برنامه نویسی و IT

منظور از open source چیست و چرا باید آن را بیاموزیم

منظور از open source چیست

در این بخش قصد داریم به طور کاملا دقیق بر روی نگرش متن باز تمرکز کنیم و متوجه شویم که فلسفه‌ی متن باز از کجا شروع شد و منظور برنامه‌‌نویسان از open source چیست و چرا باید آن را بیاموزیم.

متن باز چیست

شروع معرفی کلمه‌ی متن باز از گروهی به عنوان اعضای جنبش نرم‌افزار آزاد آغاز گردید و در طی جلسه‌ی استراتژیکی که در شهر پالو آلتو کالیفرنیا برگزار گردید، به‌تصویب رسید. پس از آن متن باز (Open source)، به‌طور رسمی فعالیت خود را شروع کرد.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش پایتون مکتب خونه
آموزش پایتون مکتب خونه

 

اعضای جنبش نرم‌افزار آزاد بعدها متوجه شدند که شرکت Netscape قصد دارد در سال 1988 به صورت عمومی، سورس‌کد نرم‌افزار navigator را انتشار دهد.

انتخاب کلمه‌ی آزاد برای نرم‌افزارT دلایل بسیار زیادی داشت که یکی از این دلایل این بود که بازیگران تجاری قصد داشتند که از نصب فناوری‌ها و اپلیکیشن‌های آزاد و البته رایگان، خودداری نمایند.

 

منظور از open source چیست

دلیل انتخاب نام Open source چیست

جنبش نرم‌افزار آزاد برای اینکه بتوانند از مشکلات و محدودیت‌های ممکن ایدئولوژِی نرم‌افزار آزاد آسوده شوند، کلمه‌ی متن باز را انتخاب نمودند. در ماه فوریه سال 1988 سازمانی به عنوان متن باز یا به زبانی دیگر OSI تاسیس گردید که مسئولیت این سازمان بر دوش بروس پرنس و اریک اس بود.

هدف از بنا کردن این سازمان این بود که بتوانند در زمان بحرانی فرهنگ دیجیتال، بستری را برای حمایت، آموزش و راهنمایی علاقه‌مندان را فراهم کنند.
اگر بخواهیم واضح ‌تر در مورد اصطلاح متن باز توضیح دهیم باید به این نکته اشاره کنیم که در واقع اصطلاح متن باز برای بخش خاصی از نرم‌افزارهای کامپیوتری به‌کار گرفته می‌شود.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت (JavaScript) – قسمت اول
آموزش زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت (JavaScript) – قسمت اول

 

با این حال برنامه‌نویسان این اصطلاح را به زبان ساده‌تری بیان می‌کنند. آنها در بیان Open source چیست می گویند که متن باز عبارت است از: تمامی دستوراتی که برای ایجاد و طراحی هر چیزی به شکل آزاد و رایگان که در دسترس همگان قرار داشته باشد، تا قادر باشند از آن بدون هیچ محدودیتی استفاده نمایند.

مفهوم متن باز در مورد نرم‌افزارها به این معناست که شما به عنوان برنامه‌نویسان می‌توانید به راحتی به سورس‌کد نرم‌افزار دسترسی داشته باشید و با توجه به خواسته و نیازی که دارید، آن را به دلخواه خود تغییر دهید.

مزایای استفاده از متن باز چیست

  1. می‌توانید به راحتی به منبع اصلی و سورس‌کد نرم‌افزار دسترسی داشته باشید.
  2. قادر خواهید بود که محصول مورد نظر خود را تغییر دهید و یا طراحی و بازنشر نسخه اصلی را به صورت آزاد دگرگون نمایید.
  3. قفلی که بروی محصولات و خدمات انحصاری هر شرکت ارائه‌دهنده‌‌ای وجود دارد را باز کنید.

مزایای استفاده از Open source چیست

 

اصطلاح متن باز همانطور که پیش‌تر گفتیم بر روی محصولات نرم‌افزاری به‌کار گرفته می‌شود، اما بیاید برای اینکه درک بهتری از این مقوله داشته باشیم، مثالی غیرمرتبط را نیز برای توضیح متن باز برای شما ذکر کنیم.

مثال اول برای تعریف متن باز

آرش علاقه زیادی به موزیک دارد و از بودن در کنار دوستانش که علاقه‌ی زیادی به موزیک دارند، لذت می‌برد. همه‌ی دوستان او بدون هیچ ‌چشم‌داشتی به یکدیگر برای نوازنده‌ی بهتر شدن و اجرای بهتر قطعات کمک می‌کنند. این به این معنا است که همه‌ی دوستان او به منبع اصلی مبدل شدن به یک نوازنده‌ی حرفه‌ای دسترسی کاملا آزاد دارند. آرش این توانایی را دارد که تکنیک‌های نوازندگی را از دوستانش یاد بگیرد و با هم ترکیب کند و تکنیک‌های جدیدتری خلق کند.

 

مقاله پییشنهادی : چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟
چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟

 

به همین شکل او با سرعت و دقت بالاتری مهارت‌های خود را پرورش می‌دهد. اگر روزی ساز او دچار مشکل شود یا نیاز به تعمیر داشته باشد، لازم نیست سراغ شرکت سازنده‌ی ساز برود و ساز خود را برای تعمیر به فروشنده بدهد، بلکه می‌تواند به تنهایی یا با استفاده از کمک دوستانش، ساز خود را تعمیر نماید. دلیل اصلی آن هم این است که طراحی ساز متن باز است.

همچنین آرش با قرارگرفتن در بین دوستان خود با ایده‌های آزادانه و خلاق دوستانش آشنا می‌شود و ایده‌ها و تکنیک‌های خود را نیز به اشتراک می‌گذارد. این کار به راحتی به این موضوع یاری می‌رساند که در زمان بسیار کمی، آراش به یک نوازنده‌ی حرفه‌ای تبدیل شود که هیچ نوازنده‌ای به تنهایی نتوانسته به این سطح از نوازندگی دست پیدا کند.

 

مثال اول برای تعریف متن باز

مثال دیگری در مورد اصطلاح متن باز

اشکان و باران زوج جوانی هستند که زمینی را برای ساخت خانه در بومهن خریداری کرده‌اند. آنها برای ساخت ملک خود نزد فریدون که یک معمار متن باز است، مراجعه می‌کنند. فریدون سه طراح برای ساخت خانه با توجه به مقیاس و شکل زمین به اشکان و باران به آنان پیشنهاد می‌دهد.

اشکان و باران به سلیقه‌ی خود طرح اول برای ساخت خانه را انتخاب می‌کنند. طرحی که انتخاب کرده‌اند برای باغچه جایی ندارد و به دلیل اینکه باران به داشتن باغچه در خانه‌ی خود علاقه‌ی زیادی دارد، تصمیم بر این می‌شود که در طرح اول باغچه هم اضافه گردد.

این زوج تصمیم می‌گیرند که با شرکت پیمانکاری حسینی قراردادی را مبنی بر ساخت خانه‌ی خود منعقد نمایند. به دلیل اینکه نقشه‌ی ساخت خانه از پیش آماده است، ساخت خانه هم برای پیمانکار بسیار راحت است. بعد از شروع کار به این مشکل برمی‌خوردند که کارگران پیمانکاری حسینی کار را بسیار کند انجام می‌دهند و به هیچ وجه مودب نیستند.

به همین خاطر از پیمانکاری فرخی می‌خواهند که ادامه‌ی کار را برای آنها انجام دهد. این‌کار برای پیمانکار فرخی کار بسیار ساده‌ای است زیرا قبل از همه‌ی این‌ها تمامی نیازهای او مستندسازی گردیده است. خوشبخانه پیمانکار جدید خانه را در زمان معین و با بهترین کیفیت می‌سازد و به اشکان و باران تحویل می‌دهد.

اشکان و باران متوجه می‌شود که دوستان آنان که آنها نیز یک زوج جوان هستند، از مشتریان فریدون بوده‌اند و با توجه به نیاز خود به طرح اولیه‌ی فریدون پنل خورشیدی اضافه کرده‌اند. اشکان و باران نیز تصمیم می‌گیرند به طرحی که برای ساخت خانه‌ی خود در نظر گرفتند، پنل خورشید اضافه کنند.

فریدون که طرح‌های ساخت خانه را در اختیار این دو زوج جوان قرار داده است، به کمک این افراد توانسته است امکانات بیشتری را برای طرح اولیه‌ی خود در نظر بگیرد.

 

مثال دیگری در مورد اصطلاح متن باز

منظور از ذهنیت‌های اشتباه در مورد Open source چیست

متن باز بودن جدا از تمامی ویژگی‌هایی بسیار مناسبی که دارد، ذهنیت‌های اشتباهی را نیز در کنار خود نیز دارا می‌باشد و ما شما را با چند نمونه از این اشتباهات رایج آشنا می کنیم.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش HTML به زبان ساده – قسمت چهارم
آموزش HTML به زبان ساده – قسمت چهارم

کنترلی بر روی منبع اصلی وجود ندارد

این مورد به هیچ وجه صحیح نمی‌باشد. در مورد بالا فریدون به عنوان معمار اصلی طرح اولیه، تغییراتی که اشکان و باران و دیگر افراد بر روی طرح اولیه‌ی او اعمال کرده‌اند را تایید می‌نماید. در آخر فقط فریدون است که تصمیم می‌گیرد که چه تغییراتی مناسبتر است و باید آنها در نسخه‌ی بعدی طرح انجام بگیرند.

با آزاد بود منبع اصلی، امنیتی برای آن وجود نخواهد داشت

این مورد نیز باور کاملا نادرستی می‌باشد. در پروژه‌هایی که به صورت متن باز ارائه می‌گردد. افراد بسیار زیادی با هم همکاری می‌کنند و همه‌ی آنها در کنار یکدیگر به این موضوع کمک می‌کنند که افراد نالایق تاثیر غلطی بر روی روند پروژه‌ی متن باز نداشته باشند.

Open source بودن به معنای رایگان بودن است

به هیچ وجه متن باز بودن یک مسئله به معنای بدون هزینه بودن آن نمی‌باشد. این موضوع درست است که طرح اولیه‌ی فریدون به صورت آزاد در اختیار همگان قرار دارد ولی ساختن خانه و نگهداری و تعمیر آن، همچنین مخارج فرعی و آبونمان خانه کاملا دارای هزنیه‌های گوناگون می ‌باشد.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا