها از منطقه‌ی staging به مخزن محلی
 • Git status برای نمایش وضعیت درخت کاری و منطقه‌ی staging
 • Git log برای نمایش تمام لاگ‌های کامیت‌های انجام شده
 • Git branch برای ایجاد یک شاخه‌ی جدید
 • Git merge برای ادغام تغییرات از یک شاخه به شاخه‌ی دیگر
 • Git config برای پیکربندی نام کاربری و شناسه‌ی ایمیل
 • Git tag برای نمایش تگ‌ها

آموزش گیت در مکتب خونه

برای یادگیری گیت و گیت هاب، می‌توانید از آموزش‌های موجود در مکتب خونه استفاده کنید. مقالات و دوره‌های آموزشی مختلف مکتب خونه به شما کمک می‌کند که از صفر تا صد گیت را یاد بگیرید. در این آموزش‌ها با مفهوم گیت، کاربرد، این‌که Git bash چیست و چطور باید از آن استفاده کنید و دیگر سرفصل‌های آموزشی آشنا خواهید شد. شرکت در این دوره‌های آموزش گیت و آموزش برنامه نویسی را به تمام برنامه نویسان و توسعه‌دهندگانی که به گیت نیاز دارند، توصیه می‌کنیم.

مرجع کامل انواع آموزش برنامه نویسی + اعطای گواهینامه دوره مرتبط

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا