برنامه نویسی و IT

System32 چیست و چه اهمیتی در ویندوز دارد

System32 چیست

دایرکتوری Windows System32 بخش مهمی از سیستم عامل ویندوز است جایی که پرونده‌های مهم و ضروری سیستم در آن ذخیره می‌شوند. برخی از سایت‌های آنلاین نحوه پاک کردن این پوشه را نشان می‌دهند اما شما نباید این کار را انجام دهید. در ادامه با مطلب System32 چیست با ما همراه باشید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش هک قانونمند (CEH)
آموزش هک قانونمند (CEH)

 

System32 چیست؟ چه کار می کند؟ و اگر System32 را حذف کنید چه اتفاقی می افتد؟ اگر پوشه System32 در ویندوز ویروسی شود چه کار کنیم؟ این موارد نمونه سوالاتی هستند که ممکن است افراد زیادی به دنبال جواب آنان باشند به همین خاطر ما در این مقاله مطالبی را جمع‌آوری کرده‌ایم که می‌توانند پاسخ این سوالات باشند. در ادامه همراه ما باشید.

 

System32 چیست

System32 چه اهمیت در ویندوز دارد

اگر شما فردی کنجکاو هستید و مدت زیادی را در اینترنت سپری می‌کنید احتمالاً با یک شوخی روبرو خواهید شد که به شما می‌گوید پوشه Windows System32 را در رایانه خود حذف کنید. اما این پوشه مرموز System32 چیست و چرا کسی به شما می‌گوید آن را حذف کنید؟ و اگر شما واقعا این پوشه را حذف کند چه اتفاقی می افتد؟!

System32 پوشه‌ای است که از زمان ویندوز 2000 در هر سری از نسخه‌های ویندوز گنجانده شده است. این آدرس در C: \ Windows \ System32 قرار دارد و شامل انواع پرونده‌ها و پوشه‌ها می‌باشد که برای عملکرد هرچه بهتر و صحیح‌تر ویندوز حیاتی هستند.

 

 

پوشه system32 می‌تواند به اندازه چندین گیگابایت باشد. زیرا صدها پرونده EXE، هزاران پرونده DLL و موارد دیگری مانند برنامه‌های کنترل پنل، برنامه‌های MS-DOS، پرونده‌های DAT و …  در آن وجود دارند.

نکته: برنامه‌های MS-DOS درsystem32  ذخیره شده‌اند مانندdiskcomp.com ، diskcopy.com ، format.com که برای سازگاری معکوس با نرم‌افزارهای قدیمی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سرویس‌ها و فرآیندهای مهمی نیز در system32 وجود دارند مانند conhost.exe ،svchost.exe ،lsass.exe و dashost.exe. حتی برنامه‌های third-party می‌توانند فایل‌ها را مانند system Dropbox DbxSvc.exe در system32 قرار دهند.

نکته: System32 یک پوشه بسیار مهم است که پرونده‌های زیادی را در خود ذخیره می‌کند، که بعضی از آنها همیشه فعال هستند.

پرونده‌های زیادی در System32 وجود دارند که نمی‌توان آنها را به صورت جداگانه مورد بحث قرار داد اگرچه که یک کاربر در انجمن‌های Symantec بسیاری از آنها را توضیح داده است.

به طور کلی می‌توان اکثر مطالب System32 را به دو گروه تقسیم کنید:

 

پرونده‌های DLL) Dynamic Link Library)

DLL به برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا به قسمت‌هایی از ویندوز دسترسی داشته باشند و کارهای استاندارد را انجام دهند. به عنوان مثال یک فایل DLL ممکن است به کامپیوتر اجازه پخش صدا را بدهد در حالی که دیگری می تواند به روزرسانی خودکار ویندوز را فعال کند.

بسیاری از DLL‌ها به محض راه‌اندازی کامپیوتر خودشان شروع به کار می‌کنند. ویندوز بدون DLL ها شروع به کار نمی‌کند.

 

 پرونده‌های DLL) Dynamic Link Library)

 پرونده‌های EXE  (اجرایی) 

EXE برنامه‌های نرم افزاری هستند. هر زمان که نرم افزاری مانند Word یا Chrome را باز می‌کنید، EXE شروع به کار می‌کند. پرونده‌های EXE در System32 از اهمیت بسیاری برخوردار هستند؛ جدا از برنامه‌های کاربردی ویندوز مانند (Event Viewer (eventvwr.exe مواردی هستند که فرایند حیاتی ویندوز را برعهده دارند یکی از این موارد winlogon.exe است. بدون این موارد شما حتی نمی‌توانستید وارد رایانه شخصی خود شوید.

نکته: توصیه می‌کنیم که اگر هیچ اطلاعی در رابطه با پوشه System32 ندارید، از سر کنجکاوی این پوشه را دستکاری نکنید زیرا ممکن است این عمل منجر به از بین رفتن اطلاعات زیادی از رایانه شود.

اگر ما پوشه System32 حذف کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟!

اگر شما به صورت تصادفی پوشه System32 را حذف کنید رایانه شما به کندی کار می‌کند و فایل‌ها و برنامه‌هایی که روی سیستم عامل شما نصب هستند ممکن است دچار اختلال شوند و به مرور زمان کامپیوتر شما دچار مشکل می‌شود.

 

 

بعد از حذف پوشه System32 ممکن است سیستم به شما خطاهای زیادی را اعلام کند و در هنگام روشن کردن سیستم دچار مشکل شوید.

مهم: به هیچ‌وجه پوشه System32 حذف نکنید، این باید تنها پاسخی باشد که لازم دارید! اگر کسی به شما گفته است که برای رفع مشکل یا به دلیل ویروسی بودن پوشه یا به هر دلیلی system32 را حذف کنید بدانید که اگر پوشه system32 ویندوز را حذف کنید، بسیاری از کارها متوقف می‌شود.

اگر همچین مشکلی برایتان پیش آمد شوکه نشوید زیرا می‌توانید دوباره Windows خود را ریست و دوباره نصب کنید. امکان دارد که عملکرد System Restore نیز دچار اختلال شده باشد برای رفع این مشکل شما باید تمامی فایل و پوشه‌های مربوطه به  Windows را دوباره نصب کنید تا این مشکل رفع شود.

و در آخر تمامی فایل‌ها و پوشه‌های System32 را چک کنید که تمامی آنان را به درستی نصب کرده باشید تا سیستم شما بتواند به درستی کار خود را انجام دهد.

تفاوت میان SysWOW64 با System32 چیست

به طور کلی اگر بخواهیم حساب کنیم نسخه‌های ۶۴ بیتی ویندوز  دارای دو پوشه Program Files هستند ولی به طور حتمی نمی‌توانیم بگوییم که همه چیز به این دو پوشه بستگی دارد زیرا در هر دو سیستم فایل‌هایی (DLL  و فایل‌های اجرایی) داریم که هر کدام وظیفه خاصی دارند.

نکته جالبی که وجود دارد این است که ویندوز System32 از فایل‌های ۶۴ بیتی پر شده است و ویندوز SysWOW64 از فایل‌های ۳۲ بیتی. 

دانستن این اطلاعات اهمیت زیادی ندارد زیرا هر سیستم برنامه‌هایی که متناسب با ویندوز خود باشد را به صورت خودکار نصب و راه‌اندازی می‌کند. اگر شما بخواهید به صورت دستی تنظیمات سیستم را عوض کنید باید تمامی اطلاعات مربوطه به ویندوز System32 و ویندوز SysWOW64 را بدانید.

قابل ذکر است که SysWOW64 به سیستم عامل ویندوز اجازه می‌دهد تا برنامه‌های 32 بیتی بتوانند به راحتی بر روی نسخه ۶۴ بیتی ویندوز اجرا شوند.

نکته: WOW در اصل مخفف جمله Windows on Windows است که به طور کلی به تمامی فایل‌های ۳۲ بیتی اجازه می‌دهد که بر روی ویندوز ۶۴ بیتی اجرا شوند.

 

چند نکته جالب که بهتر است بدانید

در این بخش به نکاتی جالب اشاره می کنیم که ممکن است آنان بهتر است با آنان آشنا شوید. این نکات عبارت اند از:

  • برنامه و پوشه‌های ۶۴ بیتی می‌توانند فایل‌ها و پرونده‌های خود را در مسیر C:\ProgramFiles قرار دهند و آنان را ذخیره کنند.
  •  اگر سیستم عامل ۶۴ بیتی باشد برنامه‌های ۳۲ بیتی فایل و پوشه‌های خود را در مسیر C:\ProgramFiles x86 قرار می‌دهند و آنان را ذخیره می‌کنند.
  •  در آخر اگر سیستم عاملی ۳۲ بیتی باشد پرونده و پوشه‌های ۳۲ بیتی خود را در مسیر C:\Files Program قرار می‌دهد و ذخیره می‌کند.

این موارد زمانی به درستی انجام می‌شوند که هیچ فایلی خطا ندهد و تمامی پوشه‌ها به درستی در محل خود ذخیره شوند و هیچ محتوایی از میان آنان حذف نشده باشد.

ارورهای System32 چیست و چگونه می‌توان مشکل آنان را حل کرد؟!

همانطور که گفتیم اگر فایلی از بین رفته باشد و یا به نوعی حذف شده باشد ویندوز نمی‌تواند آن فایل را پیدا کند به همین خاطر ارور می‌دهد معمولا ارورهایی می‌دهد که مرتبط با  (DLL (dll is missing است. برای رفع کردن ارورها شما می‌توانید از برنامه‌های مشخصی برای رفع این مشکل استفاده کنید.

 

ارورهای System32 چیست و چگونه می‌توان مشکل آنان را حل کرد؟!

 

اگر بخواهید فایل‌های DLL را تعمیر و بازنشانی کنید دو راه بیشتر ندارید:

  •  دانلود و نصب برنامه‌ی DLL fixer
  • دانلود کردن تک به تک فایل‌هایی که از بین رفته‌اند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت‌های معتبر فایل‌هایی که ارور داده‌اند را دانلود کنید و خود DLL را در ویندوز تعمیر کنید.

 

در مورد ویروسی شدن پوشه‌های System32 چه می‌توان گفت؟!

این احتمال وجود دارد که یک ویروس یا سایر آلودگی‌های مخرب ویندوز در System32 مخفی شوند. Rootkit یک ویروس مخرب است که با حمله به پوشه خود را مخفی می‌کند و تا زمانی که کاربر متوجه استفاده بیش از اندازه CPU از سیستم نشود این ویروس می تواند برای خود در پوشه‌های مختلف بچرخد و همچنین بقیه فایل‌ها را آلوده کند.

اگر مشکوک شدید که System32 دارای ویروس است سعی نکنید پرونده‌های آسیب دیده را حذف یا اصلاح کنید زیرا اگر در این کار مهارت نداشته باشید ممکن است نه تنها ویروس را از بین نبرید بلکه به سیستم خود نیز آسیب برسانید. امیدواریم تا به اینجا مفهوم System32 چیست را به خوبی به شما ارائه داده باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا