برنامه نویسی و ITجاوا اسکریپت

React js چیست و چه کاربردی دارد؟

آشنایی با React js

React js چیست؟ در این مقاله ما به شما مفهوم React js را توضیح خواهیم داد و به شما یاد خواهیم داد که چرا باید از React js به جای سایر فریم ورک های جاوا اسکریپت مانند Angular استفاده کنیم.

React js یکی از بهترین و پرسرعت ترین کتابخانه های جاوا اسکریپت محسوب می شود. این کتابخانه توسط فیسبوک و اینستاگرام و دیگر جامعه های توسعه دهنده، مدیریت و نگهداری می گردد. ری اکت در واقعا یک کتابخانه ی متن باز است و کاملا رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است.

React js چیست؟

React js یک کتابخانه متن باز جاوا اسکریپت است که برای ساختن برنامه هایی با رابط کاربری خاص برای برنامه های تک صفحه ای مورد استفاده قرار می گیرد. این کتابخانه همچنین برای مدیریت لایه های نمایشی برای برنامه های وب و موبایل استفاده می شود.

همچنین کتابخانه React js این اجازه را میدهد تا بتوانید کامپوننت هایی با قابلیت استفاده مجدد نیز طراحی و ایجاد کنید. در ابتدا React js توسط جردن والک که به عنوان یک مهندس نرم افزار در فیس بوک مشغول به کار بود طراحی شد. برای اولین بار React js بر روی خبرنامه فیس بوک در سال ۲۰۱۱ و بر روی Instagram.com در سال ۲۰۱۲ پیاده سازی شد.

کتابخانه React js این قابلیت را برای برنامه نویسان می دهد تا برنامه های کاربردی تحت وب طراحی کنند که بدون بارگزاری مجدد صفحه می توان اطلاعات آن را تغییر داد. هدف اصلی کتابخانه React js سریع بودن، قابل توسعه بودن و ساده بود آن است.

این کتابخانه فقط بر روی رابط کاربری در برنامه ها کار می کند. React می تواند با نمونه MVC ارتباط برقرار کند. حتی می تواند با دیگر فریم ورک های جاوا اسکریپت یا کتابخانه های آن مانند Angular js در MVC به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

React js چیست

 

 

React js چه ویژگی هایی دارد؟

اجازه بدهید یک دیدگاهی نزدیک به بعضی از ویژگی های مهم React داشته باشیم.

JSX در React js

در React js ، برای قالب بندی به جای استفاده از جاوا اسکریپت معمولی از JSX استفاده می شود. JSX یک جاوا اسکریپت ساده است که از HTML پیروی می کند و از این دستورات تگ HTML برای ارائه زیر کامپوننت ها در React استفاده می کند. زبان HTML به منظور پاسخ به فراخوانی های جاوا اسکریپت از سوی فریم ورک React پردازش شده است. در اینجا ما حتی می توانیم به زبان خالص قدیمی جاوا اسکریپت نیز کد بنویسیم.

React native

React یک کتابخانه عمومی دارد که در سال ۲۰۱۵ توسط فیس بوک انتشار شده است، که معماری React را برای تهیه برنامه های بومی مانند IOS، اندروید و UPD آماده سازی می کند.

React js چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

 

جریان اطلاعات تک خطی در React js

در React js ، مجموعه ای از متغیرهای غیرقابل تغییر به عنوان مشخصه هایی در تگ های HTML خود به ارائه دهنده کامپوننت ها منتقل می شوند. کامپوننت ها نمی توانند به طور مستقیم هر خواصی را تغییر دهند اما می توانند بازگشتی یک تابع فراخوانی شده را قبول کنند بدین ترتیب ما می توانیم تغییرات خود را اعمال کنیم. تمام این فرآیند ها به شرح فوق شناخته شده اند: “جریان خاصیت ها کاهش می یابد ، جریان واکنش ها افزایش می یابد”.

 

دوره پیشنهادی مکتوب : آموزش React js
آموزش React js مکتب خونه

مدل شی سند مجازی

React js یک ساختار داده درون حافظه ای پنهان ایجاد می کند که تغییرات اعمال شده را محاسبه کرده و سپس مرورگر را بروز رسانی می کند. این یک ویژگی خاصی را فراهم می کند به طوری که تمام صفحه به صورت فعال در انتظار تغییر می باشد تا هنگامی که تغییری رخ دهد صفحه دوباره بروز رسانی شود و اطلاعات جدیدی را نمایش دهد. کتابخانه React تنها کامپوننت هایی را بروز رسانی کرده و نمایش می دهد که به صورت واقعی تغییری در آنها ایجاد شده باشد.

چرا باید از React js استفاده کنیم؟

درحال حاضر، مهمترین سوالی که با آن برخورد کرده ایم این است که چرا ما باید از React js استفاده کنیم ؟ پلتفرم های متن باز زیادی برای ساختن آسان برنامه های وب به صورت front-end مانند Angular وجود دارند. اجازه بدهید به برخی مزایای React نسب به تکنولوژی های رقابتی دیگر و سایر فریم ورک ها نگاهی بیندازیم.

با توجه به اینکه در برنامه نویسی Front-end روزانه تغییرات زیادی در دنیا رخ می دهد و این خیلی دشوار است که دوباره زمانی برای یادگیری یک فریم ورک جدید اختصاص دهیم مخصوصا زمانی که آن فریم ورک جدید در نهایت منسوخ خواهد شد. بنابراین اگر شما به دنبال بهترین گزینه ای برای آینده هستید اما در بین تعداد انبوهی از فریم ورک ها سردرگم شده اید به شما پیشنهاد میکنم که React را حتما بررسی کنید.

 

چرا باید از React js استفاده کنیم؟

سادگی React js

React js از سادگی زیادی برخوردار است که شما می توانید آن را به درستی درک کنید. رویکرد مبتنی بر کامپوننت چرخه عمر برنامه را تضمین می کند و استفاده از چارچوب جاوا اسکریپت باعث شده است یادگیری React بسیار آسان شود تا به راحتی بتوان برنامه های وب و موبایل حرفه ای طراحی کرده و از آن پشتیبانی کرد.

React از یک زبان خاصی بنام JSX استفاده می کند که اجازه می دهد HTML و جاوا اسکریپت را با همدیگر ادغام کنید. استفاده از این روش خیلی هم ضرورت ندارد و برنامه نویس می تواند از جاوا اسکریپت ساده هم استفاده کند اما JSX کارها را خیلی آسانتر خواهد کرد.

 

مقاله پییشنهادی : معرفی فریم ورک انگولار (Angular JS) و کاربرد آن
معرفی فریم ورک انگولار (Angular JS) و کاربرد آن

یادگیری آسان

هرکسی که دانش پایه ای از برنامه نویسی را داشته باشد می تواند به راحتی React را یاد بگیرد درحالیکه Angular و Ember که به عنوان “زبان خاص دامنه” به آنها اشاره شده است به این معنی است که یادگیری آنها سخت است. در کل برای یادگیری React js شما فقط به دانش پایه ای از CSS و HTML نیاز دارید.

رویکر بومی

React می تواند برای طراحی برنامه های موبایل مورد استفاده قرار گیرد (React Native). React یک طرفدار قوی از قابلیت استفاده مجدد است به این معنا است که از قابلیت استفاده مجدد کدهای وسیعی پشتیبانی می کند بنابراین در یک زمان مشخص ما می توانیم هم برنامه اندروید و هم برنامه IOS و وب را تولید کنیم.

 

یادگیری آسان

اتصال داده

React از اتصال داده یک طرفه و معماری برنامه بنام Flux استفاده می کند تا جریان داده را به سوی کامپوننت ها از طریق یک نقطه کنترل توزیع کننده، کنترل کند و این باعث میشود برنامه های بزرگی که در React تولید شده اند به صورت خود مختار به آسانی خطایابی کامپوننت ها را انجام دهند.

چرا روزانه بر محبوبیت React js افزوده تر می شود؟

درحالیکه دیگر فناوری هایی مانند Angular در دسترس بودند، هنگامی فیس بوک ری اکت جی اس را توسعه داد که اکثر برنامه نویسان مجبور بودند کدنویسی های زیادی را انجام دهند.

توسعه دهندگان با استفاده از چارچوب های دیگر مجبور بودند برای تغییر کامپوننت های موجود کد های زیادی را اصلاح کنند. چیزی که آنها نیاز داشتند چارچوبی بود که به آنها اجازه دهد پیچیدگی های کامپوننت ها را تجزیه کنند و بتوانند برای راحتی در پروژه و تسریع در انجام آن از آن کامپوننت ها دوباره استفاده کنند.

 

مقاله پییشنهادی : معرفی بهترین ویرایشگرها برای react js
معرفی بهترین ویرایشگرها برای react js

 

React js راه حلی را ارائه داد که بیشتر توسعه دهندگان به دنبال آن بودند. استفاده از JSX در ترویج ساخت کدهایی که قابل فهم تر است بسیار مفید می باشد و حتی می تواند در یک زمان مشخص چندین کامپوننت را با هم ترکیب کرد. بنابراین امروزه به دلیل سادگی و انعطاف پذیری زیاد React js محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. با توجه به آمار مشخص شده به تعداد ۱۳۰۰ توسعه دهنده و ۹۴۰۰۰ وب سایت از React js استفاده می کنند.

 

چرا روزانه بر محبوبیت React js افزوده تر می شود؟

بخش عظیمی از این محبوبیت مربوط به سایت های فیس بوک، اوبر،اینستاگرام و Airbnb می باشد که از React js برای حل مسائل مربوط به رابط کاربری استفاده کرده اند که باعث شده است بسیاری از افرادی به آن روی بیاورند.

چرا توسعه دهندگان ترجیح می دهند از React js استفاده کنند؟

به توسعه دهندگان خودش اجازه می دهد که برنامه هایشان را با جاوا اسکریپت بنویسند. JSX تنها ویژگی بزرگی است که React js را آسان و جالب می کند. توسعه دهندگان به راحتی می توانند همزمان با ایجاد کردن یک UI جدید آن را به صورت آنی مشاهده کنند. حتی باعث می شود کدهای HTML شما به صورت مستقیم در جاوا اسکریپت آورده شوند.

کامپوننت ها اجازه می دهند تا توسعه دهندگان UI های پیچیده را تجزیه کنند. ایده کامپوننت ها چیزی است که React js را منحصر به فرد کرده است. دیگر هیچ نگرانی در مورد کل برنامه وب یا موبایل وجود ندارد چون می توان UI یا UIX پیچیده ی توسعه یافته را به کامپوننت های ساده تری تجزیه کرد.

پراپس ها در React js

پراپس ها باعث می شوند که مجموعه کامپوننت ها بتوانند از داده های سفارشی استفاده کنند. پراپس ها در React js این امکان را فراهم می کنند تا داده های سفارشی به یک UI سفارشی انتقال خاصی انتقال پیدا کنند.

حالت ها این امکان را فراهم می کنند تا تمام تغییرات در یک بخشی ذخیره سازی شوند. هنگام استفاده از React js، توسعه دهندگان تمام محتوای را که می تواند در طول برنامه تغییر کند، می گیرند و آن را در یک مکان واحد (حالت) قرار می دهند. بوسیله حالت، مدیریت برنامه کاربردی تحت وب بسیار ساده تر خواهد شد زیرا تمام جزئیات برنامه در یک بخش واحد امنیت گذاری شده است

React js از DOM مجازی برای سرعت بخشیدن به برنامه استفاده می کند. هنگامی که ری اکت جی اس طراحی شد، طراحان به درستی پیشگویی کردند که بروز رسانی HTML قدیمی به یک وضعیت وخیم و پرهزینه تبدیل خواهد شد. بنابراین، ایده DOM به ری اکت کمک می کند تا زمان رندر مجدد را شناسایی کند یا زمانی که برخی بخش های خاص DOM بدلیل اینکه بخشی از داده ها قبلا تغییر کرده اند نادیده گرفته شود.

خب امیدوارم کامل فهمیده باشید React js چیست و بتونید با یادگیری این فریم ورک به توسعه سایت یا اپلیکشن خودتون کمک کنید .

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا